Şimdi Ara

Türkiye gerçekten Laik bi ülkemi (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
244
Cevap
0
Favori
9.363
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: jhoosen

Orijinalden alıntı: osberto

Cennet kadar güzel, ama yağmalanmış-çalınmış bir ülkede doğdular... Onları bekleyen kötü yaşamlara, bunalımlara, işsizliklere, haksızlıklara, hukuksuzluklara karşı, şarkı söyleyerek yürüyorlar.

Sadece şarkıları var...

osberto yanlış anlama merak ettiğim için soruyorum hangi kurum yağmalanmış?neresi çalınmış?Devletin özelleştirme idaresince yabancılara satılan kurum ve şirketler hangileri?
    Bak ben bu kadarını buldum sende araştırıp bizi bilgilendirisen sevinirim.

Yok tabiki hepimizin merak ettiği ve bilinmesi gereken seyler... elimde 1991 yılından beri kurulu hükümetlerin sattıkları yerler var. rekor 59.60. hükümette ama.. ve satmayı planladıkları ihaleye girecek yerler...

9. ve 60. Hükümet: Recep Tayyip Erdoğan (14.03.2003- )

Recep Tayyip Erdoğan (AKP) Hükümetinin sattıkları;
    T. TELEKOM
    ERDEMİR,
    İSDEMİR,
    Divrigi Demir Madeni,
    Hekimhan Demir Madeni,
    İskenderun İsdemir Limanı,
    Ereğli Erdemir Limanı
    ÇELBOR
    KÖY HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (Tasfiye Edilerek İl Özel İdarelerine devredildi)
    TÜPRAŞ Blok Satış,
    TÜPRAŞ USAŞ Hissesi,
    TÜPRAŞ 18 Taşınmaz
    Amasya Şeker Fabrikası
    Kütahya Şeker Fabrikası,
    Adapazarı Şeker Fabrikası
    ESGAZ, BURSAGAZ .
    ETİ ELEKTROMETALURJİ A.Ş.,
    ETİ GÜMÜŞ A.Ş,
    ETİ BAKIR A.Ş,
    ETİ KROM A.Ş
    ÇAYELİ BAKIR İŞLETMESİ. A.Ş.
    K.B.İ. A.Ş. Samsun İşletmesi
    K.B.İ. A.Ş. Murgul İşletmesi
    TDÇİ A.Ş.'ye Ait Deveci Demir Madeni Sahası
    KBİ- Giresun'da 2 Maden ruhsatı işletme Hakkı Devir
    KBİ- Sinop'da 1 Maden ruhsatı işletme Hakkı Devir
    KBİ- Murgul İşlet. Hid. Elek. Sant. Samsun'da varlıklar
    K.B.İ. A.Ş.'ye ait188 Arsa, 154 Taşınmaz, 41 Arsa, 89 adet Lojman, 3 Taşınmaz
    SEYDİŞEHİR ETİ ALÜMİNYUM A.Ş, Oymapınar Barajı, Alümina Madeni , Antalya Limanı, Eti Alüminyum'a Ait 4 Taşınmaz
    SSK Eczaneleri (Tasfiye Edildi)
    T.D.İ. Çeşme Limanı,
    T.D.İ. Kuşadası Limanı
    T.D.İ. Trabzon Limanı,
    T.D.İ. Dikili Limanı
    T.D.İ. M/F Ankara Feribotu,
    T.D.İ. Samsun Feribotu
    T.D.İ. Karadeniz Gemisi,
    T.D.İ. Nak. İnş.Tur. İh. Paz.A.Ş.,
    T.D.İ. Şehir Hat. Hiz. ve Gemiler,
    T.D.İ. Turan Emeksiz Yolcu Gemisi,
    T.D.İ. İstanbul'da 21 taşınmaz ve Samsun'da eski acente binası
    TDİ- Yakıt II Gemisi
    TDİ Samsun'da taşınmaz
    TDİ- Şehir Hatları Çanakkale Hizmetleri
    TDİ Çanakkale'ye ait ait 9 Gemi
    SÜMER HOLDİNG -BUMAS
    SÜMER HOLDİNG A.Ş.-MERİNOS HALI MARKASI,
    SÜMER HOLDİNG A.Ş.-ERYAĞ A.Ş,
    SÜMER HOLDİNG A.Ş -Adıyaman İşletmesi,
    SÜMER HOLDİNG A.Ş -Manisa Pamuklu Mensucat A.Ş.,
    SÜMER HOLDİNG A.Ş -Sarıkamış İşletmesi ,
    SÜMER HOLDİNG A.Ş -Sarıkamış Ayakkabı İşletmesi,
    SÜMER HOLDİNG A.Ş -Beykoz Deri Ve Kundura Sanayi İşletmesi,
    SÜMER HOLDİNG A.Ş -Yeşilova Halı Yün İpliği Ve Battaniye Fabrikası,
    SÜMER HOLDİNG A.Ş -Bakırköy İşletmesi,
    SÜMER HOLDİNG A.Ş -Çanakkale Sentetik Deri,
    SÜMER HOLDİNG A.Ş -Diyarbakır İşletmesi,
    SÜMER HOLDİNG A.Ş -Tercan, Merinos ve Akdeniz İşletmesinin Makine ve teçhizatları,
    SÜMER HOLDİNG A.Ş -İSTANBUL İMAR LTD. ŞTİ, çeşitli illerde 21 arsa, 115 Taşınmaz, 5 bina ve16 dükkan
    TEKEL ALKOLLÜ İÇKİLER SAN. VE TİC. A.Ş,
