Şimdi Ara

Türkiye'nin büyük çoğunluğu apateist tir bence

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kimse kusura bakmasında kaç Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı.
    A ben Türkiye de doğdum burada müslümanlık var.
    E o zaman bi inceliyeyim bakalım doğru mu bu ? Çünkü çok önemli birşey bence hayatınızı şekillendiriyor iyi veya kötü bir şekilde.
    Ama başkası tarafından seçilmiş. Dur bide ben bakayım ben inceliyeyim...
    Müslümanım diyor. Müslümanca bir yaşantının m si yok. (Tabi beni ilgilendirmiyor insanların ne yaptıpı)
    Adamın umrunda değil. Yahu bu kadar önemli birşey ki bu.

Bence inanan inanmayan değilde.
    Düşünen düşünmeyen ayrımı olmalı.

Yani hakikatı. Sizin bulmanız gereken şeyi adamlar sizin için seçiyor ve bu seçim çok önemli bir seçim çünkü hayatınızı etkiliyor (Gerçi Türkiye'de etkilemiyor kimsenin dinini taktığı felan yok) Ama siz bunu hiç merak etip bakmıyorsunuz.

Düpe düz banane der gibi...

• Toplumsallık korkakların işidir çünkü erdemli olma safsatalarıyla yaşamak onlar açısından sorun değil
  • Zodion Z kullanıcısına yanıt
    Hocam sayısalcısınız galiba.
    Sizin dil anlatım hocanıza buradan selam yolluyorum.
  • çoğunluktan olmayan kesim nedir? müslüman mı? evetse başka hayırsa çok daha başka cevaplar var çünkü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eskel

Hocam sayısalcısınız galiba.
    Sizin dil anlatım hocanıza buradan selam yolluyorum.

Şu aptalca grammer nazi trendi bitmedi gitti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 20 Haziran 2017; 15:5:29 >
  • HADO77 kullanıcısına yanıt
    Zodion Z kullanıcısına yanıt
    yani benim ayrımıma göre
    Türkiye'de
    Süs müslümanları
    müslümanlar
    Dinsizler

Bu bahsettiğim süs müslümanları apateist'lere benzettiğim.

@Zodion:
    Senin mesajlarını anlamıyorum. Bak büyük harf küçük harf hikaye de yi ayrı yaz da demiyorum.
    jhon wick rızası için git noktalama kullan gözlerim kanıyor
  • bilmeden fikir sahibi olduğumuz bir konudur din ülkemizde.hayatı boyunca tek kelime bilmeden dindar olan insanlar var.100lerce defa kuranı okuduğu halde tek kelime anlamını bilmeyen insanlar var.bu olan şey dini yaşamak değil geleneği sürdürmek.
  • Arkadaş anket yapmış galiba. Ya da diyanette falan çalışıyor.
  • Bence Türkiyenin büyük çoğunluğu gerizekalı.

Daha okuduğu ayeti anlamadan dinle alay edenler gördüm ben

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Halikarnas Şakşakçısı -- 24 Haziran 2017; 13:59:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HeryazısınıEditleyenadam

Bence Türkiyenin büyük çoğunluğu gerizekalı.

Daha okuduğu ayeti anlamadan laf atanlar gördüm ben

Aklıma rahmetli AZİZ NESİN geldi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İnceleme ve araştırma konusuna katılıyorum. Bu Türk insanının genel bir özelliği belki, kökten kabul, atadan neysek oyuz olayı. Ama dini yaşamak konusu umrumda değil. Karşımdaki Müslüman'ın Müslümanlığın M sini bilmesi veya bilmemesi, İslamı yaşaması veya yaşamaması beni zerre ilgilendirmez açıkçası.

• quote:

Orijinalden alıntı: Güneyli Kitapkolik

Arkadaş anket yapmış galiba. Ya da diyanette falan çalışıyor.

