Şimdi Ara

Türkiye'deki Devlet Tapıcılığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
1
Favori
813
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Türkiye'de her kesimde var olan devlet tapıcılığının kökenleri nelerdir sizce?

  Ortadoğu toplumu diyeceksiniz ama Ortadoğu'daki toplumlar içerisinde devlete kutsallık atfetmenin en yoğun yaşandığı yer burası diye tahmin ediyorum. Her ülkeyi gezip bilmediğim için net yorum yapamıyorum.

  Türkler devleti niye kutsal görür? Onları diğer toplumlardan ayıran tarihsel gelişmeler neler olmuştur? Arap toplumlarında bile ekonomik daralma sonucu devlete yönelik ciddi protestolar olurken Türkiye'de bu neden hiçbir zaman olmamıştır?

  Mesela 25 yıl öncesine kadar yürütme organları yine toplumun çoğunluğunun seçimiyle gelse de azınlığın istediği gibi davranan (azınlığa Kürtler dahil değil) dengeleyici kurumlar vardı. Yüksek yargı, silahlı kuvvetler gibi. Böylece sistem kendi içinde bir denge oluşturuyordu. Bugün tüm kuvvetlerin tek bir otorite altında toplandığı klasik Ortadoğu ülkesi görüntüsü veriyor Türkiye. Üstelik 100 yıllık demokrasi tecrübesine rağmen bu noktaya geldi. Diğer Ortadoğu ülkelerinin hiçbirinde olmayan bir tecrübe. Bunda Türk toplumunun devlete yönelik tavrının etkisi etkili olmuş olabilir mi? Tüm yanlışlarına rağmen devletin kutsal olduğu ve ona karşı gelinmemesi gerektiği gibi bir yerleşik düşünce pekala bu durumun oluşmasına yol açan koşulların oluşmasını kolaylaştırmış olabilir. Ne kadar günahları olursa olsun insanlar bu coğrafyada devleti her zaman sivil topluma tercih ediyor. Her zaman bir kısım insanların devlet eliyle ezilmesini, tüm insanların haklarını arayabildiği ortak bir zeminin oluşmasına tercih ediyor. Büyük halk kitleleri bundan günümüze kadar nasıl bir çıkar sağlamış olabilir ki, bu kadar kuvvetli bir duygu olarak günümüze kadar var olabilmiştir?  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi olasılıksız238 -- 14 Kasım 2019; 19:25:47 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı > • devlet teşkilatı Türklerde Orta Asya'dan beri gelen bir gelenektir. orta doğu bataklığından bizi koruyan anlayışta sağlam devlet anlayışıdır. şu an ciddi sorunlar olduğunun farkındayım ama devlet ve hükümet farklı şeyler. gün gelir devran döner bunlar gider. padişah bile gitti bunlar mı kalacak? ama Türk devleti ilelebet yaşayacaktır.

  bu arada keşke dediğin gibi insanlarımız devlete tapsaydı. o zaman zaten bu duruma düşmezdik. bizim insanların çoğu paraya ve güce tapar, kişisel menfaatini devletin menfaatinin üzerinde görür.
  İşte devlet tapıcılığına örnek olarak gösterilebilecek iki kişi de geldi. Bahsettiğim şey tam da bu aslında. Hatta öyle bir noktada ki "Keşke insanlarımız devlete tapsaydı" denebiliyor. Halbuki verili durum zaten budur. Bizi Ortadoğu bataklığından kurtaran (ki ne kadar kurtarıldı o da soru işareti) devlet kavramına bağlılık değil, aydın insanların fikirleridir. Bu insanlar devlet içinde, devlete rağmen belli noktalara gelerek bir şeyler başarmışlardır. "Devlet ayrı hükümet ayrı" söylemi, hükümet de devletin bir organı olduğu için hükümeti kutsallaştırmaya yaramaktadır. Atatürk "Devlet ayrı hükümet ayrı" söylemini benimsemiş olsa, bir Milli Mücadele'yi başlatacak fikirsel altyapıdan yoksun olurdu.
  Devlet olmazsa millet olur. Millet olmazsa devlet olmaz. Devlet, milletin içinde kim varsa onlardan oluşur. Bağımsız bir yapı değildir. Devlet, serbest bırakılırsa insanların hak ve hukukuna sahip çıkmaz. Özsel olarak böyle bir işlevi yoktur. Topluluğu oluşturan tüm insanlar ortak olarak korunmak ister ve içlerindeki bazı insanları belli aralıklarla bu iş için görevlendirir veya bu görevi yürütmelerine izin verir.
 • devlet teşkilatı Türklerde Orta Asya'dan beri gelen bir gelenektir. orta doğu bataklığından bizi koruyan anlayışta sağlam devlet anlayışıdır. şu an ciddi sorunlar olduğunun farkındayım ama devlet ve hükümet farklı şeyler. gün gelir devran döner bunlar gider. padişah bile gitti bunlar mı kalacak? ama Türk devleti ilelebet yaşayacaktır.

