Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

Türkiye’ye dünyanın en büyük güneş santrali: YEKA – 1 hakkında her şey!

227
Cevap
2
Favori
8.299
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> Türkiye’ye dünyanın en büyük güneş santrali: YEKA – 1 hakkında her şey!
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      1105 Mesaj
      ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilidian -- 18 Nisan 2017; 13:55:23 >

Çağın en büyük teknoloji yalanı;
      "-kontrol amaçlı açıldı"
    • Çavuş
      66 Mesaj
      Bu sektörün içerisinde birisi olarak gerçekten gerekli bir santraldir. Fakat ülkemizde Lisanssız elektrik üretimi olarak onaylanan projelerin bir çoğu halen kuruluma geçememiştir ya da devreye alınamamıştır. Bu ve bunun gibi lisanslı projelerin çoğalması tek temennimizdir. Lisanssız üretimde devlet üretilen enerjiyi 10 yıl satın alma taahhütü vermektedir. Bu tesis için de 15 yıl olması sürümden kazanma mantığı şeklindedir. Fakat bu kadar büyük bir tesisin belirli aralıklarda revize edilerek verimliliği düşürülmeden uzun yıllar devrede kalması en iyi çözüm olacaktır.
      |
      |

• Yarbay
      22537 Mesaj
      quote:

Orijinalden alıntı: ilidian

"yapıla-cak, edile-cek, yerli ola-cak"

Geçen seçim yerli diye yutturmaya çalıştıkları otomobil cadillac BLS çıktı, youtube'a aracın hangarda uçağa yüklenip türkiyeye getirildiği videolar bile koyuldu. Nerde şu anda?

Bundan önceki seçimde yerli savaş uçağı dedikleri uçağın sadece dış sacı olduğu ortaya çıktı. Pozlar verildikten sonra ite ite hangara sokuldu, bir motorunun dahi olmadığı ortaya çıktı. Nerde şu anda?

Arabası olanlar bilir, ülke otomobil dolu. Her birinden 6 ayda bir vergi alınıyor, zorunlu trafik sigortası her yıl alınıyor, araç satın alırken %50 si devlete vergi gidiyor, mazotda benzinde dünyanın en pahalısı, %200 vergisi var. Yani dünya kadar para toplanıyor. Köprü yapıyoruz köprü yapıyoruz diyolar, birinden geçmek 30 dolar. Yapıyoruz dedikleri herşeyi hem benim paramla yapıyorlar, hem hava atıyorlar, hem de ben içinden geçmek için yine bir sürü para bayılıyorum.. Siz bunu bırakın eski köprüden geçmeye bile %100 zam geldi, boğaz köprüsünden geçmek 7 tl oldu. O kadar toplanan paraya uzaya yol yapılması lazımdı.

Şimdi benim anladığım kadarıyla iktidar partisi referandumdan hayır çıkacağının farkında. Merkez bankası rezervini harcayıp doları çıktıkca müdehale edip 3.6 da tutmaya çalışıyor. Bayram değil seyran değil, borsa 90 bin puan oldu. Bir kısım hazine parası ile borsadan kağıt alınmış olabilir. Dünyanın en büyük güneş enerji panelini yapıyormuşuz, daha önce dünyanın en küçük yada en orta güneş enerji panelini yaptık mı? Çok fazla akıl ve beyin gerektirmiyor, bunu duyduğun anda bunu sorman lazım; "daha önce dünyanın en küçük yada en orta ölçekli güneş enerji panelini yaptık mı?"

Ya sen güneş panelini, otomobili, uçağı bırak. Onlar ciddi mühendislik ve büyük çalışma isteyen işler. Sen daha tohum istilasına engel olamıyorsun. Türkiye satın almak zorunda bırakıldığı tohum istilasına karşı ne gibi bir çalışma yapmış, sen önce bunu bir de..

Bir propaganda hazırlığı daha var; başkanlık sistemi gelirse bizim yeraltı zenginliklerimizi kullanma hakkımız doğacakmış.. Ben inandım, evet vericim.

İşte sizin yorumları gördükçe hala umut var diyorum . Ancak diğer kesim bu yorumları gördüğünde gelişmemiz istenmiyor diyor .

