Şimdi Ara

Türkiye’nin Türk Bayraklı ilk F-35’inden heyecan uyandıran video ve görüntüler (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
112
Cevap
0
Favori
5.514
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: transverse

Beni bilen bilir şu yazdıklarına gece gece güldüm ama cevap vermeden de edemedim, komik geldi, sadece sen değil senin gibi görüşe sahip olanlar için genel bir mesaj atayım o halde :)

Çok maksatlı uçak tanımının sadece hava-hava avcısı ile alakası olmamakla birlikte benim böyle bir iddiam da olmadı. Çok maksatlı savaş uçağı, A2A, A2G, CAS, SEAD, EW gibi görevleri tek bir platformda yerine getirebilen uçak olarak tanımlanır. F-16 bu anlamda çok maksatlı bir savaş uçağıdır. Hafif, idamesi kolay, maliyeti düşük, aviyonikleri görece yeterli, güncel tutulabilen deyim yerindeyse tam bir f/p platformu. Fakat F-16 hiçbir zaman ana görevi "hava üstülüğü" olan bir uçak olmadı ve bunun için de dizayn edilmedi. Eğer olsa idi F-15, F-14 gibi safkan hava üstünlüğü uçakları olmazdı değil mi ?

F-35 ise 5. nesil çok maksatlı savaş uçağıdır, her ne kadar 5. nesil hava üstünlüğü uçağı olan F-22 kadar hava-hava muharebesi yeteneği olmasa dahi, selefi 4. nesil uçakların hepsinden gerek görev yükü, gerek aviyonik yeterliliği açısından çok daha üstün durumdadır. Mesela 2017 Red Flag tatbikatında F-35, 4. nesil aggresorler olan F-16 ve F-15'lere karşı 20:1 gibi korkunç bir kill mark yakaladı. Şimdi sen bu uçağı "hava-hava avcısı" olarak kullanamazsın dersen sana kıçıyla gülerler, zira bu uçağın en temel görevi, düşman radarlarına yakalanmadan hava alan sahasını kontrol etmektir. Bugun F-16, üstündeki APG-77v9 radarı ile F-35 gibi -30 dbsm radar izine sahip bir uçağı izleyebilmesi afedersin ama kör ebe oynaması gibi bir şeydir. Alttaki radar denklemlerince hazırlanmış tabloya bakarsan, F-16'nın F-35'i etkin takip etme mesafesi neredeyse 10 deniz mili, F-35'in ise F-16 yı takip etme mesafesi yaklaşık 100 deniz mili :) Komedi gibi bir olay aslında. Şimdi F-16 hava hava uçağı olacak ama F-35 hava hava avcısı olarak kullanılmayacak yani öyle mi ? :)

Bu yüzdendir ki görev tanımlarını iyi okumakta, uçakları karşılaştırmadan önce kabiliyetlerini analiz etmekte fayda var. Kimse kabul etmese de yetenek olarak F-22'den sonra en iyi ikinci, aviyonik güncelliği olarak ise Dünya'nın en iyi uçağı konumunda olan uçak F-35'dir.

Yabancı kaynakları oku, yayınları takip et, bilgi birikimi fazla olan insanların yazdığı askeri forumlarda dolan ki kafanda konseptler daha çok oturabilsin.

Alıntıları Göster
    Madem o kadar iyi neden bunu alan devletler hava hava için başka uçak bakıyolar boşuna çabalıyosun bu uçak hava avcısı diğil sen onlardan daha iyi biliyosun yoksa

