Şimdi Ara

Türkiye Ekonomisi neden likidite krizine girecek, ekonomi çökecek? Gelin anlatıyorum.. (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
879
Cevap
59
Favori
54.611
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
461 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Üretimi olmayan ülkeler batmaya mahkumdur..
  • Bunlar batmaz, yatsın kalksın eskilerin yaptıklarına dua etsinler, şimdi sata sata bitiremiyorlar, böylece krizi erteliyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Merkur

Bunlar batmaz, yatsın kalksın eskilerin yaptıklarına dua etsinler, şimdi sata sata bitiremiyorlar, böylece krizi erteliyorlar.

Satacak birşey kalmadı. Şimdi Şeker Fabrikalarını satmaya çalışıyorlar böyle 3-5 bişey kaldı.

Sonra satacak birşey kalmayacak. Sonra likidite elde kalmayacak. Dışardan borçlanacağız ya da içerden para basacağız.

O gün bu konuları neden açtığım daha net anlaşılacak.
  • Ekonomiden anlayan arkadaşlara birkaç sorum var merakımdan soruyorum herhangi bir kötü niyetim yok bilimsel bir şekilde aydınlatan olursa sevinirim.

1-) Bu kadar fazla AVM var ve çok fazla mağaza dolu aynı şekilde kiralar çok yüksek ekonomide bir krizin olduğu belli fakat bu mağazalar nasıl dönüyor ?

2-) Lüks araç ve ev sayısında inanılmaz bir şekilde artış olduğunu gözlemledim. Avrupa da insanların ile bu kadar lüks tutkusu yokken bu kadar lüks araç ve ev nasıl alınabiliyor ?

3-) Kamuya çok fazla alım yapıldı bu alınan memurların maaşı özel sektörden daha yüksek gördüğüm kadarıyla. Bu kadar maaş devlet tarafından nasıl ödenecek, bu durum ekonomiyi sarsmaz mı ?

4-) TSK tarafından yapılan operasyonların mali boyutlarını merak ediyorum ekonomiye nasıl bir etkisi olur ?

5-) Dövizde ki artış daha ne kadar sürer ve muhtemel etkileri ne olur ?

6-) Borsanın yükselmesi veya düşmesinin etkileri nelerdir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Black.Sabbath -- 23 Şubat 2018; 1:4:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Black.Sabbath

Ekonomiden anlayan arkadaşlara birkaç sorum var merakımdan soruyorum herhangi bir kötü niyetim yok bilimsel bir şekilde aydınlatan olursa sevinirim.

1-) Bu kadar fazla AVM var ve çok fazla mağaza dolu aynı şekilde kiralar çok yüksek ekonomide bir krizin olduğu belli fakat bu mağazalar nasıl dönüyor ?

2-) Lüks araç ve ev sayısında inanılmaz bir şekilde artış olduğunu gözlemledim. Avrupa da insanların ile bu kadar lüks tutkusu yokken bu kadar lüks araç ve ev nasıl alınabiliyor ?

3-) Kamuya çok fazla alım yapıldı bu alınan memurların maaşı özel sektörden daha yüksek gördüğüm kadarıyla. Bu kadar maaş devlet tarafından nasıl ödenecek, bu durum ekonomiyi sarsmaz mı ?

4-) TSK tarafından yapılan operasyonların mali boyutlarını merak ediyorum ekonomiye nasıl bir etkisi olur ?

5-) Dövizde ki artış daha ne kadar sürer ve muhtemel etkileri ne olur ?

6-) Borsanın yükselmesi veya düşmesinin etkileri nelerdir ?

1) O AVM'lerin çoğunda işler kesat anca dönüyor ama bazı markalar kriz dinlemez iş yapar. Mesela Mavi, Lc Waikiki vs. Hatta LC W. kriz zamanlarında daha çok kar elde ediyor bile olabilir. Çünkü marka alan insanlar o dönemde oralara akın ediyorlar. Tabi son dönemde bu tarz firmalara verilen KGF kredilerini de unutmamak lazım.

2) Ekonomik kriz dönemlerinde zengin daha zengin fakir daha fakirleşir. Şöyle düşünün 2 yıl önce 180.000tl'ye alınan BMW 3 kasa 40. yıl versiyonu şuan vergi ve kur artışları ile 280.000tl flndır sanırım ikinci eli. Ya da iki yıl önce dolar 2.80tl iken 1 milyon dolarınız olduğunu düşünün. 2 milyon 800 bin paranız şuan 3 milyon 800 bin. O zamanda 1 milyon olan ev fiyatı ise şuan 800 bin.

İşte insanlar böyle anlarda bu durumlardan kar sağlıyor. Bu örnekler çoğaltılabilir.