    TEKEL-KAYACIK TUZLASI
    TEKEL-KALDIRIM TUZLASI
    TEKEL-YAVŞAN TUZLASI
    TEKEL - TEKA ile Sigara Sanayi İşletmesi A.Ş.'ye ait puro mar. ve varlıkları,
    TEKEL İstanbul Tütün Mamülleri San. ve Tic. A.Ş.
    TEKEL'e ait 5 bina, 25 Daire, 12 arsa ve 332 Taşınmaz
    TEKEL Tuzluca, Sekili, Yavşan, Kağızman, Çankırı Kaya, Kaldırım ve Kayacık Tuzlaları ile Kristal Tuz Rafine
    TEKEL İKİZ KULELER,
    TEKEL Erciyes DSİ, Bayındırlık, Karayolları Sosyal Tesisleri
    TEKEL-Bodrum Tesisleri ve Taşınmazları
    DİTAŞ
    TAKSAN
    GERKONSAN
    TÜMOSAN İŞLETMESİ .
    T.Z.D A.Ş.
    SAKARYA TRAKTÖR İŞLETMESİ. .
    SEKA Afyon, Balıkesir İşletmesi,
    SEKA Yibitaş Kraft Torba İşletmesi,
    SEKA Çaycuma İşletmesi,
    SEKA Aksu İşletmesi,
    SEKA Kastamonu İşletmesi,
    SEKA Karacasu İşletmesi,
    SEKA Akkuş İşletmesi,
    SEKA'ya ait Çeşitli illerde 3 arsa, 7 taşınmaz,
    Ankara Alım Satım Müdürlüğü Binası
    HAVELSAN A.Ş.
    ASPİLSAN Askeri Pil San. ve Tic. A.Ş.
    MEYBUZ A.Ş.
    İstanbul ve Kütahya'da 3 Arsa ve çeşitli İllerde 24 Taşınmaz
    USAŞ Hissesi ve USAŞ'ın 11 Lojmanı
    TÜGSAŞ A.Ş. GEMLİK GÜBRE SAN. A.Ş,
    SAMSUN GÜBRE SAN. A.Ş.
    İGSAŞ,
    İstanbul Satın Alma Müdürlüğü Binası,
    Kütahya Gübre A.Ş. Varlıkları,
    Şanlıurfa depoları arazisi, Fatsa ve Tekirdağ Depoları,
    PETKİM A.Ş.Çanakkale'de 1 arsa
    PETKİM - Yarımca'da 5 taşınmaz *
    E.B.K. A.Ş. Manisa Et Ve Tavuk Kombinası,
    E.B.K. A.Ş. Çeşitli illerde11 Mağaza, 23 büro, 12 lojman, 4 arsa, 4 Daire,1 Bina,131 taşınmaz, Samsun ve Mersin Soğuk Hava Deposu
    SÜTAŞ,
    SÜTAŞ Malatya İşletmesi
    SÜTAŞ Muhtelif yerlerde 6 arsa, 5 bina, 13 daire, 51 Taşınmaz, 1 dükkan
    ORTADOĞU TEKNOPARK A.Ş.
    Manisa Saruhanlı'da 1 tarla, Adana ve Gebze'de 3 taşınmaz, K.Maraş Elbistan'da 1 arsa, 1 bina, Konya Ereğli'de 1 arsa 1 bina, Erzurum'da 1 daire, Muhtelif İllerde 3 arsa, Konya'da 1 dükkan, Kırıkkale ve Manisa'da 2 Taşınmaz
    KTHY
    EBÜAŞ – 6 adet Taşınmaz
    Deniz Nakliyatı T.A.Ş. 3 Tanker
    Başak Sigorta A.Ş.
    Başak Emeklilik A.Ş.
    TEDAŞ-Zonguldak'ta 19 pilon yeri
    TEDAŞ'a ait 144 taşınmaz
    TEDAŞ Manisa Kula'da ve İstanbul Beykoz'da 2 direk yeri,
    TEDAŞ USAŞ Hissesi
    Taşucu Limanı Tersane Alanı,
    İSKENDERUN LİMANI
    İZMİR LİMANI
    MERSİN LİMANI
    Ataköy Marina Ve Yat İşletmesi A.Ş.
    Ataköy Otelcilik A.Ş.
    Emekli Sandığı Çelik Palas Oteli
    Emekli Sandığı Büyük Ankara Oteli
    Emekli Sandığı Büyük Efes Oteli
    Emekli Sandığı Kızılay Emek İşhanı
    Emekli Sandığı Büyük Tarabya Oteli
    Araç Muayene İstasyonu I. Bölge
    Araç Muayene İstasyonu II. Bölge
    Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye ait Tercan Hidroelektrik Santrali,
    Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye ait Kuzgun Hidroelektrik Santrali,
    Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye ait Mercan Hidroelektrik Santrali,
    Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye ait İkizdere Hidroelektrik Santrali,
    Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye ait Çıldır Hidroelektrik Santrali,
    Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye ait Beyköy Hidroelektrik Santrali
    Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye ait Ataköy Hidroelektrik Santrali
    Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye ait Denizli Jeotermal Santrali

