Şimdi Ara

Türkiye'nin 128 milyar doları uçtu gitti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.771
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 3 ay
  • Cevaplayan Üyeler 14
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
  • Ortalama Mesaj Aralığı 3 saat 51 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Treth (6 mesaj) Hain Kostok (3 mesaj) Kartal Göz (2 mesaj) wehrmacht (1 mesaj) Surpentor (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (17 mesaj) Mobil (5 mesaj)
  • @
33 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Türkiye'nin 128 milyar doları uçtu gitti
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    171 Mesaj
    [09 Mayıs 2021 12:27:21 tarihine dek bölüme mesaj atamaz]
    Konu Sahibine Özel

https://odatv4.com/turkiyenin-128-milyar-dolari-uctu-gitti-13012137.html

Kaynak yok diyorlar. Bir tane kaynak hatırlatacağım size. 128 milyar dolar. Biliyorsunuz meşhur oldu. Türkiye faizi artırmadan doların değeri yükselmesin diye 8 ayda 128 milyar doları havaya attı. Bu 128 milyardan aranızda alan var mı? Bu 128 milyardan esnafa, çiftçiye, emekliye, memura giden var mı? Uçtu gitti. Sanayiciye bile gitmedi, faizcilere gitti.

• Kesinlikle katılmıyorum. İsraftan kastımın kamu-devlet harcamaları olduğunu anladığını düşünüyorum. Bana "cari açık oluşuyor" bahanesiyle harcama yaptırmayan hükümet eşşek kadar israf yapamaz hacı abi. Yok öyle bir dünya. Faiz ise zamanında arttırılmadı acı reçete dediler ama bu reçete daha da acı hale getirildi. En azından elinde bir rezervin olurdu şimdi o da yok.

Sayıştay raporlarında 20 bin TL'lik işe 17 Milyon TL ödendiği yazıyor , sadece bir işte .

Diyelim ki devlet her projede 2 kat israf yapsın öyle 20bin den 17 milyona fırlamasın , sadece 20 binden 40bine çıksın .

Toplamda 79 milyar dolarlık proje yapıldı , 150 milyar dolarda hazine garantisi verildi , böl ikiye .

39.5 + 75 = 114.5 Milyar Dolar

Türkiye'nin yıllık cari işlemler açığı 26 milyar dolardı 2020'de .

Yani devlet 20bin liralık işe 17 milyon yerine 40bin lira ödeseydi , 5 yıllık cari açığımız kapanacaktı .

Bide proje bedellerini 17 milyon / 20 bin oranıyla küçültelim  

Birde cari açık her sene artarken devletin harcamalarıda artıyor . Devlet kemer sıkmayıp vatandaşa "mümin sabredendir" diyip geçiştiriyor . Madem "acı reçete" var , kessinler gereksiz proje harcamalarını .

Yaşadığım belediyede 2 milyon lira bir projeye ödendi , proje yapılmadı 2 senedir para nerde peki ?  

aha dikkatli borçlanılacaktı ayağını yorganına göre uzatacaksın o saçma sapan projelere verilen garantiler kredilerin sahipleri zarar etmesin ucuza döviz alsın diye yapıldı bu işlemler

Hocam tek bir kaynak dediğiniz Sayıştay 2020 Karayolları Genel Müdürlüğü Denetim Raporu , devletin kendi raporu daha nasıl kaynak istiyosun ?  

Sizce halkın umrunda mı Sayıştay raporunda kaç para götürüldüğü ? Gılışdar onu dedi , Reis bunu dedi diye millet uyuyor .

Bu bide sadece rapora yansıyanlar , mesela ben kendi yaşadığım belediyede 2 farklı yolsuzluk biliyorum hiç medyaya yansımayan toplamda 10 milyondan fazla bide daha 23 yaşındayım .

Mesela Sakarya Karasu'da 350 milyon TL'lik iş için önce devletin kasasından 350 milyon tl sonrada ekstra olarak 817 milyon tl ödeme yapıldığı ortaya çıkmıştı . Sakarya OSB'den Karasu limanına elektrikli tren hattı döşeyeceklerdi , çeyreği bitmemiş daha para nerede belli değil  

Ben böyle Sayıştay raporlarını falan takip ederim arada bir bana sorarsan son 5 yılda Türkiye 160-170 Milyar Dolardan fazla israf para harcamıştır

edit : birde demişsiniz hocam iktidardan bi insen canına okurlar diye , bu parti kapatmadır yok cehabe tecavüzcüdür seçim kanunu değişsin iyi parti ümit özdağ saadet partisi ziyareti falan bunlar boş ayak mı zannediyorsunuz ?  

• Yarbay
    3037 Mesaj

Dolar artınca da kızıyorsunuz ee ne yapması gerekiyordu sence ?