3) Evet devlet memura ödeyeceği parayı hazineden alır hazinede para yoksa merkez bankasından para basılır gelir o konuda bir sıkıntı olmaz. TL basma yetkisi bizde:)

4) Savaş masraf demektir. İlk başta iç ekonomide canlanma yapar. Yerli silah, yiyecek içecek vs. Ama bunlar enflasyon ve cari açık olarak döner. Ama savaştığınız yerde petrol bulursanız ilerde bunu değiştirebilirsiniz. Ama Afrin'de öyle bir durum yok..

5) Dövizdeki artış uzun yıllar devam edecek gibi görünüyor maalesef. Çünkü cari açık veren bir ülkeyiz. Ve yapısal reformlar yapmıyoruz. Yüksek teknolojili mal üretmiyoruz vs. Ama bol bol imam hatip liseleri açtık hamdolsun..

6) Borsanın yükselmesi eğer yatırımcı iseniz size kazandırır değilseniz sizi etkileyen birşey olmaz. Bu arada bizim borsamızda var alan paraların %67'si yabancılara aittir. Burda bir artış olduğunda 100 lira kar varsa bunun 67tl'sini yabancılar kazanır gider hamdolsun. Bu yüzden sevinmenin ne kadar faydası vardır tartışılır maalesef..

Elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım umarım kafanıza takılan soru işaretleri gitmiştir.

• Equris kullanıcısına yanıt
    hiperenflasyon olur mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • realistik yönetmen kullanıcısına yanıt
    Şuanda gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok satılmış para birimi Türk Lirası hocam. Dünyada enflasyon yokken %13 enflasyonu görmeyi başardık.

Bu kafa ile herşeyi görebiliriz şaşırmam.

Ama asla ve asla hiperenflasyonu olan bir ülkede yaşamak istemiyorum. Ağzımızdan yel alsın..

Ben Türkiye'nin isterse herşeyi başarabileceği güçte olduğuna inanıyorum. Ama biz yapısal sorunları faiz seviyelerine bağlıyoruz ekonomide. Bizim sorunlarımız faizle çözülecek seviyede sorunlar değil..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ComradeMRX

quote:

Orijinalden alıntı: MiLLETiNVEKiLi

Bunu söylemek için müneccim olmaya gerek yok... Bankacılık dilini kullanınca farklı birşey olmuyor

Likitide:(değişik tanımlar var ama en iyisi bu sanırım ) herhangi bir ekonomik varligin istenildigi zamanlarda herhangi bir zarara ya da kayba ugramadan paraya cevrilebilme derecesi

her yıl 40 milyar dolar açık veren bir ülkenin eninde sonunda olacağı şeydir. Fakat ülkelerin paraya çevrilecek değeri fazladır. Mesela Kıbrısı pazarlayabilir, güneydoğoyu pazarlayabilir , boğazları pazarlayabilir, ormanları pazarlayabilir TABİİ ÜLKEDE MİLLET YERİNE VASIFSIZ İNSANLAR YAŞIYORSA

akp artık toprak satışına mı başlayacak??

14 Şeker fabrikası satılacakmış. Bu daha başlangıç

https://www.aydinlik.com.tr/turk-seker-fabrikalari-abd-li-cargill-istedi-diye-mi-satiliyor-mehmet-akkaya-kose-yazilari-subat-2018

• Hocam meraktan soruyorum hani günümüzde yerli-milli vurgusu bu kadar yapılıyorken halk olarak herkes yerli malına sahip çıksa, milletvekilleri vs. herkes Türkiye'de üretilen ürünleri kullansa ama tabi bunun sonucunda yabancı sermaye ülkeden çekilse uzun vadede daha mı iyi olur yoksa kötü mü olur?
    Birde özel değilse mesleğiniz nedir merak ettim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aquess -- 25 Şubat 2018; 14:28:56 >
  • Aquess kullanıcısına yanıt
    Elbette daha iyi olur tabi ki fakat sorun şu; yerli malı olarak kullanabilceğimiz şeyleri zaten kullanıyoruz halk olarak fakat asıl para kaçırdığımız şeylerin yerli olanı yok. Olsa bile tercih sebebi değil. Mesela yerli telefon vestel. Yerli araba zaten yok. Yerli bilgisayar firması vs.

