Şimdi Ara

Türkiyenin İleride Kalkınacağını Düşünüyorum

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
802
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Günümüzdeki tablo her ne kadar karamsar olsa da, eğer Türkiye'nin sahip olduğu potansiyeli kullanabilen birisi ülkeye yön verirse yüksek bir ivmeyle ilerleyeceğini düşünüyorum. Karışıklık olmasın diye argümanlarımı madde madde yazacağım

1) Türkiye'nin beyin takımı:
    Her ne kadar ülkede kitap okumayan, her denene biat eden ve fanatizmle tatmin edilen büyük bir güruh varolsa da azımsanmayacak kadar büyük bir beyin takımı da mevcut. Özellikle mühendislik alanında yurtdışına çok kayıplar veriyoruz. Gerçekten üretim yapacak sayıda yeterli insan var. Ki zaten bir ülkeyi ileri taşıyan en temelde beyin takımıdır ve bu grup ülkeyi kalkındıracak kadar büyük. Hızla yol katedemeyip uzun süre çalışmamız gereken alanın soayal bilimler olduğunu düşünüyorum.

2) Varolan Para
    Ülke fakir ama halk fakir, yoksa para olmadığından değil. Sıkıntı tüm paranın bazı kesimlerde toplanması (sebebi ve kişileri siz biliyorsunuz yazıp başıma bela almak istemiyorum). Dikkatinizi çekerim ki Hindistan artık 100 milyon doların altında maliyetlerle Mars'a, Ay'a uydu yollayabiliyor, diyanetin 2020 bütçesi güncel kurla 2 Milyar dolara yakın.
    Eğer bu paralar eğitime yatırılır, ülkenin doğu batı demeden tüm noktalarına kaliteli okullar yapılır, sanayi ve üretime yatırım yapılır çiftçiye destek verilirse ülke hacmen inanılmaz bir ticari genişleme yaşayacaktır diye düşünüyorum

3) Dünyanın sağa kayması ve kültürümüzün toplumculuğu
    Her ne kadar toplumumuz artık büyük oranda bireyselci yaşasa da ülkenin başının olaylardan kurtulmaması ve hareketliliği yüzünden kültürü içimize sinecek şekilde yaşadık iyisiyle kötüsüyle. Eğer ülkedeki mülteci sorunu çözülüp demografik yapısı korunursa ve ülkede etnik milliyetçiliğe son verilip fikri milliyetçilik benimsenirse ülkenin sağlam bir bütünlük yaşayacağını düşünüyorum

4) baskılanan potansiyel
    Ülkede önemli bir genç nüfus var. Zamanında Barış Özcan'ın NASA canlı yayın çevirisi NASA'nın kendi yayınından fazla izlenmişti, bilime büyük bir ilgi var.
    Eğer toplumumuza sinmiş kolay yoldan kazanma sevdası ve tembelliği, düşünene felsefe yapma demeyi, deneyeni hor gömeyi, yükselmek için yanındakileri aşağı çekmeyi vb özellikleri eğitim sistemini düzelterek toplumdan yok edersek, dini afyon olarak kullanmayı bırakırsak, insanlara çabalamayı ve çalışmayı, okumayı sevdirirsek (ki teorik olarak iş düzgün yapılırsa 2 nesile bakar) türkiye hızla kademe atlar

Aslında yapılması gereken şeyler çok basitken yağılmaması beni çıldırtıyor. Her alanda mevcut uzmanlar var, onların desteğini alıp düzgün bir bütçe ayırarak Eğitimi revize edecek, ülkenin küçük ve yabana atılmış şehirlerine yatırım yapacak, tarımı modernleştirip oraya uygun fabrikasını açacak, ağır sanayiyi güçlendirip işi yetişmiş mühendisine bırakacak, adaleti sağlam tutacaksın ya. Hayır ülke boş olsa salarsın da varolan potansiyelin harcanması zoruma gidiyor.

Tarihimizi okuduğumda sürekli tarafların fanatik kavgasını görüyorum. Kimse durduk yere keyfini bozup kavga etmez. Problemleri belirleyip kavgaları bitirebilecek çözümler getirme imkanı varken daha da körüklenmiş hep

Biraz pollyana diyebilirsiniz ama ben bundan sonrasının farklı olacağını düşünüyorum çünkü özellikle bilgisayar ve internet devrimiyle insanlık apayrı bir çağa girdi, tüm dinamikler değişti. Bundan öncesi hep aynı sonuçlanmış olabilir ama birşeyler düzelecekse bunun z kuşağıyla olacağını, en azından başlayacağını düşünüyorum. Yeter ki herkes niyetinde samimi olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sefil_Arbaletçi -- 10 Mart 2020; 22:6:58 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ben tam tersine insanların mükemmeliyetçilik ve tamlık yanılgısı altında ve sonsuz beklenti mutluluğu yakalamak gibi zamanın kandırmacası kavramlar tarafından daha da manipule edilecegini sonuc olarak akla ve varlığa tapan ahlaksız bir guruhun yeşereceğini düşünüyorum. aklı selim olan akıl ve izanı beraber tutanların sayısı her zaman sosyo ekonomik sebeplerden dolayı azınlık kalacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mazotçu

