Şimdi Ara

Türkiye gerçekten Laik bi ülkemi (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
244
Cevap
0
Favori
9.363
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben bati dunyasinin optimum falan uyguladigina katilmiyorum

42 yasima geldim heralde 100 lerce avrupali ile tanismisimdir ve sunu gordum AB de genclerin yaridan fazlasi dinsiz. Dinsizlik her ne kadar kisisel bir tercihte olsa sizin farkinda olmadiginiz toplumsal bazi felaketleride beraberinde getiriyor. TR deki dinsizler AB deki dinsizlerden cok farkli bu arada.

O yuzden AB dunyasi istedigi kadar hristiyanligi katalizor olarak gorsun su an icin yas ortalamasi yuksek oldugu icin bu hristiyanlik tatavasi tutuyor. Ama ileriki yillarda bu tutmaz cunku dine inanan yok gibi bir sey. AB de yasayanlar bu yazmi yorumlarlarsa sevinirim

ABD ye gelince baska turlu bir felaket sozkonusu. Belki TR de de her cuma namazina gidip sonra bin turlu uckagit ceviren insanlar vardir ama ben bunlarin azinlikta oldugunu dusunuyorum

ABD de ise dindar cok var tabiki cogu yasli ama sunu gordum bizim dinimizle temelde tepede hicbir yerde birlesmiyor. Para kazanma ve is bulma cevre yaratma sosyallesme yada es bulma gibi ogeler uzerine yogunlasmis burada kiliseler. Benim yasadigim sehirde bir satanist kilisesi var bir de ufo kilisesi var ayrica averaj bir kilisenin bekarlar partisi duzenlemesi gayet normaldir. bir cok kilisede ise az paraya dayali kumar oynatilir ki kiliseye para toplansin.

10 sene once MBA egitimim sirasinda marketing dersinde bir kilisenin gelirini nasil artiralim diye bir proje onumuze geldiginde 1-2 saniyelik sok sonrasinda hocanin yanina gidip tartismistim. Hocanin cevabi "siz muslumanlar cok garipsiniz kilisenin de para kazanmasi lazim elektrik su ve maaslari nasil odeyecekler?" olmustu. Grup calismasinin sonunda kumar oynatmak parti duzenlemekte gelir artirici faaliyet onerilerimiz arasindaydi. Ama bunlari Amerikan filmlerinde hic gormezsiniz.

Yukarida yazdiklarima bu forumu okuyan hicbir kisinin inanmasini beklemiyorum cunku yazdiklarim sizlerin filmlerde gorduklerinizden cok farkli. Iste bu yuzden son 10 yildir TV seyretmiyorum.

Keske bana bi yarim saat verseler TRT den butun Turk halkina gercek ABD yi anlatsam aydinlatsam. Cok isterdim. Insan yurtdisinda yasadikca Turkiye'nin esasinda medyanin gosterdigi kadar fakir olmadigini ve esasinda bir cok bakimdan bati dunyasindan ne kadar ileri oldugunu goruyor. Ama yasamak lazim kelimelere dokmekle olmuyor.

Bati dunyasinda en igrenc olay dini gectik laiklik olmadiginida gectik en igrenci feminizm. bati dunyasinda feminizm kadin haklarinin korunmasinda fazla ileri gitmis. Kadinlarin erkekleri yonettigi ve ustunlugu ele gecirdigi tuhaf bir toplum olmuslar. Erkeklerin buyuk cogunlugu bizim TR de efemine dedigimiz davranislari yumusak bir cins olmus. Yani evcillestirilmis kopek gibi. Anlatacak cok sey var ama bu baska bir dosya konusu tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi misterno2 -- 15 Haziran 2011; 5:51:15 >

• Laikçi tersten okununca içkial olarak okunuyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: misterno2

10 sene once MBA egitimim sirasinda marketing dersinde bir kilisenin gelirini nasil artiralim diye bir proje onumuze geldiginde 1-2 saniyelik sok sonrasinda hocanin yanina gidip tartismistim. Hocanin cevabi "siz muslumanlar cok garipsiniz kilisenin de para kazanmasi lazim elektrik su ve maaslari nasil odeyecekler?"

Türkiye gerçekten laik değil. Din adamlarının ve ibadethanelerin masraflarını devlet öder; halktan vergiler yoluyla toplar.