1998 cc3 motor yani 2 litre motor hacmine sahip bir arabadan KDV alıyorsun , ÖTV alıyorsun , ÖTV nin KDV sini alıyorsun eeeeee neden yerli araç yapalım ki ? Kim yapar ki böyle bir şeyi ? Hadi yaptık . Yaptığımız araç Passat kalitesinde ve Highline donanım şeklinde 60 bin TL den satılacak mı ? 100 bine satılacaksa kim yerli aracı alır yedek parçası yok , sorunları bilinmiyor , ne çıkacağı belli değilken .

Bir de marka algısı yaratmak amacımız diyorlar ya bizim BMW MERCEDES PORSCHE gibi firmamız var da ben mi bilmiyorum ? Devrim arabası üretip ama ürettirmediler ki diyen bir ülkenin marka algısına hangi ülke inanır ?

Bunların hepsini geçtim eğer bizim gibi sorgulayan kesim olmasaydı Bakan çıkıp Saab'tan platform aldık demeyecekti Yerli araç yalanını devam ettirecekti ve Ahaber izleyen kitle de asla çakmazdı durumu .

Yerli araç deyip platformunu bile başkasından alıyorsun hadi bu güzel bir şey SAAB kaliteli markaydı keşke zamanında borçlarıyla alsaydık Diyanet'in bütçesinin 6 da 1 i ile SAAB'ı alırdık her sene de ARGE kasardık mis gibi .

Neyse platform onlardan peki içten yanmalı veya elektrik motorumuz var mı ? O da yok . Bir motor yapmak , motorun beynini haritalamak o motoru 2-3 milyon km test etmek , sorun varsa düzeltmek en iyi ihtimalle 1 sene sürüyor .

Bu haberler gerçek olmayacak çünkü gerçek olmasını isteyen adam 300-400 kişi alır ARGE ye başlar 20 -30 kişi göstermelik işe alıp hadi siz yerli otomobil üretin demekle olmaz . Fabrika bile yok , bir önceki bakan başka bir şey söylüyor onun yerine gelen bak ne arabası ? Biz marka yaratacağız diyor .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 21 Mart 2017; 13:8:0 >
      |
      |

"Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur." Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

"İnsanın aptallığının gücünü asla küçümseme." Robert Anson Heinlein

• Yarbay
      22537 Mesaj
      quote:

Orijinalden alıntı: Umut Aşkın

Bu ahmetten gıcık kapan bir ben miyim arkadaş ?

Kabul etmese de çoğu yandaş haberin konusunu o açıyor . Bilerek Mynet başlıkları atıyor Kredi kartları internetten alışverişe kapatılacakmış . Şimdi burada ne anlarsın ? Hepsi kapatılacak değil mi ? İçerik izin vermeyene kapatılacakmış . Bak bak

Barcelonalı yıldız Beşiktaş'ta ŞOK ŞOK ŞOK

Barcelona'da U5 Kaptanı olan Zionel Pessi (3) Beşiktaş'a yıllık 100 kutu organik mama karşılığı evet dedi
      |
      |

"Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur." Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

"İnsanın aptallığının gücünü asla küçümseme." Robert Anson Heinlein
    • Teğmen
      244 Mesaj
      Oh Oh Oh sonunda ya süper bi haber bu! Ya bırakın nükleer'i falan bunları yapın işte bizden daha az güneş alan Almanyada bile elektrik ihtiyacının(yanlış biliyor olabilirim) %30'unu bu gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyor. Bu işin siyasetle hiç bir alakasıda yok ben AKP'li değilim ama bu olayı desteklerim çünkü ülkemiz için iyi bir adım. Artık eleştirmeye alışmış bir kesim var iyi-kötü ne yapılsa eleştiriyorlar. Bence güzel bi olay eğer hakkıyla yapılırsa ve geliştirilirse Türkiye için çok güzel bir gelişme olur.
      |
      |

