Şimdi Ara

Türkiyede neden indirim olmuyor

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
0
Favori
4.934
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yıllardır takip ediyorum Turkiyede hicbir zaman dogru düzgün indirim görmedim. Mesela abdde black fridayde örnek veriyorum 350 euroluk ps4 200e düşüyor. Bizde güya amazon indiriminde xiaomi box 450 tl suan. Ya daha gecen ay trendyolda 350ydi bu ürün zaten neyin indirimi anlamadim. Nereye baksan degismiyor bu magazalarda internette yok %50 indirim %80 indirim %1500 indirim bakıyorsun hiçbir fark yok. Resmen cehennemi dünyada yasatıyorlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Kur yüzünden asla indirim göremeyiz aslına bakarsanız indirim var ama dövize göre var. Yani 1 yıl öncede mi box 450 idi şimdide tek değişen şey geçen yıl dolar 6 seviyesindeydi bugün 7 üstüne çıktı... Üstüne birde pandemi ayağına bir sürü vergi geçirdiler valla yine iyi fiyat bence 450 TL
    Tüketici hakkını savunamıyor, savunsa bile karşısındaki muhattap onu ciddiye almıyor işine gelirse diyor

Sürekli kura, vergiye falan bağlıyorsunuz da bu ülkede esnaf profilini herkes biliyor.Hastalık zamanı bile depoda maske bekletilen bir ülke burası, ticaret ahlakının zerresi yok.Herkes birbirine kitleme derdinde, distribütör toptancıya, toptancı esnafa, esnaf müşteriye

80lerden buraya yağ stokçuluğundan gram öteye gidemedi.
  • Batan ülkede indirim olmaz sadece vergisi yükseltilir

• 2 yıldır bir şey yok. Firmalar ayakta zor kalmakta veya batıyorlar zaten

Zaten firmaların yarısının menşei ABD tabii kendi ülkesinde indirimi daha fazla yapacak. Dünyadan kazanıp sana vermeyecek kazancının bir kısmını yetiştikleri kendi ülkesindeki insanlara verecek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bizde ilk bindirim olur sonra eski fiyatından yüksek şekilde indirimli olarak satılır. Bu kural değişmez.
    Zaten aldığımız ürünlerinbüyük çoğunluğu ithal yada ithal malzemeler ile üretiliyor. Kur rekor üstüne rekor kırıyor.Üstüne pandemi vergisi (gümrük+ ek vergileri ) var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C.Rodriguez -- 6 Ekim 2020; 2:32:41 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kur yüzünden asla indirim göremeyiz aslına bakarsanız indirim var ama dövize göre var. Yani 1 yıl öncede mi box 450 idi şimdide tek değişen şey geçen yıl dolar 6 seviyesindeydi bugün 7 üstüne çıktı... Üstüne birde pandemi ayağına bir sürü vergi geçirdiler valla yine iyi fiyat bence 450 TL

• ne indirimi herşey doşardan geliyor.

• Esnaf sattığı malın yerine yenisini yüksek kur ve gümrük vergisi ile alabilir ancak. Niye indirim yapsın? Gerçekten indirime giren az sayıda teknoloji ürünü de genelde hakkında şikayet olan sorunlu, satılmayan ürünler.

• Tüketici hakkını savunamıyor, savunsa bile karşısındaki muhattap onu ciddiye almıyor işine gelirse diyor

Sürekli kura, vergiye falan bağlıyorsunuz da bu ülkede esnaf profilini herkes biliyor.Hastalık zamanı bile depoda maske bekletilen bir ülke burası, ticaret ahlakının zerresi yok.Herkes birbirine kitleme derdinde, distribütör toptancıya, toptancı esnafa, esnaf müşteriye

80lerden buraya yağ stokçuluğundan gram öteye gidemedi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rant piyasası olduğu için rekabet yok. Satıcı diye gördüğümüz firmanın sermayesi başka bir yerde "ihale" de almış oluyor.

Yerli ürünlerin kalitesizliği de aynı sebepledir. Arçelik, Vestel, Otosan büyüklüğündeki firmalar genelde herkes tarafından bilinen dünya markaları olurlar. Ama biri lisansör diğer ikisinin de ismini duyan yoktur. Halbuki hepsi de dünyanın en büyük üreticilerinden.

Perkaende de aynı. Maydanozu Fransa'dan Carrefour veya İsviçre'den Migros gelip satıyor. Çünkü arada rant, yani "hal" var.

90'larda bu amaçla Rekabet Kurumu açıldıysa da kısa zamanda firmaların gizli bilgilerini sızdıran, yani aslında "rant" aktaran bir kurum haline geldi.

• Bunun uretim menseiyle alakasi yok. Türk mali dedikleri birtane üründe indirim gormedim daha. Siemens 5000se arcelikte 5000.