Yobazlar bunu gözardı ederler ve din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması işini topa tutarlar. Yobazlar cahil ve acımasızdırlar. Asıl dertleri devleti çökerterek, dini cemaatlerin denetimine bıraktırmaktır. Her şeyhin kendi ideolojisi ve ona yatkın müritleri sayesinde dinimizi karmakarışık hale getirtmek ve başka ülkelere köle yapmak misyonunu üstlenmişlerdir. İslamın yasakladığı ruhban sınıfını hayata geçirmek için yapamayacakları alçaklık yoktur. Mustafa Sabri görse oturur ağlardı herhalde...

• Bu konuyu şöyle ifade edebilirmiyiz;

Öncelikle kesinlikle bazı şeylere karşı olduğumdan veya svaunduğumdan yazmayacağım sadece bizdeki ile karşılaştırdığımızda dünyada laiklik nasıl onu görelim. Bizde saltanat ve hilafet kaldırıldı ve laiklik Cumhuriyet rejimi ile beraber uygulanmaya başlandı ve bunu bir çok avrupa ülkeside destekledi. Zira 1. dünya savaşı bitmiş ve ardından saltanatla yönetilen ülkeler, diktatörler reddedilmiştir. Ancak bu noktada bizden farklı bazı uygulamalar istenirken, Hristiyan alemi şu çağda dahi çoğu şeyde kliseden icazet almadan birşeyleri yapmamakta. Peki hristiyan alemi senelerve kilisenin skolastik yapısından kurtulmak istemedimi. O cehalet dönemlerini geride bırakmak istemedimi. Ayrıca bu süreç içerisinde bizim dinimiz bozuldumu ki onlar laiklik kisvesi altında başka ülkelere bunu dikte ettiler ama kendi içlerinde farklı hareket etmekte değillermi. Bu noktada bir karışıklık var ve bundaki mantığı anlayamıyorum...

• Vehhabilik denen mezhebi incleyin. Kökeni, destekçileri... En büyük hayaldir bazıları için. İran ı katmıyorum.

Kurallarını, ibadet biçimini, neyi haram neyi helal kıldıklarını araştırın.

Bir de ''dinsiz TC'' nin...

Eğer laik Türkiye, müslüman ülkeler içinde örnek değilse hiç kimse, hiçbirşey bilmiyor demektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El Fuego -- 25 Haziran 2011; 22:08:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: El Fuego

Vehhabilik denen mezhebi incleyin. Kökeni, destekçileri... En büyük hayaldir bazıları için. İran ı katmıyorum.

Eğer laik Türkiye, müslüman ülkeler içinde örnek değilse hiç kimse, hiçbirşey bilmiyor demektir.

Bu yazıyı biraz daha açarmısınız...
  • @abdullahors84;

gayet acik bir yazi. kabir ziyaretini haram sayan vehhabilik; saatlik muta nikahinin serbest oldugu iran. sozde her ikisi de "seriatla" idare ediliyor. rabita nin en buyuk sponsorlari. kadinlarin "mal" oldugu bir sistem. mollalarin ve baskin kabilelerin istedigi mezhep duzeninin Islam'i nasil tahrip ettigine en iyi ornek.

osmanli nin batmasina en buyuk sebeplerden birisi de bu cemaat ve tarikatlardir. tekkelere askerden kacmak icin gidilir, devlete asker lazim olunca buralardan askerlige uygun olanlar toplanir ve akabinde de yobaz ayaklanmalar baslatilirdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: misterno2

ABD de ise dindar cok var tabiki cogu yasli ama sunu gordum bizim dinimizle temelde tepede hicbir yerde birlesmiyor. Para kazanma ve is bulma cevre yaratma sosyallesme yada es bulma gibi ogeler uzerine yogunlasmis burada kiliseler. Benim yasadigim sehirde bir satanist kilisesi var bir de ufo kilisesi var ayrica averaj bir kilisenin bekarlar partisi duzenlemesi gayet normaldir. bir cok kilisede ise az paraya dayali kumar oynatilir ki kiliseye para toplansin.

