Şimdi Ara

Türkiye'nin 90 lı yıllarda daha çağdaş olduğu gerçeği (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
145
Cevap
2
Favori
10.150
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
121 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Pardon hdp ile reis nasıl yıkılıyor anlamadım. Giden Büyük şehir belediyeleri için mi diyorsun? Önceki dönemlerde hdp niye yıkamadı, reis hep kazanıyordu belediyeleri . Sebep reisin son dönemdeki yanlış politikaları ile kan kaybetmesi olabilir mi?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kesinlikle 90 lı yıllar süperdi.Tıpkı süper fm reklamı gibiydik.MUTLUhttps://www.youtube.com/watch?v=iIsoG3k07gQ
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-41F3DB120

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak: "Bir baba evlatlarım aç diyerek yaşamına kıyıyyorsa Diyanet İşleri Başkanı tüm işi gücü bırakıp buna kafa yormalıdır. Bu konularda tek kelime etmeyen Diyanet İşleri Başkanı anlaşılan orta çağ papalığına özenip cennette emlak pazarlamaya girişmiş."
    şunu söyle ozaman kriz zamanı rahmetli ecevite neden yazar kasa fırlatıldı aynı gün dolar neden %75 arttı neden 24 banka kapatıldı 1000lerce kişi işsiz kaldı sadece bir günde ekonomi ve herşey günlük gilistanlıktı da neden istanbulda sadece yürüyerek bile gidilebilecek bir mesafe olan 2.5 km metro vardı neden 70 yıllardan kalan iett otobüslerine biniyorduk neden hergün sular elektrikler kesiliyor milletin beyaz eşyası bozuluyordu neden giden sular çamurlu geliyordu günlerce yıkanamıyorduk bile çünkü yıkanacak doğru dürüst u yoktu neden her yerde çöp dağları oluyor ve leş gibi kokuyordu neden çöplükler patlayp bir dünya insan ölüyordu neden uçakları sadece rüyamızda görüyorduk şuan otobüsle aynı fiyata nerdeyse neden hastanelerde paranız yok diye bakılmıyordunuz yada bakılsanızda rehin kalıyordunuz neden ülkede sadece 15 üniversite vardı

• 90'larda yeni telefon açtıracaksın veya Internet alacaksın değil mi. Türk Telekom'a giderdin devlet ile muhatap olurdun, telefon açtırırdın. Uygun fiyattan Internet aboneliği alırdın ve her yıl fiyat değişmeden bağlantı hızı artardı. Şimdi Internet alcaksın diyelim, karşında açgözlü yavşaklar ordusu seni kucağında zıplatımak için hazır bekliyor. Bir tek bu örnek yeter.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Asla daha çağdaş değildi, her sahtelik güzelce makyajlanabiliyordu ve birilerine acınıp hataları görmezden geliniyordu 21. yüzyıl kabusları oldu, teknolojik olarak mezara gömüldüler tüm rezaletleriyle

O zamanlar dahi Aleviler için bazı ülkelere siz mi sahip çıkarsınız biz sünnileştirelim mi diyen düzeysiz, saygısız, terbiyesiz siyasetçiler unutulmasın Onlar şimdi Suriye'de, o şimdi asker

• Hüsami kullanıcısına yanıt
    Hüsamcım ezberlemişsin bir şeyleri 20 yıldır aynılarını söylüyorsun.
    o çok korktuğunuz chp nin şöyle iddiaları var mesela...

şimdi 300 üni varda noluyo.herkes işsiz.
    siyanürle intiharlar var mıydı
    soğan kurukları
    doğalgaz var millet kullanamıyor
    metroyu ilk chp başlattı-sözen-
    fabrikalar satıldı
    halk chp li belediyelerde rahat yaşıyor.
    akapeli belediyelerde yaşayanlar bakırköye kadıköye beşiktaş şişliye gelip nefes alabiliyor
    hastaneye gidiyorsun 3 ay sonra gel deniyor
    kiralar uçmuş millet ev araba alamıyor.
    dolar uçmuş,altın uçmuş.akrabası evlenen çeyrek bile takamıyor.
    bir depo benzin bir servete doluyor.
    dolar birinin azarlamasıyla fırlıyor.
    ülkede 7 milyon yabancı var
    kızılay bile şaibe altında.
    her 4 gençten biri işsiz
    25 30 yaşına gelmiş gençler babalarından harçlık alıyor.
    eğitim bitmiş,heryer tektip okul olmuş.
    hertaraf beton fabrika yok olanlar yıkılıp konut yspılıyor.
    üretim yok rant var.
    ülke kurumları tarikatlara verilmiş.
    kadın cinayetleri artmış.
    insanlar geçinemiyor.
    ......