Hayatımız, yaptığımız tercihlerin toplamıdır.
    • Yüzbaşı
      450 Mesaj

Dostum enerjinin aktarımı konusunda Karadeniz Holding'in Endonezya Gana Zambiya gibi ülkelerde kullandığı powershiplerin çalışma prensiplerini araştırırsan kendini geliştirmen açısından güzel olabilir diye düşündüm. Zira en büyüğü 235mw üreten makinelerin, tıpkı örnekte de söylediğin gibi kesintisiz çalışmaları imkansız. iyi çalışmalar.
      |
      |
      itachi237 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ain't it funny how men think,
      they made the bomb, they are extinct.
    • Yarbay
      6736 Mesaj
      Büyük projelerin hayata geçmesi ve bu şekilde DEVLETİN SÖZÜNÜ TUTARAK ÇALIŞTIRMASI mümkündür. Çünkü şirketler büyüktür. Devletten kazık yerse geri dönüşü daha ağır olur. Ülkeye yatırım yapmaz. Devletle alakalı alanlarda yatırım yapmaz falan... Büyük şirketlerin devlete karşı eli güçlü olduğu için, bu sistemin yürümesi mümkündür. Ancak, teknoloji geliştirmek konusunda, panel teknolojisi geliştirmek çok kolay bir iş değildir. Çinlilerin yaptığı gibi, panel teknolojisi yürütmek ve yürütülen bu teknolojiyi üretmek ise kısmen mümkündür. Panel nakliye maliyeti sebebi ile Türkiye'nin Çin'le rekabet etmesi de mümkündür. Dolayısı ile haberde çok uçmamışlar. Yerli otomobil haberleri gibi çok uçmuş bir haber değil. Ayağı yere basıyor. Yapılan her icraatın bir katakulli olduğu varsayımı ile hareket eden kalabalığı boş kalabalık olarak görüyorum.

Ancak büyüklerden değilseniz şu kulağınıza küpe olsun: Uzun vadeli projelerde Türkiye Cumhuriyeti Devleti en güvenilmez ülkeler arasındadır. Bir söz verir, tutmaz. Yatırımcıyı mağdur eder. Hakkını vermez. Her türlü çirkeflik beklenir. Bu durum mevcut hükümetle falan da alakalı değildir. Türk devleti yatırımcısını kazıklamaktan çekinmez. 1mw altı güneş panelinde lisanslı üretici olma zorunluluğunun kaldırılması ile küçük güneş santralleri yatırımında patlama yaşandı ülkede. Yasaya göre şart şu: üreticinin tüketici konumunda olması gerekmektedir. O yüzden üretici bir yere takıyor bir lamba. Tüketici oluyor. Sonra 1mw tesis kurup, lisans masrafına girmeden işletiyor. Bunun olmasına devlet tam 3 yıl seyirci kaldı. Bir sürü insan yatırım yaptı. Şimdi diyor ki, benim amacım bu değildi. Ben hali hazırda çok tüketenlerin tüketimlerini karşılayacakları tesisler kurmasını teşvik etmek istemiştim. diyor ve hali hazırda kulumuş tesislerden yıllık 80.000TL dağıtım ücreti alıyor. Herkesin fizibilite çalışması kaydı şimdi. Parasını 8 yılda çıkarmayı hayal eden adam 10 yılda çıkaracak. Kredi ödemesini daha kısa vadeli alan adamın cebinden bir süre para çıkacak belki mesela... Belki birileri sırf bu nakit akış bozulması sebebi ile batacak... Ne oldu? Devlet bir söz verdi. Tutmadı. Madem amacın o değildi, yasayı uygun çıkarsaydın. Devlet dediğinin bir güvenilirliği olur. Verdiği sözü tutar....

Benzer bir durum bizim başımıza bir HES'de geldi. Memleketliler olarak memlekete yatırım olsun diye birleştik. 800 ortaklı bir anonim şirket kurduk. Yap-İşlet-Devret modeli HES yaptık memleketimize. Şirketi kurarken de, kazanılan para ile memlekete küçük bir etnografya müzesi ile bir kütüphane yaparız, kalanı da ortaklara dağıtırız diye de bir sosyal sorumluluk hedefi koyduk. Hayaller Paris... Sözleşmemizde yatırıma %15 karı söz vermiş devlet ve bir fizibilite tablosu var. Tabloya bir tahminden ibaret. Sözleşmeye de şu denmiş: gerçekleşen üretim ve gerçekleşen yatırım üzerinden %15 kar denmiş. Tablo sadece bir yol gösterici, değerler bu tablonun %20'den fazla dışına çıkamaz denmiş. Gel gör ki, ödemelerimizi gerçekleşen üzerinden değil, o tablo üzerinden veriyor devlet. Bu 18 yıllık dönemde 2 sel, 4 kuraklık yaşamışız. Gerçekleşen rakamlarımız da %20 sapma payının içinde. Ancak devlet tablo üzerinden ödemeyi yapınca bizim %15 kar düşüyor %3'e. Bu noktada insan şunu düşünüyor: Ben memleketimin suyunu boş yere pazarladım devlete. Keşke hiç yapmasaydım. O derenin su debisi %50 azalmasaydı, eskisi gibi gür aksaydı... Ben çocukken o dereye girerdim. Şimdiki çocukların beline geliyor su. Keşke yapmasaydık. %15 karı alsaydık peki? O zaman memleketin bir etnoğrafya müzesi ve kütüphanesi olacaktı. Buradan para kazanan kodamanlar da kazancını olduğu gibi vakfa bağışlayacak, memleketin yoksul çocuklarına eğitim bursu dönecekti. Devlet sözünü tutmayınca, resmen elinden memleketlinin suyunu ÇALMIŞ oldu.