Bu kurduğunuz cümleyi Türkiye'deki din için söylüyosunuz sandım ve ne kadar güzel tespit diyecektim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: abdullahors84

Bu konuyu şöyle ifade edebilirmiyiz;

Öncelikle kesinlikle bazı şeylere karşı olduğumdan veya svaunduğumdan yazmayacağım sadece bizdeki ile karşılaştırdığımızda dünyada laiklik nasıl onu görelim. Bizde saltanat ve hilafet kaldırıldı ve laiklik Cumhuriyet rejimi ile beraber uygulanmaya başlandı ve bunu bir çok avrupa ülkeside destekledi. Zira 1. dünya savaşı bitmiş ve ardından saltanatla yönetilen ülkeler, diktatörler reddedilmiştir. Ancak bu noktada bizden farklı bazı uygulamalar istenirken, Hristiyan alemi şu çağda dahi çoğu şeyde kliseden icazet almadan birşeyleri yapmamakta. Peki hristiyan alemi senelerve kilisenin skolastik yapısından kurtulmak istemedimi. O cehalet dönemlerini geride bırakmak istemedimi. Ayrıca bu süreç içerisinde bizim dinimiz bozuldumu ki onlar laiklik kisvesi altında başka ülkelere bunu dikte ettiler ama kendi içlerinde farklı hareket etmekte değillermi. Bu noktada bir karışıklık var ve bundaki mantığı anlayamıyorum...

Her ülkede dediğin gibi değil.

Fransız laikliğinde kiliseden icazet almak yoktur.

Laikliği farklı yorumlayan ülkeler var, fakat laiklik kavramının aslına uygun olanında kiliseden icazet almak yoktur.

• quote:

Orijinalden alıntı: destroyer39

quote:

Orijinalden alıntı: abdullahors84

Bu konuyu şöyle ifade edebilirmiyiz;

Her ülkede dediğin gibi değil.

Fransız laikliğinde kiliseden icazet almak yoktur.

Laikliği farklı yorumlayan ülkeler var, fakat laiklik kavramının aslına uygun olanında kiliseden icazet almak yoktur.

Peki önemsenmiyormu Sence dünyada, Ayrıca yeni papa seçildiğinde görece geldiğinde insanlar merakından günlerce bekliyorlar. Yani asıl mesele aslında verilen önem ve bir toplumdan inanç değerlerini çıkartmaya çalışmak sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abdullahors84 -- 27 Haziran 2011; 1:57:06 >

• Önemseniyor, önemsedikleri şey gelenek. Laikliğin tanımında din'in kendi alanında bağımsız olabilmesi de var, fakat laiklik pratikte kişilerin dini referans almamalarını sağlamak ister. Laikliğin felsefi boyutu budur. Bireylerin de laik olması referanslarının dünyevi olması demektir

Laikliği -kim hatırlamıyorum- La Dini diye tanımlamışlardı Türkiye'de.

Sonuç olarak; laiklik öyle kabul edilmese de dini değerleri etkisizleştirmeye çalışır
  • türkiye bencede tam olarak laik değil
  • Türkiye hiçbir zaman laik olmadı ki! Diyanetin olduğu bir devletin laik olması beklenemez. Milyar dolarlık bütçesi olan ve durmadan etrafa camii yaptıran bir kurumdan bahsediyoruz. Eğitimde minik çocuklara din öğretiliyor. aslında tam dinde öğretilmiyor sunni mezhebi dayatılıyor. halbuki din eğitiminin 18 yaşından sonra olması gerekir. o da birey kendi isterse.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Johan Hegg

Türkiye hiçbir zaman laik olmadı ki! Diyanetin olduğu bir devletin laik olması beklenemez. Milyar dolarlık bütçesi olan ve durmadan etrafa camii yaptıran bir kurumdan bahsediyoruz. Eğitimde minik çocuklara din öğretiliyor. aslında tam dinde öğretilmiyor sunni mezhebi dayatılıyor. halbuki din eğitiminin 18 yaşından sonra olması gerekir. o da birey kendi isterse.

