Şimdi Ara

Türkiye’nin insansız savaş uçağı ANKA-3 ilk defa görüntülendi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
3
Favori
2.582
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 5 gün
 • Cevaplayan Üyeler 33
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
 • Ortalama Mesaj Aralığı 2 saat 30 dakika
 • Favoriye Eklediklerim 3
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Öner (6 mesaj) alfa-x (5 mesaj) bilade (5 mesaj) camelon (2 mesaj) ŞAKACI (2 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (25 mesaj) Mobil (10 mesaj) Mini (1 mesaj) (8 mesaj) (2 mesaj) (3 mesaj) (5 mesaj)
 • @
31 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Türkiye’nin insansız savaş uçağı ANKA-3 ilk defa görüntülendi
  Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı’ndan ilk gerçek fotoğraflar yayınlandı. Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı olacak olan ANKA-3’ün bu yıl içerisinde ilk uçuşunu da gerçekleştirmesi hedefleniyor.  ANKA-3 hangardan çıktı  TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil’in Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımda ANKA-3’ün yanı sıra Hürjet ve MMU'ya da yer verildi. Kotil yaptığı açıklamada, “Türkiye Yüzyılı'nda milletimize olan sözümüzü tuttuk. MMU ve HÜRJET taksi yaptı, ATAK 2 yakında motor çalıştıracak, ANKA 3 de ilk uçuşunu gerçekleştirecek. Binlerce çalışma arkadaşımız ve iş ortaklarımızla ortaya çıkardığımız ürünlerimizi Çanakkale şehitlerimize armağan ediyoruz.”


  Geçtiğimiz gün MMU’nun ilk taksi testini yaptığını sizlere aktarmıştık, aynı şekilde Hürjet da taksi testini gerçekleştirmiş durumda. ANKA-3 ise ilk defa kanlı canlı olarak görülüyor. Bunun yanında Atak 2 helikopterinin de yakında motor çalıştıracağının altı çiziliyor.  ANKA-3 ne zaman uçacak?  Temel Kotil, daha önceki açıklamalarında TUSAŞ ANKA-3’ün Mart-Nisan 2023 döneminde ilk uçuşunu yapacağını duyurmuştu. Dolayısıyla önümüzdeki haftalarda bu konuda daha fazla gelişim görmemiz muhtemel. Buna ek olarak paylaşılan ANKA-3 fotoğrafında yine TUSAŞ tarafından geliştirilen iki adet ŞİMŞEK füzesi görünüyor.  Ayrıca Bkz.Türkiye’nin insansız savaş uçağı TUSAŞ ANKA-3’ün ilk uçuş tarihi açıklandı!  ANKA-3 özellikleri ve kullanım amaçları  ANKA-3 MİUS’un yaklaşık 7 tonluk bir azami kalkış ağırlığına ve 0,7 mach seyir hızına sahip olacağı belirtiliyor. V tipi tasarım sayesinde de uçağın düşük radar izine sahip olması ve bu sayede tespitinin zor olması bekleniyor. ANKA-3 MİUS tıpkı Baykar’ın KIZILELMA uçağıyla benzer bir amaca hizmet edecek fakat kullanım senaryoları birbirinden daha farklı olacak. ANKA-3, havadan karaya ve havadan havaya hedefleri vurabilecek. ANKA 3 mevcut ve gelecek sistemler ile tamamen entegre bir şekilde çalışacak. MMU, HÜRJET ve diğer hava platformlarına görevlerde eşlik edebilecek. ANKA-3’ün yapısı itibariyle düşman helikopter, pervaneli uçaklar ve diğer İHA’lara karşı üstün olması bekleniyor.

 • Kuruldukları 70'li yıllardan beri "bişey" ürettiklerini biz son 15-20 sene de gördük. Öncesinde üretilen 3-5 ıvır zıvır için siyasi iktidarların besi çiftliğiydi bu kuruluşlar.

  Aselsan tusaş vs bunların son 20 senenin sadece 1 senesinde ürettikleri geliştirdikleri cihazların %1'i, 1970-2000 arası 30 senede geliştirilmedi üretilemedi.

  Konuyu siyasileştirme diyebilirsiniz ama Erdoğan'ın milli ve yerli silah sanayii geliştirme konusundaki başarısı takdire şayan.
 • Offffff bee

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • Egzoz tasarımı bozuk gerisi güzel

 • Ou güzel, Tai Tusaş kurulduğu 70li yıllardan beri sürekli daha iyisini üretmeye çalışıyor, tebrikler.

 • torabi t kullanıcısına yanıt

  Bu daha uçmaya hazır prototip bile değil. Kızılelma da ilk uçuşundan önce öyleydi. Uçuşa kadar düzeltirler.


