Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

Türkiye Ekonomisi neden likidite krizine girecek, ekonomi çökecek? Gelin anlatıyorum..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
774
Cevap
56
Favori
39.581
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Türkiye Ekonomisi neden likidite krizine girecek, ekonomi çökecek? Gelin anlatıyorum..
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   2030 Mesaj
   13 Ekim 2018 16:58:45 Konu Sahibi
   quote:

   Orijinalden alıntı: hypercubematrix

   çoğu kişi sorunların sebebi hakkında hemfikir . fakat çözüm ne ? asıl konuşulması gereken mesele bu

   gecen gün karamsar ekonomist uğur civelek i izledim . ve söylediği ; piyasa kurallarının dışına çıkarak reel gerçeklere uygun adımlar atılması gerekiyor . ki bu tespite katılıyorum

   fakat bunu yapacak bir siyasi irade yok .. günü kurtarmanın ötesinde politikalar uygulanmalı ... negatif sonuçları degil bu sonuçların sebeplerini konuşmak gerekiyor

   Yapısal Reformlar. Yani hangi konuda eksik ve yanlış isen bunları düzelteceksin.

   Mesela tarımda dışa bağımlı hale mi geldin? O zaman buraya yatırım yapıp burda üreteceksin.

   Yargın bağımsız olacak, hukuk devleti olacaksın ve kuvvetler ayrılığı olacak. Şuan pek çok yatırımcı Türkiye'nin hukuk sistemine güvenmediği için gelmek istemiyor bunu duymuşmuydunuz? Adamlar " Ya parama, açacağım fabrikaya kayyum atarlarsa ben hakkımı nerede arayacağım?" sorusu yüzünden gelmiyorlar.

   Para gelmeyince dolar artıyor, dolar artınca enflasyon artıyor, enflasyon artınca faizler artıyor ve sarmal kaldığı yerden devam ediyor. Cehaletten vazgeçip ekonomi ve diğer bilimleri esas alarak adım atılmalı ve dış politikada doğru üslüp ve stratejik adımlar atılmalı.

   AKP Hükümeti bunu yapabilir mi? Ben bu soruya cevap vermeyim. Zaten 17 yıl sonunda geldiğimiz nokta belli. Dolar 7 katına çıktı, şirketler iflas ediyor. Ustalık dönemi rüyası sona ermiş gibi görünüyor.
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   640 Mesaj
   13 Ekim 2018 17:49:17

   Tarım konusunda ithal et gitsin çözümü şu anda geçerli değil. Hububatta fiyatlar geçen yıl ile neredeyse aynı ya da %10 gibi bir fark var. Gümrük vergileri sıfırlanmasına rağmen ithalat %40-50 civarı daha pahalı. Sanayici hatta kooperatif birlikleri mal almakta isteksiz çünkü kredi kullanamıyorlar. TMO hiç devrede yok çünkü nakit yok. Çiftçi de aynı durumda. Ya borcunu ödemek için malını ucuza satacak, ya da kredi kullanacak. Kredi kullanıp malın para etmesini beklese kredi maliyetine katlanmak zorunda. Malı ucuz vermek daha risksiz bir seçenek. Hatta 100 milyon dolar sermayeyle iş çeviren kooperatif birlikleri bile taahhüt ettiği malı alıp çiftçinin yaptığı gibi ucuza satmayı tercih ediyor. Eskisi gibi ucuz kredi bulamıyor çünkü. Nakit olmayınca mal para etmiyor ancak girdiler yüksek.

   Krizi fırsata çevirmeyi düşünenler için çok cazip seçenekler var şu anda. İthalat fiyatı 3-3.40 civarında olan çeltik (pirinç) şu anda 2.20-2.30 a alıcı buluyor. Bu mal ucuz fiyata ihracata giderse 2 aylık indirim kampanyası falan yapmakla enflasyon düşmez.

   Reel sektör bir süre daha idare eder ama yüksek kur-faiz-enflasyon sarmalı devam ederse hazıra dağ dayanmaz.
   |
   |
   Equris kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
   855 Mesaj
   13 Ekim 2018 18:40:04

   Equris

   Dolar yıl sonu ne kadar olur şu anki durumda?

   Vatandaş kendini korumak için ne yapsın?