Dünyanın hangi ülkesinde öyle ki bizde öyle olmasını bekliyorsun ? Din Milletler için zorunlu bir olgudur, heleki bizim gibi dil, ırk gibi konularda birlik sağlayamayan uluslar için

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Serpus

quote:

Orijinalden alıntı: Johan Hegg

Türkiye hiçbir zaman laik olmadı ki! Diyanetin olduğu bir devletin laik olması beklenemez. Milyar dolarlık bütçesi olan ve durmadan etrafa camii yaptıran bir kurumdan bahsediyoruz. Eğitimde minik çocuklara din öğretiliyor. aslında tam dinde öğretilmiyor sunni mezhebi dayatılıyor. halbuki din eğitiminin 18 yaşından sonra olması gerekir. o da birey kendi isterse.

Dünyanın hangi ülkesinde öyle ki bizde öyle olmasını bekliyorsun ? Din Milletler için zorunlu bir olgudur, heleki bizim gibi dil, ırk gibi konularda birlik sağlayamayan uluslar için

Din de millette hiçbir toplum için bir zorunluluk değildir. insanlıkta birleşmeliyiz. millet ve din kavramı insanları ayrıştırıyor. hem kendince din birleştirici bir unsur zannediyorsun ama öyle değil. dinler kendi aralarında bile mezheplere ayrılıyorken hangi birleştirici unsurdan bahsediyorsun diye sorarlar adama.

• Türkiye 1950 den bu yana Trumanın Allah'ına ve Trumanın Yeşil islamına ibadet edip duruyor.Buna sebep olan insanlar ise "Demokrasi Şehidi" diye anılıyor
    Yani kısacası bu ülkeden bir miskal olmaz.
  • Hristiyanların Papası var Müslümanların Halifesi yok
  • Türkiye kesinlikle laiklikle alakası olmayan bir ülke...
  • quote:

Orijinalden alıntı: El Fuego

Vehhabilik denen mezhebi incleyin. Kökeni, destekçileri... En büyük hayaldir bazıları için. İran ı katmıyorum.

evet, bunu diyecektim ben de. gelinen nokta ideal olmaktan oldukça uzak olsa da; Türkiye Cumhuriyeti, İslam dünyasında parlayan bir güneştir. laiklikten sıyrılmış devletler geride kalmaya mecburdur. bunu iki açıdan irdeliyorum:
    birincisi dinin iç dinamikleri ile bakarak; mezhepsel ayrışmanın ve ruhbanlaşmanın insan eliyle yapılması sonucu (yine dine göre), ideal olan din yobazlık fitnesiyle yaşanmaktadır. bu durumda, şeriat tanrının adını kullanarak daha da büyük bir günaha ortak olmaktan başka bir işe yaramamaktadır(İslama göre. kişisel yorumum değil)
    teorik olarak ele aldığımız bu durum, pratik olarak da örnekler ile vuku bulmuştur, bulacaktır. laiklik tam olarak ülkemizde bile temellendirilememiş bir kavram olduğu için "salt laiklik" yerine şeriat ve öncesi-sonrası şeklinde bunu örneklendirmemiz uygun olur. kaddafi-sonrası, giderse esad ve sonrası
    eski iran-günümüz iran, vehhabiler zaten ortada. mısır-öncesi. demokratik ilerlemelerinin geriliğinden dolayı, diktatör rejimleri övecek değilim ancak; kıyas açısından hemfikir olmayanda art niyet ararım açıkcası.

öte yandan: evrensel olarak laik olunmalıdır. çünkü, toplumların inanç farklılıklarının özgürce yaşanması için birbiri ile çatışma ortamından kaçmak gerekir. bunu da ya hepsini yok sayarak yapabiliriz. ya da hepsine izin verip, devlet tarafından kayırılmamasını destekleriz. açık ve net.

Türkiye bu konuda, çok çok ileridedir. İslam dünyasının en ilerisi ve medenisidir. bu durum yavaş yavaş düşse de, diğer ülkeler daha hızlı düşüyor. son 5 senede 200 sene geri gitmeyi başarmak her babayiğidin harcı değil ne de olsa. biz o kadar gitmiyoruz şimdilik. yani lider konumumuz sürecek :)
    diyanet işleri başkanlığının bulunduğu bir ülkede laikliğin olması saçma gelse de, kitaplarda yazan şeyleri gerçek dünyaya uygulamak zor bir iştir. aptallık bile olabilir. ülkenin kuruluş dinamikleri ve nüfusun sosyolojik değerlendirmesi sonucu yapılması gerekenler yapılmıştır.

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.