Şimdi Ara

Türkiye PSN de skandal (Sony Türkiye' nin ayıbı-Türkiye PSN Store yokmuş) Nereye şikayet edebilirim? (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
201
Cevap
5
Favori
16.068
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Patikle penguentos

quote:

Orijinalden alıntı: profiteer

olay tamamen kur farkından kaynaklı.. başka bir şey değil.. TR PSN ve TR PSN Store açıldığında zaten bunun ingiltere kaynaklı olduğu söylenmişti niye şaşırdınız anlamadım.. yada yeni yeni konsolu kullanmaya başladınız pek muhabbeti de dönmeyince şaşırdınız..

Online olarak satılan hiç bir şeyin vergisi yoktur. Steam, Origin, uPlay vs vs yerlerden yaptığınız alışveriş var ise kontrol edin TAX (Vergi) kısmı 0(sıfır)dır.

oyunları listelerken güncel kur ne ise o şekilde çarpılır ve fiyatı yazılır yani kur yükseldi düştü vs. gibi durumlarda fiyat düşmez yada yükselmez güncel kura göre.
    fakat bankanız bunu güncel kur üzerinden çeker..

boşu boşuna ortalığı velveleye vermişsiniz

Peki bu yolla satın aldığımız bir oyunu yada başka birşeyi döviz üzerinden kur farkını yansıtıyorlar ya işte bundan sonraki olayda hesap kesim tarihine kadar kur farkını halen daha yansıta bilirler mi yoksa tek seferde ne aldıysak o günün kur farkını mı bize yansıtırlar.Çünkü internet bankacılığında o yazmıyor da ondan sordum

tek seferde o gün o saatte yaptığın döviz alışverişinin kuru neyse o baz alınır

• profiteer kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ediyorum dostum
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: achromatic

quote:

Orijinalden alıntı: french press

psnden alışveriş değil de amazondan ps4 aldım yapı kredi kartıyla, %3 ekstra komisyon ücreti aldılar benden de, aslında bu yaptıkları hukuk dışı ama ben uğraşmadım
    TR psn de londraya bağlı olduğu için yurtdışı alışveriş gözükmüş sizde de

Dün yapı kredi den tekrar arandım uzun görüşme sonucunda, kur farkı falan hikaye banka yurt dışı alışverişlerde yüzde 3 komisyon alıyormuş, iyi güzel alıyor sun ama siz müşterileri bilgilendirmiyorsunuz bu konuda örnek ürün 149 tl ise yüzde 3 komisyon ile 153,60 tl ye çıkıyor ekran da alışveriş yaparken görmek benim hakkım dedim böyle olursa belki bu alışverişi gerçekleştirmeyeceğim ve x bir başka banka ile alışverişimi yapacağım. Bazı bankalar da bu komisyon olayı yokmuş beyler,
    sonra dedim ki siz tüketiciyi kandırıyorsunuz ben 4 liranın peşinde değilim yaptığınız uygulama ile milleti sömürüyorsunuz dedim, kaç bin tane böyle alışveriş yapan insan var dedim. Herkesten 3 lira alsanız kaç bin lira yapar ve kimsenin ruhu duymuyor dedim, sonra tekrar şikayetimi kayıt altına aldılar 15 gün içinde döneceklermiş.
    Beyler playstation ile ilgili bir durum yok burda bankların kafalarına göre koyduğu komisyonlar var, playstation un serverlerı ingiltere de ve emcbur her şeyi oradan alıyoruz menümüz türkçe ama bura ile alakamız yok, fatura konusun da mevzuatı bilmiyorum dijital ürün satışların da çünkü elle tutulan veya görülen bir ürün yok, bunu maliyeci arkadaşlarımız var ise onlar bilir. sadece alış veriş yapılınca mail geliyor hesabınız dan 149 tl çekilmiştir order numarası yazar bilgilendirmek için.
    Bu konuda bankalar ile sorun yaşayanlar var ise deneyimlerini paylaşırlar sa çok yararlı olur.
    ve herkes şikayetlerini bu konuda yaparlarsa daha sağlıklı sonuç alırız. muhatabımız tamamı ile bankalar, alışveriş yaparken komisyonlu fiyatı ekrana vermek zorundalar bir tüketici olarak bilmek en büyük hakkımız bence.