O yüzden siz siz olun, devletin sözü ile kuyuya girmeyin. Kendi eli ile halatı kesmeye tereddüt bile etmez bizim devlet. Büyük şirketseniz eyvallah. Sizin pazarlık gücünüz yüksek...

---------------------------------

Haberde 2023 falan gibi tarihlerin olmasını da standart şirket politikası olarak görüyorum. Populist hükümetlerin kullandığı jargonları, söylemleri kullanarak, iyi bir işi hayata geçirmeye çalışan şirketler olur. Totaliter rejimlerde normaldir. Yadırganmaması gerekir. Şöyle düşünün:

Üniversite'de aldığım darbe sonucu konmuş tarih dersinde (Oha be arkadaş!?) hoca bir kitap seçmemizi, bunu özetleyip yorumlamamızı (üniversite değil sanki, lise, üniversite öğrencisine tek kitap okutturulup özet istenir mi?) istemişti. Ben de ödev teslimine 3 gün kala kütüphaneye gidip, kalan kitaplara baktım. 1970'lerde yazılmış bir "Türkiye AB'ye girmeli mi? Girmemeli mi?" diye bir kitap buldum. Yarım günde okudum. 2 sayfa özet yaptım. 2 sayfa da yorum yaptım. Hocanın çokça kullandığı bir terim vardı: "...ama ne hazindir ki bugün Türkiye AB kapılarında sürünmekte..." bu tarz fosil Atatürkçü (artık çağ dışı kalmış, gelişen dünya ile kendini geliştirememiş, genelde yaşlı nüfusta bulunan Atatürkçü düşünce, sendeki bendeki gibi bir Atatürkçülük değil. İşin özü kaçmış. İşin özünün değişim ve gelişim olduğunu kabullenememiş bir fikir) söylemlerle dolu iki sayfa yorum yaptım. Sunumda da benzer artistlikler yaptım. Sınıftakiler gülmemek için zor duruyor. Hoca sunumu yarıda kesti. "Aferim yavrum, size notum belli benim. Oturabilirsiniz." dedi. Hayatımda aldığım en kolay A oldu. Hah! Totaliter rejimlerde bu normaldir. Ancak sonuç olarak şirket iyi bir iş çıkarıyorsa ortaya, söylemlere bakmamak gerekir.

-----------------------------------

"Neden dolar?" diye bozulan arkadaşlar: Aldığınız teçhizatı dolarla alıyorsunuz. Dolarla aldığınız teçhizata kullandığınız kredi de dolar ile oluyor. Dolar ile kredi ödeyip, TL ile kazanırsanız, Dolar artarsa batarsınız. Dolar düşerse zengin olursunuz. Masraflarınız ile kazancınızın aynı para birimi ile olması şarttır. Fiyatı dolar ile olan bir ürüne TL ile kredi alacak babayiğitler, başka işten elde ettiğini bankaya garanti gösterip, bu işe yatırım yapanlar olabilir. Ancak çok saçma ve karmaşıktır. Her iş modeli, kendi kazancı ile kendi borcunu ödemelidir. Başka işten kazancını bu işin yatırımına garanti göstermek salakçadır. Çünkü, gün gelir, o işi geliştirmek istersin, ancak o işin kazancı bu işte garanti gösterilmiştir. Bu sefer bu işin kazancını o işe mi garanti gösterecen?