• Yarbay
    13761 Mesaj

İsraftan kaçınması, tasarruf yapması, gerektiği zaman da faiz arttırması gerekiyordu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Treth kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1674 Mesaj

Rezervin neden azaldığını bilmez ama "Dolar ertince kiziysiniz" diye hemen atlayıverir  

|
    |
  • Yarbay
    3037 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Kartal Göz

İsraftan kaçınması, tasarruf yapması, gerektiği zaman da faiz arttırması gerekiyordu.

israf konusu yaşadığımzı ekonomik kriz yanında şaka gibi bence. Gölde bir damla yer tutar mı merak ediyorum.

Tabi kaçınsınlar ama hiç bir işe yaramaz benim fikrime göre.

Tabi ekonomist değilim yanlışta olabilir bu görüşüm.

• Yarbay
    13761 Mesaj

Kesinlikle katılmıyorum. İsraftan kastımın kamu-devlet harcamaları olduğunu anladığını düşünüyorum. Bana "cari açık oluşuyor" bahanesiyle harcama yaptırmayan hükümet eşşek kadar israf yapamaz hacı abi. Yok öyle bir dünya. Faiz ise zamanında arttırılmadı acı reçete dediler ama bu reçete daha da acı hale getirildi. En azından elinde bir rezervin olurdu şimdi o da yok.

• Binbaşı
    1061 Mesaj
    israf kurutulmadan bataklık kurutulmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forumunjantiabisi -- 14 Ocak 2021; 1:40:33 >
    |
    |
  • Binbaşı
    1539 Mesaj

Ben bundan daha cok uzak dogu piyasalarinda ya da disariya satislarda kimler % kac komisyon almistir onu merak ediyorum. Ucuza milyarlarca dolar satiyorsun neticede, bal tutan illa parmagini yalamistir.  

|
    |
  • Yarbay
    5965 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Treth

aha dikkatli borçlanılacaktı ayağını yorganına göre uzatacaksın o saçma sapan projelere verilen garantiler kredilerin sahipleri zarar etmesin ucuza döviz alsın diye yapıldı bu işlemler

• Yüzbaşı
    263 Mesaj

O paralari da 1 dakikada dolari dusurup arttirarak gece yarisi yandaslarina yedirdiler. Biraz beyni olan adam der ki lan biz bu parayi piyasaya suruyoruz dolari dusurmek icin ama bizim hemen dolar kazanmamizi saglayacak ya da dolar harcamamizi azaltacak yatirim yapmamiz lazim.

Yok ama onlar ne yapiyor. Bizim adamimiz bir seyler ithal etsin, hic uretmeden para kazansin. İthal etmedigimiz ne var? Yag, bugday, tahil urunleri, et. Hah onlari da ithal edelim. E baskanim dolar daha da artacak? S... Et 128 milyar dolari atar dusururuz. Baskanim bu fazla surmez ama? Aaa o zaman ithal edilen elektronik mallara daya vergiyi, disari dolar gitmesin yoksa bu kardesimiz bedava para kazanmak icin dolar bulamaz. E baskanim yag fiyatlari cikacak? Ya s.. et biz kazanalim yeter.

|
    |
  • Teğmen
    243 Mesaj

Sayıştay raporlarında 20 bin TL'lik işe 17 Milyon TL ödendiği yazıyor , sadece bir işte .

Diyelim ki devlet her projede 2 kat israf yapsın öyle 20bin den 17 milyona fırlamasın , sadece 20 binden 40bine çıksın .

Toplamda 79 milyar dolarlık proje yapıldı , 150 milyar dolarda hazine garantisi verildi , böl ikiye .

Yani devlet 20bin liralık işe 17 milyon yerine 40bin lira ödeseydi , 5 yıllık cari açığımız kapanacaktı .

Birde cari açık her sene artarken devletin harcamalarıda artıyor . Devlet kemer sıkmayıp vatandaşa "mümin sabredendir" diyip geçiştiriyor . Madem "acı reçete" var , kessinler gereksiz proje harcamalarını .

Yaşadığım belediyede 2 milyon lira bir projeye ödendi , proje yapılmadı 2 senedir para nerde peki ?  

• Yüzbaşı
    543 Mesaj

mesela sen bu konularda nelere kızarsın veya hiç hayatın boyunca kızdın mı ? merak ettim.

hiç bir yöneticiye kızmadıysan söylediğinde kendi içinde haklısın.

|
    |
  • Yarbay
    3037 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Guest-400988AF7

mesela sen bu konularda nelere kızarsın veya hiç hayatın boyunca kızdın mı ? merak ettim.

hiç bir yöneticiye kızmadıysan söylediğinde kendi içinde haklısın.