Çok ilginçtir ben de yapı kredi world kart kullanan biri olarak dün call of duty ps4 yükseltmeden yararlandım.Buraya kadar herşey normal fakat oyun tutarında Trpsn storedan bahsediyorum 22,99 kuruş olarak gösterirken internet bankacılığına bugün baktığımda 23.05 kuruş olarak yansıtıldığını gördüm.Kesinlikle bankayla alakalı bir durumdur.Akbankta böyle bir durumla karşılaşmamıştım.İnternet bankacılığında da alta şöyle bir not düşülmüş döviz cinsinde alışveriş yapıldığında Tl ye çevrilirken kur farkı hesaba borç yansıtılana kadar değişkenlik gösterebilir denmiş.Şimdi burada komisyon mu doğrudur yoksa kur farkı mı? komşsyon yüzde 3 e göre hesaplarsam doğru çıkıyor bu arada.

Kısaca olay kur farkı değil bankanın yüzde 3 komisyonu yurt dışı alışverişlerde alınan bir ücretmiş. Tekrar arandım çünkü ve böyle bir açıklama yapıldı bende itiraz ettim bu ücreti alırken beni uyarmanız gerekir diye ve tekrar aranacakmışım bekliyorum halen, akbank da yokmuş müşteri hizmetlerini aradım birebir konuştum.
    YKB nin işgüzarlığı bu arkdaşlar. Zaten şimdi bende hesapladım Yüzde 3 çıkıyor komisyonun dostum.

• quote:

olay tamamen kur farkından kaynaklı.. başka bir şey değil.. TR PSN ve TR PSN Store açıldığında zaten bunun ingiltere kaynaklı olduğu söylenmişti niye şaşırdınız anlamadım.. yada yeni yeni konsolu kullanmaya başladınız pek muhabbeti de dönmeyince şaşırdınız..

Online olarak satılan hiç bir şeyin vergisi yoktur. Steam, Origin, uPlay vs vs yerlerden yaptığınız alışveriş var ise kontrol edin TAX (Vergi) kısmı 0(sıfır)dır.

oyunları listelerken güncel kur ne ise o şekilde çarpılır ve fiyatı yazılır yani kur yükseldi düştü vs. gibi durumlarda fiyat düşmez yada yükselmez güncel kura göre.

Dostum sende olayı yanlış biliyorsun kur farkı diye bie şey söz konusu olamaz zaten Ps Storede tl cinsinden veriyor fiyatları onun üzerinden başka bir ücret alamazlar, ÇÜnki sony müşteri hizmetleri ile de görüştüm bu konuyu ve dedikleri aynen şu sizin kartınızdan sistemdeki oyun bedeli dışında asla bir çekim yapılmaz. Mailinize gönderilen ayrıntılı alışveriş miktarınız ne kadar çekim yapıldığı vs. gibi bilgi amaçlı aldığınız maildede yazıyor dedi m.temsilcisi. Onun dışında sony ile ilgili farklı bir işlem olamaz dedi...

Kısaca olay kur farkı değil bankanın yüzde 3 komisyonu yurt dışı alışverişlerde alınan bir ücretmiş. Tekrar arandım çünkü ve böyle bir açıklama yapıldı bende itiraz ettim bu ücreti alırken beni uyarmanız gerekir diye ve tekrar aranacakmışım bekliyorum halen, akbank da yokmuş müşteri hizmetlerini aradım birebir konuştum.
    YKB nin işgüzarlığı. Olayı velveleye verdiğimiz yok sadece ykb nin yapmış olduğu sistemi kendi içinde bile bilmiyor olması hala net yanıtlayamadılar ve posta ile mektup gönderdiler şikayetiniz inceleniyor diye,

Saygılar....

• quote:

quote:

Peki bu yolla satın aldığımız bir oyunu yada başka birşeyi döviz üzerinden kur farkını yansıtıyorlar ya işte bundan sonraki olayda hesap kesim tarihine kadar kur farkını halen daha yansıta bilirler mi yoksa tek seferde ne aldıysak o günün kur farkını mı bize yansıtırlar.Çünkü internet bankacılığında o yazmıyor da ondan sordum

Kur farklı diye bir durum yok dostum bilgin olsun bankanın komisyon miktarı dır fark, her bankada da yok bu olay, çekilen tutar ne ise onu alırlar, sistem dışında ki ni alamazlar, tabi komisyon almayan bankalar için geçerli,

• Banka komisyon aliyorsa neden benim alisverislerimden hic almiyor. Ben ps4 u aldim alali bir cok alisverisim oldu.. us psn de dolar fiyati neyse onu cekti tl ye cevirdigimde o gun kur neyse fiyat ne cikiyorsa onu aliyor...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Banka komisyon aliyorsa neden benim alisverislerimden hic almiyor. Ben ps4 u aldim alali bir cok alisverisim oldu.. us psn de dolar fiyati neyse onu cekti tl ye cevirdigimde o gun kur neyse fiyat ne cikiyorsa onu aliyor...