http://www.ekoayrinti.com/news_detail.php?id=9340

Linkten kopyala yapıştır herhalde ama yukarıdaki listeden sadece telekom yabancı kuruluşa satıldı

Türk Telekom, Arap'ın.
    Telsim İngiliz'in.
    Kuşadası Limanı İsrailli'nin.
    İzmir Limanı Hong Konglu'nun.. .
    Araç muayene işi Alman'ın.
    Başak Sigorta Fransız'ın.
    Adabank Kuveytli'nin.
    İETT Garajı Dubaili'nin.
    Avea Lübnanlı'nın.
    Petkim? Ermeni'nin. (Kazak'a sattık, dediler. Kazağı bi çıkardık.. Ermeni...)
    Rakı , Amerikalı'nın.

Kuşadası limanı----Ege liman işletmeleri A.ş http://www.oib.gov.tr/portfoy/kusadasi_bg.htm

İzmir limanı----Global Yatırım Holding A.Ş, Hutchison Ports Holding Limited
    http://www.oib.gov.tr/portfoy/tcdd_izmir.htm

Araç muayene istasyonları----Doğuş Otomotiv, Akfen Holding ve TÜVTURK

Başak sigorta----Groupama Fransa (%41)

Adabank----The International Investor

Petkim---Socar-Turcas-İnjaz Ortak Girişim Grubu
    http://www.oib.gov.tr/portfoy/petkim/petkim_index.htm

Finansbank Yunanlı'nın...
    Oyakbank Hollandalı'nın.
    Denizbank Belçikalı'nın.
    Türkiye Finans Kuveytli'nin.
    TEB Fransız'ın.
    Cbank İsrailli'nin.
    MNG Bank Lübnanlı'nın.
    Alternatif Bank Yunanlı'nın.
    Dışbank Hollandalı'nın.
    Şekerbank Kazak'ın.
    Yapı Kredi'nin yarısı İtalyan'ın.
    Turkcell'in yarısı Finli'nin Rus'un.
    Beymen'in yarısı Amerikalı'nın.
    Enerjisa'nın yarısı Avusturyalı'nı n.
    Garanti'nin yarısı Amerikalı'nın.
    Eczacıbaşı İlaç, Çek'in.
    İzocam, Fransız'ın.
    TGRT(Fox) Amerikalı'nın.
    Demirdöküm Alman'ın.
    Döktaş Fransız'ın.
    Süper FM Kanadalı'nın.