Enerji piyasasında dolarla iş yapılır. Petrol varil fiyatı dolarla, doğalgaz dolarla, elektrik dolarla. Borsaya kote binlerce global şirket dolarla iş yapıyor. Hisse senedi değerleri dolar ile. Hepsi dolarla borçlanıyor. Dolarla kazanıyor. Dolarla borcunu ödüyor.

Global bir ekonomik krizde dolar değeri neden artıyor? Çünkü herkesin borcu dolar ile. Kriz ortamında ne yaparsın? İşi küçültüp borçlarını kapamaya bakarsın. Bu ne demek? Piyasadan dolar toplayacaksın demek. Herkes dolar talep ederse ne olur? Doların değeri artar. Günaydın. Dünya dolar ile iş yapıyor. Buna bozulmayı bırakın. Siz de çalışın, siz de üretin, siz de geliştirin, patent alın, bunu dünyaya kullandırın, ihracat yapın, sonra konuşun. Yattığın yerden "neden dolar?" demekle olmuyor. Japon sormuyor senin sorduğun soruyu. Sen önce bir Japon'un 3'de 1'i kadar ol da, sonra sorarsın o soruyu.
      |
      |

• Binbaşı
      1331 Mesaj
      hükümetin bu güne kadar gerçekleştirdiği en önemli ve en başarılı proje budur
      |
      |

Sometimes you will never know the true value of a moment until becomes a memory...
    • Teğmen
      173 Mesaj

BU konuyla ne alakası var. Yapılanlar ortada, yapılamayanlar, yanlış yapılanlar elbette var. Siz muhalefetin ne olduğunu yanlış anlamışsınız. Size rağmen halen güzel şeyler oluyor, olacakta...
      |
      |
      Atılgan oo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

AMD Ryzen 5 1600 I MSI AMD X370 GAMING PRO I G.Skill F4-3200C15D-16GTZ Trident Z DDR4 3200Mhz I EVGA Geforce 1070 SC gaming 8G I Samsung 960 EVO NVMe 250GB I WD Black 1TB 7200RPM I Seasonic S12II-620 620W 80+ Bronze Power Supply I Dark N10 USB 3.0, 5x12cm Fan, Fan Kontrolcülü, Pencereli ATX Kasa I Viewsonic XG2401 24" 1ms (2xHDMI+Display) Full HD Freesync Oyuncu Monitörü
    • Yüzbaşı
      349 Mesaj
      Güzel Haber yalnız benim beklentim, bu tarz yatırımların yanında bireysel olarak bilinçlenmeyi sağlayıp, Güneş Enerjisini kullandırtmak.

Türkiye Enerjisinin çok büyük bir kısmını ısınma ve soğuma işlemlerinde kullanıyor. Bütün evlerin yalıtımlı olması ile zaten tasarruf sağlayıp daha az enerji kullanacağız. Bunun yanında binaların çatılarını avrupada olduğu gibi panellerle donatmalıyız. Şimdi bazı arkadaşlar çatıdan üretilecek enerji neye yetecek diyebilir ama bu tarz büyük enerji santrallerine yüklenmemizi engelleyecektir.

Bir de concentrated solar power olayına girsek 7/24 enerji üretip dışa bağımlılığımızı büyük ölçüde azaltıp, yenilenebilir enerji alanında sıçrama yaparız.
      |
      |

Let's Ride !
    • Teğmen
      173 Mesaj
      quote:

Orijinalden alıntı: atilasat

sadece ihaleye katılan firmaların isimlerini görmek bile bu işte bir çapanoğlu var diye düşünmeme sebeb oluyor. iyimser yorumları saflığınıza veriyorum.