  bu arada keşke dediğin gibi insanlarımız devlete tapsaydı. o zaman zaten bu duruma düşmezdik. bizim insanların çoğu paraya ve güce tapar, kişisel menfaatini devletin menfaatinin üzerinde görür.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E19076E5A -- 15 Kasım 2019; 11:2:14 >
 • Devlet tapıcılığı diye birşey yok.
  Kimse de devlete tapmıyor.
  Devlet, bir millet içindeki bireylerin hak ve hukukuna sahip çıkan bir yapıdır. Devlet olmazsa millet de olmaz.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • İşte devlet tapıcılığına örnek olarak gösterilebilecek iki kişi de geldi. Bahsettiğim şey tam da bu aslında. Hatta öyle bir noktada ki "Keşke insanlarımız devlete tapsaydı" denebiliyor. Halbuki verili durum zaten budur. Bizi Ortadoğu bataklığından kurtaran (ki ne kadar kurtarıldı o da soru işareti) devlet kavramına bağlılık değil, aydın insanların fikirleridir. Bu insanlar devlet içinde, devlete rağmen belli noktalara gelerek bir şeyler başarmışlardır. "Devlet ayrı hükümet ayrı" söylemi, hükümet de devletin bir organı olduğu için hükümeti kutsallaştırmaya yaramaktadır. Atatürk "Devlet ayrı hükümet ayrı" söylemini benimsemiş olsa, bir Milli Mücadele'yi başlatacak fikirsel altyapıdan yoksun olurdu.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi olasılıksız238 -- 15 Kasım 2019; 12:12:25 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Devlet olmazsa millet olur. Millet olmazsa devlet olmaz. Devlet, milletin içinde kim varsa onlardan oluşur. Bağımsız bir yapı değildir. Devlet, serbest bırakılırsa insanların hak ve hukukuna sahip çıkmaz. Özsel olarak böyle bir işlevi yoktur. Topluluğu oluşturan tüm insanlar ortak olarak korunmak ister ve içlerindeki bazı insanları belli aralıklarla bu iş için görevlendirir veya bu görevi yürütmelerine izin verir.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • olasılıksız238 kullanıcısına yanıt
  devletin işlevini ve gerekliliğini zaten kendin tanımlamışsın burada. daha neyi tartışıyorsun? anladık hükümete kızdın açtın konuyu.
 • quote:

  Orijinalden alıntı: olasılıksız238

  Devlet olmazsa millet olur. Millet olmazsa devlet olmaz. Devlet, milletin içinde kim varsa onlardan oluşur. Bağımsız bir yapı değildir. Devlet, serbest bırakılırsa insanların hak ve hukukuna sahip çıkmaz. Özsel olarak böyle bir işlevi yoktur. Topluluğu oluşturan tüm insanlar ortak olarak korunmak ister ve içlerindeki bazı insanları belli aralıklarla bu iş için görevlendirir veya bu görevi yürütmelerine izin verir.
  Devlet dediğin şey bir ülkenin yönetim şekli, kanunları, nizamlarıdır. Bu kanun ve nizamları uygulayan ve işleyişini yönetmekle yükümlü bakanlıklar ve diğer yürütücülerdir.
  Devlet dediğin şey bir yapıdır, milletin seçtiği hükümetler de devleti yani bu işleyişi yönetir.
  Sen kafanda devlet tapıcılığı diye birsey uydurmuşsun, bu uydurdugun kavramı red edebi suçluyorsun.
  Devlete tapan falan yok nerden uydurduysan anlamadık.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • asker millet tabiri boşuna değil. bilinen tarihi kayıtlardan anladığım türk milletinin genel karakteri sadakattir. bu da devleti kutsallama hastalığına tutulmamızın sebebidir.
 • Kökenini bilmiyorum

  Bilimin açıklayabilecekleri sınırlı

  Geriye kaldı genel felsefi konuşmalar

  Ve son olarak

  Hükümet devlettir

  Devlet geleneği kazanımları istediği kadar asırlık olabilir

  Ontolojiye halel getirmez

  Ne oldum değil ne olacağım

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: mhmt042

  asker millet tabiri boşuna değil. bilinen tarihi kayıtlardan anladığım türk milletinin genel karakteri sadakattir. bu da devleti kutsallama hastalığına tutulmamızın sebebidir.
  Oooooo hoşgeldin mahmut kardeşim

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • buyur bro

  quote:

  Türkiye’de devlet kavramı arapçadaki ‘devl’ den gelir (devl-davla yani değiştirici-dönüştürücü olan demektir). Batıda ise devlet kavramı ‘state’ demektir. ‘State’ kelimesi de ‘stabilite’ yani ‘istikrar’ kelimesinden gelir. Batıdaki devletin (state=stabilite=istikrar) değiştirme görevi yoktur. Bizde devlet doğrudan değiştirici güçtür (maya) dolayısıyla reformlar yukarıdan aşağıya doğru gelir. Devlet değiştirmeye karar verir o karar çerçevesinde reformlar yürür. Batıda ise halk değişim isteklerini yukarı iletir, devletleri istikrarı sağlama rolünü oynar. Bizde devlet doğuludur cumhuriyet batılıdır. Yani doğulu baba ile batılı anne gibidir. İslam alemi içerisinde bunu yaşamış ve bu değişimi sağlayabilmiş tek ülkedir (buna İran da dahil).
 • Zodion Z kullanıcısına yanıt
  teşekkürler

  ilk başlarda ciddi olunur diye düşündüğüm sitenin internet kahvesi mesabesinde olduğunu anlamam sebebiyle fazla takılmayacağım artık. kahvehane kültürü sarmıyor. ara sıra can sıkıntısını atarız işte
 • quote:

  Orijinalden alıntı: mhmt042

  teşekkürler

  ilk başlarda ciddi olunur diye düşündüğüm sitenin internet kahvesi mesabesinde olduğunu anlamam sebebiyle fazla takılmayacağım artık. kahvehane kültürü sarmıyor. ara sıra can sıkıntısını atarız işte
  E ne sandın

  Geleceğin ağır abileri,şamar oğlanları buralardan çıkacak

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Zodion Z kullanıcısına yanıt
  şamar oğlanı olabilir de ağır abi cümleye mizah olsun diye yazılmış
 • quote:

  Orijinalden alıntı: avcılarınavcısı

  buyur bro

  quote:

  Türkiye’de devlet kavramı arapçadaki ‘devl’ den gelir (devl-davla yani değiştirici-dönüştürücü olan demektir). Batıda ise devlet kavramı ‘state’ demektir. ‘State’ kelimesi de ‘stabilite’ yani ‘istikrar’ kelimesinden gelir. Batıdaki devletin (state=stabilite=istikrar) değiştirme görevi yoktur. Bizde devlet doğrudan değiştirici güçtür (maya) dolayısıyla reformlar yukarıdan aşağıya doğru gelir. Devlet değiştirmeye karar verir o karar çerçevesinde reformlar yürür. Batıda ise halk değişim isteklerini yukarı iletir, devletleri istikrarı sağlama rolünü oynar. Bizde devlet doğuludur cumhuriyet batılıdır. Yani doğulu baba ile batılı anne gibidir. İslam alemi içerisinde bunu yaşamış ve bu değişimi sağlayabilmiş tek ülkedir (buna İran da dahil).
  Cumhuriyet de dönüştürücü tipte değil mi, hangi anlamda Doğulu Batılı ayrımı yaptın?

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • olasılıksız238 kullanıcısına yanıt
  bir yerden alıntı yaptım sadece
 • Ülkedeki en güçlü din.
 • Devlete tapma Türklere özel değil. Ortadogunun tamamında var sanırım Türkler den geçen bir özellik. Şimdi avrupaya bakarsak orada toplumlar devletleri kurmuştur. Ortadoğu'ya bakarsak devletler toplumları kurmuştur.
  Avrupada devlet toplum için için vardır.
  Ortadoğu'da toplum devlet için vardır.
  Vs vs

  Bunu daha da genisletebiriz devletin başındakiler yolsuzluk yaparsa kimse ses çıkarmaz çünkü devlet kutsaldır
  Devlet birini öldürse kimse ses çıkarmaz devlet kutsaldır vs vs  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-96DE7F07E -- 17 Kasım 2019; 10:56:13 >
  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • Meselenin kökleri tarihsel ve çok uzak geçmişe dayanıyor. Turko - İslamik gelenekte hükümdar ve devlet kutsaldır, Türk kökenli hükümdarlar dönemine göre Tengri (Gök) veya Allah'tan kutalmışlardır. Yönetme ve itaat ettirme haklarını diğer bir deyişle legitimizasyonlarını böyle elde ederler. Türkiye'deki devletperestlik de doğrudan bu geleneğin bir parçası olan Osmanlı'dan geliyor. Bilindiği üzere Osmanlı'nın resmi ve yaygın kullanılan adı Devlet-i Aliyye'ydi yani yüce devlet. Peki bu algı nasıl kırılabilir? Bunun için devleti tanrıdan gelen bir olgu değil de insanlar arasındaki sistemli ve dinamik akılcı bir sözleşme veya en azından yalnızca insanların yarattığı, tarihsel bir şiddet uygulamaya yetkili güç ve meşruiyet tekeli olarak görmek gerekiyor; devlet adamlarını da hükümdar olarak değil de yalnızca hizmet ve temsil ile görevli, gerektiğinde hesap vermekle yükümlü bir kamu çıkarı görevlisi olarak görmek gerekiyor. Bunun için de iyi bir eğitim ve kültür değişikliği lazım. Bu sayede ülkede yeniliğin önüne geçen otoriter siyasi iklim belki kırılabilir.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.