Finansbanktan aşağısı zaten özel şirketti.Bankaların Önceki hallerinide söylemeye gerek yok.Böylece araştırmış,kopyala yapıştır yapmaktansa daha sağlıklı bilgi sahibi olmuş oldukTekrar söylüyorum ben kesinlikle yabancılara Şirket yada kurum satılmasına karşıyımAma araştırmadan kopyala yapıştır mantığı ile kimseyi karalamak istemem.

• Orijinalden alıntı: jhoosen

eloko güzel kurgulama yapmışsın kendince fakat ortada somut yada resmi bir bilgi yok.[/b]Ben hiçbir şekilde devlete yada özel kişilere ait kurumların yabancı yatırımcılara satılmasından yana değilim ama yalan yanlış bilgilerlede kimseyi karalamam.Özelleştirme idaresi İhaleye yerli yatırımcı almazda kafasına göre yabancılara mülk satışı gerçekleştirecek olursa buyrun forumca hep beraber protestolara katılalım.Bu arada İslam dininde Allah'a iman edilir,Allah'a şükredilir paraya yada mülk'e değil.

İstediklerin bunlardı, devlete yada özel kişilere ait kurumların demişisn. istersen başka bir topic ac. Orada bu konuyu tartısalım özelleşen kamu malları ve diğerleri diye Ama burası yeri değil Başka Başlık altında Tartışalım...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: jhoosen

eloko güzel kurgulama yapmışsın kendince fakat ortada somut yada resmi bir bilgi yok.[/b]Ben hiçbir şekilde devlete yada özel kişilere ait kurumların yabancı yatırımcılara satılmasından yana değilim ama yalan yanlış bilgilerlede kimseyi karalamam.Özelleştirme idaresi İhaleye yerli yatırımcı almazda kafasına göre yabancılara mülk satışı gerçekleştirecek olursa buyrun forumca hep beraber protestolara katılalım.Bu arada İslam dininde Allah'a iman edilir,Allah'a şükredilir paraya yada mülk'e değil.

quote:

İstediklerin bunlardı, devlete yada özel kişilere ait kurumların demişisn. istersen başka bir topic ac. Orada bu konuyu tartısalım özelleşen kamu malları ve diğerleri diye Ama burası yeri değil Başka Başlık altında Tartışalım...

Ben özelde olsa devlete ait kurumda olsa satılmasına karşıyım dedim hangi özel şirket satılmış demedim.Evet haklısn bu konuyu başka bi topikte tartışalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jhoosen -- 23 Temmuz 2009; 21:25:01 >

• sunu idra kedemiyorsunuz bir türlü,
    liberal ekonomiler herkese açiktir. elin ecnebisi gelip senin ülkene yatirim yapiyor bir seyler aliyorda sen ne uyuyorsun?
    beyniniz ayakçiliga alistigi için, yabancilara ayakçilik yapmayi adamlik sayiyorsunuz!
    adam 100 euro ya ev aliyor. Emlakçi 50 binlik fatura keselim diyor!
    Adam soruyor yahu ben 100 bin verdim?
    iste 50 binlik faturada yeter ne yapacanki?
    ve adam vazgeçiyor evi almadan.
    Yabnciyida yolsuzluga alistirdiniz!
  • quote:

Orijinalden alıntı: oreilly

sunu idra kedemiyorsunuz bir türlü,
    liberal ekonomiler herkese açiktir. elin ecnebisi gelip senin ülkene yatirim yapiyor bir seyler aliyorda sen ne uyuyorsun?
    beyniniz ayakçiliga alistigi için, yabancilara ayakçilik yapmayi adamlik sayiyorsunuz!