O yapmamış ama yapan var:

http://www.makdanismanlik.org/wp-content/uploads/2017/06/MAK-DANI%C5%9EMANLIK-T%C3%9CRK%C4%B0YEDE-TOPLUMUN-D%C4%B0NE-VE-D%C4%B0N%C4%B0-DE%C4%9EERLERE-BAKI%C5%9EI-ARA%C5%9ETIRMASI.pdf

Arkadaşın gözlemleri apateistlik ithamı dışında bence doğru. Türkiye'de müslümanlık büyük ölçüde süs müslümanlığıdır. İnsanlar gerçekten inandığından ziyade, gelenekten, çocukluktan gelen şartlanma ile "müslümanım" diyor.

Araştırma AKP'ye yakınlığı ile bilinen Mak Danışmanlık tarafından yapılmış. Araştırma gösteriyor ki, "%99'u müslüman olan..." diye başlayan beylik cümle gerçeği ya da mevcut resmi yansıtmaktan hayli uzak...

• Allaha inanan muhammedinde peygamberi olduğunu söyleyen kişi müslüman zaten. Kuranı okuyup okumaması mesele değil müslümanlık için,
  • genelleştirmek gerekirse türkler ne dinini biliyor ne de okuyor. bütün bilgi birikimleri kavram karmaşaları üstüne inşa edilmiş günü kurtarmanın peşinde bir halktan fazla beklentiye girmemek gerek.

Türkiye'nin büyük çoğunluğu apateist tir bence
  • apateist mi ?
    ilk defa duydum ,arkadaş artık ne çok "ist" çeşidi olmuş :)

konuya gelirsek ,evet ne yazık ki bu bütün toplumlarda böyle ,nerede doğmuşsan oranın dinine yada dinsizliğine yakın oluyorsun ,diğer dinlerden farklı olarak Müslümanlık da okumayın günaha girersiniz ,anlamazsınız ,yanlış anlarsınız gibi ucube sözlerle insanların gerçek dinini öğrenmesi resmen engellenmeye çalışılıyor

işin ilginç yanı ise bu sözler çoğunun işine geliyor ve okumuyor (zaten okumayı ,araştırmayı hiç sevmeyen bir toplum olunca)

ben sadece kendi yaptıklarımdan hesaba çekileceksem o zaman başkasının söyledikleri beni kurtarmayacak demektir (ki beni başkaları kandırdı diyerek kurtulma olsa ,dünyadaki bütün insanlar kurtulurdu)

bu sebeplerden dolayı ;
    yanlış yapıyorsam ,bu yanlış bana ait olmalı ,ben yaptım ve cezasına da razıyım diyebilmeliyim (zaten başkası beni kurtaramayacağına göre), başkasının yanlış yönlendirmeleri nedeniyle niye hesaba çekilip ceza alayım ?
    okuma yazması olmayan birisi ,benim okuma yazmam yoktu o nedenle inandım dese belki kurtulabilir ama binlerce kitap okumuş birisinin ,kutsal kitapları hiç okumamasını nasıl savunacak ?

• işte olması gereken ve gerçekte olan durumu tam olarak. Ve işin asıl ilginç tarafı şu toplumda dinar olanların büyük çoğunluğunun dini bilgisi deist-ateist inanca sahip olanlar kadar değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eskel

yani benim ayrımıma göre
    Türkiye'de
    Süs müslümanları
    müslümanlar
    Dinsizler

Bu bahsettiğim süs müslümanları apateist'lere benzettiğim.

@Zodion:
    Senin mesajlarını anlamıyorum. Bak büyük harf küçük harf hikaye de yi ayrı yaz da demiyorum.
    jhon wick rızası için git noktalama kullan gözlerim kanıyor

başkasının yazım yanlışlarını eleştirirken "john" u jhon diye yazmanız...

• Bu durumun sadece Türkiye için değil tüm dünya için böyle. Adam hiristiyandır veya müsevi vs.. ama bir kere olsun dinini araştırmamıştır,incili okumamıştır.Çoğu insan malesef sorgulamıyor ve araştırmıyor.
    İnsanlar neden düşünmüyor,sorgulamıyor,araştırmıyor?
  • **Nightmare** kullanıcısına yanıt
    kitabını okumak yerine filmini izleyen bir toplumuz da ondan
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.