Şimdi Ara

Türkiye'den İllallah ediyorum (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
154
Cevap
0
Favori
2.700
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: ß.m.Ø

quote:

Orjinalden alıntı: Peacifullord

Türk olmayan adam özlemeyebilir.
    Eminim Türk isen Türkçe 1 kelime duymayı dahi özleyeceksindir. Mesele Türkiyedeki durum.

Şimdide bunamı başladınız?.. Dinimizi sorguladığınız yetmedi sıra milliyetimize mi geldi?

Dinin sorgulanması yanlış mı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: denizhan_

quote:

quote:

Eminim Türk isen Türkçe 1 kelime duymayı dahi özleyeceksindir. Mesele Türkiyedeki durum.

Şimdide bunamı başladınız?.. Dinimizi sorguladığınız yetmedi sıra milliyetimize mi geldi?

Yanlıs.karsındakı biri kım oluyorda senın inancını sorguluyor.kimsenın boyle bır hakkı yoktur.yasalarda bunu gerektırır.toplum duzenı ve refahı ıcın dogru olan budur.

• Valla bence ülkesini terk etmek isteyenlerin milliyetçiliği tartışılır...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tun4

quote:

Orjinalden alıntı: denizhan_

quote:

quote:

Yanlıs.karsındakı biri kım oluyorda senın inancını sorguluyor.kimsenın boyle bır hakkı yoktur.yasalarda bunu gerektırır.toplum duzenı ve refahı ıcın dogru olan budur.

Sen niye inanıyorsun tarzı bir sorgulama değil, dinin doğruları ve yanlışları üzerine bir sorgulamadan bahsediyorum.
    Bu da mı yanlış?

• quote:

Orjinalden alıntı: Sen@y

quote:

Orjinalden alıntı: Arukard

quote:

Arkadaşlar bu kadar umutsuz olmayın lütfen.Bizim milletimiz nelerden çıkmış,şimdi biz farklı ve daha güç bir savaş veriyoruz ama yine de direncimizin kırılmaması gerekiyor.

Tun4 emin ol ki artıyorlar,her geçen gün daha da kalabalıklaşıyoruz.Siz bakmayın reklamcı aldanmışlara,köylerdeki insanlarımız bile artık anladılar neyin ne olduğunu,seçim zamanı geliyorlar sonra yoklar diyebiliyorlar.Zaten olay bitmiştir bunu anladılarsa ki zaten kapatılacak olmadı askerimiz var ama bunu da atlatırsak ki bence atlatıcaz daha sıkı çalışmalıyız,kaçmamalıyız.

Kimsenin düzeldiğini sannmıyorum. Annem bir sürü kişiyle konuşmuştu hepsine hükümetten memnunmusunuz diye sormuştu. Bir tanesi memnunum dememiş. Hepsi çok kötü çiftçinin durumu geçim sıkıntısı yaşıyoruz. Hiç bir şey yapamıyoruz falan. Hiç memnun değiliz falan demişler. Annem sandıktada görevliydi. Ordada herkesle konuşmuş, konuştuğu herkeste bu hükümetten bir şey olca yok falan gibi şeyler söylemiş. Sonra seçim sonuçları. Herkes şimdiki hükümete oy vermiş gene. Hemde artmış geçen seferkine göre. Uyanıyomu millet? Hiç alakası yok uyanıyomuş gibi gözüküp dahada batıyo gibi bir şey. Hiç ümidim yok.

Evet o zaman öyleydi,bunu ben de inkar etmiyorum.Ayrıca hilesiz başa geldiklerini de hiç sanmıyorum.Çünkü oylar 2-3 saatte sayılamaz ve o zaman bu kadar kendilerini belli etmemişlerdi,şimdi yaptıkları bini aştı.Ümitsiz olmayın arkadaslarım lütfen.

