Şimdi Ara

Türkiye'nin silah ihracatı son beş yılda büyük artış gösterdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
752
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), dünyadaki silah ticaretini rakamlarıyla gözler önüne seren raporunu yayınladı. Pek çok bilginin yer aldığı raporda Türkiye’nin de silah ihracatını büyük oranda arttırdığı belirtildi.

ABD liderliğini koruyor 

SIPRI’nin dünyadaki silah ticaretini gözler önüne serdiği raporda Ortadoğu ülkelerinin 2013-2017 yılları arasında önceki beş yıla göre silah ithalatını iki kat arttırdığı belirtilirken, ABD’nin silah ihracatında liderlik koltuğunda oturmaya devam ettiği açıklandı. Son beş yılda silah ihracatını %25 arttıran ABD, bu ihracatın yarısını Ortadoğu’ya yaptı. Bölgedeki en büyük silah ithalatçısı ise Suudi Arabistan oldu. ABD ve Batı ülkeleri Riyad yönetiminin silah talebinin neredeyse %100’ünü karşıladı.

Toplam satışın %74'ü bu beş ülkeden 

Silah satışında ABD’yi Rusya, Fransa, Almanya ve Çin izlerken, bu beş ülkenin dünyadaki toplam silah satışının %74’ünü gerçekleştirdiği açıklandı. Dördüncü sırada yer alan Almanya’nın silah ihracatı son beş yılda %14 azalmasına rağmen ülkenin Ortadoğu’ya yaptığı silah satışının %109 oranında arttığı ifade edildi.

Türkiye de silah ihracatını arttıran ülkeler arasında 

SIPRI’nin raporunda Batı ülkeleri dışında çok az ülkenin silah ihracatçısı konumunda olduğu belirtilirken, Türkiye’nin de silah ihracatını artıran ülkeler arasında bulunduğu açıklandı. Rapora göre Türkiye’nin 2013-2017 döneminde önceki beş yıla göre silah satışı %145 oranında artış gösterdi. İsrail ve Güney Kore de silah satışını artıran Batı dışı ülkeler olarak raporda yer aldı.

Dünyanın en büyük silah ithalatçısının ise silah alımının %12’sini gerçekleştiren Hindistan olduğu belirtildi.

• Bu Hintliler de garip bir millet. Mars'a ve Ay'a arac gonderiyorlar, kendi otomobil ve cep telefonlarini uretebiliyorlar, biyoteknoloji alaninda calismalari var, hatta nukleer silah uretebiliyorlar. Ama silah uretemiyorlar. Cok acayip.

• Tensi T kullanıcısına yanıt
    Çünkü Hindistan İngiliz sömürgesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CleanCoders -- 12 Mart 2018; 14:57:11 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ondan oldugunu sanmam. O zaman nukleer silah sahibi de olmamasi lazimdi. G. Kore ve Japonya'da fiili olarak Amerikan somurgesi ama cok guclu ordulari var, kendi silah teknolojilerine de sahipler. Hintlilerin kafa deli gibi calisiyor ustelik. Isyerinde iki tane Hintli muhendis var. Adamlar bize bes cekiyor.

• %145 satışımız artmış. üretimimiz artmış. fakat vatandaşında en az silah olan avrupa ülkelerinden biriyiz. yunanistanın, sırbistanın bile bizden kat kat fazla silah sahibi vatandaşı var. tabi yanlış anlaşılmasın. silah ruhsatsız olarak itte, kopukta, mafya geçinenlerde ve mangandalarda var. benim kastetdiğim ruhsatlı, gerekli eğitimi almış, havaya ateş etmeyi anlamsız bulan bilinçli silah sahipleri. ruhsatlı silah alınmaması için gerekli her kanun uygulanıyor güzel ülkemde. ama ruhsatsıza da bir engel çıkarılmıyor. enteresan ülkeyiz.

• Aman kalsin birde silahli magandalarl ugrasmayalim, adamlar saglam raporu almak icin doktorun kafasina silah dayiyor ne kadar az olsalar o kadar iyi ....

• Listede İngiltere yok. Keza avrupanın en büyük silah satıcı ülkesi İngiltere'dir.

