Şimdi Ara

Turkiye'den Almanya'ya tokat gibi yaptirim: Almanya Gumruk Birliginden atiliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
1
Favori
6.033
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Konu basligi haydarali nin istegi uzerine degistirilmistir.

Almanya Ekonomi Bakanlığı'ndan Türkiye ile ilgili yeni bir açıklama yapıldı.

Bakanlık sözcüsü yaptığı açıklamada, Almanya'nın mevcut koşullarda Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasını uzatılmasının mantıklı olup olmadığını AB'deki ortaklarıyla tartışılacağını söyledi.

Sözcü ayrıca Türkiye'ye karşı başka önlemleri de halen gözden geçirmekte olduklarını söyledi.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/1573914-almanya-dan-simdi-de-gumruk-birligi-cikisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REV0 -- 24 Temmuz 2017; 18:4:26 >

• Trollerin konularını kapatmazlar doğru dürüst konuları kural dışı konu diye kapatırlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gümrük birliği bizim için kötü değil mi zaten?

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

Gümrük birliği bizim için kötü değil mi zaten?

Evet ve hayir.

Hali hazirda Turkiye her seferinde "Cikariz ulan birlikten" dese de, Turkiye'de uretim yapanlar da bu gumruk birliginden yararlaniyor. Kalkmasi durumunda, Turkiye'deki uretici AB'dekinden daha fazla zarar gorecektir. Cunku daha once actigimiz ve silinen ambargo konusunda da dedigimiz uzere; AB'nin Turkiye'ye ihracati, ekonomisinin yuzde 2'sine, Turkiye'nin ise yuzde 50'sine denk geliyor.
  • serbest ticaret anlaşmaları anlaşma yapan ülkeler için her zaman faydalıdır yalnız aynı koşullar altında.

bakın bir örnek verecem. ab nin serbest ticaret anlaşması olan bir x ülke ile yapılan ticarette biz gümrük birliği üyesi olduğumuzda o x ülke malları bize hep gümrüksüz geldi. ama biz onlara satarken ab üyesi olmadığımızdan bizim mallarımız gümrük vergisine tabi tutuldu.

ha diğer taraftan biz hep az satan ve çok alan bir ülke olduk maalesef. ithalatımız her zaman ihracatımızdan fazla oldu. yani olay şu. biz kaybedersek onlar daha çok kaybeder. ha biz ilk başta zorlanabiliriz ama şu da var. uzun vadede iç üretime olumlu yansır.

en büyük olumsuz tarafı yabancı yatırımların kötü etkilenmesi olur. ona da elbet çare bulunur.

ha bu kararın alınmasında (eğer alırlarsa) bilin ki dert ekonomik değil siyasidir. ve Türkiye'yi yıpratmak en büyük niyettir. şunu unutmayın bunların genlerindeki Türk düşmanlığı kıyamete kadar bitmeyecek. ne zaman ki bu ülke azıcık belini doğrultmaya kalksa ellerinde ne kadar koz varsa amansızca kullanacaklardır.

onun için umurum da bile değil. uzatmazlarsa da uzatmasınlar. ismet inönüyü sevmem ama tam isabet bir sözü vardır

Dünya yeniden kurulur ve gerekirse Türkiye o yeni dünyadaki yerini alır.

• Almanya bizi kıskanıyor, çekemiyor o yüzden ambargo uyguluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: amacsızpanda

serbest ticaret anlaşmaları anlaşma yapan ülkeler için her zaman faydalıdır yalnız aynı koşullar altında.

bakın bir örnek verecem. ab nin serbest ticaret anlaşması olan bir x ülke ile yapılan ticarette biz gümrük birliği üyesi olduğumuzda o x ülke malları bize hep gümrüksüz geldi. ama biz onlara satarken ab üyesi olmadığımızdan bizim mallarımız gümrük vergisine tabi tutuldu.

ha diğer taraftan biz hep az satan ve çok alan bir ülke olduk maalesef. ithalatımız her zaman ihracatımızdan fazla oldu. yani olay şu. biz kaybedersek onlar daha çok kaybeder. ha biz ilk başta zorlanabiliriz ama şu da var. uzun vadede iç üretime olumlu yansır.

