Şimdi Ara

Türkiye'nin yerli motorlu ilk 8x8 aracı Arma II göreve hazır

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
509
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Türkiye'nin yerli motorlu ilk 8x8 aracı Arma II göreve hazır
    Otokar tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin ilk yerli motordan güç alan 8x8 aracı Arma II’nin 6 bin kilometrelik sürüş testi tamamlandı. Arma II 8x8 Tekerlekli Zırhlı Araç seri üretime hazır hale geldi.

Arma II, 40 tona kadar aks taşıma kapasitesiyle dikkat çekiyor. Serinin ilk modeli olan Arma’dan 10 ton daha fazla aks taşıma kapasitesi sayesinde mayınlara ve kinetik enerji tehditlerine karşı daha fazla koruma sağlıyor. Ayrıca daha fazla iç hacim sunuyor. 120 milimetre kalibreye kadar ağır silah sistemlerinin entegrasyonuna da imkan veriyor. Arma II, dünyada kendi sınıfındaki en yüksek balistik, mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) korumasını, yüksek arazi kabiliyeti ile birlikte optimum şekilde sunma iddiasıyla tasarlandı.

Ayrıca Bkz.Altay tankında kullanılacak şanzıman için sözleşme imzalandı

Araçta yerli imkanlarla geliştirilen 720 beygir gücünde 12,7 litre Ecotorq motoru kullanılıyor. Alternatif olarak aynı güçte yabancı motor seçeneği de sunuluyor. Şanzımanı haricindeki güç grubu bileşenleri ve soğutma sistemleri Otokar tarafından tasarlanıp yerli olarak üretildi.

Yaklaşık üç yıl süren kalifikasyon testleri tamamlandı. Yerli ve ithal motorun entegrasyonu yapıldı. Geçtiğimiz yıl boyunca güvenilirlik, idame edilebilirlik ve sistem düzeyi kalifikasyon testleri başarıyla gerçekleştirildi. Seri üretim yatırımları yapıldı ve Arma II seri üretime hazır hale geldi.

Arma II hangi görevlerde kullanılacak?

Arma II modüler bir platform olarak tasarlandı. Bu sayede pek çok farklı göreve uygun olarak özelleştirilebiliyor. Farklı donanımlar, silah sistemleri ve çeşitli sistemler entegre edilebiliyor. Standart tekerlekli zırhlı muharebe aracı, zırhlı personel taşıyıcı, gözetleme/dinleme donanımlarıyla keşif aracı, geniş iç hacmi ve çok hızlı yer değiştirme kabiliyetiyle komuta kontrol aracı, bakım onarım aracı ve ambulans aracı gibi çeşitli görevlerde kullanılabilecek.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    Otokar Arma II 8x8 Tekerlekli Zırhlı Araç

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/savunma-sanayisi/turkiyenin-yerli-motorlu-ilk-8x8-araci-goreve-hazir/2802410

• Hatırladığım Koç ve Ülker'in ortaklaşa aldığı bir otoyol özelleştirme ihalesi vardı ve bunlar ihaleyi alır almaz ihaleyi hükümet iptal etmişti. Onun dışında Altay tank ihalesi zaten herkesin malumu. Otokar ve Koç devletten ihale alamıyor. Bu araçları sadece yurtdışı için geliştiriyorlarsa, "Helal olsun". Yok kendi ülkesine satabiliyorsa iki kere helal olsun. Ama hiç sanmıyorum. Cidden merak ettim, mesela Otokar son 5 yılda devlete ne ürün satmış. Satabilmiş mi. Millettin Baykar'a sallamasinin bir sebebide bu. Tabi bu Baykar'ın suçu değil. Baykar'a verilen önem, Otokar'a verilseydi bugün Altay envanterde idi. Ki tank meselesi en az İHA meselesi kadar önemli.
  • Araç için tebriklerimi sunarım. Askeri alandaki gelişmeleri gerçekten takdir edip destek veriyorum ama şu yeni bişey tanıtılırken önüne geçip poz vererek ben yaptım deme sevdamızdan vazgeçip daha profesyonel hareket etmeliyiz bence. Gerçekten itici geliyor bana...

• Hatırladığım Koç ve Ülker'in ortaklaşa aldığı bir otoyol özelleştirme ihalesi vardı ve bunlar ihaleyi alır almaz ihaleyi hükümet iptal etmişti. Onun dışında Altay tank ihalesi zaten herkesin malumu. Otokar ve Koç devletten ihale alamıyor. Bu araçları sadece yurtdışı için geliştiriyorlarsa, "Helal olsun". Yok kendi ülkesine satabiliyorsa iki kere helal olsun. Ama hiç sanmıyorum. Cidden merak ettim, mesela Otokar son 5 yılda devlete ne ürün satmış. Satabilmiş mi. Millettin Baykar'a sallamasinin bir sebebide bu. Tabi bu Baykar'ın suçu değil. Baykar'a verilen önem, Otokar'a verilseydi bugün Altay envanterde idi. Ki tank meselesi en az İHA meselesi kadar önemli.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • İyi modifiye tebrikler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Maşallah dev gibi bugün yanımdan bitane zırhlı geçti adını bilmiyom ama oda çok iri idi teröristlere korku salan cinsten onlar iyi bilirler

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • vs-fb kullanıcısına yanıt
    Cobra 2 ve Ural güvenlik güçlerimizin envanterine girdi.

• vs-fb kullanıcısına yanıt
    Altayda koçun yaptığı hali zaten yabancı motor, şanzıman vs kullandığı için tank işi başkasına verildi. Bunu bile bile hükümete iftira atıyorsunuz.

• Tamamı kendi imalatı değil mi
  • Omo yozdo kaco yarloooo diyenler nerede?

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Seçim Çanları çalıyor.

• Bana da önünde fotoğraf çektirmeyen itici geliyor, başkası yapmış gibi sanki. Gidip fotoğrafını çekip boy boy yayınlamalı çünkü onun ekibi yaptı.

• gidi G kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Düzgün bir dil kullanabilecekseniz, yazdıklarımın neresinde iftira gördünüz ve yalan olan birşey var anlayamadım. Ikincisi şu anda yerli motor yada şanzımanmi kullanacak BMC. Yani Otokar'dan alınma sebebi yerlilik ise madem. Eminim BMC yerli motor ve şanzıman üretmiştir.

• yc#1 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.