Yabancıyıda yolsuzluga aliştirdi bu hükümet gercekten
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: oreilly

sunu idra kedemiyorsunuz bir türlü,

Yabancıyıda yolsuzluga aliştirdi bu hükümet gercekten

hukumet degil

ozellestirmelere karsi cikip vatandasi somurenler alistirdi

• Bildiğim kadarıyla laiklik sistemi sadece Fransa ve Türkiye tarafından kabullenilmiş. Bunun ne kadar uygulandığı tartışılır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kenex

Bildiğim kadarıyla laiklik sistemi sadece Fransa ve Türkiye tarafından kabullenilmiş. Bunun ne kadar uygulandığı tartışılır.

mesele laik olmak degil uygulanip uygulanmadigida degil

mesele gundemi ne kadar takip ettigin onemli ingiltere krallikla yonetiliyor hani adamlara bir sey oluyor mu ? peki adamlar laikler mi ? hayir degiller ama koyduklari kurallar laik

bizim de adimiz laik ama koydugumuz kurallar olaylara verilen tepkilerin laiklikle uzaktan yakindan alakasi yok

her seyin milletim ve devletim icin iyi olmasi dilegiyle

umarim her sey icin memleket ve millet icin iyi olur
  • quote:

@ lehrer

Bu kadar mal satılmasına karşın hiç değilse borçları ödeselerdi ama nerede. Ödemek bir yana borçlarımızıda katladılar.

@ taner

Satılanlar iyi ki satıldı. Satılacaklar inşallah bir an önce satılır.

taner neden bu kadar herseyin sayılmasını istiyosun ? ne tavuk kaldı ne yumurta, kimileri gemi alır-kimileri pırlantaci olur, devlet satılır, borclar artar...

bir celişki var ama ben cözemedim göremedim

Devletin işi tavuk yumurta üretmek midir ?
    Et balık kurumunu özlüyorsunuz sanırım ?
  • Türkiye şüphesiz bir şeriat ülkesi değil ama tam manası ile laik olduğu söylenemez. En basiti "mahalle baskısı" adı verilen bir kavram var. Kendi istediği gibi yaşamak isteyen insanlara yapılan, toplumsal baskılar veya aile veya iş hayatında pek çok baskı çeşidi ve caydırma mekanizması mevcut.

Kültürel anlamda geri olduğumuz için, başka yaşam biçimlerine saygı duymayı bilmiyoruz.
  • Türkiye nin başındaki parti laik düzene karşı odak haline gelmiş.daha ne söylenebilir bu tesbit üzerine.
  • quote:

Orijinalden alıntı: döküntü

quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

Türkiye laik değil" diyen arkadaşlar, anlaşılan Arabistanı ve şeriat devletini hiç görmemişler. Cumhuriyetin ilanından beri bu ülke , Osmanlı'da hiç bir zaman görülmemiş olan din ve vicdan özgürlüğüne kavuştu. Osmanlıda din özgürlüğü sadece azınlıkların kendi dinlerine inanma ve ibadetlerini yerine getirme özgürlüğü ile kısıtlıydı. Türk halkından olan bir kimsenin yaşam tarzını belirleyebilme ve dinsel yaşam tarzı dışına çıkabilme hakkı yoktu. Cumhuriyetin ilanından beri bu özgürlüğü içlerine sindirememiş olanlar, kadınların başı açık dolaşmalarını ve erkekten bağımsız olarak ekonomik özgürlüklerini elde etmiş olmalarını, insanların ramazan ayında "oruç tutmuyorum" diyebilme özürlüğünü içlerine sindirememiş olanlar bugün yine birtakım hesaplar peşindedir. Türkiyedeki laik sistemi ve Atatürk ilkelerini beğenmeyenler, onu terkettikleri zaman nasıl bir sistemin yerine geçeceğini iyi analiz etsinler. İtaat, biat kültürü ve cemaat kültürü, din ve vicdan özgürlüğü sağlayamaz. Yasaklar ve kısıtlamalar ile haklı boğar. Öyle bir boğar ki bırakın kamusal alanı ve üniversiteleri, sokaktaki insanın yaşam tarzına bile müdahele edilir. Getirmeye çalıştıkları sistem de işte böyle bir sistem. Şimdiye kadar yapılanlar, yazılanlar çizilenler, bu teorinin öngörüleri ile uyum içerisinde . Oysa yapılanların "demokrasi adına" olduğu teorisi ile uyuşmayan noktalar var. Benim teorim doğru çıkarsa, demokrasi ile gelen öyle bir kök salacak ki artık "demokrasi ile geri gönderilemeyecektir".