Haklısınız,
    seçim boşuna yapıldı.
    Hep hile yaptılar, bu oylar nasıl sayıldı o kadar sürede ! hem bir de kömür ve bulgur dağıttılar, sonraaaa dini kullandılar, sonraaaa mağduru oynadılar, sonra dur bakimm başka ne yapmışlardı, hah göbeğini kaşıyanlardan, davul kafalılardan oy aldılar. Yahu zaten bu cahil halk neden oy verdiğini bilmez ki !
    Aslında şanlı chp % 50 oy almayı hak ediyordu ama ahh işte bu yapılan hile var yaaa Şimdi chp iktidarda olsa da görseydiniz siz Deniz Baykal borçları nasıl da sıfırlayıp, üstüne milli geliri 50 bin usd yapmıştı, sağlık sistemi olayı aşmıştı, üniversitelerde isteyen istediği bölümü seçmişti, okullardan fazla olan cami sayısı azaltılıp laiklik kurtarılmıştı, işsizlik sıfıra inmişti, hatta dış ülkelere işçi çağrısı yapmıştık, yabancı sermaye coşmuştu, ülkeye yabancı yatırım gelmek için yalvarıyordu, akaryakıt fiyatları arap ülkeleri düzeyine indirilmişti, AB ülkemizi acilen onur üyesi olarak tam üye statüsüne çağırıyordu, susuzluğa bile çare bulunmuş, özel sosyal demokrat bulutlar üretilmişti vs.vs.

Kısacası akp olmasa, o hileler yapılmasa şimdi cennette yaşıyor olacaktık

• quote:

Orjinalden alıntı: Jean de Joinville

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar bu kadar umutsuz olmayın lütfen.Bizim milletimiz nelerden çıkmış,şimdi biz farklı ve daha güç bir savaş veriyoruz ama yine de direncimizin kırılmaması gerekiyor.

Tun4 emin ol ki artıyorlar,her geçen gün daha da kalabalıklaşıyoruz.Siz bakmayın reklamcı aldanmışlara,köylerdeki insanlarımız bile artık anladılar neyin ne olduğunu,seçim zamanı geliyorlar sonra yoklar diyebiliyorlar.Zaten olay bitmiştir bunu anladılarsa ki zaten kapatılacak olmadı askerimiz var ama bunu da atlatırsak ki bence atlatıcaz daha sıkı çalışmalıyız,kaçmamalıyız.

Kimsenin düzeldiğini sannmıyorum. Annem bir sürü kişiyle konuşmuştu hepsine hükümetten memnunmusunuz diye sormuştu. Bir tanesi memnunum dememiş. Hepsi çok kötü çiftçinin durumu geçim sıkıntısı yaşıyoruz. Hiç bir şey yapamıyoruz falan. Hiç memnun değiliz falan demişler. Annem sandıktada görevliydi. Ordada herkesle konuşmuş, konuştuğu herkeste bu hükümetten bir şey olca yok falan gibi şeyler söylemiş. Sonra seçim sonuçları. Herkes şimdiki hükümete oy vermiş gene. Hemde artmış geçen seferkine göre. Uyanıyomu millet? Hiç alakası yok uyanıyomuş gibi gözüküp dahada batıyo gibi bir şey. Hiç ümidim yok.

Evet o zaman öyleydi,bunu ben de inkar etmiyorum.Ayrıca hilesiz başa geldiklerini de hiç sanmıyorum.Çünkü oylar 2-3 saatte sayılamaz ve o zaman bu kadar kendilerini belli etmemişlerdi,şimdi yaptıkları bini aştı.Ümitsiz olmayın arkadaslarım lütfen.

Haklısınız,
    seçim boşuna yapıldı.
    Hep hile yaptılar, bu oylar nasıl sayıldı o kadar sürede ! hem bir de kömür ve bulgur dağıttılar, sonraaaa dini kullandılar, sonraaaa mağduru oynadılar, sonra dur bakimm başka ne yapmışlardı, hah göbeğini kaşıyanlardan, davul kafalılardan oy aldılar. Yahu zaten bu cahil halk neden oy verdiğini bilmez ki !
    Aslında şanlı chp % 50 oy almayı hak ediyordu ama ahh işte bu yapılan hile var yaaa Şimdi chp iktidarda olsa da görseydiniz siz Deniz Baykal borçları nasıl da sıfırlayıp, üstüne milli geliri 50 bin usd yapmıştı, sağlık sistemi olayı aşmıştı, üniversitelerde isteyen istediği bölümü seçmişti, okullardan fazla olan cami sayısı azaltılıp laiklik kurtarılmıştı, işsizlik sıfıra inmişti, hatta dış ülkelere işçi çağrısı yapmıştık, yabancı sermaye coşmuştu, ülkeye yabancı yatırım gelmek için yalvarıyordu, akaryakıt fiyatları arap ülkeleri düzeyine indirilmişti, AB ülkemizi acilen onur üyesi olarak tam üye statüsüne çağırıyordu, susuzluğa bile çare bulunmuş, özel sosyal demokrat bulutlar üretilmişti vs.vs.