en büyük olumsuz tarafı yabancı yatırımların kötü etkilenmesi olur. ona da elbet çare bulunur.

ha bu kararın alınmasında (eğer alırlarsa) bilin ki dert ekonomik değil siyasidir. ve Türkiye'yi yıpratmak en büyük niyettir. şunu unutmayın bunların genlerindeki Türk düşmanlığı kıyamete kadar bitmeyecek. ne zaman ki bu ülke azıcık belini doğrultmaya kalksa ellerinde ne kadar koz varsa amansızca kullanacaklardır.

onun için umurum da bile değil. uzatmazlarsa da uzatmasınlar. ismet inönüyü sevmem ama tam isabet bir sözü vardır

Hocam bu "biz kaybederiz ama en cok onlar kaybeder" argumanini defalarca acikladik.

AB'nin turkiye'ye sattigi mallarin, kendi ekonomisinde payi, yuzde 2 civari.

Sayiyla IKI.

Turkiye'nin AB'ye sattigi mallarin kendi ekonomisinde payi yuzde 50 civari.

ELLI.

Turkiye AB'ye yaptirim uygulasa sinek viziltisi kalir, AB Turkiye'ye yaptirim uygulasa, Turkiye 1 gecede iflasini aciklar. Turkiye oyle yeni pazar bularak krizi atlabilecek bir durumda degil; Suriye'yle kavgaliyiz, Rusya mallari alip geri yolluyor, Ermenistanla durum ortada, Yunanistanla kavgaliyiz, Iranla kavgaliyiz, Irakla kavgaliyiz, Misirla kavgaliyiz, Israille kavgaliyiz, Libya zaten failed state.

AB'nin yarattigi alim hacmini yaratacak hangi grup veya ulke var ?

Almanya ardi ardina yaptirim aciklayip, DH yonetimi konularini silerken, AKP'den hala bir aciklama gelmedi, "AB'nin Turkiye'ye ihtiyaci var, yapmayin etmeyin" laflari disinda bir sey goremedim simdiye kadar.

• hayırola.. sen sabah akşam burda hükümeti yıkmaya çalışıyorsun.. soda verelim mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sağ tık

hayırola.. sen sabah akşam burda hükümeti yıkmaya çalışıyorsun.. soda verelim mi?

Gunluk sen FETOcusun piyangosu yine bana vurdu anlasilan.

Soda degil de, Carlsberg varsa alirim. Yoksa Jack Daniels' da olur
  • linkteki yorumlara bak bunlar ne yiyip ne içiyor , nasıl bir hava soluyor

Turkiye'den Almanya'ya tokat gibi yaptirim: Almanya Gumruk Birliginden atiliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: REV0

quote:

serbest ticaret anlaşmaları anlaşma yapan ülkeler için her zaman faydalıdır yalnız aynı koşullar altında.

Hocam bu "biz kaybederiz ama en cok onlar kaybeder" argumanini defalarca acikladik.

Sayiyla IKI.

ELLI.

Turkiye AB'ye yaptirim uygulasa sinek viziltisi kalir, AB Turkiye'ye yaptirim uygulasa, Turkiye 1 gecede iflasini aciklar. Turkiye oyle yeni pazar bularak krizi atlabilecek bir durumda degil; Suriye'yle kavgaliyiz, Rusya mallari alip geri yolluyor, Ermenistanla durum ortada, Yunanistanla kavgaliyiz, Iranla kavgaliyiz, Irakla kavgaliyiz, Misirla kavgaliyiz, Israille kavgaliyiz, Libya zaten failed state.