• CHP tayfasının hayatı yalan. 90'larda terörü en şiddetli şekilde yaşadı bu ülke. Siyasi istikrarsızlık, %50-60 enflasyon, altyapı yatırımı yapacak para olmaması, yoksulluk, faili meçhul cinayetler, suikastler vs. ile birlikte Türkiye'nin en karanlık yılları arasındadır. Zaten 90lar cennetti diyebilecek kadar cahil biri ya o dönemi yaşamamış 30 yaş altı gençlerdir yahut dönemin tuzu kuru keyfi yerinde zengin çocuklarıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hüsami

şunu söyle ozaman kriz zamanı rahmetli ecevite neden yazar kasa fırlatıldı aynı gün dolar neden %75 arttı neden 24 banka kapatıldı 1000lerce kişi işsiz kaldı sadece bir günde ekonomi ve herşey günlük gilistanlıktı da neden istanbulda sadece yürüyerek bile gidilebilecek bir mesafe olan 2.5 km metro vardı neden 70 yıllardan kalan iett otobüslerine biniyorduk neden hergün sular elektrikler kesiliyor milletin beyaz eşyası bozuluyordu neden giden sular çamurlu geliyordu günlerce yıkanamıyorduk bile çünkü yıkanacak doğru dürüst u yoktu neden her yerde çöp dağları oluyor ve leş gibi kokuyordu neden çöplükler patlayp bir dünya insan ölüyordu neden uçakları sadece rüyamızda görüyorduk şuan otobüsle aynı fiyata nerdeyse neden hastanelerde paranız yok diye bakılmıyordunuz yada bakılsanızda rehin kalıyordunuz neden ülkede sadece 15 üniversite vardı

Alıntıları Göster

Ağır olmuş ama gerçekleri şamar gibi çarpmışsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2472D2B0E

Kutuplaşma olayına katılıyorum.Eskiden ben de bu kadar kutuplaşan kitle hatırlamıyordum.
    Eskiden kutuplaşacak iki güç odağı yoktu. Laikçi jakobenlerin sultası altında inleyen bir çoğunluk vardı ve adım gibi biliyorum ki CHP tabanının çoğu muhafazakarları tekrar ezme hayalleri kuruyor. Aile itibariyle tamama yakın CHP'ye oy veren bir ailenin çocuğu olmama rağmen işte bu yüzden ot yesem de asla CHP'ye oy vermeyeceğim. CHP demek 1923-1950 arası tek parti diktatörlüğü ve faşizmidir. AKP'den millet illellah etse de parti tabanının en az yarısı bu yüzden oy veriyor.
  • quote:

Hüsamcım ezberlemişsin bir şeyleri 20 yıldır aynılarını söylüyorsun.
    o çok korktuğunuz chp nin şöyle iddiaları var mesela...

şimdi 300 üni varda noluyo.herkes işsiz.
    siyanürle intiharlar var mıydı
    soğan kurukları
    doğalgaz var millet kullanamıyor
    metroyu ilk chp başlattı-sözen-
    fabrikalar satıldı
    halk chp li belediyelerde rahat yaşıyor.
    akapeli belediyelerde yaşayanlar bakırköye kadıköye beşiktaş şişliye gelip nefes alabiliyor
    hastaneye gidiyorsun 3 ay sonra gel deniyor
    kiralar uçmuş millet ev araba alamıyor.
    dolar uçmuş,altın uçmuş.akrabası evlenen çeyrek bile takamıyor.
    bir depo benzin bir servete doluyor.
    dolar birinin azarlamasıyla fırlıyor.
    ülkede 7 milyon yabancı var
    kızılay bile şaibe altında.
    her 4 gençten biri işsiz
    25 30 yaşına gelmiş gençler babalarından harçlık alıyor.
    eğitim bitmiş,heryer tektip okul olmuş.
    hertaraf beton fabrika yok olanlar yıkılıp konut yspılıyor.
    üretim yok rant var.
    ülke kurumları tarikatlara verilmiş.
    kadın cinayetleri artmış.
    insanlar geçinemiyor.
    ......
    sen kaç yaşındasın bilmiyorum ben 41 yaşındayım o zamanda bizzzat yaşadım ezberlemekle hiçbir alakası yok bunun bu arada parti tutmuyorum ve hiç bir partiyede oy vermiyorum ama o zamanda yaşamayanların ahkam kesmesi de saçma tabi orası ayrı inan o zamanki insanların bir çoğu daha yobazdı öğretmenler serbestçe senin çocuğunu dövebiliyordu hiç bir kimse hakkını arıyamıyordu inanılmaz bürokrasi denilen engeller vardı devlet dairesine gidiyordun bugün git yarın gel dönemi mevcuttu rüşvet vermeden hiçbir işini aynı gün halledemiyordun stokçuluk vardı mallara zam geleceğini öğrenen çok çok mal alıp malı saklıyor yok diyordu zamdan sonra hemen yeni fiyattan piyasaya sürüyordu imf başkanı her hafta ülkemize geliyor akıl veriyordu daha aklıma gelmeyen niceleri var tabii yani o zamanlar bu zamandan iyi hiç değildi emin ol

