Şimdi Ara

Türkiye'nin F-35 Programı [ANA KONU] (Türkiye, F-35 Programından Çıkartıldı)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
1
Favori
1.940
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye'nin F-35 Programı - Lockheed Martin F-35 Lightning II

Amaç: Tüm zamanların en büyük savunma sistemleri tedarik projesi olarak nitelendirilen JSF projesi, ABD’nin 2010’lu yıllardan itibaren ortaya çıkacak yeni nesil savaş uçağı ihtiyacını karşılamak için başlatılmıştır.

Kapsam: Program F-35 uçaklarının uluslararası katılım ile müşterek tasarım geliştirilmesi, üretimi ve lojistik desteğini kapsamaktadır.

Proje Modeli: Uluslararası Konsorsiyum

Ana/Alt Yüklenici: Lockheed Martin, Northrop Grumman, BAE Systems

Sözleşme İmza Tarihi: 11 Temmuz 2002 (Sistem Geliştirme ve Gösterim Evresi), 25 Ocak 2007 (Üretim, Destek, Sürekli İyileştirme Evresi)

Mevcut Durum: Türkiye Cumhuriyeti Devleti; Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ekonomik ömürlerini doldurmaya başlayacak olan F-4 ve F-16 uçaklarının yerini almak ve ortaya çıkacak yeni nesil savaş uçağı gereksinimi göz önüne alarak, 1999 yılında Konsept Gösterim Evresi (CDP)’nden başlayarak projeye katılım sağlamıştır. 11 Temmuz 2002 tarihinde imzalanan uluslararası Mutabakat Muhtırası (MOU) ile uçağın mühendislik geliştirme faaliyetlerini kapsayan ve halen devam etmekte olan Sistem Geliştirme ve Gösterim (SDD) Evresi’nde, 3. seviye ortak olarak yer alınmıştır. SDD evresi kapsamında uçak ve ilgili yer sistemlerinin mühendislik geliştirme faaliyetleri devam etmektedir.

Projede yer alan ülkeler ve almayı planladıkları uçak sayıları şöyledir:

-Ana Müşteri

Amerika Birleşik Devletleri: 2443

-1.Seviye Ortak

Birleşik Krallık: 138

-2.Seviye Ortak

İtalya: 90
    Hollanda: 37

-3.Seviye Ortak

Avustralya: 100
    Kanada: 65
    Danimarka: 27
    Norveç: 52
    Türkiye: 100

-Diğer Alıcılar

Japonya: 42
    İsrail: 33 (+17 Opsiyon)
    Güney Kore: 40

Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin 12 Aralık 2006 tarihinde yaptığı toplantıda, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın yeni nesil savaş uçağı olarak F-35 seçilerek, uçağın seri üretiminden ömür devrinin sonuna kadarki tüm kullanım ve lojistik destek sürecini içerecek olan Üretim, Destek ve Sürekli İyileştirme (PSFD) Evresi’ne katılımına ve bu amaçla PSFD MOU dokümanının imzalanmasına karar verilmiştir. Anılan karar uyarınca, Mutabakat Muhtırası ve ekleri 25 Ocak 2007 tarihinde imzalanmıştır.

JSF Projesi kapsamında görev alan yerli firmalarımız;

Orta Gövde: TUSAŞ
    Yapısal Parçalar: TUSAŞ, Alp Havacılık ve Kale Havacılık
    Motor Parçaları: Alp Havacılık, Kale Pratt&Whitney
    Elektronik Parçalar: ASELSAN, AYESAŞ

F-35 uçağının küresel olarak idame edilmesi kapsamında Ortak ülkelerin sanayilerinden derlenen veriler doğrultusunda yapılan analiz sonuçlarına göre Türkiye, Avrupa bölgesindeki tüm kullanıcılara ait JSF uçaklarının motorlarına ağır bakım, onarım hizmeti vermek üzere 2018’de kurulacak ilk merkez olma hakkını elde etmiştir. Her beş yılda bir merkezlerin çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak yeniden değerlendirilmesinin planlandığı açıklanmıştır.