   Krizi ben de bekliyordum ve geldi. Bu yüzden yüksek maliyetli şeyler almamıştım, kredi borcum yoktu vs. Çok da hazırlıksız değilim yani. Bu saatten sonra ne yapmalıyız peki?
   |
   |
   Bahsedilenler: Equris
   _____________________________

  • Yarbay
   2030 Mesaj
   13 Ekim 2018 19:03:39 Konu Sahibi

   Yıl sonu için spesifik bir tahmin yapmak şuan zor ve birazda anlamsız gibi. Yani neden yıl sonu?:) 2 yıl önce 2018 yıl sonu için 4.90tl-5.20tl tahmini yapmıştım. Ama temmuz ayı başında ise bir sonraki hedef 7.20tl görünüyordu ama beklenenden çok hızlı oralara gitti benim için ama ABD ile ilişkiler fena bozulmuştu ve ekonomide zaten bozuluyordu. Tekrar bir geri çekilme olacaksa belkide eski tahminden biraz daha yukarısı bir sınır olabilir belkide?

   Doların geleceği için yakın zamanda görüşlerimi yazmıştım. 2019 ocak ayı gelsin o zaman tekrar durumu gözden geçirmek gerekecek şuanda kurların nereye gideceğini öngörmek eskisinden daha zor. Çünkü AB Merkez Bankası ne yapacak? Tahvil alımına devam edecek mi yoksa bırakacak mı? Türkiye ABD ilişkileri ne olacak? vs vs..

   - Eğer Brunson salınır ve sonrasında Trump iyi ilişkiler adına tweet atar,

   - Sonrasında 25 Ekim'de Merkez Bankası faiz arttırır ve o gün gelecek olan Alman Ekonomi heyeti ile doğru anlaşmalar yapılır

   - 4 Kasımda yürürlüğe girecek olan İran Ambargosun'dan Türkiye az ya da hiç etkilenecek olursa

   Dolarda 5.50tl bandına kadar gelebilir hatta herşey çok güzel giderse Erdoğan çıkıp " Faiz enflasyonun sebebidir" falan demezse 5.50tl altıda test edilebilir demiştim. Hala aynı görüşteyim ama bunu zaman gösterecek..

   5tl'de nasıl hareket ettiğini göremedik 1-2 günde 5tl'yi aştı çünkü dolar oralarda bize fiyatların direnç olduğu noktaları hatırlatan bir değer yok. Oralarda alımlar çok hızlı geçtiği için satımlar da çok hızlı olabilir. Bunu kestirmek güç.

   Vatandaşın şu saatten sonra kendini koruması için ne yapması gerektiğini söyleyemem çünkü 2 yıl önce bugünler için hazırlanın demiştim. Uzun vadede borsa olabilir, faizler çok cazip. Ben şuan faizde bekliyorum mesela. Çünkü 5.90tl'den dolar alsam 7.25tl'nin üstüne çıkmazsa 1 senede kar elde edemem ya da kafa kafaya gelir. Ama ilerde düşerse o zaman bana alım fırsatı olabilir. Ben biraz bekle gör durumundayım yani.

   Kısacası ben bunları söyleyebilirim. Karar size aittir. Ama bu işlerden anlamıyorsanız en güzeli Türk Lirası faizi şuanda, hem kafanız rahat olur. Eğer doların ilerde düştüğünü görürseniz belkide uygun alım fırsatı olabilir.

   Yatırım tavsiyesi değildir sadece kendi varsayımlarımdır.
   |
   |
   TMoE kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   671 Mesaj
   15 Ekim 2018 13:47:48
   "Nasıl bir şey bunlar arkadaş, her türlü numara var bunlarda, kim bu gizli güçler, dış güçler, birileri destekliyor ne yapmaya çalışıyor, yinede doymuyorlar!"   https://odatv.com/neden-ve-ne-karsiliginda-geldigini-kimse-bilmiyor-14101809.html

   quote:

   15.1 milyar dolar kaynağı belirsiz paranın neden ve ne karşılığında geldiğini kimse bilmiyor
   4-5 dakika

   İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nin eski Dekanı, Yeniçağ gazetesi yazarı Prof. Dr. Esfender Korkmaz “Bu paralar nereden ve neden geldi?” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

   KAYNAĞI BELLİ OLMAYAN PARA

   Yazısında “Merkez Bankası'nın ödemeler bilançosuna göre bu sene Ocak-Ağustos arasında cari açık, 30,6 milyar dolar oldu ve kur artışı nedeni ile beklentilerden düşük çıktı” diyen Korkmaz “Ancak bu açığın 15,1 milyar dolarlık kısmı nereden geldiği belli olmayan net hata ve noksan kalemi ile finanse edildi. Oysa ki geçen sene aynı dönemde net hata ve noksan kaleminde 4,1 milyar dolarlık çıkış olmuştu” ifadelerini kullandı.

