Şimdi Ara

Türkiye'nin 90 lı yıllarda daha çağdaş olduğu gerçeği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
2
Favori
9.754
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 11 ay
 • Cevaplayan Üyeler 89
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 4
 • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat 59 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Favoriye Eklediklerim 2
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Hüsami (9 mesaj) sleepingawake (7 mesaj) tomshardware (6 mesaj) neroavalon (5 mesaj) şoray uzun yolda (4 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (86 mesaj) Mobil (40 mesaj) Mini (11 mesaj) Uygulama (7 mesaj)
 • @
122 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Türkiye'nin 90 lı yıllarda daha çağdaş olduğu gerçeği
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Yüzbaşı
  593 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  Ülkemiz 90 lı yıllarda şu anki zamandan daha çağdaş ve modern bir ülkeydi. O yıllarda Avrupayla aramızda aşırı bir makas yoktu bence.

  A dan Z ye bütün konularda şu andaki halimizden daha iyiydik.Birkaç örnek vereyim TV de ve medyada bu kadar tekelcilik ve sansür yoktu.İnsanlar arasında bu kadar kutuplaşma ve kavga yoktu.İnsanlar daha çok birbirine karşı daha hoşgörülüydü ve daha çok iletişim halindeydiler.O kadar çok örnek verebilirim ki bu konuda.O zamanlar güllük gülistanlık değildi ama şu anki durumumuzdan kat be kat iyiydi.

  Sizinde bu konuda görüşlerinizi bekliyorum... • 90 lar cennetmiş cennet. huzur güven vardı ülkede..işsizlik, mülteci gibi dertlerimiz yoktu.kışın sabomızı yakar rahat rahat ısınırdık...şimdi doğalgaz var ama korkudan yakamıyoruz battaniyeler ile evde oturuyoruz..şeker fabrikalarımız vardı.tarımda kendi kendine yeten bir ülkeydik...öyle buğday saman patates ithalatı falan yoktu öyle şeyler...trenler güvenli ve ucuzdu.ne güzel şarkılarımız vardı sözlerinde anlam olan..siyaset, sanata ve futbola girmemişti.yandaş şarkıcı diye bişey bilmezdik.stadlarda insanlar siyasi slogan atma ihtiyacı hissetmezdi.futbolda başarılarımız vardı.kupalar alırdık.dünya kupası finallerine katılırdık...dizilerimiz vardı hayatın içinden bizden olan sıcak ve samimi."behlül bihter" gibi veya "fatmagülün suçu ne" gibi sapık diziler yoktu.kemal sunal vardı.hayatı ve insanlığı filmlerinden öğrendiğimiz şaban abimizdi o....yeşilçam vardı. aşkı sevgiyi ve insanlığı öğreten filmlerimizdi onlar..şimdi ise recep ivedik diye bi hanzo var insanlığı değil öküzlüğü ve görgüsüzlüğü öğreten..cehaleti öven cesaretlendiren... ve şimdi takipçilerinin gazına gelip absürt bile denilemeyecek seviyede rezalet ve kültürsüz filmler çekebilen youtube yayıncıları var (youtuber demeyin şuna ya) . bilişim teknolojisi yoktu ama samimiyet vardı.komşu teyzenin üst kattaki kapısını çalar akşam müsaitseniz annemler size çaya gelecek derdik.yaz akşamları bahçede çay demlenip çekirdek çitlenirdi. şimdi ise neredeyse herkes telefonlarına gömülmüş adına sosyal medya dedikleri şeyin içersinde yalnızlıktan kaybolmuş bir halde fotoğraflarına beğeni kasma derdinde
  CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak: "Bir baba evlatlarım aç diyerek yaşamına kıyıyyorsa Diyanet İşleri Başkanı tüm işi gücü bırakıp buna kafa yormalıdır. Bu konularda tek kelime etmeyen Diyanet İşleri Başkanı anlaşılan orta çağ papalığına özenip cennette emlak pazarlamaya girişmiş."
  Konuyu dağıtmaya gerek yok. Evet 90'larda her şey daha iyidi.