• Yine bol sallamasyonlu ve taraflı yorumlar kaplamış. Hükümetin yaptığında bir sorun yok bu konuda. Acil ihtiyaç için güncel uçak alması da doğru, ileride bu ihtiyacı kaldırmak için yerli uçak işine girmesi de. Ha detaylarda eksikler olabilir o ayrı. Hükümetin tek eksiği her konuda işi kökünden çözmek için eğitimin önemini (her ne kadar anladığını iddia etse de) anlamaması ve nasıl yapılacağını bir türlü çözememesi. Yani açıklanan 146 projenin en az 145'i bence eğitimle ilgili olmalıydı. En önemli proje park/bahçe/piknik alanı değil yine eğitim olmalıydı. Eğitim dışındaki her şey teferruat bence şu anda. Her ne kadar eğitimde kalite seferberliği başlatacağız dense de içi doldurulmuyor, Nasıl'ı anlatılmıyor, arada geçiştiriliyor. Bunu hallettikten sonra sanayi, ticaret ve tarımın buna eklenmesi. Bu temel işleri hallettikten sonra sen artık her projeyi yapabilirsin. Ama şimdi dökme suyla değirmen, İngiliz'in eliyle (Yani bu kadar saf olunabilir) uçak yapılmaya çalışılıyor. (Bu arada İngiltere kendi uçak yapmak yerine f35 için abd ile işbirliğine gitti, neden acaba?) Bu tür büyük projeler çok önemlidir aslında, lokomotif görevi görür, hatta bu sayede bunları yapmak için eğitimli insana ihtiyaç olduğunu bile anladı hükümet kısmen, ama yine pazardan elma alır gibi işi çözmeye çalışıyor ve anlık/proje bazlı çözüm üretmeye çalışıyor. Böyle projelerin esas faydası tüm ülkeyi mobilize etmesi eğitimden sanayiye her yere artı katmasıdır, o zaman yerli olduğu anlaşılır....Milletvekili aday listelerine bakıyorum yine hep alakasız insanlar çoğunlukta. Gerçek mühendisler/bilim adamları/eğitimciler doldursa keşke listeleri de saçma sapan konularla uğraşacaklarına gerçek bir şeyler üretseler!!!

• Ahahahah demek uçak fabrikası kurdu heee o yüzden kendi uçaklarımız gökyüzünde cirit atıyor değil mi
    Nuri demirağ'ın uçak fabrikası nerde peki ?
    Tayyip onuda özelleştirip kapanmasına yol açtı değil mi (!)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zdniz

Madem o kadar iyi neden bunu alan devletler hava hava için başka uçak bakıyolar boşuna çabalıyosun bu uçak hava avcısı diğil sen onlardan daha iyi biliyosun yoksa

Alıntıları Göster
    Kimse F-35’in yanına başka uçak almıyor bu arada :) neyse fail ola ola bir hal oldun ben çekiliyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: transverse

Kimse F-35’in yanına başka uçak almıyor bu arada :) neyse fail ola ola bir hal oldun ben çekiliyorum

Alıntıları Göster
    Hıhı evet evet
  • Parti, adam ve din fanatikliginden ziyade keşke "Türkiye" ve "Türk Milletinin Menfaati" fanatiği olabilsek. Keşke önce tam anlamıyla insan olmayı başarıp; parti, adam, din secsek ve ayırsak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BaatılRhymer -- 25 Mayıs 2018; 8:50:34 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Dağdaki çobanın oyu ile benim oyum bir olur mu zihniyeti ölmemiş DH forumda yaşıyor. :-)

• Keşke yılardır söz verildiği gibi yerli otomobil ucak tank görebilsek bir yerli denilen helikopterimiz var onunda kasası italyan motoru amerikan .. Keşke bu kadar bağımlı kalmasakta ilkel bişide olsa bir jett uçağımızz olsa en azından bir başlangıç olur .. Ha bunada ihtiyaç varmı var .. Filonu mecburen güncel tutucan .. üretemiyosan alacan. zaten üretseydik dolar 5 lere yaklaşmazdı .. ordanda belli hep ithall edip borclandığımız

• Bluepower kullanıcısına yanıt
    Seni görende chp bu millete hizmet eden bir parti zannedecek. İsmet inönü döneminde kapatıldı uçak fabrikaları ve var olan uçaklarda toprağa gömüldü. İlk uçak filosuda Osmanlı döneminde orduya kazandırıldı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Türkiyedeki uçak fabrikaları 1952 de kapandı chp ile alakası yok. adnan menderes in yaptığı şey o. amerika marshal yardımı adı altında bleş malzeme vererek sizin üretmenize gerek yok biz bedava veriyoruz diyerek gıda ve imalat endüstrisini baltalamış, bir süre sonrada o bedeva verdiği malzemeleri satmaya başlamıştır.

birde haber gerçekdışı. amerikan senatosunun dün verdiği kararla uçakların tslimi bile engellndi. ne alaka haziranda teslim alınacakmış! yok öyle şey.

