Şimdi Ara

Türkiye'ye yapılan siber saldırıyla ilgili ilk açıklamalar Türk Telekom ve Garanti BBVA'dan geldi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
2.843
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye'ye yapılan siber saldırıyla ilgili ilk açıklamalar Türk Telekom ve Garanti BBVA'dan geldi

27 Ekim Pazar günü öğle saatlerinde, Türkiye'ye yönelik büyük bir siber saldırı gerçekleştirildiği öğrenildi. DDOS yöntemi kullanılarak birçok şirket ve kuruma yapılan bu saldırı sonucunda bankalar müşterilerine hizmet sunamaz hale geldi.

Ayrıca Bkz.Apple gelecek iPhone modellerinde LTPO ekran teknolojisini kullanabilir

Türk Telekom: Benzer durumlar her zaman olabilir

100 Mbps büyüklüğündeki bu saldırılardan en çok etkilenen şirketlerin başında ise Garanti BBVA geliyor. Garanti BBVA'nın dün birkaç saat boyunca müşterilerine hizmet veremediği, Türk Telekom'un ise bu saldırıları etkisiz hale getirmek yoğun bir mesai harcadığı da gelen haberler arasında. DDOS (Denial-of-service attack) saldırı yöntemi ile bir hedef konumdaki altyapıya yüksek sayıda istek gönderilerek çalışamaz duruma gelmesi ve servis dışı kalması amaçlanıyor. Konuyla ilgili olarak iki şirketten gelen açıklama ise şu şekilde oldu:

Garanti BBVA'nın konuyla ilgili açıklaması:

"Dijital hizmetlerimize yönelik yoğun internet trafiği nedeniyle dijital kanallarımızda erişim sıkıntısı yaşamaktayız. İnternet servis sağlayıcılarımızla beraber sorunu gidermek için çalışıyoruz. Müşterilerimizin yaşadığı mağduriyet için özür dileriz."

Türkiye'ye yapılan siber saldırıyla ilgili ilk açıklamalar Türk Telekom ve Garanti BBVA'dan geldi

Türk Telekom'un konuyla ilgili açıklaması:

"Dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği siber saldırılardan birini biz de ülkemizdeki bazı kuruluşlara yönelik olarak yaşamak durumunda kaldık. Saldırı, Türkiye'nin bilgi, iletişim ve teknoloji şirketi Türk Telekom'un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları tarafından zamanında müdahale edilerek durdurulmuştur. Ülkemizin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan şirketimizin aldığı önlemlerle yurt içi ve yurt dışı internet trafiği herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeksizin normal seyrinde devam etmektedir.

Diğer operatör ve servis sağlayıcılarını da etkilemiş olan saldırıya karşı bu kuruluşlar da bildiğimiz kadarıyla gereken çalışmaları yürütmektedirler. Benzer durumlar her zaman olabilir. Önemli olan buna karşı hazırlıklı olmaktır. Türk Telekom'un her türden saldırıya karşı savunma sistemi sağlamdır. Vatandaşlarımızın iletişim teknolojilerinden huzur içinde yararlanması birinci önceliğimizdir."

Kaynak:

• Keşke banka telekom tamamen çökseydi de bir daha ayağa kaldıramasalardı.

Edit: Banka Telekomu yanlış anlayanlar olmuş. Tabi malum telekomun sahipleri kimdir diye merak etmeyenler vardır doğal olarak herkes herşeyi bilecek diye bir kaide yok.

Öncelikle şu haberi okuyunuz;

https://turk-internet.com/turk-telekomun-otasa-ait-55-hissesi-levent-yapilandirma-sirketine-devredildi/

Bir zamanlar devletimizin gözbebeği olan yanlış bir kararla çoğunluk hissesi 21 yıllığına araplara verildi. Araplar telekomu suyunu çıkarıp yedi bitirdi. Yeterli yatırımlar yapılmadan borç batağına sürüklenip, hisseleri satın almak için kredi çektikleri bankalara borçlarını ödeyemeyince, bankaların kurduğu levent yapılandırma şirketine devrettiler.

1995’den 2005’e kadar Türk Telekomdu. 2005’den 2018’e kadar Arap Telekomdu. 2018’den günümüze kadarda Banka Telekomdur.

Kim ne dersin desin şanlı şerefli “Türk” ismini bu firma haketmiyor. Hem dünyada hem ülkemizde basiretsizlikleriyle telekominikasyon alanında değer kaybettiriyor.
    Kardeş Garanti Bankası demedim Banka Telekom dedim hani bir zamanlar devletin olan sonra araplara satılan sonrada bankaların eline düşen bir kazulet kanserli basiretsizlik abidesi olan bir telekom şirketçiği varya onu dedim işte keşke tamamen işleyemez hale getirselerde kurtulsak. Ülkenin telekomünikasyon altyapısını her yıl dahada geri götüren kanserli bir şirketi savunacak kadar da kör değilim. Batsında kurtulalım işte. Anladın mı şimdi bankalarla derdim yok benim.