bu arada kesinlikle şu veya bu partiden bahsetmedim parti tutmuyor ve desteklemiyorum chpsi akpsi beni ilgilendirmez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hüsami -- 13 Şubat 2020; 12:28:40 >

• molenis kullanıcısına yanıt
    Sen ne saçmalıyorsun alenen yalan konuşuyorsun.40 yasındayım. 90larda daha huzurlu, daha mutlu, daha onurlu bir ülkeydik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sirkesurat -- 13 Şubat 2020; 12:29:51 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Hüsamcım 90lı yıllarda sen 20li yaşlardaydın.ev geçindirme derdin yoktu.Bu yazdıklarını muhtemelen abi toplantılarında beynine işlemişler.
    çünkü sana somut örnekler veriyorum algılayamıyorsun.
    Selametle...
  • quote:

Hüsamcım 90lı yıllarda sen 20li yaşlardaydın.ev geçindirme derdin yoktu.Bu yazdıklarını muhtemelen abi toplantılarında beynine işlemişler.
    çünkü sana somut örnekler veriyorum algılayamıyorsun.
    Selametle...
    matematik hocanın ellerinden öpeyim fetöcü değilim öyle toplantılara hiç katılmadım ama 14-15 yaşlarında çalışmaya başladığımdan bu dediklerin saçma çünkü bahsi geçen yıllarda sağ kökenli dyp anap gibi partilerde vardı solların yanında bende sana aynı şekilde somut örnekler verdim ama okumamışsın bile hala sol zihniyeti eleştirdiğimi sanıyorsun sağı koruduğumu düşünüyorsun bu durumda bu konuşmaya burda son vereceğim çünkü konu parti olayına gidiyor ve ben (parti ateistiyim)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

90'larda yeni telefon açtıracaksın veya Internet alacaksın değil mi. Türk Telekom'a giderdin devlet ile muhatap olurdun, telefon açtırırdın. Uygun fiyattan Internet aboneliği alırdın ve her yıl fiyat değişmeden bağlantı hızı artardı. Şimdi Internet alcaksın diyelim, karşında açgözlü yavşaklar ordusu seni kucağında zıplatımak için hazır bekliyor. Bir tek bu örnek yeter.
    90'larda dialup vardı, girdiğin süre kadar öderdin ve pahalıydı. sabit fiyat adsl ile 2000lerde geldi (önceden kablo vardı ama türk telekom diyorsun) port yok diye semtine göre aylarca beklerdin. bağlantı hızı artsın diye bir yerlerimizi yırttık özelleşince forumda bayram havası da olmuştu. şimdiye dair bir yorum yapamıcam ama yanlış bilgi vermişsin

• @weros dialup 'ı kullandığın kadar ödüyordun. ayda 5 TL Internet faturası geliyordu. telefon da 9 tl. adsl geldi, sabit 26TL oldu. adsl 1saatte bağlandı, Türk Telekom'un yani devletimin memurları geldi ve bağladı. aylık 26+9=35TL. kota vardı, onu aşmadan mis gibi kullanırdık. hepsini geç, Internet alırken, öderken her zaman muhatabımız devletti. şimdi Internet alacaksın yavşaklar tiyatrosu ile muhatap oluyorsun.