Hocam PSn üzerinden işbankası kredi kartıyla ne zaman bir şey alsam. Diyelim 120 ise 123 çekiyor, 70 se 72 çekiyor. Garip biraz...
  • Bankalar, yurt dışı alışverişlerinde kur dönüşümünden dolayı komisyon alıyorlar. PSN TR Store diye bildiğimiz oluşum, özünde UK PSN Store olduğu için, dolayısıyla yurt dışından alışveriş yapmış oluyoruz. Doğrudan İngiltere de ki Sanal POS dan çekiliyor. O yüzden bankalar kur dönüşümü yapıyor ve gerçek tutarla arasında bir fark çıkıyor. Asıl suçlu, zamanında PSN TR Store hayırlı olsun diye tanıtım yapan Sony Türkiye dir. Bildiğin UK PSN Store' un Türkçe arayüz giydirilmiş şekli, ne alınan oyunlar Türkiye' nin hanesine işliyor (Mustafa Yiğit kendisi açıkladı) ne para Türkiye de kalıyor. PSN kardeşlik olmasa bir gıdım alışveriş yapmam.

Tek bir banka kur dönüşümünden komisyon almıyor oda T.C. ZİRAAT BANKASI, ziraat kredi kartı ile yaptığınız yurt dışı alışverişlerinizde karttan hangi kursa o çekiliyor. Euro ise euro, dolar ise dolar ve hesap özetinde bu şekilde gözüküyor. Karta borçta bu şekilde ödeniyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ilker_xxx

Bankalar, yurt dışı alışverişlerinde kur dönüşümünden dolayı komisyon alıyorlar. PSN TR Store diye bildiğimiz oluşum, özünde UK PSN Store olduğu için, dolayısıyla yurt dışından alışveriş yapmış oluyoruz. Doğrudan İngiltere de ki Sanal POS dan çekiliyor. O yüzden bankalar kur dönüşümü yapıyor ve gerçek tutarla arasında bir fark çıkıyor. Asıl suçlu, zamanında PSN TR Store hayırlı olsun diye tanıtım yapan Sony Türkiye dir. Bildiğin UK PSN Store' un Türkçe arayüz giydirilmiş şekli, ne alınan oyunlar Türkiye' nin hanesine işliyor (Mustafa Yiğit kendisi açıkladı) ne para Türkiye de kalıyor. PSN kardeşlik olmasa bir gıdım alışveriş yapmam.

Tek bir banka kur dönüşümünden komisyon almıyor oda T.C. ZİRAAT BANKASI, ziraat kredi kartı ile yaptığınız yurt dışı alışverişlerinizde karttan hangi kursa o çekiliyor. Euro ise euro, dolar ise dolar ve hesap özetinde bu şekilde gözüküyor. Karta borçta bu şekilde ödeniyor.

Daha öncede epey bir açıklamalarda bulunmuştum ama olayı hala kavrayamayan arkadaşlar var, banka ile detaylı görüşmeden sonra kur farkı olayı diye bir şey yok YÜZDE 3 LÜK BİR KOMİSYON söz konusu alışveriş esnasında da bu durum açıklanmadan çekiliyor banka tarafından yani (YKB )den ps store dan alınan ürünler için konuşuyorum çünkü oyunların hepsi tl olarak gözüktüğü için kur olayını uygulayamıyor lar ama başka bir yerden euro veya başka bir para birimi ile alışveriş yaparsanız arkadaşlar o günkü merkez bankası kuru ile çevirirler o yüzden biraz fark olur.
    Sony ps store de bu söz konusu değil, çünkü büyük uğraşlar sonucunda 4,60 tl mi banka bana geri iade etmek durumunda kaldı...
    Yani neymiş bazı arkdaşlar demişler di boşuna uğraşıyorsun diye ben sadece haklı olduğumu biliyorum ve aradım bu hakkı en doğru şekilde yemişim 5 lirasını olay sadece haksızlığa uğradığım içindi..
    Saygılarımla,

• quote:

Banka komisyon aliyorsa neden benim alisverislerimden hic almiyor. Ben ps4 u aldim alali bir cok alisverisim oldu.. us psn de dolar fiyati neyse onu cekti tl ye cevirdigimde o gun kur neyse fiyat ne cikiyorsa onu aliyor...