Yazınıza destekelyecek bir delil de benden:

Osmanlı Devletinde 1840'daki ceza kanununa kadar, İslam dininden dönmenin cezası idamdı

Şeriat dedikleri şey böyle saçmalıktır sana ne kardeşim benim dinimden cehenneme gidicek olan da benim cennete gidicek olanda kim ne karışır yukarıda bir arkadaşta devlet topluyo diye tutturmuş Türk Hava Kurumu topluyo bazı tarikatlar var onlara vereceğime Türk Hava Kurumuna veririm koyunun derisini

• quote:

Orijinalden alıntı: Heathen

quote:

Orijinalden alıntı: Fetih

Türkiye'deki laiklik sistemi bir nevi yasakçıdır.

Şu türban olmasa neyle uğraşacaksınız kim bilir.

Bu gün bir Türbanlı daha gördüm daha kendileri bile neden taktıklarını bilmiyorlar altta vicud hatlarını gösteren bir Jean üstte Türban acaip komikler yaşlanınca Jean giymeyi bırakıyorlar birde biz Dinciyiz diyorlar 10 tanesinden 9 u bozuk yalan mı ? Dini simgelerle herhangi bir kuruma giremezsin arkadaş orası devlet kurumu ben giriyormuyum Hristiyanların kendi kapanma biçimleri Yahudilerin kapanma biçimleri var onlar giriyormu o şekilde
  • Öncelikle laiklik "din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır." cümlesi ilkokuldaki insanın anlayabileceği basitliğe indirgenmiş halidir. Gerçekte ise "devletin tüm dinlere aynı uzaklıkta durmasıdır." Buna bakarak, sormak istediğim Türkiye Cumhuriyeti devleti özellikle 1980 ihtilalinden sonra tüm dinlere ve bu dinlere bağlı mezheplere aynı uzaklıkta duruyor mu?

İkincisi ise, devamlı olarak verilen ve artık bıktıran "Avrupa'nın şu ülkesinde insan rahibe kıyafeti ile okula girer çıkar" cümlesinin Türkiye'ye uyarlanması ve izin vermesinin doğuracağı sonuçlar, diğer özgür! ve çoğunluğu müslüman olan ülkelere bakılınca rahatlıkla görülüyor. İran Devrimi'ni iyi araştırırsanız, solcular ve din taraftarları o devrimi birlikte yapmıştır ve amaçları herkesin özgür olmasını istemeleridir. Malezya'da ise bazı eyaletler şeriat mahkemesine geçmiştir ve geçmeye devam etmektedirler.
    Avrupa'da Papa'ya bağlanıp dinle yönetilmek isteyen hıristiyanlar var, ama çoğunluk bunu istemiyor ve bu azınlık da dinden yola çıkarak herhangi birini farklılıklarından dolayı yargılamıyor ya da öldürmüyor. Dinlerini yorumlama cesaretine sahip oldukları ve okuyan milletler oldukları için genel olarak kendi kutsal kitaplarında yazan ayetleri başkalarından öğrenmiyor, ki ruhban sınıfı normalde onların dinlerinde var, islamiyette yok diye biliniyor. Çıkın sokağa ve sorun, bildiğiniz en dindar insanlar kimlerdir diye; alacağınız cevap birkaç tane devlet yöneticisi ve birkaç tane terörist ile Amerika'da yaşayıp Türkiye'yi idare eden birkaç isimden oluşacaktır. Bu tehlikeyi görmezden gelirseniz, laikliğin de sizin için hem anlamı olmaz, hem de zararlı bir kuralmış gibi gelir.

Saygılar...

• Başörtüsü,bizim değil sizin gibilerin siyasi simgesidir.Şu başörtüsü olmasa laikliği nasıl koruyacaksınız merak ediyorum.

quote:

Orijinalden alıntı: Heathen
    quote:

Orijinalden alıntı: Fetih
    Türkiye'deki laiklik sistemi bir nevi yasakçıdır.

Şu türban olmasa neyle uğraşacaksınız kim bilir.
  • Biz kimiz bu sorayım öncelikle? Birşey söylemişsin tam anlayalım biz kimiz, hangi tarikata mensubuz.