Kİmmiş katılan firmalar engin bilginle bizleri de aydınlatır mısınız? Daha ihale dosyaları dağıtılmadan bu bilgiye nereden ulaştığınızıda belirtirseniz seviniriz.
      |
      |

AMD Ryzen 5 1600 I MSI AMD X370 GAMING PRO I G.Skill F4-3200C15D-16GTZ Trident Z DDR4 3200Mhz I EVGA Geforce 1070 SC gaming 8G I Samsung 960 EVO NVMe 250GB I WD Black 1TB 7200RPM I Seasonic S12II-620 620W 80+ Bronze Power Supply I Dark N10 USB 3.0, 5x12cm Fan, Fan Kontrolcülü, Pencereli ATX Kasa I Viewsonic XG2401 24" 1ms (2xHDMI+Display) Full HD Freesync Oyuncu Monitörü
    • Yarbay
      8504 Mesaj
      referandumdan sonra unutulmasın da.
      |
      |

• Binbaşı
      1483 Mesaj
      Kiremit tarzı doğaya uyumlu paneller le yapsalar bari yeni teknoloji araştırmada idi sanırım ve pahalılar. , sözde doğaya uygun bunlar.. Bu paneller ekosistemi bozuyor , yansıma oranlarından dolayı
      |
      |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      21 Not
      quote:

Orijinalden alıntı: CyClopSx

BU konuyla ne alakası var. Yapılanlar ortada, yapılamayanlar, yanlış yapılanlar elbette var. Siz muhalefetin ne olduğunu yanlış anlamışsınız. Size rağmen halen güzel şeyler oluyor, olacakta...

Nasıl ne alakası var. Oglm laf beynine gitmiyor mu la senin.

Baskaninizin Türkiye'yi kalkındırmak dediği yuzbinlerce imamhatiplilerin not ortalaması 40 soruda 2 net lan. Ne güzel seyinden bahsediyorsun sen. Bu iki net yapamayan adamlar mı kalkındırmak ülkeyi.

Beni alıntılayip asabimi bozma.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Diğer nedenleri elediğinizde geriye kalan gerçeğin ta kendisidir.
    • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      Haber güzel umarım gerçekleşir.
      |
      |

• Teğmen
      188 Mesaj
      quote:

Orijinalden alıntı: Bob Kelso

Parti bülteni gibi haber yapıyorsunuz. Aferin.

Network hakkındaki tüm sorularınızı özel mesaj yoluyla iletebilirsiniz
    • Teğmen
      212 Mesaj

amerika da denizlerin oluşturduğu dalganın enerjisi için santıral kurulmuş
      çalışıyor.
      |
      |
      CyClopSx kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      461 Mesaj
      Harika bir haber.Günümüzün gereklerinden bir tanesi, elektrikte yurtdışına bağımlılığı büyük ölçüde azaltacaktır.Daha iyilerini bekliyoruz inşallah, ülkemiz en iyisine layıktır.
      |
      |
    • Binbaşı
      1627 Mesaj
      Termal enerji santralleri için diğer ülkeler hiç uygun değil biz ise bunlar için en uygun olanıyız belki de hem havayı da kirletmiyor bu da güzel tabi en az bulutlu illerinden biri Konya da çok da açık alana sahip mantıklı yani...Yüz ölçümü olarak da ankaradan büyük ama nüfusu az o konuda da sıkıntı yok. Ayrıca çok rüzgarlı illere de misal Kayseri gibi yerlere rüzgar santralleri de olsa iyi olur ülkemiz çok elverişli çeşitli enerji üretimlerine yani 3 tarafımız denizlerle çevrili mesela oralara da gelgitlerden yararlanıp enerji üretebiliriz. Kısaca komple enerji ihtiyacımızı karşılayıp çıkarttığımız kömürü de sadece değerli olan taş kömürü ile sınırlandırabiliriz. İlla madene ihtiyaç varsa da ülke altın madeni yönünden zengin zaten o kısma ağırlık verilirse daha iyi olur altını yurtdışından alıyoruz ülkemize bile yetmiyor hala üretim.
      |
      |

• Misafir Üyelik
      52394 Mesaj
      YAZIDA YANLISLIK YOK MU HALI HAZIRDA EN FAZLA 800 KUSUR MW ILE CIN DIYOR SONRA 600 KUSUR ILE HINDISTAN SONRA 500 KUSURLA ABD DIYOR YAZININ ALTINDA DA ULKEMIZIN HALI HAZIRDA SOLAR GUCU 700 KUSUR DIYOR. MANTIKSIZLIK VAR NASIL OLIYORDA ABD DEN , HINDISTANDAN FAZLA GUNES ENERJISI URETIYORUZ
      |
      |
    Hızlı Cevap

Reklamlar
paykasa
paykasa
SEO
Yeni Abonelik d-smart
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
1,344
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.