Ben neye kızarım. Bilmem sakin biriyim sanırım hainlik ve güvene ihanet edilmesine kızarım böyle şeylerden haz etmiyorum.

|
    |
  • Yarbay
    3037 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Hain Kostok

20 Bin TL lik işe 17 Milyon TL çok abartı deil mi? Bu elinde sonunda ortya çıkacağı aşikar bir şey. Bu şekilde aşırı absürd olan şeylere tek bir kaynaktan duyduğum zaman inansım gelmiyor. Yani bir seçim başarısız olsalar boyunlarına idam ipi dolanır..

Ben olsam asla böyle bir riske girmezdim.

• Yarbay
    3037 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: wehrmacht

Alıntıları Göster

YID meselesi bana göre AKP yi iktidardan indirecek meselelerden biridir zaten.

Bir diğeride teknolojiye ulaşımın bu kadar imkansız hale gelmesi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Treth -- 14 Ocak 2021; 17:57:6 >
    |
    |
  • Teğmen
    243 Mesaj
    quote:

20 Bin TL lik işe 17 Milyon TL çok abartı deil mi? Bu elinde sonunda ortya çıkacağı aşikar bir şey. Bu şekilde aşırı absürd olan şeylere tek bir kaynaktan duyduğum zaman inansım gelmiyor. Yani bir seçim başarısız olsalar boyunlarına idam ipi dolanır..

Ben olsam asla böyle bir riske girmezdim.

Alıntıları Göster

Hocam tek bir kaynak dediğiniz Sayıştay 2020 Karayolları Genel Müdürlüğü Denetim Raporu , devletin kendi raporu daha nasıl kaynak istiyosun ?  

Sizce halkın umrunda mı Sayıştay raporunda kaç para götürüldüğü ? Gılışdar onu dedi , Reis bunu dedi diye millet uyuyor .

Bu bide sadece rapora yansıyanlar , mesela ben kendi yaşadığım belediyede 2 farklı yolsuzluk biliyorum hiç medyaya yansımayan toplamda 10 milyondan fazla bide daha 23 yaşındayım .

Mesela Sakarya Karasu'da 350 milyon TL'lik iş için önce devletin kasasından 350 milyon tl sonrada ekstra olarak 817 milyon tl ödeme yapıldığı ortaya çıkmıştı . Sakarya OSB'den Karasu limanına elektrikli tren hattı döşeyeceklerdi , çeyreği bitmemiş daha para nerede belli değil  

Ben böyle Sayıştay raporlarını falan takip ederim arada bir bana sorarsan son 5 yılda Türkiye 160-170 Milyar Dolardan fazla israf para harcamıştır

edit : birde demişsiniz hocam iktidardan bi insen canına okurlar diye , bu parti kapatmadır yok cehabe tecavüzcüdür seçim kanunu değişsin iyi parti ümit özdağ saadet partisi ziyareti falan bunlar boş ayak mı zannediyorsunuz ?  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hain Kostok -- 14 Ocak 2021; 22:18:24 >

• Teğmen
    142 Mesaj

Yav şu atm ciye ne laf anlatmaya çalışıyorsunuz. Twitterdaki yeşil toplardan biri işte yoksay geç.

|
    |
  • Yarbay
    3037 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Hain Kostok

Alıntıları Göster

Biz boşuan yaşamışız var ya şu parayı piyaaya dağıtsan genç nesil kendi işini kurar ticarete alıtılır.. Hayret bir şey.

• Teğmen
    243 Mesaj
    quote:

Biz boşuan yaşamışız var ya şu parayı piyaaya dağıtsan genç nesil kendi işini kurar ticarete alıtılır.. Hayret bir şey.

Alıntıları Göster

50 yaş üstündeki müteahhit zihniyeti ölüp kuruyup bitmediği sürece bu ülke düzelmez hocam .

Bıraktıkları borcu ödemek için çalışacağım insan gibi yaşamanın tek şansı Avrupa'ya gidebilmek , ona uğraşıyorum zaten .

|
    |
  • Binbaşı
    1162 Mesaj
    quote:

Azıcık ekonomi bilgisi olan birinin döviz artışı sırasında merkez bankasının dolar satmasının geçici çözüm olacağını ve sadece belli durumlarda kullanılacağını bilir. Dövizin düşmesini istiyorsan kalıcı reformlar yapmalısın, gerekirse devletten başlayarak sıkı para politikası uygularsınki 128 milyar doları heba ederekte dövizin düştüğünü görmedik tam tersi insanlar paniğe kapılarak dövize hücum ettiler.

|
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Radyo Dinle
Instagram takipçi satın al
Pubg mobile uc
Sohbet
backlink paketleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR6
0,875
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.