Şimdi Ara

Türkiye Ekonomisi neden likidite krizine girecek, ekonomi çökecek? Gelin anlatıyorum.. (9. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
879
Cevap
59
Favori
54.591
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
461 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ufo

Bisey yazinca google yonlendirip aratiyor. Tamamen vergileri biyere sivama icin bahane, numara.

Hangi devletin arama motoru var ki? Bir devlet neden arama motoru yapar? Kimse sormuyor

Bu devletin harcamalari ciddi ciddi incelenmeli. Herşey gizli halki bilinçlendirmeden ne harcamalar yapılıyor. Bir tane yalandan arama motoru yetmedi, yenisini yapıyorlar. Ulkenin geldiği hale bak. Yaziklar olsun.

https://tr.sputniknews.com/amp/bilim/201710251030747352-turkiye-yerli-arama-motoru-yaani/

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bianconera

quote:

Orijinalden alıntı: smartenes

quote:

Orijinalden alıntı: amacsızpanda

quote:

quote:

quote:

Yine iktidar hariç herkes suçlu oldu yani

Size göre de herşeyin suçlusu hükümet. sen mi farklısın ben mi?

Evet bu ülkede "her şeyin" sorumlusu hükümet. Ülkeyi ve ekonomiyi muhalefet partileri veya başka bir grup yönetmiyor. Bu yadsınamaz bir gerçek zaten. Hatta sana bir gerçeği daha söyleyeyim mi? Hükümetin bütün suçlarından ve hatalarından da kendi seçmeni sorumludur.

Kimsenin elinde sihirli değnek yok. Olmayanı kimse kimseye veremez. Biz öyle hazırcı bir toplum olduk ki kim gelirse gelsin yapamaz.

Üretmiyoruz devlet üretsin Bekliyoruz

Çalışmıyoruz devlet baba versin diyoruz

Kendimizi geliştirmiyoruZ devlet baba iş versin diyoruz

Benim bakış açım bu. Ve böyle tembel toplumda mevcut yönetim işi iyi idare ediyor. Heleki şu an oluşan çevresel sıkıntılar ve darbe gibi büyük olaylara rağmen.

ÜretEmiyoruz çünkü HÜKÜMET üretimi durdurdu.

ÇalışAmıyoruz çünkü iş yok işsizlik tavan yapmış durumda.

Kendimizi geliştirEmiyoruz çünkü ekonomik kriz var, döviz almış başını gitmiş, insanlar kendine yatırım yapacak parayı bile bulamıyor. Kimse kırmızı et yiyemiyor, beyaz et bile yiyemiyor! Hatta ve hatta Yeşil Mercimek bile yi-ye-mi-yor!

yahu verilen hibelerin,sıfır faizli uzun vadeli kredilerin haddi hesabı yok kaç tane insan cıkıp da adam akıllı bu destekleri kullanıyor.

3 sene önce 800 bin liralık fabrika kurduk sağlam bir projeyle ve üretimin %50 si ihracat olacak şekilde 400 bin TL'si devletin verdiği hibe(geri ödemesiz) bunlar ufak tefek şeyler mi sanıyorsunuz..

İnsan çuvaldızı önce kendine batırır ondan sonra başkalarına gelir sırası zaten.Sen birey olarak bu ülkeye ne katma değer sunuyorsun bunun cevabını kendi içinde net olarak verebiliyorsan ne ala..

Devlet şöyle hükümet böyle deyip kendimizi kandırmayalım insanlar hakedildikleri gibi yönetilirler diye boşuna dememişler..

Senin şu mesajında "Ben koyu Akp'liyim. Akp'li olduğumdan hükümet bana iş kurabilmem için sermaye hediye etti." anlamından başka bir şey çıkmıyor. Zaten mesele de burda. Sende Akp'nin zengin ettiklerinden birisin demek ki savunman normal. Ayrıca benim tanıdığım hükümete muhalif olup, işini kurup kosgeb'e hibe konusunda başvuran girişimciler ya hiç para alamamış ya da hiçbir işe yaramayacak kadar eksik para almışlar. Git bu masallarını köy kahvehanelerindeki dayılara anlat keza ancak onları kandırırsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kralexx42

😁😁😁 anladıkları an kemal kılıçdaroğlu kurtaracak diyorsun yani

iste bu zeka seviyesinden bahsediyorum

• sleepingawake kullanıcısına yanıt
    O harcamaları denetleyen Sayıştay diye bir kurum var. Aratin bakin ne oldu..

https://www.google.com.tr/amp/m.t24.com.tr/amp/haber/yeni-ses-kaydi-sayistay-raporlari-tbmmye-gelirse-bizi-duman-ederler,252977

• Avrupa Merkez Bankası Ocak ayından itibaren 30 milyar Euro'ya düşürecek piyasaya verdiği parayı şuan 60 milyar euro.

