Şimdi Ara

Türkiye nin en sıcak ve en soğuk şehri? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
93
Cevap
0
Favori
49.545
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Erzurumdayım götümüz donuyo resmen be.Kışın yürürken demire dokununca eline yapışıyo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _ultima_ -- 24 Şubat 2010; 1:33:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gavurdağlı

Abi en soğuğu bilmem ama en sıcağı kesinlikle Adana

Harbi dayı ya ulan imanımız gevriyor yaz aylarında.... Hadi biz alışkınız da dışarıdan gelen adam siz nasıl yaşıyorsunuz diyor.... Cehennemde rahat edecez
  • erzurum için en düşük sıcaklık,

6 şubat 1991'de -37.0 derece olarak ölçülmüş. 28.12.2002 günü -37,2 var.

ardahan, 14 şubat 1976'da -37.8'i görmüş.

ağrı, 23 şubat 1985 senesinde -42.8'i görmüş.

adana, 08.07.1978'de 44 dereceyi görmüş.

urfa, 30.07.2000 günü 46.8 görmüş.

meteoroloji kaynak.

ek: mardin değil en sıcak yer.

ülkede 2000 yazı en sıcak yazdır. neredeyse tüm şehirlerde en sıcak değerler 30 temmuz 2000 gününe aittir.
    o gün kayseri'de olduğumu hatırlıyorum. muazzam bir sıcak vardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hashus1099 -- 24 Şubat 2010; 1:57:54 >
  • @hashus1099

Adana'nın nem oranı yüksek hem sıcak hem nem bunaltıyor insanı. Öyle anlar geliyor ki kafanıza sıkmamak için kendinizi zor tutuyorsunuz. Urfa'ya hiç gitmedim ama nem oranı düşüktür diye tahmin ediyorum. Sadece kavurucu bir sıcaklık vardır sanırım.
  • nem yüzünden deniz kenarındaki şehirleri sevmem.

eskişehir-bursa-ankara çok severim.
    soğuk da sıcak da çekilmeyecek değildir.
    ayaz koyar biraz, iliklerin bile donar ama nemli havanın acısını çekmekten iyidir.

nem sıcaklık değişimini de biraz yavaşlatır.
  • Sıcağını pek bilmem ama geçen senelerde Sivas'ta -33 ü görmüştüm.

Sonuçta soğuk Erzurum doğumludur ama Sivas'da büyümüştür.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Millennium

Sıcağını pek bilmem ama geçen senelerde Sivas'ta -33 ü görmüştüm.

yanlış anlama ama, sivas'ta kaydedilmiş en soğuk değer 23 şubat 1985'te görülmüştür. -29,6'dır değer.
    saatli termometrelerde gördüysen o değeri, muhtemelen yanlıştır, onlar genelde yanlış ölçüyor çünkü.
    geçen senelerin en düşük değeri 14 ocak 2008'de -27'dir.

erzurum, kafkasya-sibirya soğuğu koridorunda olduğundan çok soğuk oluyor, orası bile -37 altını görmemiştir.

-20'nin altını hiç görmediğimden çok merak ediyorum acaba nasıl oluyor diye, birkaç kere erciyes'te kalmıştım, o aralar belki daha aşağısı olmuştur ama gece dışarı adımımı atmadım.

• Türkiyede hissedilen sıcaklığın en yüksek olduğu şehir Adanadır Bu tartışılmaz. Yazın nem %90dan aşağı hiç düşmez o yüzden de hissedilen sıcaklık daha yüksek olur

• quote:

Orijinalden alıntı: hashus1099

quote:

yanlış anlama ama, sivas'ta kaydedilmiş en soğuk değer 23 şubat 1985'te görülmüştür. -29,6'dır değer.
    saatli termometrelerde gördüysen o değeri, muhtemelen yanlıştır, onlar genelde yanlış ölçüyor çünkü.

erzurum, kafkasya-sibirya soğuğu koridorunda olduğundan çok soğuk oluyor, orası bile -37 altını görmemiştir.