  Yani, dünya ülkelerine oranla Türkiye şimdikinden daha ileri bir yerdeydi. Yolsuzlıuk ve terör en büyük sorunlardı ama bu sorunlar da bugünkü kadar çaresiz, derin, rayından çıkmış, kendi kendine bırakılmış halde değildi.
  90 lı yıllarda yaşamış biri olarak;
  eskiden daha çağdaş olduğumuza katılıyorum. Toplumun çivisi çıkmış vaziyette kimsenin kimseye tahammülü yok.
  Eskiden trafikte bile ufak bir kaza olduğunda taraflar el sıkışır geçmiş olsun derdi. Şimdi sopayla silahla millet vuruyor birbirini.

  Eskiden daha mutluydu insanlar. Trafik böyle değildi mesela. 3-5 kanal vardı fazlasıyla yetiyordu. Cuma gecesi korku filmi pazar gecesi dönemin en yeni çıkan meşhur filmlerini izlerdik.

  İnsan insana tanımasa da günaydın derdi. Yol verirdi, Yer verirdi.
  Tanımadığımız bir çocuğu sevebilirdik, kimse sapık gözüyle bakmazdı.
  Tanımadığın bir kıza iltifat ettiğinde "sanane be salak" demezdi.
  Tanımadığın bir erkeğe iltifat ettiğinde "bana mı yürüyor bu" demezdi.
  Arkadaşlarımızı sevgililerimizi sosyal medyadan değil sokaktan bulurduk.

  Alım gücü vardı.
  Yakıt alırken, uzun yola çıkarken bu araç ne yakar hesap etmezdik.
  Dizel yerine benzinli araç kullanırdık. Coupe cabrio station araçlar kullanırdık kimsede acaba ikinci eli değer kaybeder mi korkusu olmazdı. Alfa Romeolar modaydı düşünsene şimdi kimse yaklaşmıyor bile. Rallilere Cross yarışlarına giderdik.

  Bir işçi aldığı maaşla evine bakar artan parasıyla kooperatiften vs 1 veya 2 ev alabilirdi.
  Bu kadar vergi yoktu.

  İçki içene kimse karışmazdı. İçende kimseye karışmazdı.
  Polisler vs hoşgörülüydü artislik yapmazdı. Bir şey oldu mu yardım ederlerdi.

  Kimsenin parası bankada değildi. Herkes pantolunun cebinde taşırdı. Paran varsa alırdın yerdin. Kredi kartı olmadığından kimse borçla yemezdi.

  Devlet okullarındaki eğitim kaliteliydi. Fizik Kimya Matematik Cebir Mantık vs dersler vardı. Çalışmazsan kalırdın. Şimdikilerin kitaplarına bakıyorum bir şey yok.

  Eskiden bu kadar masraf, vergi yoktu.
  Bir eve en fazla elektrik,su,telefon borcu gelirdi.Şimdilerde;
  MobilTelefon+Internet+Dsmart(vs)+Netflix+Doğalgaz+Bes+Tss+ÖzelsağlıkSig+TrafikSig+Kasko+ÖzelOkulparası+ vs vs..


  Anlatmakla bitmez saatler sürer. Kısaca özetlersek;
  Teknoloji geliştikçe, masraflar arttıkça, şartlar kötüleştikçe insanımız mutsuzlaştı. Doksanlarda hiç değilse mutluyduk be!
  Öyle bir yazmışsın ki bilmeyen Özal adlı şahsı milliyetçi biri sanacak.

  Farkında mısınız bilmiyorum ama Ebulfez Elçibey'e ihanet etmiş birini övüyorsunuz.
  Terörist saldırılarının en yoğun olduğu zamanlarda nerede huzur ve güven varmış? O yıllardaki ekonomiye hiç girmiyorum. Tansu çillerin 32.gün e katıldığı bölümü izlede gör. Bilmesek yutturacaksınız. :)
  90'lı yıllar kolay yıllar değildi.
  Ekonomik kötüydü, terör vardı, faili meçhul cinayetler vardı, özel sektör yeni gelişiyordu, batının bazı nimetleri yeni giriyordu ülkeye...
  AMA
  Bugünden kat be kat daha iyiydi her alanda.