En sonunda bu piyasaya para verme işi bitecek ve faizler artacak.

İşte o gün çanlar bizim için çalacak..
  • Ülke olarak zaten şu an ekonomik kriz içerisindeyiz ama daha yarı uykulu bir vaziyette hayatlarımıza devam ediyoruz.Uyumayı ve uyutulmayı seven bir toplum olduğumuz için bizi uykudan uyandıracak öyle bir Osmanlı tokadı misali birşey bekliyoruz.Yalnız öyle görünüyor ki o tokat geldiğinde uyandırmayacak ya felç edecek yada öldürecek haberiniz olsun.Zaten hep kriz ülkesi olduğumuz için insanlarımız bu duruma alışık bir şekilde içinde bulunduğumuz ekonomik çöküntüye ayak uydurmaya çalışıyor.Ekonomik çöküntünün getirdiği etkiler beraberinde sosyolojik izler de bırakır bununda altını çizmek isterim.Bu sefer boyumuzdan büyük bir ekonomik sorunla karşı karşıyayız sıfırdan başlayıp düzeltilecek bir tablo değil bayağı negatifden başlayıp düzlüğe çıkmak gerektirir.birde böyle hızlı gelişen bir dünyada o gelişime ayak uydurmak dünyaya adapte olmak çok zor ama imkansız değil.Bu düzenle gidilirse evet imkansız.
    Sene 2016 ben bir konuda şöyle yorum yazmıştım
    07 Mayıs 2016 13:40:56 DahaAlıntıCevap
    Borca dayalı bir ekonomi sistemiyle bu tren bir yere kadar sonrası uçurumdur.Ülke olarak boyumuzdan fazla borçlandık ve millet bu borcun kendisine ait olduğunu uçurumdan düşünce farkedecektir.Yakın bir zamanda ekonomik kriz görmüyorum yamalarlan son dönemide bir süre idare ederiz tahmini en geç 2 yıl sonra bariz hissedilmeye başlanacaktır.Bu benim tahminim 1 yıl sonrada kriz belirtileri başlayabilir 4 yıl sonrada böyle kesin tarih vermek mümkün değildir.Son yıllardaki dolar kuru artışına baktığınız zaman bunun alarm çanları olduğunu da varsayabiliriz.
    Türkiye üretime dayalı bir ekonomi politikasına geçemediği müddetçe mevcut sistemle kimse geleceğini pembe görmesin.Mevcut sistemi değiştirmek için üretim tasarlayacak planyacak yapacak eğitimli insanlar yetiştirmeliyiz.Bu eğitim sistemiyle bu ne kadar mümkündür oda kocaman bir soru işareti.Eğitimin en üst noktasındaki eğitimin içler acısı durumunu gördükçe ordanda pek umutlu değilim.İçinizde var mı yahu öyle bir nesil geliyor ki ne mühendisler ne bilim insanları var diyebilecek ki olan yetişmiş mühendisleri bilim adamlarına bile sahip çıkamıyoruz.
    Nasıl bir gelecek bizleri bekliyor diye kahin medyum olmaya gerek yok önünüzdeki fotoğraflara bakın göreceksiniz.

Keşke bu öngörülerim haksız çıksaydı bunun için o kadar keşke diyorum ki sayamıyorum..Bunun için kendi çıkarlarınızı bir kenara bırakıp şu uykudan uyanıp kafanızı kaldırıp bir gözlemleyin neler oluyor bu ülkede yanlışlar nedir diye tarafsız düşünün..Yoksa ismini veremediğim(bu milletin a... s...) işadamı ve onun gibiler kanınızın son damlasına kadar sizi sömürecekler.Ben bu işadamını unutmadım unutmayacağım.İşadamı diyince SAkıp Sabancı gibi adam gibi adamları bilirim sadece.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bianconera

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Yine iktidar hariç herkes suçlu oldu yani

Size göre de herşeyin suçlusu hükümet. sen mi farklısın ben mi?