  Türkiye’nin insansız savaş uçağı ANKA-3 ilk defa görüntülendi
 • Seçime doğru maketler çıkmaya başladı yine.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • 1BilimAdamı kullanıcısına yanıt
  Kuruldukları 70'li yıllardan beri "bişey" ürettiklerini biz son 15-20 sene de gördük. Öncesinde üretilen 3-5 ıvır zıvır için siyasi iktidarların besi çiftliğiydi bu kuruluşlar.

  Aselsan tusaş vs bunların son 20 senenin sadece 1 senesinde ürettikleri geliştirdikleri cihazların %1'i, 1970-2000 arası 30 senede geliştirilmedi üretilemedi.

  Konuyu siyasileştirme diyebilirsiniz ama Erdoğan'ın milli ve yerli silah sanayii geliştirme konusundaki başarısı takdire şayan.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Nevfel kullanıcısına yanıt
  Son 15-20 yılda ne üretildi ?

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • renkly1i r kullanıcısına yanıt
  Evet 2015 yılında hazırlanan yol haritasında da seçimleri hesap etmişlerdi. Bu projelerin hepsi kaç yıldır çalışılıyor. Sizin şimdi haberdar olmanız sizin bilgisizliğiniz.
  https://twitter.com/BRAHMSNNETC1/status/1637159441869963265?s=20
  Türkiye’nin insansız savaş uçağı ANKA-3 ilk defa görüntülendi  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İstiklalFMK -- 18 Mart 2023; 23:54:50 >
 • endamın yeter be ANKA-3
 • şey ya bu 40x40 profil üzerine maket dimi Türkiye’nin insansız savaş uçağı ANKA-3 ilk defa görüntülendi 

 • renkly1i r kullanıcısına yanıt
  Oglum siz hayirdir ya cok olmaya basladiniz artik

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • muhalefet bu haberi beğenmedi !
  muhalefetin ilk işi bu tarz projelerin sonlandırmak olacak !!!

 • torabi t kullanıcısına yanıt
  ANKA-3'ün nihai sürümünde arka yapısının NORTHROP GRUMMAN X-47B benzeri bir şey olmasını bekliyorum.
  Bu sayede uçağın termal izi de azalacağından gelişmiş bir hayalet uçağa dönüşebilir.

 • Jquair kullanıcısına yanıt

  Hocam o Bayraktar Kızıl Elma.

  Bu Anka.

  Bakalım buna hangi profil diyecekler 😄


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • F35 projesi için niye bir çok devlet kurum firma ortaklaşa yıllarca çalıştı ARGE yaptı ki.

  Bakın bu kadar basitmiş savaş uçağı yapmak hemde insansız.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trakyAli-1986 -- 19 Mart 2023; 10:18:19 >
  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • Nevfel kullanıcısına yanıt

  O yazdıkların yokken Apo'yu ülkemize getirdik. Sonra gelenler Oslo'dan nasıl pazarlık masasına oturdular neler oldu açılım rezaleti vs herkes biliyor.  O kadar İha'ların Siha'ların yerli milli füzelerin var 27 şubat 2020'de savaşta bile olmadığımız Rusya 34 askeri şehit etti. Ne cevap verdin? Ne işe yaradı yerli milli ihaların sihaların? Kullansana neden kullanmadın? Yerli milli hava savunma sistemi diye atıp tutarken iyi değil mi?  Dünyada savaşta olmayıp bu kadar askerini bombalamada kaybeden var mı tarihte? Sonra ne cevap verildi? Hiç!


  Türkiye’nin insansız savaş uçağı ANKA-3 ilk defa görüntülendi  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilade -- 19 Mart 2023; 12:32:45 >
 • bilade b kullanıcısına yanıt

  Yani diyorsun ki iha-siha yaptık ya artık tüm dünyaya meydan okuyabiliriz.

  İki elin var ve iki elini de yumruk yapabiliyorsun.

  Çık sokağa iki yumruğun var diye onune gelene salla.

  Bakalım sonuçları ne oluyor.


  "Niye saldırmadın" dediğin ülke bizden kat be kat güçlü. Bu tarz silahlar senden bi tık üstün olanlarla mücadele edebilmen için var. Senden 6-7 kat güçlü olanlar için değil.

  Bi noktada mantığınız devreye girsin.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Öner kullanıcısına yanıt

  Dünyaya meydan okuma gidip Rusya'yı bombalama diyen yok. Önüne gelene saldır diyen de yok.


  Niye saldırmadından önce neden koruyamıyorsun?


  He o zaman daha güçlü herhangi bir ülke gelip tek bombayla 35-40 askerimizi şehit edebilir. Sonra biz gene ayağına gider para isteriz kapısında bekleriz sorun yok. Gurur vs geçtim öyle ülke mi olur?


  Dünya tarihinde var mı savaşta olmadığın ülkenin askerini öldür sonra hiçbişey olmamış gibi devam et. Biz edelim ama değil mi? Niye? Neresinde mantık? Nerde misilleme? Olay Rusya'da olmadı ki? Mütekabiliyet diye bişey yok mu?
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilade -- 19 Mart 2023; 12:59:54 >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.