  Üzerine bir de insanlar özgürdü, medeniydi, diyalog vardı, hükümet eleştirilebilirdi, onurlu ve güçlü bir ülkeydi Türkiye.
  Aynen hocam.Mesela şu görüntülere bir bak.90'lı yıllarda pkk şehirlere kadar girmiş zar zor temizlemiştik.Çok şükür 2003 sonrası dönemde bu görüntüleri görmedik.Böyle bir görüntüyü akape iktidarı döneminde hiç gördüğünü söyleyen yalancıdır :)

  https://www.youtube.com/watch?v=l_dPJrXyPhI
  https://www.youtube.com/watch?v=yHOviHQKm38
  https://www.youtube.com/watch?v=cpV9HIvKU6c&t=72s


  Hatta 90'lı yıllarda askerimiz kendi vatanında işgalci bir güçmüş gibi karşılanır,yuhalanırdı.Çok şükür akape iktidarı döneminde bunları görmedik :)
  https://www.youtube.com/watch?v=OTUHAvDxetU

  Asıl biz bilmesek yutturacaksınız ya neyse :)
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  90 lar cennetmiş cennet. huzur güven vardı ülkede..işsizlik, mülteci gibi dertlerimiz yoktu.kışın sabomızı yakar rahat rahat ısınırdık...şimdi doğalgaz var ama korkudan yakamıyoruz battaniyeler ile evde oturuyoruz..şeker fabrikalarımız vardı.tarımda kendi kendine yeten bir ülkeydik...öyle buğday saman patates ithalatı falan yoktu öyle şeyler...trenler güvenli ve ucuzdu.ne güzel şarkılarımız vardı sözlerinde anlam olan..siyaset, sanata ve futbola girmemişti.yandaş şarkıcı diye bişey bilmezdik.stadlarda insanlar siyasi slogan atma ihtiyacı hissetmezdi.futbolda başarılarımız vardı.kupalar alırdık.dünya kupası finallerine katılırdık...dizilerimiz vardı hayatın içinden bizden olan sıcak ve samimi."behlül bihter" gibi veya "fatmagülün suçu ne" gibi sapık diziler yoktu.kemal sunal vardı.hayatı ve insanlığı filmlerinden öğrendiğimiz şaban abimizdi o....yeşilçam vardı. aşkı sevgiyi ve insanlığı öğreten filmlerimizdi onlar..şimdi ise recep ivedik diye bi hanzo var insanlığı değil öküzlüğü ve görgüsüzlüğü öğreten..cehaleti öven cesaretlendiren... ve şimdi takipçilerinin gazına gelip absürt bile denilemeyecek seviyede rezalet ve kültürsüz filmler çekebilen youtube yayıncıları var (youtuber demeyin şuna ya) . bilişim teknolojisi yoktu ama samimiyet vardı.komşu teyzenin üst kattaki kapısını çalar akşam müsaitseniz annemler size çaya gelecek derdik.yaz akşamları bahçede çay demlenip çekirdek çitlenirdi. şimdi ise neredeyse herkes telefonlarına gömülmüş adına sosyal medya dedikleri şeyin içersinde yalnızlıktan kaybolmuş bir halde fotoğraflarına beğeni kasma derdinde  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neroavalon -- 13 Şubat 2020; 17:45:34 >
 • Yüzbaşı
  520 Mesaj
  90 lara kurban olurum ben.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GoSSgO -- 12 Şubat 2020; 11:38:24 >
 • Teğmen
  243 Mesaj
  hiç bir değişiklik yoktu

  bu gün reise kinini kusanlar o günde özal a kusuyordu.

  bu gün hdp ile reisi yıkmaya çalışanlar o günde dep le özalı yıkmıştı.

  madem iyiydi erdal inönü limon gibi sıktınız milleti kampanyası neden başlattı.

  turgut sunalp kesin başbakan olacak diyen elit kesim özal gelince aynen bugünki gibi kudum kudum kudurmuştu.

  aynı aydın doğan basın aynı koç değişiklik onlarda yok.
 • Yarbay
  2277 Mesaj
  CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak: "Bir baba evlatlarım aç diyerek yaşamına kıyıyyorsa Diyanet İşleri Başkanı tüm işi gücü bırakıp buna kafa yormalıdır. Bu konularda tek kelime etmeyen Diyanet İşleri Başkanı anlaşılan orta çağ papalığına özenip cennette emlak pazarlamaya girişmiş."
 • Teğmen
  245 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: hepsinerede

  hiç bir değişiklik yoktu

  bu gün reise kinini kusanlar o günde özal a kusuyordu.

  bu gün hdp ile reisi yıkmaya çalışanlar o günde dep le özalı yıkmıştı.

  madem iyiydi erdal inönü limon gibi sıktınız milleti kampanyası neden başlattı.

  turgut sunalp kesin başbakan olacak diyen elit kesim özal gelince aynen bugünki gibi kudum kudum kudurmuştu.

  aynı aydın doğan basın aynı koç değişiklik onlarda yok.
  Öyle bir yazmışsın ki bilmeyen Özal adlı şahsı milliyetçi biri sanacak.