Evet bu ülkede "her şeyin" sorumlusu hükümet. Ülkeyi ve ekonomiyi muhalefet partileri veya başka bir grup yönetmiyor. Bu yadsınamaz bir gerçek zaten. Hatta sana bir gerçeği daha söyleyeyim mi? Hükümetin bütün suçlarından ve hatalarından da kendi seçmeni sorumludur.

Kimsenin elinde sihirli değnek yok. Olmayanı kimse kimseye veremez. Biz öyle hazırcı bir toplum olduk ki kim gelirse gelsin yapamaz.

Üretmiyoruz devlet üretsin Bekliyoruz

Çalışmıyoruz devlet baba versin diyoruz

Kendimizi geliştirmiyoruZ devlet baba iş versin diyoruz

Benim bakış açım bu. Ve böyle tembel toplumda mevcut yönetim işi iyi idare ediyor. Heleki şu an oluşan çevresel sıkıntılar ve darbe gibi büyük olaylara rağmen.

ÜretEmiyoruz çünkü HÜKÜMET üretimi durdurdu.

ÇalışAmıyoruz çünkü iş yok işsizlik tavan yapmış durumda.

Kendimizi geliştirEmiyoruz çünkü ekonomik kriz var, döviz almış başını gitmiş, insanlar kendine yatırım yapacak parayı bile bulamıyor. Kimse kırmızı et yiyemiyor, beyaz et bile yiyemiyor! Hatta ve hatta Yeşil Mercimek bile yi-ye-mi-yor!

yahu verilen hibelerin,sıfır faizli uzun vadeli kredilerin haddi hesabı yok kaç tane insan cıkıp da adam akıllı bu destekleri kullanıyor.

3 sene önce 800 bin liralık fabrika kurduk sağlam bir projeyle ve üretimin %50 si ihracat olacak şekilde 400 bin TL'si devletin verdiği hibe(geri ödemesiz) bunlar ufak tefek şeyler mi sanıyorsunuz..

İnsan çuvaldızı önce kendine batırır ondan sonra başkalarına gelir sırası zaten.Sen birey olarak bu ülkeye ne katma değer sunuyorsun bunun cevabını kendi içinde net olarak verebiliyorsan ne ala..

Devlet şöyle hükümet böyle deyip kendimizi kandırmayalım insanlar hakedildikleri gibi yönetilirler diye boşuna dememişler..

Senin şu mesajında "Ben koyu Akp'liyim. Akp'li olduğumdan hükümet bana iş kurabilmem için sermaye hediye etti." anlamından başka bir şey çıkmıyor. Zaten mesele de burda. Sende Akp'nin zengin ettiklerinden birisin demek ki savunman normal. Ayrıca benim tanıdığım hükümete muhalif olup, işini kurup kosgeb'e hibe konusunda başvuran girişimciler ya hiç para alamamış ya da hiçbir işe yaramayacak kadar eksik para almışlar. Git bu masallarını köy kahvehanelerindeki dayılara anlat keza ancak onları kandırırsın.

Senin kafan mı iyi hibe verirken kimsenin alnında dosyasında akp li oldugu yazmıyor ona göre değerlendirilmiyor içindeki fesatı dökme ortaya boşuna..Kaldı ki ben akp taraftarıyım ama şirketteki asıl büyük ortaklar Saadet partici.Buna ne diyceksin bu sefer de sağcı olduklarından mı verdiler dersin..

Cacık proje sunarsan vermezler ondan sonra da akp ye veriyorlar yandaşa veriyorlar diye ağlarlar bu tipler kendi beceriksizliklerini unutup.
  • capcuk C kullanıcısına yanıt
    Işte çözülen bu seviyelerden dolayı 17 yıldır iktidar oluyor bu hükümet desteklemesemde takdir ediyorum adamlari bi şekilde iktidar oluyorlar rakiplerinin çözdüğü zeka seviyelerine rağmen

• trakyAli-1986 kullanıcısına yanıt
    Bırakın saray bir yana, bir örnek vereceğim hemen hemen tüm b.elcilerin afedersiniz kıcını sildiği kağıda kadar devlete fatura ediliyor.
    Daha söze gerek yok...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zanka -- 26 Ekim 2017; 15:6:40 >
  • egemena E kullanıcısına yanıt
    Şu an kriz var zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: Equris

Avrupa Merkez Bankası Ocak ayından itibaren 30 milyar Euro'ya düşürecek piyasaya verdiği parayı şuan 60 milyar euro.