Evet, cennette olmayacaktık ama en azından SATILMAYACAKTIK!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi denizhan_ -- 22 Nisan 2008; 20:17:10 >

• quote:

hem bir de kömür ve bulgur dağıttılar, sonraaaa dini kullandılar, sonraaaa mağduru oynadılar, sonra dur bakimm başka ne yapmışlardı, hah göbeğini kaşıyanlardan, davul kafalılardan oy aldılar. Yahu zaten bu cahil halk neden oy verdiğini bilmez ki !

bu kadar dogru lafın ustune ne denır.bak gercegı gormussun

kımse baska hukumet gelseydı her sey mukkemmel olcaktı demıyor.ama su ankı tartısmaların hıc bırı olmayacagı ve buna nazaran bır iyi gidis olacagı bariz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CThirty -- 22 Nisan 2008; 20:16:53 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Haklısınız,
    seçim boşuna yapıldı.

Siz şiddetli bir Akp taraftarısınız o nedenle sizle muhabbete girmem...

Ayrıca hiç bir partiyi tutmamama ragmen Chp olsaydı en azından ülkeyi peşkeş çekmezdi.

Şimdi

• Jean kimse chp ile ilgili bir şey söylemediki. Kimse başa şu geçse cennet gibi yer olcaktı burada demedi. Zaten adam Türkiye'nin halinden yakınmış. Türkiye şu an böylede eskidende böyle olmadığı anlamına gelmez bu. Sadece şu anki hükümetten yakınmışlar. Bu çok normal bir şey. Herkes akpyi tutcak diye bi durum sözkonusu olamaz. İ;steyen istediği partiyi tutar.

Sen@y

Ülkesini terk edip beyin göçü yapanlar, ülkesini terk eden ve şu anda gerçekten bir şeyler yapabilmiş ve adını duyurmuş bir çok bilim adamı doktor vardır yurt dışında. Türkiye'deki eğitim olanakları vs bu adamların Türkiye'de düzgün işler başarabilmesini engellediği için göç ettiler. Milliyetçi olmadıkları için değil. Onun dışında burda sürünüp her gün tvde milletin birbiriyle nası kavga ettiğini birbirlerini nası yediklerini izlememek. Yada gazeteyi açıp bakalım bugün kaç kişi adama yan gözle baktı diye öldürüldü dememek için başka yerlere gitmek istemeleri doğaldır. Hayalci olmaya gerek yok Türkiye içinden çıkılmaz bir durumdadır bu durumunda öyle kolay kolay düzeleceği yoktur. Eğer gidipte başka yerde eğitimini iyi bir biçimde yapıpta ülkesi için orda önemli işlerle,bilimle,tıpla vs ile uğraşmak yerine, ülkesinde kalıp her gününü iş aramakla geçirseydi bu adam ülkesine bir gram yararı olmazdı. Emin ol, yut dışında eğitim görüp orda adını duyurmuş adamın, etrafta boş gezipte milliyetçilik taslayıp adam dövenlerden çok daha fazla yararı var bu ülkeye.