• 90'lar berbattı, şimdi daha berbat. Türkiye'nin en güzel dönemi 2001 krizinden sonraki toparlanmadan geziye kadar olan süreçtir. Parti martiyle alakası yok Dünya'da bir refah vardı dolardan ötürü. Türkiye'de ciddi ciddi AB'ye girme falan konuşuluyordu, ekonomi iyiydi. 2002 dünya kupası, Sertaplar, euro 2008 falan filan güzel süreçti. Sinema toparlanıyordu güzel işler çıkıyordu. Diziler falan şimdiye göre daha iyiydi. Bence çoğu güzel iş (sanat-sepet) 2002-2013 arasında oldu Türkiye'de.
    Ama dediğim gibi şimdi daha berbat. Eskiden tekel falan vardı, garibanda içki içebiliyordu. Yiyecekler daha güzeldi. Özel tvler daha özgürdü bide ona katılıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi weros -- 13 Şubat 2020; 13:0:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

@weros dialup 'ı kullandığın kadar ödüyordun. ayda 5 TL Internet faturası geliyordu. telefon da 9 tl. adsl geldi, sabit 26TL oldu. adsl 1saatte bağlandı, Türk Telekom'un yani devletimin memurları geldi ve bağladı. aylık 26+9=35TL. kota vardı, onu aşmadan mis gibi kullanırdık. hepsini geç, Internet alırken, öderken her zaman muhatabımız devletti. şimdi Internet alacaksın yavşaklar tiyatrosu ile muhatap oluyorsun.
    siz pek internet kullanmamışsınız herhalde o zaman, ixir mixir vardı o zamanlar daha mı uygundu acaba onlar. portta bulunduğunuz yerde varmış şanslıymışsınız. 146 nesli gelen faturaları iyi bilir
  • ergenler bilmez, ,cine5 showtv de gece yarısı kırmızı noktalı yayınlar,TUTTİ FRUTTİ'ler vardı.
    Şimdi herkez TÜRKAN ŞORAY KANUNLARIna göre yaşıyor. sigara,alkol hep buzlanır.
    ZENGİNLERE METRES OLMAYI ÖGÜTLEYEN DİZİLER, PİSKOPATLIĞI semaptikleştiren, adam bıçaklamayı sevdiren diziler gençleri daha güzel yetiştiriyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: por favor

Keşke imkan olsa da o yıllara fırlatsak sizi.
    Yokluk, sefalet ve yolsuzlukla boğuşan bir ülke vardı.
    Tabi bilmeyenlere, sorgulamayanlara bunları yutturabilirsiniz.
    Ama ekonomik durumu bir kenara bırakırsak eskiye olan özlem klasiktir. Keşke ben de çocukluğuma geri dönebilsem. Yokluk da olsa daha mutluyduk.
    10 yıl önce kimsede ayfon yoktu. Bugün var. Demek gelişmişiz. Mantığın bu.
    Keşke gene sadece yazar kasa fırlatılsa , kaç aile siyanürle intihar etti bunları zerre kadar dile getirme 20 sene önceki yazar kasayı hatırlat burada, nerede bunda adalet? Genç baba kızım arkadakalmasın diye karısıyla ufacık kızını da zehirledi Antalya^da,yaşları 60'larda 4 kardeş İstanbulda siyanür içti, başka yerlerde de oldu ( doğuda).
    Adam kendini yaktı sen yazar kasa diyorsun. Var mı şimdi herhangi bir devlet yetkilisinin önüne yazar kasa atacak kadar yaklaşabilecek olan, o yılları düşünüyorum da insanlar başbakanlığın ana kapısına gidip yazar kasa ile bekleyip başbakanın önüne fırlatabiliyormuş , şimdi sıkıysa 500 metre yaklaş.

Geçen sene Bim marketten kilosu 22,90'a aldığım binvezir kaşar şimdi kilosu 35 küsür zam oranı yüzde 50'den fazla, sorsan enflasyon 10 . Uçak bileti otobüsle aynı ise lütfen burada bulun ve linkini yazın, hangi gün hangi saatte hangi destinasyonda, amasakın her uçakta sadece 2-3 tane olan promosyon 99tl bilet yazmayın, ha bulursanız gene de tebrik edicem atın linki lütfen. Uçak biletleri gidiş geliş 500TL bandında.
    1 lt cola 4 tl olmuş, benzin 7tl neredeyse benzinle yarışıyor, şekerli suya asit bastıkları cola yahu bu.
    Yazarkasa fırlatan esnafla kendini yakan , evladını ve kendisini siyanürle öldüren insanları nasıl bir tutarsınız? Onları görüp bunları neden görmezsiniz, ben yazar kasa fırlatıldığını inkar etmiyor ve unutmuyorum da siz neden bunlara kafanızı çeviriyorsunuz ?
    Konkordato ilan eden şirket sayısından , icra dairelerindeki icra dosyalarından hiç mi haberiniz yok ? 40 yaşındaki üniversite mezunu 70 yaşındaki anası ile kalıyor , utancından sokağa çıkamıyor , en yakın akrabam bu vaziyette.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AFBC3338C -- 13 Şubat 2020; 14:47:26 >

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.