Altta linkini verdiğim haberi okursan dediklerimi anlarsın

https://www.sozcu.com.tr/2019/teknoloji/ulkelerin-internet-hizi-siralamasinda-turkiye-102-basamaga-geriledi-5285575/
  • Sen sus Turk pardon arap telekom !! Altyapisi hem dogala hem de sanala dayanamiyor birde cikip sacmaliyorlar...

• Cümleyi "100 Mbits büyüklüğündeki bu saldıradan" şekliden mi yoksa "saldırılardan" şeklinde mi kurdular acaba diye merak ediyorum.

• Depremde ne bok yediklerini gördük. Mazeret mazeret.

• Keşke banka telekom tamamen çökseydi de bir daha ayağa kaldıramasalardı.

Edit: Banka Telekomu yanlış anlayanlar olmuş. Tabi malum telekomun sahipleri kimdir diye merak etmeyenler vardır doğal olarak herkes herşeyi bilecek diye bir kaide yok.

Öncelikle şu haberi okuyunuz;

https://turk-internet.com/turk-telekomun-otasa-ait-55-hissesi-levent-yapilandirma-sirketine-devredildi/

Bir zamanlar devletimizin gözbebeği olan yanlış bir kararla çoğunluk hissesi 21 yıllığına araplara verildi. Araplar telekomu suyunu çıkarıp yedi bitirdi. Yeterli yatırımlar yapılmadan borç batağına sürüklenip, hisseleri satın almak için kredi çektikleri bankalara borçlarını ödeyemeyince, bankaların kurduğu levent yapılandırma şirketine devrettiler.

1995’den 2005’e kadar Türk Telekomdu. 2005’den 2018’e kadar Arap Telekomdu. 2018’den günümüze kadarda Banka Telekomdur.

Kim ne dersin desin şanlı şerefli “Türk” ismini bu firma haketmiyor. Hem dünyada hem ülkemizde basiretsizlikleriyle telekominikasyon alanında değer kaybettiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dr20mouse -- 28 Ekim 2019; 12:34:29 >

• raxetul kullanıcısına yanıt
    + 100mb mi 100gb mi doğru haber?

• DDoS değil TCP Spoof!

• dr20mouse kullanıcısına yanıt
    Bunu hangi kafayla düşünüp yazdınız? Garanti bbva nin yada Türkiye de herhangi bir bankanın zarar görmesininin ekonomiye vereceği zarardan haberiniz var mı? Boş yorumlar yapmayın. Sadece konuşmuş olmak için konuşuyorsunuz bu ülkede o yüzden bir adım ileri gidemiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murabut -- 28 Ekim 2019; 15:5:36 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • murabut M kullanıcısına yanıt
    Kardeş Garanti Bankası demedim Banka Telekom dedim hani bir zamanlar devletin olan sonra araplara satılan sonrada bankaların eline düşen bir kazulet kanserli basiretsizlik abidesi olan bir telekom şirketçiği varya onu dedim işte keşke tamamen işleyemez hale getirselerde kurtulsak. Ülkenin telekomünikasyon altyapısını her yıl dahada geri götüren kanserli bir şirketi savunacak kadar da kör değilim. Batsında kurtulalım işte. Anladın mı şimdi bankalarla derdim yok benim.

Altta linkini verdiğim haberi okursan dediklerimi anlarsın

https://www.sozcu.com.tr/2019/teknoloji/ulkelerin-internet-hizi-siralamasinda-turkiye-102-basamaga-geriledi-5285575/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dr20mouse -- 28 Ekim 2019; 12:19:48 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Batarsa nasıl kurtulacaksın merak ediyorum. Kullanmak istemiyorsak superbox falan al başka operatöre geç. Türk Telekom'u savunmak için söylemiyorum, batarsa ne olacak onu anlayamadım. Bize bir faydası olacağını sanmıyorum batmalarının.

Sözcü... :)
    Bu ülkede ahaber ne kadar yanlıysa sözcü de o kadar yanlı haber yapan bir kuruluş.

• Telekom da folloş oldu. Bir 10 gb daha versinler

• Türk telekom’un yaptığı açıklamaya yav he he denir. Bütün gün çoğu siteye erişim gitti, bu mu başarılı savunma? bırakın bu işleri.

• Github a 1Tbps saldırı yapıldı birkaç dakika içinde online oldu sunucular.

• Garanti nin internet şubesi çok çok başarılı ama erişimde mobilde olmasa da masaüstünde hemen hemen her gün kısa erişim sorunu oluyor.
  • Türktelekom kabül etmezük
    10 GeBe daha isterük

• 100mbit nedir ya 100gb olmasın açıklama yaparken bile yanlış söylüyorlar

• Arkadaşlar evde ki ttnet dün akşamdan beri çalışmıyor sebebi bu mudur? telefonda türk telekom ama telefonda çekmede internette bir sıkıntı yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şeref60 kullanıcısına yanıt
    kardeş kusura bakma ama çok b*ktan bi yorum olmuş ya

• Acaba Bu bir Trafiği durdurmak için yapılan saldırı mıdır yoksa müşteri bilgilerini Çalmak banka hesaplarını boşaltmak için yapılan bir şey midir

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.