Hangi bankanın kartını kullanıyorsunuz bankadan bankaya değişiyor çünkü komisyon uygulamayan bankalar var bir kaçını öğrendim bu araştırmadan sonra.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdemtas

quote:

Hocam PSn üzerinden işbankası kredi kartıyla ne zaman bir şey alsam. Diyelim 120 ise 123 çekiyor, 70 se 72 çekiyor. Garip biraz...

Tamamı ile bankanın uyguladığı bir Komisyon farkı... Akbank ve garanti bankası almıyor bu komisyonu, ben epey uğraşlar sonucu geri iade aldım bu farkı...
    gerekli açıklamaları da yaptım dostum okursun...

• quote:

quote:

Bankalar, yurt dışı alışverişlerinde kur dönüşümünden dolayı komisyon alıyorlar. PSN TR Store diye bildiğimiz oluşum, özünde UK PSN Store olduğu için, dolayısıyla yurt dışından alışveriş yapmış oluyoruz. Doğrudan İngiltere de ki Sanal POS dan çekiliyor. O yüzden bankalar kur dönüşümü yapıyor ve gerçek tutarla arasında bir fark çıkıyor. Asıl suçlu, zamanında PSN TR Store hayırlı olsun diye tanıtım yapan Sony Türkiye dir. Bildiğin UK PSN Store' un Türkçe arayüz giydirilmiş şekli, ne alınan oyunlar Türkiye' nin hanesine işliyor (Mustafa Yiğit kendisi açıkladı) ne para Türkiye de kalıyor. PSN kardeşlik olmasa bir gıdım alışveriş yapmam.

Daha öncede epey bir açıklamalarda bulunmuştum ama olayı hala kavrayamayan arkadaşlar var, banka ile detaylı görüşmeden sonra kur farkı olayı diye bir şey yok YÜZDE 3 LÜK BİR KOMİSYON söz konusu alışveriş esnasında da bu durum açıklanmadan çekiliyor banka tarafından yani (YKB )den ps store dan alınan ürünler için konuşuyorum çünkü oyunların hepsi tl olarak gözüktüğü için kur olayını uygulayamıyor lar ama başka bir yerden euro veya başka bir para birimi ile alışveriş yaparsanız arkadaşlar o günkü merkez bankası kuru ile çevirirler o yüzden biraz fark olur.
    Sony ps store de bu söz konusu değil, çünkü büyük uğraşlar sonucunda 4,60 tl mi banka bana geri iade etmek durumunda kaldı...
    Yani neymiş bazı arkdaşlar demişler di boşuna uğraşıyorsun diye ben sadece haklı olduğumu biliyorum ve aradım bu hakkı en doğru şekilde yemişim 5 lirasını olay sadece haksızlığa uğradığım içindi..
    Saygılarımla,

TL gözükmesi, bankaların kur farkı ve komisyon almasına engel değil, çünkü Çinli alışveriş sitelerinde de dilersek TL olarak görebiliyoruz. Hatta yanlış hatırlamıyorsam ebay de de TL olarak görebiliyoruz. Paypal kullanmadan doğrudan kredi kartı ile ödersek burada ki alışverişlerden de bankalar kur farkı ve komisyon alıyorlar. Çünkü fiyatı TL olarak görsek bile, paranın çekildiği sanal POS yabancı ülkede, o yüzden bu rezillik yaşanıyor.

TR PSN Store da kullanılan sanal POS da İngiltere den çekim yaptığına göre, yabancı ülkeden alışveriş yapmış oluyoruz.

Burada asıl terbiyesizlik, Sony Türkiye' nin bunu yıllarca saklaması, aslında UK PSN Store' u kullandığımızı bize açıklamaması

• quote:

quote:

quote:

Saygılarımla,

TL gözükmesi, bankaların kur farkı ve komisyon almasına engel değil, çünkü Çinli alışveriş sitelerinde de dilersek TL olarak görebiliyoruz. Hatta yanlış hatırlamıyorsam ebay de de TL olarak görebiliyoruz. Paypal kullanmadan doğrudan kredi kartı ile ödersek burada ki alışverişlerden de bankalar kur farkı ve komisyon alıyorlar. Çünkü fiyatı TL olarak görsek bile, paranın çekildiği sanal POS yabancı ülkede, o yüzden bu rezillik yaşanıyor.