Zaten bunları üretmeye kalkasınız bile çoğunun patenti alınmış durumda. Artık üretmekten ziyade patent almak önemli. Dünyada patent savaşları ön plana çıktı. Patent almak için birşeyler geliştirmeniz gerekiyor bunun içinde kaliteli üniversiteler gerekiyor. Meslek olarak ise kendimce birşeyler kazanmaya çalışan biriyim diyeyim:)
    Sevgili kardeşim konunda hemfikiriz ama bu son cümlen olmamış.Vestel yerli marka olabilir fakat üretimi yerli değildir.Para dışarı gitmesin diye vestel alın denmesi son derece gülünçtür çünkü vatandaş parayı vestele verse dahi vestel parayı dışarı yolluyor.Montaj ettikleri parçaları yurtdışından ihraç ediyorlar.Ayrıca vestel vergisi diye bişiy var bu markayı nasıl savunalım ki? Malı iyi olsa isteklerimizi zaten dışarda aramayız değil mi?

Konuya dönecek olursak , şuanki ekonomik durum için bütün suç ülkeyi yönetenlerde değildir ama büyük pay onlara aittir.Sonuçta önleyici kararları kendilleri vermekte. Eskiden para azdı fakat bir değeri vardı.Şimdi para çok ama değeri yok , bu ekonomik model çin japonya gibi üretime dayalı ekonomilerde işe yarar , bizde ise felakete yol açar.

Hocam sadece teknolojik ürünler değil mesela giyimden gıdaya sadece yerli malı kullansak durum daha farklı olur muydu acaba?
  • WhiteLeon kullanıcısına yanıt

• quote:

Orijinalden alıntı: Aquess

Hocam sadece teknolojik ürünler değil mesela giyimden gıdaya sadece yerli malı kullansak durum daha farklı olur muydu acaba?

Eğer yerli malı diye aldığınız gıda'nın üretildiği maddeler, kıyafet için kullanılan iğne iplik kumaş yani hammedeleri ithal edilmiyorsa işe yarar.

Mesela bugün bir rakam açıklandı ve tarihin en büyük dış ticaret açığını verdik.

Kur yükseldi diye ihracatımız arttı deniyor ve bu iyi birşey gibi lanse ediliyor ama kur arttığı için ithalatımız ihracatımıza göre daha çok arttı ve ihracatın ithalatı karşılama oranı düştü. Yani sattığımızdan daha çok satın alarak yurtdışına para kaçırıyoruz.

Bizim ithalatı bırakıp yerli malına dönmemiz lazım ama samanı, eti bile ithal eder olduk sözde tarım ve hayvancılık ülkesiydik..

• Son olan olayları nasıl yorumluyorsun?

• quote:

Orijinalden alıntı: amacsızpanda

Kardeş güzel yazıyorsun mantıklı yazıyorsun ama ben sana başka bir pencere açmak istiyorum.

Ülkelerin gelişiminde acaba şu an devlet mi etkili özel sektör mü?

Misal Apple ı abd devleti mi çıkartıyor

Ya da lg yi kore devleti mi

Veya dacia yı çekya mı?

Anlatmak istediğim şu. Devlet ekonomide belirleyici faktör değildir. Yatırımı devlet yapmaz. Fabrika kurmaz. Kurmamalıdır da. Çağdaş dünya dediğiniz düzende de bu böyledir. Ha Çin gibi sosyalist bir ülke olsak olabilir

Devletin yapacağı iş bellidir. Destek verir teşvik verir altyapısını hazırlar. Her türlü desteği verir. Gerisi özel sektörün işidir.

Bak daha açık olsun diye şu örneği vereceğim

Tayyip Erdoğan yerli otomobil için kaç senedir şirketleri heveslendirmek için her yolu denedi. Teşvik destek vergi muafiyeti beleş arazi yapın da ne İstiyorsanız devlet emrinize amade demedi mi?

Peki bizim yıllardır 3 tane teneke yapıp bir dünya markasıyız diyen büyük holdingler ne yaptı? Yeri gelince fiat için egea yı tasarlayan connecti yapan mühendisleri olan büyük? Holdingler ne yaptı?

Devlet enerji yatırımları için her türlü desteği verirken hangi büyük? Holdingimiz yatırım için kılını kığırdattı?

Baktı devlet olmayacak kendisi el atmaya başladı.

2016 da 950 bin adet taşıt satılmış Türkiye de. Bunun 138 bini wolksvagen.

İşte bizim sıkıntımız bu. Biz sadece kendi arabamız olsa milyarlarca euro doların ülkemizde kalmasını sağlayacağız.

Ha likidite problemimiz elbette olacak. Hatta daha kötü günler de gelebilir.çünlü üreten yok. Yatırım yapan yok. Çünkü zamanında beslenip büyütülen şirketler vatansever değil. İçlerinde vatansever olanları da zaten gökdelenler de katlettiler.

Ha ben şunu diyeyim. Yerli otomobil yerli motor benzeri ve tabi chip üretimi gibi daha yüksel teknoloji gerektiren yatırımlar zaman ister. Heleki özel sektörün bizimki gibi ülkeler için daha zor.