2015 yılından itibaren FED'in parasal genişlemeyi sonlandırıp "parasını" geri çağırma döneminden bu yana USD/TRY paritesi 2,50-TL lerden son birkaç günlük yükselişi hesaba katmazsak 3,50-TL lere geldi. Kabaca aradaki fark 1,00-TL/2,5-TL=0,40*100=40 Yani paramızın satın alma gücü son 2 yılda %40 değer kaybetti, bir başka deyişle ülkede %40 DEVALÜASYON oldu. Ancak hükümetimiz tüketime dayalı büyümeyi esas aldığından bu durum borçlanarak (hem hanehalkı hem de devlet olarak) kapatılmaya çalışıldı.

Şimdi @Equris'in konunun ilk mesajında bahsettiği üzere, mevcut parasal genişleme sürecinde ülkemize gelen "ucuz" paranın çok değil en fazla %10'unu yatırıma dönüştürebilseydik bugün çok farklı konuları konuşurduk ve farklı konumda olurduk. Aynı konu uzun yıllar ekonomi patronluğu yapmış Ali Babacan tarafından dan dile getirilmiş ancak R.T.Erdoğan'ın "Yiğit öyle demiyor ama!" diyerek tercihini belirttiği günden beri yaşadıklarımız "bence" sorunun kaynağını işaret ediyor.

Son 2 yılda yaşadığımız "örtülü" devalüasyondan sonra AB merkez bankasının da parasal genişlemeyi kısması, Euro/Dolar paritesi de göz önüne alındığında ülke ekonomimize zannedersem *2 olarak yansıyacaktır. Aşağı-yukarı bütün tahminler ve tarihler 2019 yılını göstermekle birlikte o zamana kadar radikal ve gerçekçi adımlar atmak yerine KGF gibi günü kurtarma yolunu seçersek yandı gülüm keten helvam diyebiliriz. Bütün bunlar sonucunda başkanlık seçiminin 2019 yılında yapılacak olması sizce de tesadüf mü?

Şahsi düşüncem, en azından 2019 sonuna kadar hanehalkının ekstra harcamalara (taşıt model yenilemesi, yeni ev alımları vs.) yönelmeden yapabiliyorsa birikim yapması, elinde mevcut bir birikimi varsa da en azından birikiminin satın alma gücünü koruyacak yatırım araçlarına yönelmesi yönündedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AdReNaLiNe -- 26 Ekim 2017; 15:29:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: forvet09

quote:

Orijinalden alıntı: egemena

Sıkıntı aslında uzun zamandır var. Devalüasyonu kurbağa testi gibi yavaş yavaş yaptılar. Ancak enstrümanlar artık tükendi. Ne satacak şirket kaldı ne de dışarıdan gelecek para. MB zaten bitmiş okeye dönüyor. 2001 krizinin katlamalısı geliyor.

şu satacak bilmem ne saçmalıklarını bırakın artık. önümüzdeki yıl için emeklilere ve yaşlılara ayrılan ödenek 245.000.000.000 tl(ikiyüz kırkbeş milyar tl). 66.000.000.000 $, 20 milyarlık mı özelleştirme yapıldı geçen sene? buyur neyine yetiyor?

bir tutturdunuz özelleştirme, sattı sattı bir şey kalmadı. diş kavuğunu doldurmayacak gelen paralarla neyin muhabbetini yapıyorsunuz çözebilmiş değilim.

24 yılda 500 tl ödeyerek emekli ol, 30 yıl 1500 lira ödeme al. misss..

birinizde çözüm üretin. hiç bir fikriniz yok. yapılan her şeye muhalefet.

biride ekonomiyi düzeltmek için İMF e verdiğimiz borcu alalım diyordu. 3 kişi ay sonunu getiremiyorlar, devlet yönetecekler.

Sen önce -de, -da eklerini ayırmayı öğren. Mezarda emeklilik 1999 yılında çıktı ben dahil şu forumdaki hemen herkes bu yasadan etkilendi. 15 yılda eğitim sisteminin, özellikle de yüksek öğretimin içine ben ettim sanki de çözüm sunacakmışım. Kontenjanları düşürelim desem muhalefet ediyorsun diyeceksin.