TR PSN Store da kullanılan sanal POS da İngiltere den çekim yaptığına göre, yabancı ülkeden alışveriş yapmış oluyoruz.

Burada asıl terbiyesizlik, Sony Türkiye' nin bunu yıllarca saklaması, aslında UK PSN Store' u kullandığımızı bize açıklamaması

Doğru söylüyorsun arkadaşım ama ben biliyorum zaten uk den alışveriş yaptığımı fakat açıklama yapılsa imiş bu konu hakkında daha önceden daha sağlıklı olurmuş... bilmeyen bir sürü insan var, sony nin yaptığı sadece tr menü vs. çalışması... diğer ülkeleri alışveriş olaylarını bilmiyorum ne desem yanlış olur SONY den alınan oyunlar ile ilgili m.temsilcisi ile yaptığım görüşmelerde ekranda ne rakam varsa o rakam çekilir ve size de mail gönderilir dedi sony de ki yetkili. aynen de öyle gelen mail de çekilen tutar atıyorum 150 tl oyun da 150 tl banka alıyor 154 tl bu komisyon muş her bankada almıyor muş çok araştır dım ve geri iade ettiler çekilen tutarı özeti bu benim yaşadığım olayları anlatmış oldum kısaca bilmeyen arkadaşlar da bilgilenmiş olur lar... herkese iyi oyunlar :)

• Konu canlanmalı. Acil bir şeyler yapılmalı kesinlikle. Böyle dolandırıcılık olmaz be !
  • dimitradon kullanıcısına yanıt
    Hocam derdimiz o değil.

Alınan oyunlar genellikle ülkeye katkısı olsun diye TR'den alalım diyorsunuz ve TR'den değil GB'den aldığınızı söylüyorlar. TR PSN diye bir şey HİÇBİR ZAMAN OLMAMIŞ.

Artık denilecek bir şey yok.

Fiyatlar desen ateş pahası. Sinirlenmemek küfretmemek bile elde değil. Biz bir şey yapmazsak soymaya devam edecekler.
  • Sony turkiye ile alakali oldugunu pek zannetmiyorum bu durumun. St zaten biz ayarlayalim , fiyatlar fazla gozukuyor diye genel merkezi uyarmistir , diger bir cok konuda calistiklarini goruyoruz. Buyuk ihtimal bu olay genel merkezin halt yemesi ile alakali.

Sony genel merkezine bir mail kampanyasi baslatilip , steam'in bize ozel fiyatlandirmalar yaptigini ve ayni seyi store'un da yapmasi gerektigini , fiyatlarin turkiye'ye uygun olmadigini anlatan bir yazi gonderebiliriz. Su an sanirim direk eurodan falan ceviriyor ve hayvani fiyatlar ortaya cikiyor.

• Abi bnim ps 2 varda kollari calismiyor ben kendi pc kollarimi ps 2 ye baglayip iki kisilik yapabilirmiyim pc kollari ps 2 ye oluyor mu ? Lütfen yardim edin

• Hocam benimde hesabımdan 40 tl fark kestiler.Oyun 259 tl ama 299 tl çekildi.Sizden aldığım bilgilerle hareket ettim.Aynı şeyleri söylediler.Maliye ve bimer muhabbetinden sonra tekrar muhasebeye gönderdiler haber bekliyorum.

• komisyon almayan kartlar ile ödeme yapın. enpara banka kartı, cepteteb kk gibi
  • Anında güncellenmeyen sistem ülkemizdeki kurun maşallah asenadan beter olması buna yetiştiremiyorlar :)

Tr psn açsın 50 euro luk oyunu bizim kura çevirsin ötv ve kdv yi eklesin birde %18 lerden

Euro olması sebebi avrupa bölgesi olması

şu anlık
    1 Euro eşittir
    7,55 Türk Lirası

50 euro = 377,5 TL üstüne bi zahmet kdv ve ötv diğer ne vergisi varsa onlarıda ekleyin :) sonra artık japonyamı ararsınız hindistanmı arasınız psn hesabı orası size kalmış....

veya 7 kişi ortak bi oyunamı girersiniz :D

avrupa psn indeki 10 euro fiyat biçilen oyunu ps storede 39tl görünce hemen süper fiyat alalım demesini binimum spotçulardan alınan oyunların sanki veriliyor :)

Forumda herkez herhalde aral dan başka yerden oyun almıyor vergilerini ödeyipde :D

Not : Spotçu lardan aldığınız oyunlarında vergisi ödenmiyor hani 10 tl daha aşağı olmamı dediklerinizin

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.