• quote:

Sen@y

Ülkesini terk edip beyin göçü yapanlar, ülkesini terk eden ve şu anda gerçekten bir şeyler yapabilmiş ve adını duyurmuş bir çok bilim adamı doktor vardır yurt dışında. Türkiye'deki eğitim olanakları vs bu adamların Türkiye'de düzgün işler başarabilmesini engellediği için göç ettiler. Milliyetçi olmadıkları için değil. Onun dışında burda sürünüp her gün tvde milletin birbiriyle nası kavga ettiğini birbirlerini nası yediklerini izlememek. Yada gazeteyi açıp bakalım bugün kaç kişi adama yan gözle baktı diye öldürüldü dememek için başka yerlere gitmek istemeleri doğaldır. Hayalci olmaya gerek yok Türkiye içinden çıkılmaz bir durumdadır bu durumunda öyle kolay kolay düzeleceği yoktur. Eğer gidipte başka yerde eğitimini iyi bir biçimde yapıpta ülkesi için orda önemli işlerle,bilimle,tıpla vs ile uğraşmak yerine, ülkesinde kalıp her gününü iş aramakla geçirseydi bu adam ülkesine bir gram yararı olmazdı. Emin ol, yut dışında eğitim görüp orda adını duyurmuş adamın, etrafta boş gezipte milliyetçilik taslayıp adam dövenlerden çok daha fazla yararı var bu ülkeye.

Siz benim demek istediklerimin bir kelimesini bile anlamamışsınız...

• quote:

Ayrıca hiç bir partiyi tutmamama ragmen Chp olsaydı en azından ülkeyi peşkeş çekmezdi.

şu peşkeş çekmeyi biraz açarmısınız.
    'salla başını al maaşını' türünden partililerin yuvalanacak oldukları yemliklerin elden gitmesi mi peşkeş çekmek oluyor? (sol iktidarlar da hiç yapmaz bunu zaten)
  • Satıldığı fiyatın yarısı kadar kâr eden telekom'um peşkeş çekilmesi de olabilir!
  • İşte peşkeş çekmek budur...

* Demirbank'a el konularak 350 milyon dolara HSBC'ye satıldı. El konulmadan önce 1.5 milyar dolar üzerinde pazarlık ediliyordu.

* TMSF elindeki Sitebank'ı Yunan Novabank'a sattı.

* TEB'in yüzde 50'si Fransız BNP'ye satıldı.

* Yapı Kredi, TMSF tarafından Unicredito-Koç ortaklığına satıldı.

* Dışbank, Fortis'e satıldı.

* Garanti Bankası'nın kontrol hissesinin yarısı GE Finance'a satıldı.

* C Bank'ın kontrol hissesinin tamamı İsrail Bank Hapoalim'e satıldı.

* Finansbank, Yunan NBG'ye satıldı.

* Tekfenbank, Yunan EFG'ye satıldı.

* Denizbank, Dexia'ya satıldı.

* Şekerbank'ın kontrolü Kazakistan'dan Bank Turan'a geçti.

* Adabank, bir Kuveyt finans kuruluşuna satıldı.

* Oyakbank

*Telekom

*Erdemir

*Tekel

*Petkim vs...

Atv'ye de el koymuştur hala para bulamadılar kendileri,bekletiyorlar damatları için.

Kendilerine 2 milyar emekliye %2 zam yapanlar da bunlardır.Ayrıca utanmadan kendilerine gazi diyen de bunlardır,dosyayı anayasa mahkemesine götüren CHP'dir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sen@y -- 22 Nisan 2008; 20:47:47 >

• Bazen yaşadığımız Sıkıntılar, Adaletsizlikler ve Haksızlıklar insanı öyle bunaltır ki ruhumuzun gram gram azaldığını fire verdiğini hissederiz…
    Kurumuş ve düşmek üzere olan bir sonbahar yaprağı gibi onunla mücadele etmekten kedimizi aciz hissederiz. işte o günleri yaşıyoruz.....

Hafta sonu berbere gittim iki esnaf orda ağlıyor iş yok eve ekmek götüremiyoruz diye, çıktım arkadaşların yanına gittim 400 liraya 12 saat çalıştıkları fabrikadan 200 kişinin çıkarıldığıdan ve şartları beğemeyen skt. olup gitsin diyen iş verenlerden bahsediyor... ama dönüp dolaşıp bu insanlar seçim olsa gene veririm diyor ilginç değilmi....