Almanya ardi ardina yaptirim aciklayip, DH yonetimi konularini silerken, AKP'den hala bir aciklama gelmedi, "AB'nin Turkiye'ye ihtiyaci var, yapmayin etmeyin" laflari disinda bir sey goremedim simdiye kadar.

ben onlarda da kaybeder derken ithalat ihracat oranları üzerinden yazdım. ha etki olarak 27 mi kaçsa ab üyesi 27 üyeye olan etkisiyle 1 ülkeye olan etkisi zaten karşılaştırılamaz zaten. o konuda haklısın.

ha bunların zaten gümrük birliği çıkışı da senin yazdıklarına paralel. onlar da çok iyi biliyor şu an Türkiye'nin ihracat potansiyeli olarak iyice sıkıştığını. ortadoğu bitik çevre zaten düşman rusya desen bela. Türkiye için en büyük pazar ab. bunu onlarda çok iyi biliyor. ve sana bunu kullanarak sopa sallıyorlar.

ha bizim esasen bir handikabımız var yoksa varya vız gelir trıs giderler. o da milli üretim çeşitliliğimizin zayıf olması. misal şöyle izah edeyim.

2016 da sadece Türkiye'de 138 bin wolksvagen binek aracı satılmış. misal adam deseki ben senin malını almıyorum. ya da gümrük vergisi şu kadar koyacam. senin kendi üretimin olsa şunu çok rahat dersin. al bir tarfına sok malını ben de senin malını almıyorum. burda mantık şu. senin için önemli olan üretim. üretimin durmaması lazım. durmaması için de pazar lazım. şimdi onlar senin malını almayarak pazarını elinden aldıklarında sen de onların malını almayarak onlardan oluşan boşluğa kendi mallarına pazar açarsın. yani bir nevi denge kurulur. işte burda bizim handikabımız ortaya çıkıyor. çünkü bizde üretim çeşitliliği çok zayıf. yoksa istedikleri kadar koysunlar.

tabi şunu da unutma. insan sıkışmayınca çok çaba sarfetmezmiş. bu ülkeyi ne zaman sıkıştırdılar biz o zaman başımızın çaresine bakmamız gerektiğini anladık. biz bu zamana kadar tembellik etmeyip milli üretim çeşitliliğini artırabilseydik kimseye muhtaç olmazdık.

tabi burda milli duruş ta önemli. biz cebimize giren 2 kuruşun hesabını mı yapacağız yoksa şerefimiz ve milli onurumuzu mu düşüneceğiz. zaten en büyük sıkıntımız bu. biz milletçe hööööyyt diyebilsek, milletçe birlik olabilsek bunlar bunu yapmayı bırak akıllarına bile getirmezlerdi.

velhasıl kelam. bunu yapmak isterlerse onları engelleme gücümüz yok. ama sırf onların yapmaması için taşşaklarını sıvazlayacaksak sokmuşum ben gümrüğüne birliğine.

• Turkiye 2008 oncesi Avrupa ligini kendine hedef secti acilimlari ve atilimlari bu yonde yapiyordu. 2008 krizinden basi dik cikmis bir Turkiye sonrasi taslar bir sekilde yerinden oynadi ve Arap bahari ve son olarakta Suriye ic savasiyla dengesizlesen ortamda Turkiye bir yandan bir turlu cozemedigi PKK sorunu ve anayasal ve hukuk alanlarindaki basarisizliklari ve ic hesaplasmalarin tutarsizlastirdigi ortamda surekli olarak yanlis ata oynayarak bir acmazin icine dusmustur.

Turkiye tarihi boyunca ic ve dis guclerin bertaraf etmek icin ugrastigi bir mecradir. Olan da halkina (Turk, Kurt, Alevi vs.. demeden) olmaktadir.

Turkiye'nin gelecegi malesef Suriye'nin yasadiklariyla aynidir. Ve onumuzdeki 30-40 sene aci cografyasi olmaya devam edecektir.

Turkiye'nin yeni yeri orta dogudur.

Bunu halkin anlamasi icin UEFA dan kovulup orta dogu grubuna atilmamiz lazim. Ancak futbolla anlayacaklar Turkiye'nin yeni ligini.

Deniz Orsel @ 2017

• Amazon konusu kapatılır, Gümrük birliği konusu kapatılır. Ne yapılmaya çalışılıyor anlamıyorum...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: REV0

quote:

Sayiyla IKI.

