Şimdi Ara

Türkiye'deki Üniversiteleri Tek Resim İle Özetliyorum (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
1
Favori
2.617
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Konuyu açan arkadaş sen ODTÜ'de okuduğuna emin misin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Beyler bu yazdiginiz yorumlardan anliyorum ki sizde bu sistemin birer kölesi olmussunuz ne diyeyim kolay gelsin size

• Burak Holding kullanıcısına yanıt
    Ozbakan 86457 tane mail atinca ben de boyle oluyorum hocam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 11mf

Bir söz var "para mutluluk getirmez ama spor arabanın içinde ağlamanın tadı farklıdır"
    Bizimki de o hesap mezun olunca bi boka yaramayacağını biliyoruz ama girmişken bari boğaz manzaralı güzel bir yere girelim diyoruz.
    Güzeldi
  • 11mf kullanıcısına yanıt
    eger bogulacaksak da buyuk denizde bogulalım misali
  • Yirikalische kullanıcısına yanıt
    Ben arkadaşın tespitlerini çok yanlış bulmadım. Fakat hiçbir çözüm önerisi sunmamış, hatta önerdiği şey bu okullara hiç gitmemek. Bu işin sonu ne olur, daha beter batarsınız diye kafa yormamış hiç. O açıdan tespitlerinde doğruluk payı olsa da, tamamı itibarıyla vermeye çalıştığı mesaj anlamsız olmuş.

Yalnız ben okuduklarımdan, "sanki yurt dışında sınav yok" kısmını hiç çıkaramadım. Buna pek değinmemiş arkadaş. Yine de irdelememiz gerekirse, evet yok. Özellikle o örnek verdiğiniz iki yerde Almanya ve İsviçre'de yok, o ülkelerin en iyi okullarını yazmışsınız. Bu okullara girmek oldukça kolay, sınav falan yok. Orada konuşulan dili bilmenizi istiyorlar, lise diploması istiyorlar, başka da bir şey istemiyorlar. Kendi verdiği lise diploması ve üzerinde yazılan notlara hiç güvenemeyip, hiç değer vermeyip yeniden ulusal sınavlara ihtiyaç duyan ülkeler ya gelişmemiş, ya eğitim sistemi iyi olmayan, ya emperyalizm altında ezilen veya nüfusu çok fazla olan yerler oluyor. Bazı örnekler verelim; Hindistan, Vietnam, Japonya, Güney Kore, Çin...
    Bu ismi geçen okullarda, üniversite eğitiminin kolay olmadığı bir gerçek. Ancak mühendis olmak, zor bölümleri okumak, hatta üniversite eğitimi almak gibi sizi zorlayan bir durum da yok. Almanya'da, hele İsviçre'de kendinizi zorlamak istediğiniz düzeyde bir meslek seçip gayet de güzel, insan gibi yaşarsınız.

İsviçre'de halk 2016'da referandumla herkese 2500 dolar maaş bağlanmasını, yüzde 78 hayır diyerek reddetmiş. Daha neyi kasıyoruz anlamıyorum, bu gelişmiş ülkelerle karşılaştırma yapıp bir şeyler yazmaya çalışırken bile içim bunalıyor...

Sosyal derslerin olmamasını ise yanlış değerlendirmişsiniz. Amerikan sisteminde üniversite 4 yıl. Lüzümsuz sayılabilecek, alan dışı sosyal veya dil içerikli dersler serpiştirip üniversite süresini uzatıyorlar. İngiliz sisteminde, Almanya'da vs bu dersler yok, direkt olarak bölüm derslerini alıp 3 senede üniversite bitirebiliyorsunuz. Zaten lise bitene kadar 12 yıl eğitim süresince yeteri kadar türkçe, tarih görmüş oluyorsunuz. Bundan sonra devam etmek istiyorsanız kitap alıp istediğiniz konularda bilgi edinebilirsiniz. Şahsen, bu sosyal dersleri, üniversite eğitiminin uzamasını ve alan derslerinden sapmasını gereksiz zaman ve emek kaybı olarak görüyorum.

• Siyaset boş iş. Hele ki bir öğrencinin siyaset yapması. ( burada bahsettiğim siyaset ülkemizde yapılan siyaset..) Bu yüzden öğrencilerin ders konuşması çok doğal. Ödtü mezunu olup mit de ter akıtanlar var. Uzakta değiller bir google uzakliğinda bulabileceğin kişiler. Burada tezlerinin hepsine karşi bir şeyler yazilir fakat ülkemizde yapilan siyaset gibi sonucunda bir yere varılmaz.

• ikigai kullanıcısına yanıt
    Hocam önerilerimi sunacak ortam bulamadım açıkcası.Konunun altına o kadar sacma seyler yazilmis ki ben de cozum onerisi sunup tartismak istemedim

• ENESERALP E kullanıcısına yanıt
    Makineden psikolojiye mi? İlginç geldi bayağı.Kaçmak istediğin şey erkek ortamı olmasın?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Space-X kullanıcısına yanıt
    Yok hocam ya dersler falan hiç ilgimi çekmiyor hiç yine psikolojiye az biraz ilgim var erkek ortamı olduğu doğru ama Benim sıkıntım o yönde değil çok başka

Atla direk o zaman

• Space-X kullanıcısına yanıt
    atla direk? bölümü değiştir manasındamı
    Aynen kardeşim

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.