• Bluepower kullanıcısına yanıt
    f35 projesi araştırdığım kadarıyla direk satınalmakdan ziyade ortak üretim tarzı bir proje.Bazı kontrol uniteleri burada üretilecek , orada gerekli mühendilik aktarımları olacak vs.vs.
  • AKP ' li değilim ama konuyu ya yazan CHP li arkadaşlar hiçbir şeye bahane bulamamışlar uçağın üzerinde ki bayrağımızın rengine kafayı takmışlar,
    bilmiyorlar ki bu durum uçağın özelliklerinden birinin getirdiği bir durum
    boşuna demiyorlar Cahil Halk Partisi diye

neredeyse kahırlarından ağlayacaklar

biri de demiş uçak almakla olmaz uçak fabrikası açması lazım , tamam lazım lazım da Mustafa Kemalin Zamanında açılan uçak fabrikasını İnönü Kapatmadı mı ?

Bu kadar Cehalet olmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bluepower

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Menderes hede hödö yapmış diyen arkadaşlar buyurun,

Yıl "1947" Marshall yardımı için TR ile USA arasında yapılan antlaşma ve şartları.

Türkiye’nin Türk Bayraklı ilk F-35’inden heyecan uyandıran video ve görüntüler

Yıl "1948" Başbakanlık Murabake Heyeti Raporu, sıkılmadan gevşemeden sayfaları sonuna kadar iyi okuyun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DOMIX -- 25 Mayıs 2018; 14:0:18 >

• DOMIX kullanıcısına yanıt
    Bu kadar bilgiyi bir anda vererek doz aşımından özürlü bırakacaksın elemanları,
    yapma.
  • Ne çok ayrışmaya meraklıyız yorumlara bakıyorum adamlar hiçbir şeyden katiyen mutlu olamıyor.
  • Sanki biz ürettik diğer konularda gözükmeyen troller buraya gelmiş birde klasik akpli değilim yalanları Yok mü ahahahah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ceqa -- 25 Mayıs 2018; 14:10:50 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yabancılar'a verilen paralara üzülüyorum,şimdiye kadar o paraları ufaktan uçak bölümü kurmaya harcasalardı baya yol ilerlemiştik.

• Elemandaki azime bak, hiç üşenmemişte

sevgili ergen, yaşadığın ülkenin hakkı olan bir varlığı edinmesi önünde engeller konuyor ise bu

"ooh canıma değsin baakk seninkiler benimkiler vsvsv."

gibi ancak zeka engelli ya da ruhsal problemi olan kimselerin duyacağı bir duygusal haz çeşitidir.

Bu konuda benimkiler ya da seninkiler yoktur.

Ayrıca bana laf sokmaya çalışmakla zaman harcamak yerine önceki mesajımda eklerini verdiğim devlet arşivi belgelerini okuyup inceleyip aydınlanmayı deneyebilirsin.

Bu daha eğitici olur, değilmi?

+ Kötü komşu mal sahibi yapıyor, şahsi fikrim evet uçak yapımı konusu zor ve meşakkatli ama her ne şekil olursa olsun ama bir şekilde olsun bu işe başlanmasıdır. F35'te çıkardıkları engel umarım bizimkileri arge ve üretim konusunda daha çok teşvik eder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DOMIX -- 25 Mayıs 2018; 15:6:48 >

• kazuya58 kullanıcısına yanıt
    Bilgi ortada dileyen alır dileyen tekerlemeye devam
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bluepower

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    ATATÜRK sağ olsaydı senin gibileri kovmaya uğraşmaz direk asardı,
    Biz sizleri denize döktük anlaşılan yüzerek kıya çıkanlarınız olmuş, sorun yok yine dökeriz ...
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.