Şimdi Ara

Türkiyede Elektrik Neden Ucuz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
0
Favori
2.512
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Liste: https://tr.globalpetrolprices.com/electricity_prices/

Enerjide dışa bağımlı ülkeyiz. Buna rağmen Avrupa göre oldukça ucuz enerji kullanıyoruz. Hatta listenin baya altındayız. Listeye göre 100 ülkede elektrik daha pahalı. Fakat sebebini anlayamadım. Bir kısmını devlet mi karşılıyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scientia -- 30 Kasım 2020; 18:35:52 >

• Euro 1 lirada bizimmi haberimiz yok. Şu birim fiyat zırvalığı ile iktisadın ırzına geçildi.
    Ürünün ucuzluğu iki ayrı ülke arasında kıyaslanıyosa dolara altına falan çevrilerek kıyaslanır. Sen ben alamıyorsak bu ürünün ucuz olup olmadığını kanıtlamaz senin alım gücünün düşük olduğunu ülkenin fakir olduğunu vb gösterir. Bu başka bir tartışma konusu.

Konu sahibinin sorusuna gelirsek. Türkiye kalabalık bi ülke nüfus fazla. enerji kaynaklarına hem yakın hemde avrupaya geçişte yol üstü olduğu için lojistik ve pazarlık avantajı var. Hammadde ucuza geliyor.
    Elektriğin kayda değer bir kısmı kömürden ve hidroelektrik santrallerinden karşılanıyor. Çevreci olmasalarda ucuz kaynaklar.
    Ha bide rafineriler çevreci olmadığı için avrupada rafineri açmak zor ve maliyetli bu yüzden çoğu kapandı. geri kalmış ülkelerden rafine edilmiş yakıt alıyorlar buda maliyetlerini yükseltiyor. Bizde akaryakıt %100 u aşan vergi oranına rağmen burda rafine edildiği için avrupadan daha ucuz. Dolar 8 lira üzerindeyken hesaplamıştım abdde litresi 68 cent bizde 77 centti. Avrupada nerdeyse iki katı.

Çünkü adamlar elektrik üretirken doğayıda korumaya çalışıyor, senin gibi doğa harikası karadenizi maf etmiyor, korumak adına maliyeti arttırıyor.

Ayrıca çalışanlarına asgari ücret vermiyor bir mühendis burada bir elektrik firmasında 3000 liraya çalışıtken almanyada 5000 euroya çalışıyor. Devlet şirketlerin tepesinde herşeyi yoluna yordamına göre yapıyorlar. Yani adamların maliyeti yüksek ama yine asgari ücrete oranladığımızda biz daha fakir kalıyoruz.

Arkadaşlar elektriği maaşınıza göre değerlendirmeyin. Dünya ülkelerine göre değerlendirin. Maaşınız elektrik faturasına yetmiyorsa o elektrik pahalı olduğu için değil, maaşınızın düşük olmasından ötürüdür. Ben bunu sorguladım çünkü YouTube full otomatize çiftlik gördüm. Her şey elektrikle çalışıyordu. Ben de bunun Türkiye'de tutmayacağını çünkü elektriğin burada pahalı olduğunu düşündüm Amerikaya göre. Ama Google ile araştırınca tam tersi sonuç çıktı. Ona şaşırdım ve sebebini merak ettim.

Misal Google, Amazon, IBM devasa datacenter kursa Türkiyeye daha kazançlı çıkar. Çünkü elektrik ucuz. Avrupada ise daha pahalı. Yine Almanya'da fabrika kurmaktansa Türkiye'de kurmak daha kazançlı. Ben bunu ucuz işçiliğe bağlıyordum ama elektrik fiyatı da etkiliymiş.

Siz hala daha vatandaşa yansıyan kısmına, alım gücü ile kıyaslamasına bakıyorsun. Adam diyor ki; enerji denilen şey bu ülkede diğer ülkelere kıyasla nasıl daha ucuza üretiliyor. Hani cebinde 50 dolar olsa, Türkiye'ye akü ile gelip enerji alıp gideceksin, akünü Almanya'ya kıyasla daha fazla doldurursun diyor.