   “8 AYDA 15,1 MİLYAR DOLAR KAYNAĞI BELİRSİZ GİRİŞİN OLMASI…”

   Korkmaz yazısını şöyle sürdürdü:

   “Bir önceki yıl 2016 yılının tamamında ise 32,6 milyar tutan cari açığın 11,1 milyar Dolarlık kısmı kaynağı bilinmeyen net hata ve noksan kalemiyle finanse edilmişti.

   Bilançoda ölçüm hataları gibi nedenlerle 3-4 milyar dolar fark olabilir. Bu fark ölçüm ve beyan hataları gibi hatalardan ileri gelir ve makul karşılanır. Ancak 8 ayda 15,1 milyar dolar kaynağı belirsiz girişin olması, sermaye hareketlerinin kontrolsüz olduğunu gösteriyor.

   Nereden geldiği ve nereye gittiği belli olmayan döviz girişleri ve çıkışları, piyasada kırılganlığı artırır, ciddi yabancı yatırım sermayesini ürkütür.”

   “NEDEN VE NE KARŞILIĞI GELDİĞİNİ KİMSE BİLMİYOR”

   Paranın nereden ve ne karşılığı geldiğini kimsenin bilmediğini belirten Korkmaz yazısında şu ifadeleri kullandı:

   “Önceki yıllarda net hata ve noksan kaleminde ortaya çıkan yüksek miktarlı girişlerin Körfez ülkelerinden geldiği, son yıllarda ise Katar'dan geldiği şeklinde söylentiler var. Ancak neden ve ne karşılığı geldiğini kimse bilmiyor.

   Ödemeler bilançosunda böyle sonuçların, bizden başka, bir başka ekonomide olduğunu zannetmiyorum.

   Öte yandan, bu sene 8 aylık dönemde, hisse senetleri ve Devlet İç Borçlanma Senetleri gibi portföy yatırımlarında 2,2 milyar dolar net çıkış yaşandı. Oysa ki 2017 yılının aynı sekiz ayında 20,2 milyar dolarlık net giriş yaşanmıştı.

   Net hata ve noksandan sonra sıcak para da dediğimiz bu portföy yatırımlarının Türkiye'ye giriş ve çıkışı öteden beri aşırı hareketli olmuştur. Bu yüzden piyasa spekülatif ve aşırı kırılgan bir yapı kazanmıştır.

   Özetle bugün yaşamakta olduğumuz ekonomik istikrar sorununun temelinde yatan nedenlerden birisi de, giren ve çıkan yabancı sermayenin kontrolsüz olmasıdır.”

   “CEVAP VERMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR”

   Prof. Dr. Esfender Korkmaz, yazısını şöyle noktaladı:

   “Uygulama ve ekonomik gerçekler gösteriyor ki, kontrolsüz yabancı sermaye; sermaye ve sıcak paranın olduğu spekülatif piyasalara doğrudan yabancı yatırım sermayesi girmiyor.

   Mamafih; 2018 ilk sekiz ayında 2017 ilk sekiz ayına göre giren doğrudan yabancı sermaye, 5,4 milyar dolardan 4,4 milyar dolara gerilemiştir.

   Kaldı ki bize gelen doğrudan yabancı yatırım sermayesi sıfırdan fiziki yatırım için gelmiyor. Mevcut üretim tesislerini satın almak için geliyor. Bu nedenledir ki ilave üretim kapasitesi ve istihdam yaratmıyor.

   Dahası kendi ülkesinden uzman getirerek, kendi ana kuruluşundan ara malı getirerek, üretim ve istihdam alanlarında eksi yönde etkili oluyor.

   Yine bu sekiz ayda, bankaların yurt dışı muhabirlerinde tuttukları efektif ve mevduatlarında bir artış olmuştur. Özel sektör dış borçlanması artmıştır.

   Sonuç: Döviz kurlarının arttığı bir dönemde kaynağı belirsiz bu dövizler nereden geldi? Bu kadar döviz girişine rağmen kur artışı neden devam etti? Neden Merkez Bankası ilk başlarda faizi artırarak, kur artışını engellemedi? Kaynağı belirsiz dövizler daha ne kadar gelecek? Bu sorulara normal iktisat politikaları ve piyasa kuralları içinde cevap vermek mümkün değildir.”
   |
   |
   _____________________________

   "En faziletli cihat zalim bir idarecinin yanında ona adaleti söylemektir. HZ. MUHAMMED"
   "Bir insan taraf tutmaya başlar başlamaz, dünyada da o gerçekleri o kadar az görmeye başlar. HEYWOOD BRAUN"
   “Eğer birileri oturduğu koltuktan kalkmakta sıkıntı yaşıyorsa, kesin altına pisletmiştir.” Hindistan Atasözü"
Reklamlar
SEO
Paykasa
nice türkiye
paykasa
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,156
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.