SDD Sözleşmesi gereğince pilot ve bakım/onarımcı personel eğitimleri Entegre Eğitim Merkezlerinde gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda F-35 uçaklarını kullanacak pilotlarımızın ve uçakların bakım/onarımını yapacak personelimizin eğitilmesi amacıyla Malatya üssünde konuşlanacak bir Entegre Eğitim Merkezi kurulacaktır. Söz konusu merkezde müttefiklerimizin ilgili personelinin de eğitimi mümkün olacaktır.

06 Mayıs 2014 tarihinde düzenlenen Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında, Projede gelinen durum değerlendirilmiş ve ilk iki adet F-35A uçağının siparişi verilmiştir. 2018 yılında teslim alınması planlanan uçakların Blok-3F konfigürasyona sahip olacak şekilde 10uncu Düşük Yoğunluklu Başlangıç Üretim Dönemi (Low Rate Initial Production – LRIP 10) kapsamında üretilmesi planlanmaktadır.

7 Ocak 2015 tarihinde gerçekleştirilen SSİK toplantısında LRIP11 dönemi için dört adet uçak siparişi verilmiştir. Uçakların 2019 yılında teslim edilmesi planlanmaktadır. Toplam hedef 100 adet F-35 uçağının tedarik edilmesidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ferrari -- 21 Temmuz 2019; 8:16:37 >

• Güzel konu

Eğer bu coniler 15 yildir bu ucagin ustunde calisiyorsa ortaya iyi bir urun cikmistir diye dusunuyorum

Ayrica , Turkiye donanma icin 16 adet de F35B(STOVL) alacak.Malum Tcg Anadolu ve bazi ortamlarda dile getirilen , benim de yapilacagina inandigim Anadolunun kardesi (ismi trakya olacak deniyor) LHD'lerimiz icin. Ancak bu henuz resmi degil.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • F-35'ler hangi üslerde görev yapacak?

Türkiye'nin gelecek nesil savaş uçağı F-35 teslimatları, 2019'da başlayacak. İşte ilk F-35 üssü!

Türkiye, gelecek nesil savaş uçağı F-35A'nın en önemli kullanıcılarından biri olacak. Toplam 100 uçağın alınacağı projede çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. Hava Kuvvetleri için eğitim amaçlı pilotlar 2018'dan itibaren ABD'de gitmeye başlayacak. İlk iki uçakla birlikte öğretmen Türk pilotlar ABD'de eğitim görecek. Bu uçaklar 2019'da Türkiye'ye gelecek.

İLK ÜS MALATYA ERHAÇ

F-35A'lar için ilk planlanan üs, Malatya Erhaç'taki 7. Ana Jet Üs Komutanlığı. Burada uçaklar 172. Filo tarafından kullanılmaya başlanacak. 172. Filo, 2009'da kapatılmıştı. Aynı zamanda 172. Filo'dan başlanarak modernize edilmeyen klasik F-4E uçakları Türk Hava Kuvvetleri'nde emekli edilmeye başlanmıştı. 112. Filo'daki F-4E'lerin emekli edilmesiyle Türkiye'de 'klasik' Phantom dönemi kapandı. Halen Hava Kuvvetleri'nde 111. ve 171. Filolarda modernize edilen F-4E 2020'ler görevlerini sürdürüyor.

172. Filo uzun yıllar F-4E uçakları için kıtaya hazırlık görevlerinde kullanılmıştı. Şimdi filo 2018'den itibaren Türk Hava Kuvvetleri için F-35 pilotları yetiştirecek. 172. Filo'dan sonra Malatya'da 171. Filo F-35'leri teslim alacak.

F-35A'ların envantere girmesinden önce üste çeşitli modernizasyon çalışmaları yapılıyor. Pist ve taksi yollarının bakımlarının yanı sıra uçaklar için yeni yedek parça, bakım gibi tesisler de elden geçiriliyor.