• Elin Almanı 1500 kazanıp kWh başına 0.32 ödüyor.

Bizim Türk 2324 kazanıp kWh başına 0.70 ödüyor.

Hangisi ucuz sence?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mugetsuga -- 30 Kasım 2020; 19:28:23 >
  • Mugetsuga kullanıcısına yanıt

Halk olarak bakma. Biz zaten fakiriz. Oraya girmiyorum. Halktan bağımsız olarak düşünürsek enerji evrensel sabit. Karşılığında bir şey verip alıyorsun o enerjiyi. Türkiyenin doğal kaynağı yok elektrik üretmek için. Sürdürebilir enerji yatırımları da kısıtlı. O zaman nasıl oluyor da ucuz oluyor? En pahalı vergileri ödeyen Türkiye elektriğe gelince neden ucuz? Araştırmadan önce en pahalı iPhone'u kullanan ülke olarak elektriği de en pahalı biz kullanıyoruz diye düşünmüştüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scientia -- 30 Kasım 2020; 18:27:47 >
  • scientia kullanıcısına yanıt

Doğal kaynak yok derken?

• Mugetsuga kullanıcısına yanıt

Petrol, doğalgaz gibi. Listeye bakınca enerji zengini ülkelerde elektrik daha ucuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scientia -- 30 Kasım 2020; 19:0:52 >
  • ucuz?  

• quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

ucuz?  

Ben demiyorum. Pazar araştırması söylüyor. Ben de şaşırdım.

• Çünkü adamlar elektrik üretirken doğayıda korumaya çalışıyor, senin gibi doğa harikası karadenizi maf etmiyor, korumak adına maliyeti arttırıyor.

Ayrıca çalışanlarına asgari ücret vermiyor bir mühendis burada bir elektrik firmasında 3000 liraya çalışıtken almanyada 5000 euroya çalışıyor. Devlet şirketlerin tepesinde herşeyi yoluna yordamına göre yapıyorlar. Yani adamların maliyeti yüksek ama yine asgari ücrete oranladığımızda biz daha fakir kalıyoruz.

• Dj_Gençkan D kullanıcısına yanıt

dev makineler belgeselinde 30.000 voltluk dev kazıcı ile kömürü çıkartıyorlar

almanya elektriğin ihtiyacinin çoğunu hala kömürden üretiyor diyordu o belgeselde

• Sağlık, gıda gibi düşün, Bu ülkede vergi olmazsa çoğu şeyi avrupadan daha ucuza alırsın.Çünkü ucuz iş gücü var.
    Bir de adamlar devamlı yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyor. Almanya %50'ye ulaşmış diye haberler vardı.Bu yatırımlar boncukla yapılmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C.Rodriguez -- 30 Kasım 2020; 19:55:53 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • scientia kullanıcısına yanıt

Devlet elektriği zaten kendi üretiyor. Pek çok HES var ve bunlar son 10 ya da 20 yılda kurulmadı.

70 kuruş olduğunu fark etmemiştim iyi oldu. Yanlış hatırlamıyorsam 3-4 sene önce 35-40 kuruş civarındaydı kWh'i.

EPDK verilerine de baktım Puant 81 kuruş görünüyor ki insanlar en çok Puanta (17-22 arasına) para ödüyorlar.

Kısacası ucuz değil bayağı bayağı pahalı bile.

• Tam dayaklık konu....

• Arkadaşlar elektriği maaşınıza göre değerlendirmeyin. Dünya ülkelerine göre değerlendirin. Maaşınız elektrik faturasına yetmiyorsa o elektrik pahalı olduğu için değil, maaşınızın düşük olmasından ötürüdür. Ben bunu sorguladım çünkü YouTube full otomatize çiftlik gördüm. Her şey elektrikle çalışıyordu. Ben de bunun Türkiye'de tutmayacağını çünkü elektriğin burada pahalı olduğunu düşündüm Amerikaya göre. Ama Google ile araştırınca tam tersi sonuç çıktı. Ona şaşırdım ve sebebini merak ettim.