  Farkında mısınız bilmiyorum ama Ebulfez Elçibey'e ihanet etmiş birini övüyorsunuz.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Yarbay
  5873 Mesaj
  Keşke imkan olsa da o yıllara fırlatsak sizi.
  Yokluk, sefalet ve yolsuzlukla boğuşan bir ülke vardı.
  Tabi bilmeyenlere, sorgulamayanlara bunları yutturabilirsiniz.
  Ama ekonomik durumu bir kenara bırakırsak eskiye olan özlem klasiktir. Keşke ben de çocukluğuma geri dönebilsem. Yokluk da olsa daha mutluyduk.
 • Teğmen
  243 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: RevengeRain

  Öyle bir yazmışsın ki bilmeyen Özal adlı şahsı milliyetçi biri sanacak.

  Farkında mısınız bilmiyorum ama Ebulfez Elçibey'e ihanet etmiş birini övüyorsunuz.

  Alıntıları Göster

  https://kafkassam.com/turkiye-azerbaycan-iliskilerinde-turgut-ozal-donemi.html

  haydar aliyev askeri güçle başa geçmiştir.

  özalla ilgili bir kısmı yok.

  haydar aliyev , nursultan nazarbayev sscb için önemli liderlerdi, ülkelerin başına geçmeleri kaçınılmazdı.

  nursultan nazarbayev rusyanın başına geçmeden sscb yıkıldı.

  haydar aliyev de kominist partide sscb için ileri görevlerde bulunmuştur.

  atatürk hayranı büyük türk elçibey için olumsuz hiç bir şey denemez.

  ama özal ihanet etti demek yanlış olur.

  sscb nin başına geçmesi düşünülen adam bugün türk halkları onursal başkanlığına t. erdoğanın önerisi ile getirildi.
  |
  |
 • Yarbay
  4402 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: neroavalon

  90 lar cennetmiş cennet. huzur güven vardı ülkede..işsizlik, mülteci gibi dertlerimiz yoktu.kışın sabomızı yakar rahat rahat ısınırdık...şimdi doğalgaz var ama korkudan yakamıyoruz battaniyeler ile evde oturuyoruz..şeker fabrikalarımız vardı.tarımda kendi kendine yeten bir ülkeydik...öyle buğday saman patates ithalatı falan yoktu öyle şeyler...trenler güvenli ve ucuzdu.ne güzel şarkılarımız vardı sözlerinde anlam olan..siyaset, sanata ve futbola girmemişti.yandaş şarkıcı diye bişey bilmezdik.stadlarda insanlar siyasi slogan atma ihtiyacı hissetmezdi.futbolda başarılarımız vardı.kupalar alırdık.dünya kupası finallerine katılırdık...dizilerimiz vardı hayatın içinden bizden olan sıcak ve samimi."behlül bihter" gibi veya "fatmagülün suçu ne" gibi sapık diziler yoktu.kemal sunal vardı.hayatı ve insanlığı filmlerinden öğrendiğimiz şaban abimizdi o....yeşilçam vardı. aşkı sevgiyi ve insanlığı öğreten filmlerimizdi onlar..şimdi ise recep ivedik diye bi hanzo var insanlığı değil öküzlüğü ve görgüsüzlüğü öğreten..cehaleti öven cesaretlendiren... ve şimdi takipçilerinin gazına gelip absürt bile denilemeyecek seviyede rezalet ve kültürsüz filmler çekebilen youtube yayıncıları var (youtuber demeyin şuna ya) . bilişim teknolojisi yoktu ama samimiyet vardı.komşu teyzenin üst kattaki kapısını çalar akşam müsaitseniz annemler size çaya gelecek derdik.yaz akşamları bahçede çay demlenip çekirdek çitlenirdi. şimdi ise neredeyse herkes telefonlarına gömülmüş adına sosyal medya dedikleri şeyin içersinde yalnızlıktan kaybolmuş bir halde fotoğraflarına beğeni kasma derdinde
  Terörist saldırılarının en yoğun olduğu zamanlarda nerede huzur ve güven varmış? O yıllardaki ekonomiye hiç girmiyorum. Tansu çillerin 32.gün e katıldığı bölümü izlede gör. Bilmesek yutturacaksınız. :)  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onkuba -- 10 Şubat 2020; 18:52:1 >
 • Yarbay
  5573 Mesaj
  Konuyu dağıtmaya gerek yok. Evet 90'larda her şey daha iyidi.