MALATYA'DAN SIRA ESKİŞEHİR'DE

Daha sonra sırasıyla 112. ve 111. Filolar'la F-35 modernizasyonu sürecek. Böylelikle F-4'ler 2020'den itaberen envanterden çıkacak. Türkiye'ye F-35 teslimatının 2026'da tamamlanması hedefleniyor.

Kaynak: Kokpit Aero

• İlk Türk F-35’inin imalatı başladı

Türk Hava Kuvvetleri’ne teslimatının 2018’de gerçekleşmesi planlanan F-35A Lightning II savaş uçağı için imalat başladı. Test uçuşlarının 2017'de gerçekleşmesi hedefleniyor.

C4 Defence’in haberine göre, Türkiye’nin 2014’te ilk siparişi verdiği uçak için parça imalatı başladı. Planlamaya göre, Türk Hava Kuvvetleri’ne ilk iki uçak 2018 içinde teslim edilerek ABD’de eğitim uçuşları başlayacak. Bir yıl sonra uçaklar Malatya Erhaç’taki 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’na gelecek.

Burada yeniden aktif hale getirilecek 172. Filo’da konuşlandırılacak uçaklar, aynı zamanda Türk pilotların F-35’e geçiş eğitimlerinde kullanılacak. Hava Kuvvetleri’ne toplam 100 adet F-35 alımı planlanıyor.

Kaynak: C4 Defence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ferrari -- 2 Ağustos 2016; 9:03:37 >

• JSF/F-35 Programı İlk TUSAŞ Orta Gövdesi Göklerde…

JSF/F-35 Programı kapsamında, üretimi TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'de gerçekleştirilen ve müşterileri olan Northrop Grumman ile Lockheed Martin'e, 11 Aralık 2013 tarihinde düzenlenen törenle teslim edilen ilk "Orta Gövde"den oluşan uçak, ABD'ndeki nihai montaj hattında tamamlanarak, Şubat 2015'de hizmete girmiştir.

Halen ABD dışında tek kaynak olarak üretim yapan TUSAŞ'ın JSF/F-35 Orta Gövde üretim faaliyetleri, Türk uçaklarının Orta Gövde'lerinin üretimleri de dahil olmak üzere, 2030'lu yıllara kadar devam edecektir.

TUSAŞ, "Orta Gövde"lerin yanı sıra, "Metalik Alt Gövde"ler, "Hava-Yer Harici Yük Taşıyıcı Pylon"lar, "Kompozit Komponentler" ve "Hava Alığı (Duct)" üretimlerine de dünyada tek veya iki kaynaktan birisi olarak devam etmektedir.

TUSAŞ tarafından üretilen Orta Gövdenin kullanıldığı USAF'a ait 12-5051 kuyruk numaralı F-35A

Kaynak: TUSAŞ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ferrari -- 2 Ağustos 2016; 15:10:44 >

• İsrail Kendi Upgrade'lerini yapma yetkisine sahip şu an.

• AirSupport kullanıcısına yanıt
    Evet İsrail F-35'ler de kendi elektroniklerini kullanabilecek. İsrail'in kullandığı F-35'lere bu yüzden 'Adir' ismi verildi.

25 Temmuz'da F-35A 'Adir' ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Uçağın Aralık ayında İsrail'e teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: F-35 Lightning II

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ferrari -- 2 Ağustos 2016; 20:35:03 >

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lotusx -- 1 Haziran 2021; 10:58:23 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Luke Hava Kuvvetleri Üssündeki 63.Avcı Filosu 1 Ağustos'da tekrar açıldı. Böylece Luke Üssündeki 3.F-35 Filosu açılmış oldu. Ayrıca 63.Avcı Filosu 1975'den beri F-16 kullanılıyordu ve 2009 yılında filo kapatılmıştı.