Özetle her şeyi devlet yqpmaz. Her şeyi devletten bekleyen toplum armut piş ağzıma düş misali düşüncede olan tembel teneke toplumlardır.

Şu günleri hayırlısıyla atlatırsak önümüz aydınlık Allah'ın izniyle

Ahahahahahahahahahhahahah bunu mizah sayfalarına koysan hiç farketmez gideri var

• Walla beyler konu açılmadan önce de sonra da bilen biliyordu işin bu raddeye varacağını.Dolar olmuş bilme ne kdr ama euro büyük sıçrama yaptı.Parası olan dolara.Parası ve zekası olan ise euroya bastı parayı.Cari açık ekenomik problemler,likidite sorunu çok mu umrunda zannediyorsunuz bu hükümetin.Kaç tane ilaç sgk ödemesinden çıkarıldı biliyor musunuz?Sgk ya ait 35 taşınmazı ihaleye açıyorlar.Paramız öyle değersizleşti ki düşünün.Brezilya reali 1 tl 20 kuruş ediyor artık.Şeker fabrikalarını niye satıyorlar zannediyorsunuz?Bunların işi gücü inşaat sektörünü kamçılamak.Atatürkün ne zorluklarla kurdurduğunu kaç kişi biliyor o fabrikaları.Herşeyi geç bu ülke ne krizler gördü.O zaman bile satılmadı.Düşünün halimizi.2019 seçimlerine kadar krizi saklıyacaklar saklamak zorundalar.Sonrası Allah kerim diyorlar.
    Bugün vatandaş 21 tl lik ilaca 19 tl fark ücreti ödüyorsa.Hastanelerden randevu alınamaz hale gelmişse.Bedava olması gerekn ilaçları vermiyorsa devlet.Ülke yönetimi bitmiştir.Venezuela,mısır,ırak,suriye örneği var karşımızda.Herşey bitti milli değerlerimize el atıyorlar.İstiklal marşını ilahiye çevirdiler.Bunlar hep nabız yoklamaktır.
    Ekonomi üzerinde manipülasyon yapılıyor.Bu ülke nasıl büyüdü açıklayayım
    Reklamlarda masrafsız krediler dönüyor,faiz oranları 1,50 den başlıyor.Misal benim de herkes gibi kredi borcum var.25 bin.Ödemesi 12 bin kaldı.Banka bana kredi veriyor düşünün.35 bin kredi veriyor.Geri ödemesi 50 bin tl
    Satılan evler şimdi al 2019 da öde aylık 1000 tl taksit
    Satılan telefonlar ya banka kredisi ya da operatör aracılığıyla faturalara ek olarak satılıyor.
    Şimdi anladınız mı ekonomi nasıl büyümüş,bankalar nasıl kar üstüne kar etmiş.Emlak sektörü nasıl büyümüş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gscarbon -- 23 Mart 2018; 7:33:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sanjayra

Son olan olayları nasıl yorumluyorsun?

Böyle olaylarda bu tarz tepkiler normal. Ticaret savaşları başlarsa korumacılık boy gösteriyor demektir. Böyle bir durumda zaten ana vatanına dönmek isteyen doların dönüş hızı hızlanıyor.

Bizim gibi ülkelerde doğrudan yatırımlar yerine sıcak para ile ekonomiyi çevirdiğimiz için diğerlerine göre daha çok etkileniyoruz.

Bu konuda anlattığım konunun ana fikrine paralel hareketler bunlar.

Bunu pek çok kez dile getirdim. 1 yıl öncede yazmıştım, Türkiye'de Merkez Bankası faizleri yavaş yavaş şuana kadar %16-17 civarına çekmeli, özellikle tarım ve üretim desteklenmeliydi. Geç kalındı..

Her geçen zaman aleyhimize işliyor. Dışarıda bahar havası esmediği sürece işimiz zor..

Hocam kısa vadeli öngörüleriniz tutmuş sayılır ancak hükümet KGF'leri ertelemek adına bu sefer ciddi bir risk alıp resmen karşılıksız para dağıtıyor. Sanırım öngörülerinizi sertleştirmeniz gerecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-A984A1CC7

Hocam kısa vadeli öngörüleriniz tutmuş sayılır ancak hükümet KGF'leri ertelemek adına bu sefer ciddi bir risk alıp resmen karşılıksız para dağıtıyor. Sanırım öngörülerinizi sertleştirmeniz gerecek.
    Haklı olabilirsiniz ama ben 2021 yılı gibi sert bir dalga vurması öngörümü sabit tutuyorum hocam. Bakalım neler olacak..
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.