  Yani, dünya ülkelerine oranla Türkiye şimdikinden daha ileri bir yerdeydi. Yolsuzlıuk ve terör en büyük sorunlardı ama bu sorunlar da bugünkü kadar çaresiz, derin, rayından çıkmış, kendi kendine bırakılmış halde değildi.
 • Yüzbaşı
  390 Mesaj

  Aynen hocam.Mesela şu görüntülere bir bak.90'lı yıllarda pkk şehirlere kadar girmiş zar zor temizlemiştik.Çok şükür 2003 sonrası dönemde bu görüntüleri görmedik.Böyle bir görüntüyü akape iktidarı döneminde hiç gördüğünü söyleyen yalancıdır :)

  https://www.youtube.com/watch?v=l_dPJrXyPhI
  https://www.youtube.com/watch?v=yHOviHQKm38
  https://www.youtube.com/watch?v=cpV9HIvKU6c&t=72s


  Hatta 90'lı yıllarda askerimiz kendi vatanında işgalci bir güçmüş gibi karşılanır,yuhalanırdı.Çok şükür akape iktidarı döneminde bunları görmedik :)
  https://www.youtube.com/watch?v=OTUHAvDxetU

  Asıl biz bilmesek yutturacaksınız ya neyse :)  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Long Nightt -- 10 Şubat 2020; 19:41:12 >
  onkuba kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Uzaklaştırılmış 34 gün cezanın, 33 gün 5 saat 43 dakika kadarı kaldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: Long Nightt

  Aynen hocam.Mesela şu görüntülere bir bak.90'lı yıllarda pkk şehirlere kadar girmiş zar zor temizlemiştik.Çok şükür 2003 sonrası dönemde bu görüntüleri görmedik.Böyle bir görüntüyü akape iktidarı döneminde hiç gördüğünü söyleyen yalancıdır :)

  https://www.youtube.com/watch?v=l_dPJrXyPhI
  https://www.youtube.com/watch?v=yHOviHQKm38
  https://www.youtube.com/watch?v=cpV9HIvKU6c&t=72s


  Hatta 90'lı yıllarda askerimiz kendi vatanında işgalci bir güçmüş gibi karşılanır,yuhalanırdı.Çok şükür akape iktidarı döneminde bunları görmedik :)
  https://www.youtube.com/watch?v=OTUHAvDxetU

  Asıl biz bilmesek yutturacaksınız ya neyse :)
  övündüğü şeye bak
  15/07/2016  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Çavuş
  94 Mesaj

  Yalana bak! O yıllarda yaşamayıp size inansak akbaba ve çocuk fotoğrafının 90'lar Türkiye'sinde çekildiğini sanacağız.  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
  por favor kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Binbaşı
  1505 Mesaj
  Fazla toz pembe yazmışsınız abartmaya gerek yok.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Teğmen
  133 Mesaj
  Kutuplaşma olayına katılıyorum.Eskiden ben de bu kadar kutuplaşan kitle hatırlamıyordum.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Yarbay
  3145 Mesaj
  Hiçbir zaman düzelmeyeceğiz 2020 yilinda bile hala nelerle ugraşiyoruz.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Masal Oku
Ekonomi
Google Play Kodu, LOL RP, Oyun Satış Sitesi
En ucuz kedi maması fiyatları
Bebek Oyunları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,580
1.2.165

Kripto Paralar
Sembol
Fiyat
Değişim
  Tümünü Gör
  Reklamlar
  - x
  Bildirim
  mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.