• Para değer kaybettiği için öyle geliyordur. Altın bazlı bakarsan bi çok şeyin ucuzladığını görürsün.

• quote:

Orijinalden alıntı: teramycin

Bunun uretim menseiyle alakasi yok. Türk mali dedikleri birtane üründe indirim gormedim daha. Siemens 5000se arcelikte 5000.
    Arçelik-Beko kârını Türkiye'de sağlıyor zaten yurtdışında rekabet yüksek ve ucuza satıyor kazancı az yurtdışında, sadece cari açığa faydasi var yurtdışında sattıklarının

• Yapmasin o zaman ne kariymis bu ? 250 euroya almanyada sattigi dolabi burada 3500 tlye satiyor ne oran var ne oranti. 2500 olsa neyse bunun gümrük vergisi tasimasi vs vs birsuru seyide var ekstradan orada daha ucuz oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tek_Kisilik_Muhalefet

Arçelik-Beko kârını Türkiye'de sağlıyor zaten yurtdışında rekabet yüksek ve ucuza satıyor kazancı az yurtdışında, sadece cari açığa faydasi var yurtdışında sattıklarının

Alıntıları Göster
    Bu mesajı gördükten sonra arçeliğin bilançolarını inceledim. Bilançodada görüleceği üzere hem birim başı karlılık hem satış yüzdesi hemde toplam cirodaki payı yurtdışındaki gelirlerinde daha fazla.

http://www.arcelikas.com/UserFiles/file/Arcelik_2020_2%C3%87_Sonu%C3%A7lar(1).pdf

• quote:

Yapmasin o zaman ne kariymis bu ? 250 euroya almanyada sattigi dolabi burada 3500 tlye satiyor ne oran var ne oranti. 2500 olsa neyse bunun gümrük vergisi tasimasi vs vs birsuru seyide var ekstradan orada daha ucuz oluyor.
    Alma almazsan düşer belki, almak sorunda da değilsin sonuçta pahalıysa Arçelik alacağına uğur al başka yerli firma varsa onu al... Ne alacağına ben karar veremem ki siemens Samsung'da alabilirsin sonuçta serbest piyasa değil mi? Serbest piyasa yoksa o zaman sorun. Adam diyor surda yemek 100 lira orda yemek zorunda değilsin ki alt tarafı yemek pahalıysa evde yapmayı dene

• quote:

Orijinalden alıntı: muradisdan

Bu mesajı gördükten sonra arçeliğin bilançolarını inceledim. Bilançodada görüleceği üzere hem birim başı karlılık hem satış yüzdesi hemde toplam cirodaki payı yurtdışındaki gelirlerinde daha fazla.

http://www.arcelikas.com/UserFiles/file/Arcelik_2020_2%C3%87_Sonu%C3%A7lar(1).pdf

Alıntıları Göster
    Bu daha iyi birşey zaman. Hem cari açığa katkı var hem kazanç sağlıyorlar. Yurtdışında ucuza satarak daha çok kazanç varsa sürümden kazanıyorlar demektir ( tabii bunu yurtdışında ucuza satıyorlar söylemine binaen yazdım yurtdışında pahalı satıyorlarsa zaten önceki yazdığımda düzenlenmesi gerekir)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 6 Ekim 2020; 19:19:28 >
  • Neden acaba

• Nickin tam uymus. Milletvekili. Halkin yararina olan herseyi elestirmek üzerine kurulu. Alma diyor mantiga mentaliteye bak. Olmo o zomon ehi ehi olmo sondo. Agzina vurcaksin 2 tokati budaya taptircaksin bu tipleri.

• quote:

Nickin tam uymus. Milletvekili. Halkin yararina olan herseyi elestirmek üzerine kurulu. Alma diyor mantiga mentaliteye bak. Olmo o zomon ehi ehi olmo sondo. Agzina vurcaksin 2 tokati budaya taptircaksin bu tipleri.
    Binlerce yıldır oluşan ekonomide piyasa diye birşey var . Türkiye'nin fakirliğin nedeni hâlâ bunun anlaşılmamasıdır.. 50 yılda bunu Koreliler bile kavradı parayı icat eden bu ülkedekiler hala anlamadı...

Ha doğru ordan burdan toplama insanlar birşey üretmek yerine ülkenin zenginliğini gasp peşinde hala milletin arazine kaçak bina yapma ,milletin binasına göz koymak daha kolay sonuçta . Birde Marx 'dan birşey ekledin mi yada Arap yobazlarindan birşeyler ekledin mi tamamdır ideolojik yada dini kılıf hazırdır hırsızlıklarının

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 6 Ekim 2020; 20:1:51 >
  • Bindirim varken indirim nasıl olcak

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.