• quote:

Orijinalden alıntı: eric13

Aman kalsin birde silahli magandalarl ugrasmayalim, adamlar saglam raporu almak icin doktorun kafasina silah dayiyor ne kadar az olsalar o kadar iyi ....

işte onu diyorum. sağlam raporu almak için doktorun kafasına dayadığı silah ruhsatsız. yani ruhsatsız silah zaten magandada var. benim dediğim bilinçli eğitimli ve yasalara saygılı vatandaşta yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: ceo-tr

quote:

Aman kalsin birde silahli magandalarl ugrasmayalim, adamlar saglam raporu almak icin doktorun kafasina silah dayiyor ne kadar az olsalar o kadar iyi ....

işte onu diyorum. sağlam raporu almak için doktorun kafasına dayadığı silah ruhsatsız. yani ruhsatsız silah zaten magandada var. benim dediğim bilinçli eğitimli ve yasalara saygılı vatandaşta yok.

Hocam zaten oyle yapinca millet korkudan veriyor Turkiyenin bazi yerlerinde farkli kanunlar uygulaniyor ve toplum olarak bencen en son ihtiyacimiz olan sey bu sinir ve ofkenin oldugu ortama silahin eklenmesi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ceo-tr

quote:

Hocam zaten oyle yapinca millet korkudan veriyor Turkiyenin bazi yerlerinde farkli kanunlar uygulaniyor ve toplum olarak bencen en son ihtiyacimiz olan sey bu sinir ve ofkenin oldugu ortama silahin eklenmesi

tabiki hocam sizinkide bir görüş saygı duyarım. fakat masum vatandaşı korumasız bırakmak gibi geliyor bu iş. dediğim gibi silah isteyen kişi zaten sorunsuz buluyor. ama polis var deyip vatandaşı savunmasız bırakmak bence yanlış. polis gelene kadar suçluyu caydırmak gerek. polis varken silaha ne gerek var gibi bişey. itfaiyeci var yangın söndürücüye ne gerek var gibi oluyor. buda benim görüşüm tabi.

• BM nin 5 daimi üyesi, en çok silah satan 5 ülke. Savaşlar neden bitmiyor, artarak devam ediyor anlaşılmıştır heralde.

• Dünyanın en çok silah alan ülkeleri arasında BM'nin 5 daimi üyesi yok biliyorsunuz, elinize silah yerine kalem almayı tercih edin.

• Fenerbahceyi yonetenler zaten silah isi yapmaktalar...

Ali Sen

Aziz Yildirim ...

• Glitz kullanıcısına yanıt
    Nasıl en çok silah alan ülke olsunlar hepsi de büyük silah üreticileri ve satıcıları. Başka ülkeden silah almaya ihtiyaçları yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Glitz

Dünyanın en çok silah alan ülkeleri arasında BM'nin 5 daimi üyesi yok biliyorsunuz, elinize silah yerine kalem almayı tercih edin.

Nasıl en çok silah alan ülke olsunlar hepsi de büyük silah üreticileri ve satıcıları. Başka ülkeden silah almaya ihtiyaçları yok.
  • ceo-tr kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle katılıyorum. En azından 9mm silah satışında kolaylık sağlanmalı. Dünyanın en karışık bölgesinde yaşıyoruz ve milletimiz en azından bir tabancayla sahip olmalı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: isakoc

Listede İngiltere yok. Keza avrupanın en büyük silah satıcı ülkesi İngiltere'dir.

Aynen öyle benim de dikkatimi çekti sırf BAE Systems firması bile milyarlarca dolarlık silah ihracatı yapıyor
  • "Şu anda dünyada dolaşan 550 milyon ateşli silah var. Bu da her 12 kişiden birinin silahlı olduğunu gösterir. Şimdi sorulması gereken: Geri kalan 11 kişiyi nasıl silahlandırabiliriz?" Lord of War (Savaş Tanrısı) filminden
  • Savunma sanayinde meyveleri toplamaya başladık sonunda.

Silahtan para değil savunma sistemlerini ihracat yaparsak başta Türk Devletlerine ve müttefik ülkelere inanılmaz kazanç sağlanır hemde hepsinin ordusu kuvvetlenir.

Silah satmak çok mantıklı bir iş değil sonunda gidecekleri yerler terör örgütleri olacaktır gerçi silah satmak için izin veya belge çıkardık mı biz ??

• quote:

Orijinalden alıntı: Fenerbahçe Taraftarı

quote:

Orijinalden alıntı: isakoc

Listede İngiltere yok. Keza avrupanın en büyük silah satıcı ülkesi İngiltere'dir.

Aynen öyle benim de dikkatimi çekti sırf BAE Systems firması bile milyarlarca dolarlık silah ihracatı yapıyor

Listede arttıranlar var arkadaşlar. En çok silah satışı yapanlar değil. Yoksa belirttiğiniz gibi İngiltere ve Rusya da listede olurdu.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.