Şimdi Ara

Türkiye'nin ilk milli istihbarat gemisi TCG Ufuk donanmaya katıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.807
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye'nin ilk milli istihbarat gemisi TCG Ufuk donanmaya katıldı

Yerli imkanlarla geliştirilen Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk (A-591) Deniz Kuvvetleri’nin hizmetine girdi. Bugün İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde düzenlenen tören ile TCG Ufuk, Türk donanmasına katıldı.

Ayrıca Bkz.HÜRJET için seri üretim kararı!

Test ve Eğitim Gemisi olarak inşa edilen TCG Ufuk gemisi aynı zamanda Türkiye’nin ilk milli istihbarat gemisi olarak da kullanabilecek. Gemi, yerli savunma sanayi şirketi STM’nin ana yükleniciliğinde inşa edildi. Komuta kontrol, elektronik sistemler ve test eğitim sistemi donanımları ise ASELSAN tarafından tedarik edildi. Üretime 194 firma katıldı. Geminin yerlilik oranı yüzde 70 olarak açıklandı.

• STM: Ana yüklenici

• İstanbul Denizcilik Tersanesi: Geminin inşa edildiği tersane

• ASELSAN: Gemide yer alan görev sistemlerinin tasarım, üretim ve entegrasyonu-Radar, Muhabere, Gemi Seyir Sistemleri

• HAVELSAN: ADVENT Savaş Yönetim Sistemi, Gemi Veri Dağıtım Sistemi, Gemi Entegre Bilgi Sistemi, CCTV Sistemi, Mesaj İşletim Sistemi

• İŞBİR: Gemide yer alan jeneratör üretimi

• ANEL: Gemi elektrik sistemi altyapısının tasarlanması, tedarik, üretim ve entegrasyonu

• YALTES: Entegre Platform kontrol ve izleme sistemi ve gemide yer alan konsolların tasarım ve üretimi

Türkiye'nin ilk milli istihbarat gemisi TCG Ufuk donanmaya katıldı

MİLGEM Ada Sınıfı Korvet tekne formu kullanılarak dizayn edilen Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk (A-591), ağır iklim ve deniz şartlarında 45 gün boyunca kesintisiz seyir yapabilecektir. Gemi 99,5 metre tam boya, 14,4 metre azami genişliğe, 2 bin 400 ton deplasmana ve 3,6 metre su çekimine ve 10 tonluk bir helikopter için iniş platformuna sahip.

TF-2000'in ihalesi yakında

Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mavi Vatan'ın milli teknolojilerle korunması için yeni projelerin yolda olduğunu söyledi. TF-2000 Hava Savunma Muhribinin ihale sürecinin yakında başlayacağını ifade etti. Ayrıca şu ana kadar 25 ülkeye 180 adet deniz platformu ihracatı gerçekleştirdiğini açıkladı.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    TCG Ufuk Test ve Eğitim Gemisi

• Ülkemiz, halihazırda dünyada bir savaş gemisini milli olarak tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke arasında yer alıyor çok şükür !!

• "TF-2000 Hava Savunma Muhribinin", son kelime için "muharip" demiyor muyduk? muhrib diyince savaştan çok istihbaratı hatırlatıyor hatta muhbir kelimesine benziyor biraz

• 1BilimAdamı kullanıcısına yanıt
    Yada destroyer :)

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 1BilimAdamı kullanıcısına yanıt

İkisi farklı şeyler hocam. Yanlış mı hatırlıyorum acaba diye düşünüp tekrar TDK'ye baktım ama evet ikisi farklı şeyler.

TDK

muhrip:

Torpido, top ve denizaltılara karşı silahlarla donatılmış, küçük, hızlı giden savaş gemisi, destroyer.

muharip:

Savaşçı.

• Hay maşallah hükümetin desteği olunca nasıl da büyük projeler yapılıyor..Türkiye'nin ilk milli istihbarat gemisi TCG Ufuk donanmaya katıldı 

• İstihbaharat gemisi ne anlama geliyor tam olarak ?
    Telsiz frekanslarını mı dinleyecek yoksa denizde gözlem mi yapacak ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TIGERSHARK -- 14 Ocak 2022; 18:47:06 >
  • TIGERSHARK kullanıcısına yanıt
    Hasım ülkeye ait telsiz, radar vb. sinyalleri dinlemek, tespit etmek daha sonra teşhis etmek üzere değerlendirmek üzere çalışacak.

• theJuDGe_41 kullanıcısına yanıt
    Aslında TDK'nın tanımı da doğru değil. Günümüzdeki muhripler halihazırda piste sahip olmayan (yani uçak gemisi ve amfibi gemiler dışındaki) denizlerdeki en ağır ve büyük gemi türlerinden biri. Muhrip yani destroyer'in daha büyüğü kruvazör. Ancak aktif kullanımda olan kruvazör ya kalmadı ya da muhriplerden çok daha büyük değiller aradaki fark epey azaldı. Yani modern donanmaların en güçlü ve ağır savaş gemilerinden biri anlamına geliyor. Muhrip'in küçüğü fırkateyn. Onun küçüğü de korvet. Dolayısı ile bizim adım şu şekilde:

ADA Sınıfı Korvet (2400 ton) -> İstif Sınıfı Fırkateyn (3000 ton)-> TF-2000 Muhrip (7000-8000 ton)

• Ufukta umut olsun.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • hayırlı uğurlu olsun vatana deniz kuvvetlerinin istihbarat yükünü ciddi şekilde hafifletecektir.

her ne kadar silahsız bir gemi olsa'da çok ciddi kritik görev tanımına sahip bir gemi olacak

bunun dışında reis sınıfı denizaltıları da envantere bir alabilsek ege ve akdeniz tamamen bizden sorulur

Asıl güç çarpanı TF-2000 ama envantere girmesi çok uzun sürecek gibi kullanılacak ekipmanlardan ötürü

• BOLDVIPER kullanıcısına yanıt
    Sen git kendi ülkelerinin derdini düşün. Türkiye’nin derdi biz halkını ilgilendirir.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Geliştirilen her askeri teknolojinin böyle çarşamba pazarı gibi orta yerde olması çok büyük problem. Geçen de HürJet' in üretim jjiglerini gösteriyorlardı. Oldu olacakk görev bilg. yazılımını da github a koyun...

• Mübarek olsun. Gururlanıyor insan.

• Savunma sanayindeki gelişmelere sevinemiyorum.

Malum Rusya'da savunma sanayi ve askeri konularda çok iyi ama halkı yaşam standartları konusunda çok memnun değil.

• Bülent ersoyu ve yanında şemsiye tutan konutanıda çağırmışlar mı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Milli projeye çamur atacak değiliz ya hayirli olsun devamı da gelsin

• BOLDVIPER kullanıcısına yanıt

Silivri'de 3 yıl tatil yapmaya hak kazandınız

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.