ben tam tersine insanların mükemmeliyetçilik ve tamlık yanılgısı altında ve sonsuz beklenti mutluluğu yakalamak gibi zamanın kandırmacası kavramlar tarafından daha da manipule edilecegini sonuc olarak akla ve varlığa tapan ahlaksız bir guruhun yeşereceğini düşünüyorum. aklı selim olan akıl ve izanı beraber tutanların sayısı her zaman sosyo ekonomik sebeplerden dolayı azınlık kalacaktır.
    Ahlakın çağa göre değişen bir kavram olduğunu düşünüyorum. 300 sene önceki adamı günümüze koysanız bize normal gelen onlarca şeyi " yuh be kardeşim bu ne hareketler böyle" diye eleştirir. Aynı şey tam tersi için de geçerli. Bahsettiğiniz manipülasyon, mükemmelliyetçilik vb sorunlar da halihazırda olan ve azımsanmayacak derecede çok olan sorunlar. Olay zaten toplumun bu cukkaya düşmeyecek şekilde( en azından büyük oranda) eğitilmesi

• Katılıyorum bazı kalıplar var toplumumuzda onları yıkan gençler gelmeye başladı sayıları artıp fosil nesil azaldıkça yukarı çıkacağız..

Kimse o kalıplar sayesinde vardık yazmasın o kalıpları referans almış büyükler ve yaşlılarla olabildiğimiz yeri gördük hep yanlış siyasetçiler seçtiler ve öyle yapıyorlar...

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-74F84D677

Katılıyorum bazı kalıplar var toplumumuzda onları yıkan gençler gelmeye başladı sayıları artıp fosil nesil azaldıkça yukarı çıkacağız..

Kimse o kalıplar sayesinde vardık yazmasın o kalıpları referans almış büyükler ve yaşlılarla olabildiğimiz yeri gördük hep yanlış siyasetçiler seçtiler ve öyle yapıyorlar...
    Tüm kültür tarihimizi inceledikten sonra yaşanması gerekenler yaşatılmalı, bize yük olanlar terk edilmeli diye düşünüyorum. Sonuçta kültür tıpkı dil gibi , gökten inen yüce bir olgu değil. Onu oluşturup var eden bizleriz, şekillendirme gücü de yine bize ait. Günümüzde ölü olan bir sürü ince kültürel davranışlarımız var mesela, onlar bize bir sahiplik kazandırabilir

• Uzun ve planlı bir yazı olduğu için pek ilgi çekmedi sanırım. Kavga lazım ...

• Aynen 200 yila falan gelişirik

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ülkede hep potansiyel var ama dij güjler bırakmıyor hocam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Gelen mültecilerle o ihtimalde kalmadı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Aref6

Ülkede hep potansiyel var ama dij güjler bırakmıyor hocam
    Dıj güçler muhabbeti bana komik geliyor hocam ya tamam bir devletin çıkarına ters düşüyorsa bize tavır alabilir bunu her devlet yapar da, tüm dünya bize karşı yiğenim lafı cahil turnusolu gibi dünya çok büyük, sırf tokyo'da, new york'ta dönen ekonominin hacmi çoğu ülkeninkinden daha fazla, şu halimizle dünya etfafımızda dönüyor tripleri anlamsız

• ben de liyakat diyorum.
  • İyi uykular

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sefil_Arbaletçi kullanıcısına yanıt
    Atatürkten sonra iyi olan şeyler çok az hatta kötüye gitmiş gibiyiz. Genel olarak dünyada teknoloji gelişiyor diye dönemin iktidarı sayesinde gelişmiş gibi bakanlar var.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yolumuz açılırsa dediğiniz gibi olabilir durum ancak yolumuz çok uzun. 8-10 yıl karanlıkta kalacak gibiyiz, sonra yolumuz açılırsa ve ciddi derecede yine saçmalamazsak toparlanmaya başlayabiliriz, tabii bu yıllar alacaktır, bu ülke hayallere dalıp kendi canını yakmazsa gelişmeye başlar. Sorun çok, işe yaramaz çok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wacom Intuos -- 13 Mart 2020; 19:26:34 >
  • tam tersine gideceğimizi hep cahil cühela bir memleket olarak kalacağımızı düşünüyorum hiç gelişştirmeye fırsat verirlermi bu ülkeyi zor biraz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aref6

Atatürkten sonra iyi olan şeyler çok az hatta kötüye gitmiş gibiyiz. Genel olarak dünyada teknoloji gelişiyor diye dönemin iktidarı sayesinde gelişmiş gibi bakanlar var.
    Haklısınız. Türkiyenin 20 sene önceki ekonomisiyle günümüzü kıyaslıyorlar. Kimse diğer ülkelerden bahsetmez ama. Global ekonomi büyüdü zaten, yerimizde saymak aslında dümdüz gerilemek demektir zaten. Bizle aynı anda atılım planı uygulayıp yarı yolda yan çizmeyen güney kore'nin gücü ve kalitesi ortada.
    Zaten olması gereken şeyleri lüksmüş gibi sundular, şüktetme kavramını ileriye gitmeye gerek yok mantığıyla aşıladılar. Çoğunluğumuz da tembel zaten, hoşumuza gitti. Körler sağırlar birbirlerini ağırlar modunda kendimizi kandırıp durduk.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.