Yurtdışına gitme imkanı olan bir insanın kalması için hiçbir neden hiçbir sebeb görmüyorum, yaşadıgım çevrede Türkiye Cumhuriyetni, Atatürkü ve Atatürkçülüğü savunmakta dahi zorlandığım ve korktuğum ülkemde... kalmak için gitmek istiyenlere neden ve sebeb gösteremiyorum. Hayatınız Sağlık, başarı ve mutluluk dolu olsun....

• quote:

Jean kimse chp ile ilgili bir şey söylemediki. Kimse başa şu geçse cennet gibi yer olcaktı burada demedi. Zaten adam Türkiye'nin halinden yakınmış. Türkiye şu an böylede eskidende böyle olmadığı anlamına gelmez bu. Sadece şu anki hükümetten yakınmışlar. Bu çok normal bir şey. Herkes akpyi tutcak diye bi durum sözkonusu olamaz. İ;steyen istediği partiyi tutar.

Sen@y

Elbette isteyen istediği partiyi tutar ama tasvip etmediği parti iktidar olduğunda da sonuca saygı duymasını bilir, hile var vs. diye kendini komik duruma düşürmez.
    İkincisi şu "ülke satılıyor, satıldı" palavralarına artık karnımız tok, aynı şeylri c/p yapıp tüketmeyin, varsa kendinize ait bir fikriniz yazın. Elbette pek çok şey satıldı, bundan sonra da inşallah satılacak. Eskisi gibi arpalık bekleyenler, kara deliklerin halkın parasını hortumlamasını tercih edenler avucunu yalayacak.
    Hile var diyenleri, halkı aşağılayanları, kategorize edenleri, demokrasiye saygı duymayanları bir daha ki seçimde yeni mazeret söylemleri ile bekliyoruz.

• Halkı aşağılayanın,katagorize edenin kim olduğu gün gibi ortada...
  • quote:

quote:

Jean kimse chp ile ilgili bir şey söylemediki. Kimse başa şu geçse cennet gibi yer olcaktı burada demedi. Zaten adam Türkiye'nin halinden yakınmış. Türkiye şu an böylede eskidende böyle olmadığı anlamına gelmez bu. Sadece şu anki hükümetten yakınmışlar. Bu çok normal bir şey. Herkes akpyi tutcak diye bi durum sözkonusu olamaz. İ;steyen istediği partiyi tutar.

Sen@y

Elbette isteyen istediği partiyi tutar ama tasvip etmediği parti iktidar olduğunda da sonuca saygı duymasını bilir, hile var vs. diye kendini komik duruma düşürmez.
    İkincisi şu "ülke satılıyor, satıldı" palavralarına artık karnımız tok, aynı şeylri c/p yapıp tüketmeyin, varsa kendinize ait bir fikriniz yazın. Elbette pek çok şey satıldı, bundan sonra da inşallah satılacak. Eskisi gibi arpalık bekleyenler, kara deliklerin halkın parasını hortumlamasını tercih edenler avucunu yalayacak.
    Hile var diyenleri, halkı aşağılayanları, kategorize edenleri, demokrasiye saygı duymayanları bir daha ki seçimde yeni mazeret söylemleri ile bekliyoruz.

Bunlar demokratik diyorsun ya. Benim anlamadığım şu; Türbanla istediğin yere girememek demokratiklik dışı, ama istediğin kıyafeti giymek,(mini etek vs,ya da gazetelerre manken fotoğrafları basmak) din dışı, utanç kaynağı. Onların demokrasisi yokmu, onlar istediklerini giyemez mi? Demokrasiden bahsedenlerin bunları ellerinden gelse yasaklayacak olmaları garip doğrusu. Bir de şu var; 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmedi çünkü ülkenin ekonomisi kötü durumda ve o gün tatil edilirse Türkiye zarara uğrayacak. Bunu söyleyen; pekte uzun olmayan bir süre önce, ülkenin ekonomisi çok iyi,düzeldi. Borçlarımız şu kadara indi, ekonomimiz şöyle oldu, kişi başına düşen milli gelir şu kadara çıktı diyen kişiyle aynı partiden. Bu bana biraz garip geldi. Ortada bir çelişki var. Hani iyidi ekonomimiz. Ama daha yeni ekonomi kötü diye açıklama yaptılar.
    Söylediğin adamlar para hortumluyo bilmemne yapıyo diyosunda, peki senin tuttuğun adamalar hiçbir şey yapmıyolar mı? Devletin parasıyla oğullarına gemi falan almıyolar mı? Her türlü yolsuzluğu yapmıyolar mı?