Misal Google, Amazon, IBM devasa datacenter kursa Türkiyeye daha kazançlı çıkar. Çünkü elektrik ucuz. Avrupada ise daha pahalı. Yine Almanya'da fabrika kurmaktansa Türkiye'de kurmak daha kazançlı. Ben bunu ucuz işçiliğe bağlıyordum ama elektrik fiyatı da etkiliymiş.

• Yabancılar enerji tüketimini azaltmak için fiyatları biraz yüksek tutuyor olabilirler.

Bizimkiler de gerek halkın, gerek sanayicinin ödeyemeyeceğini düşündüğünden "fazla" arttıramıyordur.

Bizim gelirimize göre daha pahalı ama sonuçta doğalgazın bi maliyeti var, kömürün dünya piyasasında bi değeri var. Güneş ve rüzgar malzemeleri zaten yurtdışından. Bu yüzden bu işin olması gereken hesabı da zor.

• Kafan kadar güzel değilim
  • Boş yapıyorsun yapma
  • Elektrik fiyatı neden evrensel olsun ki her ülke kendi üretip halkına dağıtımını yapıyor. Oranlarsan yine en pahalı bizim. Elektrik kullanımı bakımından alım gücünde yine sonunculuğu kimseye kaptırmamışız. Bu gurur senin Türkiyem.

• quote:

Orijinalden alıntı: rocky_balbao

dev makineler belgeselinde 30.000 voltluk dev kazıcı ile kömürü çıkartıyorlar

almanya elektriğin ihtiyacinin çoğunu hala kömürden üretiyor diyordu o belgeselde

2019 yılı içi

yenilenebilir enerji kaynaklarını: % 46,8,

nükleer enerji santrallerinin: 13,4

fosil yakıtlı termik santralleri: % 39,2

• quote:

Orijinalden alıntı: Mugetsuga

Elin Almanı 1500 kazanıp kWh başına 0.32 ödüyor.

Bizim Türk 2324 kazanıp kWh başına 0.70 ödüyor.

Hangisi ucuz sence?

Euro 1 lirada bizimmi haberimiz yok. Şu birim fiyat zırvalığı ile iktisadın ırzına geçildi.
    Ürünün ucuzluğu iki ayrı ülke arasında kıyaslanıyosa dolara altına falan çevrilerek kıyaslanır. Sen ben alamıyorsak bu ürünün ucuz olup olmadığını kanıtlamaz senin alım gücünün düşük olduğunu ülkenin fakir olduğunu vb gösterir. Bu başka bir tartışma konusu.

Konu sahibinin sorusuna gelirsek. Türkiye kalabalık bi ülke nüfus fazla. enerji kaynaklarına hem yakın hemde avrupaya geçişte yol üstü olduğu için lojistik ve pazarlık avantajı var. Hammadde ucuza geliyor.
    Elektriğin kayda değer bir kısmı kömürden ve hidroelektrik santrallerinden karşılanıyor. Çevreci olmasalarda ucuz kaynaklar.
    Ha bide rafineriler çevreci olmadığı için avrupada rafineri açmak zor ve maliyetli bu yüzden çoğu kapandı. geri kalmış ülkelerden rafine edilmiş yakıt alıyorlar buda maliyetlerini yükseltiyor. Bizde akaryakıt %100 u aşan vergi oranına rağmen burda rafine edildiği için avrupadan daha ucuz. Dolar 8 lira üzerindeyken hesaplamıştım abdde litresi 68 cent bizde 77 centti. Avrupada nerdeyse iki katı.

• Niye şaşırdınız ki, avrupanın Rusyaya göz yumma sebebidir enerji ihtiyaçları. Onlar da enerjide dışa bağımlı doğal kaynakları olmadığı için
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.