ELLI.

ben onlarda da kaybeder derken ithalat ihracat oranları üzerinden yazdım. ha etki olarak 27 mi kaçsa ab üyesi 27 üyeye olan etkisiyle 1 ülkeye olan etkisi zaten karşılaştırılamaz zaten. o konuda haklısın.

ha bunların zaten gümrük birliği çıkışı da senin yazdıklarına paralel. onlar da çok iyi biliyor şu an Türkiye'nin ihracat potansiyeli olarak iyice sıkıştığını. ortadoğu bitik çevre zaten düşman rusya desen bela. Türkiye için en büyük pazar ab. bunu onlarda çok iyi biliyor. ve sana bunu kullanarak sopa sallıyorlar.

ha bizim esasen bir handikabımız var yoksa varya vız gelir trıs giderler. o da milli üretim çeşitliliğimizin zayıf olması. misal şöyle izah edeyim.

2016 da sadece Türkiye'de 138 bin wolksvagen binek aracı satılmış. misal adam deseki ben senin malını almıyorum. ya da gümrük vergisi şu kadar koyacam. senin kendi üretimin olsa şunu çok rahat dersin. al bir tarfına sok malını ben de senin malını almıyorum. burda mantık şu. senin için önemli olan üretim. üretimin durmaması lazım. durmaması için de pazar lazım. şimdi onlar senin malını almayarak pazarını elinden aldıklarında sen de onların malını almayarak onlardan oluşan boşluğa kendi mallarına pazar açarsın. yani bir nevi denge kurulur. işte burda bizim handikabımız ortaya çıkıyor. çünkü bizde üretim çeşitliliği çok zayıf. yoksa istedikleri kadar koysunlar.

tabi şunu da unutma. insan sıkışmayınca çok çaba sarfetmezmiş. bu ülkeyi ne zaman sıkıştırdılar biz o zaman başımızın çaresine bakmamız gerektiğini anladık. biz bu zamana kadar tembellik etmeyip milli üretim çeşitliliğini artırabilseydik kimseye muhtaç olmazdık.

tabi burda milli duruş ta önemli. biz cebimize giren 2 kuruşun hesabını mı yapacağız yoksa şerefimiz ve milli onurumuzu mu düşüneceğiz. zaten en büyük sıkıntımız bu. biz milletçe hööööyyt diyebilsek, milletçe birlik olabilsek bunlar bunu yapmayı bırak akıllarına bile getirmezlerdi.

velhasıl kelam. bunu yapmak isterlerse onları engelleme gücümüz yok. ama sırf onların yapmaması için taşşaklarını sıvazlayacaksak sokmuşum ben gümrüğüne birliğine.

Bazıları için hayat ne kadar basit ve güzel; keşke benim için de öyle olabilseydi...

• Onlar daha çok zarar görür kaldırılsın

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • gümrük birliği yüzünden tarım ve sanayimiz bitmişti isabet olmuş.
  • tabi bir de şu var. şu an süresi dolan anlaşmanın

yine aynı şartlar da kalması için de önceden tedbir alma niyeti de olabilir. çünkü Türkiye uzun zamandır iyileştirme istiyordu.

dert bu da olabilir.

bakalım görecez.
  • Konu kaldırılıyor çünkü olmamış şeyler olmuş gibi açılıyor.

Hiçbir şey yapamazlar. Hepsi boş ve seçimlere yönelik.

Ha oldu da ipler koptu. Üretim yaparız, kendi kendimize yeteriz.

• quote:

Orijinalden alıntı: SonViraj

Trollerin konularını kapatmazlar doğru dürüst konuları kural dışı konu diye kapatırlar.

Forumun yöneticileri de trol çünkü.
  • GB ni kolay kolay kaldıramazlar. Aksine tarımda GB ne geçerek tarımımızı bitirecekler. Çok yönlü bir konu. GB den biz zararlı çıktığımız için kaldıracaklarını sanmam. Ancak zarara falan bakmayıp bizim ihraç mallarımıza ek vergi koyarlarsa ciddi sorun yaşarız. Yatırımlar kesilir. Mevcut yatırımcılar küçülmeye gider. Örneğin otomotiv sanayii ihracatımız çok kötü etkilenir. 10 yıl önceki Hyundai fabrikasını Çek cumhuriyetine kaptırmıştık. GB biterse Türkiye'yi hiç bir yatırımcı düşünmez bile. AB de bir bedel öder tabii ki. Ancak bize etkisi yıkıcı olur.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.