Al tepe tepe kullan ne halin varsa gör. Eğitim bitmiş, adalet yok benden çözüm istiyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: forvet09

quote:

Sıkıntı aslında uzun zamandır var. Devalüasyonu kurbağa testi gibi yavaş yavaş yaptılar. Ancak enstrümanlar artık tükendi. Ne satacak şirket kaldı ne de dışarıdan gelecek para. MB zaten bitmiş okeye dönüyor. 2001 krizinin katlamalısı geliyor.

şu satacak bilmem ne saçmalıklarını bırakın artık. önümüzdeki yıl için emeklilere ve yaşlılara ayrılan ödenek 245.000.000.000 tl(ikiyüz kırkbeş milyar tl). 66.000.000.000 $, 20 milyarlık mı özelleştirme yapıldı geçen sene? buyur neyine yetiyor?

bir tutturdunuz özelleştirme, sattı sattı bir şey kalmadı. diş kavuğunu doldurmayacak gelen paralarla neyin muhabbetini yapıyorsunuz çözebilmiş değilim.

24 yılda 500 tl ödeyerek emekli ol, 30 yıl 1500 lira ödeme al. misss..

birinizde çözüm üretin. hiç bir fikriniz yok. yapılan her şeye muhalefet.

biride ekonomiyi düzeltmek için İMF e verdiğimiz borcu alalım diyordu. 3 kişi ay sonunu getiremiyorlar, devlet yönetecekler.

Sen önce -de, -da eklerini ayırmayı öğren. Mezarda emeklilik 1999 yılında çıktı ben dahil şu forumdaki hemen herkes bu yasadan etkilendi. 15 yılda eğitim sisteminin, özellikle de yüksek öğretimin içine ben ettim sanki de çözüm sunacakmışım. Kontenjanları düşürelim desem muhalefet ediyorsun diyeceksin.

Al tepe tepe kullan ne halin varsa gör. Eğitim bitmiş, adalet yok benden çözüm istiyor.

aman ne kadar önemli.

tabi herkes 40'ında emekli olsun. xxıçalım memleketin içine.
    dediğim gibi 24 yıl 300-500 lira prim ödesin, ömrünün kalan 30 yılında da 1500-1800 tl alıp devleti söğüşleyerek geçirsin.
    emeklilik sisteminin kaldırılmadığına dua edin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eyoruk

Arkadaşlar 2001 krizi sonrası durum nasıl toparlanmıştı ? Zamlar enflasyon döviz düşmüş müydü yoksa durulmuş muydu ? Kemal Derviş gelmişti ama nasıl toparladı düzlüğe çıktık. ? O zamanlar 16 yaşında falandık pek bilgili değildim.

Şimdi yardım gelse Derviş gibi hamle gelse diyeceğiz ama Erdoğan mı kabul edecek ?

2001 devlet borcu krizi idi. Kamuda reform yaparak 6 yıla anca çıktılar. 2xxx krizi ise özel sektör borcu krizi olacak. Çok net gözüküyor.

Şimdi 2001 deki krizde vatandaş borçlu değildi ama yinede en çok vatandaş etkilendi. Eee şimdi gelecek krizde direk vatandaş etkilenecek. Ne farkı var derseniz bu iki değişik burhandan çıkış yöntemleri farklı olacak.

2001 de kamuda büyük reformlar geldi. Çünkü sistem sosyal devlet anlayışına uygun hükümetler güçsüz millet daha güçlü olduğu için gelen koalisyon popülizm yaptı ve hiç biri kamu reformuna yanaşmadı. En sonunda patladı.

2xxx yılında gelecek kriz ise 2008 yılında abd de yaşanmış olan morgage krizine çok benzeyecek. Ancak bizimki çok feci olacak. Çünkü elimizde ne bir enflasyon ne de bir faiz silahı var. Likitide hep kısa vadeli. Uzun vadeli görünüm olumsuz. Yarın bir gün ödenmeyen sendikasyon kredileri yüzünden kar topu gibi önce bankalar sonra sistem çökecek. Özel sektör borç tavanı yükseltildi. Kgf vs. . diğer krediler riskli hem de çok.

Mecbur özel sektör krizi için devlet hem borçlanacak hem de bütçe açığı verecek. Kısaca bir arpa boyu yol almamış olacağız 2001-2xxx yılları arasında. Ve akp yi son darbeyi ise malum övündüğü alım gücü vuracak.