-20'nin altını hiç görmediğimden çok merak ediyorum acaba nasıl oluyor diye, birkaç kere erciyes'te kalmıştım, o aralar belki daha aşağısı olmuştur ama gece dışarı adımımı atmadım.

Tek etken sıcaklığın kendisi değil ki, basınç, havadaki nem(sizlik), rüzgar, vs vs.
    Konuyu açan arkadaşın sadece derece olarak sorduğunu da sanmıyorum.

• quote:

quote:

Konyada -27'yı gördüm sadece derin nefes alırken burnunun içi donuyor bi anlık başka farklı bişey hissetmedim normal soğuk yani bende -35 den sonrasını merak ediyom

• Nem olmayan yerlerin sıcağı bence dayanılmaz değil.Yazın izmir'de nefes alamaz hale gelirim.Havada sanki oksijenden çok su buharı vardır insanın nefes alması bile zorlaşır.Nemli sıcak bambaşka 10 dakika yürürsün durunca her yanından ter boşalır.Yazları yüksek ve denizden uzak yerlere kaçmak lazım mümkünse kalacağın yerin çevresi taş yerine toprak olacak.Toprak zemin geceleri serin oluyor taş olunca gündüz ısınıp geceleri sıcak kalmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: burakkagan

Şimdiye dek Türkiye'de ölçülen en düşük sıcaklık Kars-Sarıkamış'ta ölçülmüş. En sıcak hangisi onu bilmiyorum.

benim bildiğim ağrı'da ölçülmüştür.
    -43,2 diye gsöteren kaynaklar var ama meteoroloji sitesinde -42.8 diyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Earth_Dreams

En soğuk yer şüphesiz Edirne çünkü en kuzeyde kalıyor dünyanın şekli itibariyle.Türkiye haritalarda gösterildiği gibi düz değil batı daha çok kuzeye kalıyor,doğuda güneye.

Edirne deniz seviyesinde bir yer o yüzden soğuk değil.
  • kendi çektiğim foto
     Türkiye nin en sıcak ve en soğuk şehri?
  • quote:

quote:

Anlatılmaz yaşanır anlatmak gerekirse şöyle denebilir.

Burnun en dipindeki mukusun bile donuyo.
    Nefes almak işkence resmen nefesinin boğazında donuyormuş hissi veriyor.
    Pantolonun kaskatı kesiliyor.
    Yüzündeki her kıl kardan kıla dönüyor.
    Saçının ıslak öneli olması değil buzdan heykele dönüyor resmen.

Dah çok fazlası varda neyse.

• quote:

Orijinalden alıntı: Earth_Dreams

En soğuk yer şüphesiz Edirne çünkü en kuzeyde kalıyor dünyanın şekli itibariyle.Türkiye haritalarda gösterildiği gibi düz değil batı daha çok kuzeye kalıyor,doğuda güneye.

Tek faktör kuzeyde ya da güneyde olması değil. Karasallık ve yükselti de sıcaklığı etkileyen faktörlerdendir.
  • hissedilen en çok sıcaklık mersin ve adanadır
    en soğuk ise ağrı ve erzurum
  • "Cehennem adananın altındaymış" derler ve bazı günler bunun doğru olduğuna inanırsınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: mAh0

hissedilen en çok sıcaklık mersin ve adanadır
    en soğuk ise ağrı ve erzurum

Erzurum hem Güneyde kalıyor hemde alçakta rakım olarak
    Ardahan hem Kuzeyde kalıyor hemde çok yüksekte rakım olarak.
    Bu yüzden mantıken Ardahanın daha soğuk olması gerekir.
  • Ardahan 2200 metre deniz seviyesinden yüksekliği
    Erzurum 1850 metre civarı yüksekliği.
    Hemde Ardahan çok Kuzeyde kalıyor.
    Erzurum ise Güneyde kalıyor.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.