Türkiyede laiklik sistemine yasakçı dediğiniz tek nokta türban meselesi. Bu yüzden de başka hiçbir oyuncak yok elinde. Siz biz diye milleti ayıracağına siyasi simgeden ne anladığını söyle. Beni hangi sınıfa sokuşturduysan yanlış yapmışsın, türban denilen şey benim siyasi simgem felan olamaz. Bundan kastın CHP ise o dediklerini git en yakındaki CHP başkanlığına ilet.

Türban, ülke sorunları arasından çıkarılıp başımıza "milli problem" diye kakalanmasa zaten bir problem olmuyor. İşsizlik, dış borç, ekonomik kriz, yolsuzluklar ve birçok şeyin önüne geçirilip başımıza Türban Sorunu diye bir hadise çıkaranlar olmasa laiklik zaten korunmuş olur. Korumazlarsa da biz koruruz, hiç dert etmeyin.

• AKP' nin eylemleriyle Türkiye laik niteliğini kaybetti. günümüzde TR gerçekten laik ülke değildir.
  • Türkiye hiç bir zaman laik olmadı, olamazda...
    Laiklik kavramı tıpkı, modernlik gibi, batılı yada doğulu gibi hatta solcu yada sağcı gibi toplum mühendisliği için kullanılan bir kavramdır...

Laiklik elden gidiyor diye sokakta, orda burda söylenenlerin nerede ise hiçbirinin, ne çifte gerçeklikten ne ibn-rüşd den ne ibn- bacce ' den haberleri yoktur. Laikliği AKP karşıtı olmak sanmak veya ülke menfaati laik kelimesine saygı duymakladır sanmak... Komiktir. Neyse yapıcı olalım !...

Kavram fanatizminden sıyrılalım artık!.. Çözüm odaklı, yeni ve özgür düşünelim.
    Ülkenin ihtiyacı olan şey ne? Bir kavrama takılıp kalmak mı?
    Kavramları iletişim için kullanıp, pratikte herkesin saygınlığını ve konforunu gözeten uygulamalar yaparak, herkesin enerjisinden faydalanıp, verimli ve güvenli bir ortam oluşturmak mı?

Türkiye hiçbir zaman laik olmadı. Olamaz da...

Laikliği, her türlü ideolojiden sıyrılmış, her insanın temel hak ve özgürlüklerine eşit mesafeli bakan, herhangi bir saplantısı, takıntısı, paranoyası olmayan, bütün farklılıkların güvencesi olan uygulamalarla tanımlayabilirmisiniz... Laiklik elden gidiyor diye bağırılmasını sağlayanların, aslında elden gidenin "laiklik" değil kendi ilkel kabile dinleri olduğunu biliyor olmalarından bile şüpheliyim.

Hususi bir kişiye "mobbing" ten, umumi, tüzel kişiliklere mobbing evrimini başarı ile tamamlamış zorbaların "laikliği" elden gidiyor sanırım... E gitsin artık!..

http://tr.wikipedia.org/wiki/Mobbing

• Türkiye kanunlar olarak laik görünsede uygulamada laik değil.

Bence dünyada %100 laik bir ülke yok,
    din ve inanç var olduğu sürece gerçek anlamda laik bir ülke olamaz bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: .TaneR.

Satılanlar iyi ki satıldı. Satılacaklar inşallah bir an önce satılır.
    Devlet artık bu işlerden tamamen çekilip asli işlerine (eğitim, sağlık, altyapı vs.vs.) yoğunlaşmalıdır.
    Artık yandaş arpalıklarını bekleyenler daha çok beklerler.
    Bu millet yararından çok cebinden zararını karşıladığı bu işletmelerden çok çekti.

işveren kafası,yada başka bir şeymi desek, herşeyin satılması demek emek sömürülmesi demek,işçilerin asgari ücretle sigortasının ödenmesi demek, kafasına göre işverenin maaşa zam yapması yada kıvırarak kriz var yalanı ile asla zam yapmaması ama işi 3-5-15 katlaması demek, fabrikasına bir fabrika daha katması demek,çalışan kadınların çocuklarının bakıldıgı kreşlerin asla özel şirketler tarafında yapılmaması umursanmaması demek,
    vede sizin bunlar çok hoşunuza gidiyor inşallah bir gün hakir gördügünüz işçiler seviyesine inersiniz, herşeyi işçiden bilen akıl yürütemeyenler artık bıkkınlık geldi,eger oralar arpalıksa işçinin yada emekçinin degil adi hükümetlerin oyunlarıdır.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.