Türkiye Ekonomisi neden likidite krizine girecek, ekonomi çökecek? Gelin anlatıyorum..

• quote:

Orijinalden alıntı: Halalaluya

quote:

Arkadaşlar 2001 krizi sonrası durum nasıl toparlanmıştı ? Zamlar enflasyon döviz düşmüş müydü yoksa durulmuş muydu ? Kemal Derviş gelmişti ama nasıl toparladı düzlüğe çıktık. ? O zamanlar 16 yaşında falandık pek bilgili değildim.

Şimdi yardım gelse Derviş gibi hamle gelse diyeceğiz ama Erdoğan mı kabul edecek ?

2001 devlet borcu krizi idi. Kamuda reform yaparak 6 yıla anca çıktılar. 2xxx krizi ise özel sektör borcu krizi olacak. Çok net gözüküyor.

Şimdi 2001 deki krizde vatandaş borçlu değildi ama yinede en çok vatandaş etkilendi. Eee şimdi gelecek krizde direk vatandaş etkilenecek. Ne farkı var derseniz bu iki değişik burhandan çıkış yöntemleri farklı olacak.

2001 de kamuda büyük reformlar geldi. Çünkü sistem sosyal devlet anlayışına uygun hükümetler güçsüz millet daha güçlü olduğu için gelen koalisyon popülizm yaptı ve hiç biri kamu reformuna yanaşmadı. En sonunda patladı.

2xxx yılında gelecek kriz ise 2008 yılında abd de yaşanmış olan morgage krizine çok benzeyecek. Ancak bizimki çok feci olacak. Çünkü elimizde ne bir enflasyon ne de bir faiz silahı var. Likitide hep kısa vadeli. Uzun vadeli görünüm olumsuz. Yarın bir gün ödenmeyen sendikasyon kredileri yüzünden kar topu gibi önce bankalar sonra sistem çökecek. Özel sektör borç tavanı yükseltildi. Kgf vs. . diğer krediler riskli hem de çok.

Mecbur özel sektör krizi için devlet hem borçlanacak hem de bütçe açığı verecek. Kısaca bir arpa boyu yol almamış olacağız 2001-2xxx yılları arasında. Ve akp yi son darbeyi ise malum övündüğü alım gücü vuracak.

Türkiye Ekonomisi neden likidite krizine girecek, ekonomi çökecek? Gelin anlatıyorum..

Aynen doğruluk mantıklı tutarlar var.

Ayrıca eskiden elimizde bir sürü şey vardı .2001 krizinde .O dönemler eğitim tarımcılık hayvancılık bu kadar feci değildi.Elde avuçta bir sürü şirket fabrika zart zurt vardı.Şİmdi hiç kalmadı hepsi yabancılarda.Asıl sorun da burada zaten.Toparlanmamız ne kadar sürer nasıl olur bilmiyorum tahmin yürütemiyorum daha doğrusu düşünmek istemiyorum bu konuda.Öyle döviz falan düşmesi hayal sanırım artık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AdReNaLiNe

quote:

Avrupa Merkez Bankası Ocak ayından itibaren 30 milyar Euro'ya düşürecek piyasaya verdiği parayı şuan 60 milyar euro.

2015 yılından itibaren FED'in parasal genişlemeyi sonlandırıp "parasını" geri çağırma döneminden bu yana USD/TRY paritesi 2,50-TL lerden son birkaç günlük yükselişi hesaba katmazsak 3,50-TL lere geldi. Kabaca aradaki fark 1,00-TL/2,5-TL=0,40*100=40 Yani paramızın satın alma gücü son 2 yılda %40 değer kaybetti, bir başka deyişle ülkede %40 DEVALÜASYON oldu. Ancak hükümetimiz tüketime dayalı büyümeyi esas aldığından bu durum borçlanarak (hem hanehalkı hem de devlet olarak) kapatılmaya çalışıldı.

Şimdi @Equris'in konunun ilk mesajında bahsettiği üzere, mevcut parasal genişleme sürecinde ülkemize gelen "ucuz" paranın çok değil en fazla %10'unu yatırıma dönüştürebilseydik bugün çok farklı konuları konuşurduk ve farklı konumda olurduk. Aynı konu uzun yıllar ekonomi patronluğu yapmış Ali Babacan tarafından dan dile getirilmiş ancak R.T.Erdoğan'ın "Yiğit öyle demiyor ama!" diyerek tercihini belirttiği günden beri yaşadıklarımız "bence" sorunun kaynağını işaret ediyor.