63.Avcı Filosu Türk ve Amerikan Pilotlarına F-35 için eğitim verecek. Türk ve Amerikan pilotlar, Amerikalı öğretmen pilotların gözetiminde F-35 ile uçuş gerçekleştirecekler. Filo Komutanı Yarbay Matthew Vedder ''Bu ortaklık Türkiye ve Amerika birlikte eğitim aldığı için var. Çünkü birlikte mücadele edeceğiz'' açıklamasında bulundu. Ayrıca ''Bu ortaklık ile yeteneklerimizi geliştirebilir ve böylece daha güçlü ortak çok uluslu koalisyon kuvveti oluşturmuş oluruz'' dedi.

Kaynak: Luke Air Force Base

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ferrari -- 3 Ağustos 2016; 12:54:01 >

• Şifrelerini/yazılım kodlarını veriyorlar mı ? Alabilirsek güzel olur.

• Krone K kullanıcısına yanıt
    Demek istediğinizi tam anlayamadım galiba kaynak kodlarını demek istediniz. ABD kaynak kodlarını vermeye yanaşmıyor yanlış bilmiyorsam hiç bir ülkeye vermiyor. Belki İsrail'e vermiş olabilir çünkü İsrail kendi elektronikleri kullanıyor.
  • Evet hocam kaynak kodlardan bahsediyorum aklıma gelmedi demin. Bizimkiler F16'ların kodları çözmüştü sanırım umarım bununda kodlarını bulup yerli teknolojiler kullanabiliriz.

• Krone K kullanıcısına yanıt
    Aselsan bu konuda bir şeyler yapıyor. En azından kendi ürettiğimiz mühimmatları kullanabiliyoruz. F-35'de SOM-J Füzesini kullanabileceğiz. Lockheed Martin ve Roketsan, SOM-J konusunda beraber çalışıyor.

Lockheed Martin ve Roketsan, F-35 Programı Kapsamında SOM-J Füzesini Geliştirmek İçin Güç Birliğine Devam Ediyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ferrari -- 3 Ağustos 2016; 15:11:36 >
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lotusx -- 1 Haziran 2021; 10:58:50 >
  • F-35A'lar artık başlangıç seviyesindeki operasyonlara hazır olduğu için Hill Hava Kuvvetleri üssünde tören yapılacak.

Töreni buradan izleyebilirsiniz:https://www.dvidshub.net/webcast/9050

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ferrari -- 6 Ağustos 2016; 14:39:37 >
  • USS George Washington Uçak Gemisinde F-35C'nin testleri devam ediyor.

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lotusx -- 1 Haziran 2021; 0:4:35 >
  • Lotusx L kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler.

• Konu sahibi arkadaşa yararlı bilgiler sunduğu için teşekkür ediyorum.

Bayılmamak elde değil şu kuşlara. Yinede favorim Su-47 Berkut. Ters kanat uçaklar geleceğin savaş araçları olacak bence.

Yalnız T50 Pak Fa hakkında bir konu isteriz.

F22 ayarında uçak olan T50 Pak Fa 50 Milyon Dolar, bizim alacağımız F35 Neden 100 Milyon Dolar?

10 Milyar Dolar buna verip 100 uçak alacağımıza aynı paraya 200 tane T50 alırız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackGhost12 -- 27 Ağustos 2016; 19:22:22 >
  • BlackGhost12 kullanıcısına yanıt
    Yorumunuz için teşekkür ederim. T-50'den bahsetmek gerekirse F-22 ayarında bir uçak olduğu söylenemez. Gizlilik ve Radar konusunda F-22 kadar iyi değil ama T-50 hala geliştirme aşamasında belki ileride daha iyi hale getirirler.

Türk Hava Kuvvetleri'nin T-50 almamasının sebebi NATO ülkesi olması ve NATO Standartlarına göre eğitim vermesinden kaynaklanıyor. Çünkü NATO Standartlarına göre eğitim verirken Rus Malı bir uçak alıp Rus Standartlarında eğitim vermek çok sıkıntı çıkartır. Günümüzde bunu sayılı ülkeler başarabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ferrari -- 27 Ağustos 2016; 19:35:21 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.