• quote:

Bunlar demokratik diyorsun ya. Benim anlamadığım şu; Türbanla istediğin yere girememek demokratiklik dışı, ama istediğin kıyafeti giymek,(mini etek vs,ya da gazetelerre manken fotoğrafları basmak) din dışı, utanç kaynağı. Onların demokrasisi yokmu, onlar istediklerini giyemez mi? Demokrasiden bahsedenlerin bunları ellerinden gelse yasaklayacak olmaları garip doğrusu. Bir de şu var; 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmedi çünkü ülkenin ekonomisi kötü durumda ve o gün tatil edilirse Türkiye zarara uğrayacak. Bunu söyleyen; pekte uzun olmayan bir süre önce, ülkenin ekonomisi çok iyi,düzeldi. Borçlarımız şu kadara indi, ekonomimiz şöyle oldu, kişi başına düşen milli gelir şu kadara çıktı diyen kişiyle aynı partiden. Bu bana biraz garip geldi. Ortada bir çelişki var. Hani iyidi ekonomimiz. Ama daha yeni ekonomi kötü diye açıklama yaptılar.
    Söylediğin adamlar para hortumluyo bilmemne yapıyo diyosunda, peki senin tuttuğun adamalar hiçbir şey yapmıyolar mı? Devletin parasıyla oğullarına gemi falan almıyolar mı? Her türlü yolsuzluğu yapmıyolar mı?

Onlara helaldir yaptıkları zira kendileri peygamberle bir tutuluyorlar !(tövbe haşa)

Tam bir komedi...

• quote:

Arukard;

Birincisi, 1 mayıs ne zaman resmi tatil ilan edilmiş de şimdi edilmedi diye kafanı kaşıyorsun ? Edilmemesinin sebebini bilmiyormusun ? Bilmiyorsanız açın bir haber sitesini ve okuyun ama gerçekten okuyun ve bilgi sahibi olun. 1 mayıs'ın tatil olmamasının devamı yönündeki kararda şöyle bir cümle var "ülkemiz zaten bir tatil cenneti" şimdi bu cümleye katılıyormusun yoksa katılmıyormusun ? yani bu ülkedeki tatil günleri az da 1 mayıs gibi bir günün de mi tatil olmasını bekliyorsunuz da ekonomi kötüymüş de ondan olmadı diyorsunuz. Siz bana link verin ve 1 mayısın ekonomi bozuk o nedenle tatil ilan edilmedi açıklaması olsun o linkde ben haklısınız diyeceğim.
    İkincisi, devletin parasıyla gemi almışlarda, yolsuzluk olmuş da vs.vs. eğer sallamıyorsanız ve gerçekten bir şey biliyorsanız durmanız büyük suçtur ve hemen şu an nöbetçi savcılığa suç duyurusunda bulunmanız lazım ama elinde belge olmadan sallıyorsanız ben de sizin için aynı mantıkda yolsuzluk suçlamasında bulunabilirim çünkü ispatlamak zorunda değilim. Kaldı ki belki yolsuzluk vardır ama eskiden 100 tane varsa şimdi belki 1 tanedir, benim demek istediğim bu, çünkü böylesine çürümüş bir toplumda bu yolsuzlukları sıfırlamak mümkün değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jean de Joinville -- 22 Nisan 2008; 21:17:37 >

• quote:

peki senin tuttuğun adamalar hiçbir şey yapmıyolar mı? Devletin parasıyla oğullarına gemi falan almıyolar mı? Her türlü yolsuzluğu yapmıyolar mı?

daha ne yapcaklar ya

anlatamıyoz ıste anlatamıoz adamlar ısrar edıyo anlamamakta ve hala savunuyorlar.her seyı sattılar ıste bu kadar basıt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CThirty -- 22 Nisan 2008; 21:20:12 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.