Son 2 yılda yaşadığımız "örtülü" devalüasyondan sonra AB merkez bankasının da parasal genişlemeyi kısması, Euro/Dolar paritesi de göz önüne alındığında ülke ekonomimize zannedersem *2 olarak yansıyacaktır. Aşağı-yukarı bütün tahminler ve tarihler 2019 yılını göstermekle birlikte o zamana kadar radikal ve gerçekçi adımlar atmak yerine KGF gibi günü kurtarma yolunu seçersek yandı gülüm keten helvam diyebiliriz. Bütün bunlar sonucunda başkanlık seçiminin 2019 yılında yapılacak olması sizce de tesadüf mü?

Şahsi düşüncem, en azından 2019 sonuna kadar hanehalkının ekstra harcamalara (taşıt model yenilemesi, yeni ev alımları vs.) yönelmeden yapabiliyorsa birikim yapması, elinde mevcut bir birikimi varsa da en azından birikiminin satın alma gücünü koruyacak yatırım araçlarına yönelmesi yönündedir.

Hocam çok güzel yazmışsınız ve şuna dikkat çekmek isterim. Biz KGF ile büyürken bu büyümenin içini dolduramadık yani tüketim ile büyüdük sanayi ile büyüyemedik.

Makine ve Teçhizat Yatırımları neredeyse sıfır düzeyinde artmış ya da azalmış. En kötü olan şey bu ve bu yüzden istihdam artmıyor. Yani bu suni bir büyüme. Bir insana adrenalin iğnesi vurursanız kısa bir süreliğine çok aktif olur ama sonra eskisinden kötüye döner ülkecek yaşayacağımız durum budur. Sadece bunu tetikleyecek büyük bir olay gerekecek, piyasaya Merkez Bankaları tarafından para verilmemeye başlanınca.

Sonra devamı kendiliğinden gelecek. Eğer biz akıllı olup önümüzdeki dönemlerde faizleri yüksek tutarsak (enflasyon düşse bile) o zaman bu patlamayı kontrollü biçimde yaparız ve sadece eskiden olduğu gibi dolar ve euronun artışını konuşarak geçiririz
  • quote:

Abd düzeldi. Ab de düzelme görülmeye başlandı. Yarın bir gün ikiside bizde işler çok iyi diyip faiz arttırırsa o zaman seyre cümbüşü. ABD tarihinin hala en düşük devlet faizi veriliyor şimdilerde. Buna rağmen dolar endeksi 100 bile değilken yarın devran döndüğünde bu iş dolar tl 7- 8 tl olana kadar gider.

• quote:

quote:

quote:

Aynen doğruluk mantıklı tutarlar var.

Ayrıca eskiden elimizde bir sürü şey vardı .2001 krizinde .O dönemler eğitim tarımcılık hayvancılık bu kadar feci değildi.Elde avuçta bir sürü şirket fabrika zart zurt vardı.Şİmdi hiç kalmadı hepsi yabancılarda.Asıl sorun da burada zaten.Toparlanmamız ne kadar sürer nasıl olur bilmiyorum tahmin yürütemiyorum daha doğrusu düşünmek istemiyorum bu konuda.Öyle döviz falan düşmesi hayal sanırım artık.

Bu işin tek çözümü var o da değersiz türk varlıkları veya verimli iş gücü piyasası.

İş gücü verimine bakıldığında kamuda facia var ve düzelmesi bu iktidar ile imkansız. O zaman geriye tek çözüm kalıyor. Ucuz tl, ucuz konut, ucuz il gücü, ucuz ucuz ucuz....

Buradan sinyali veriyorum işte anlayın kaçın türk varlıklarından

• quote:

quote:

Abd düzeldi. Ab de düzelme görülmeye başlandı. Yarın bir gün ikiside bizde işler çok iyi diyip faiz arttırırsa o zaman seyre cümbüşü. ABD tarihinin hala en düşük devlet faizi veriliyor şimdilerde. Buna rağmen dolar endeksi 100 bile değilken yarın devran döndüğünde bu iş dolar tl 7- 8 tl olana kadar gider.

Hocam ABD henüz tam düzelmedi bile öyle düşünün bu olay 5 yıl sonra nerelere varabilir:)
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.