Şimdi Ara

TÜRKİYE'DE YAŞAM KALİTESİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
356
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • türkiye'de bir doktor ortalama aylık 10 bin tl alıyor, bu yılda 120 bin tl yapar. amerikada bir öğretmen yıllık ortalama 50 bin dolar alıyor bu yıllık 175 bin tl yapıyor. abd'de fahiş vergiler olmadığını da varsayarsak bu ülkedeki bir doktor amerikadaki bir öğretmenden kat kat daha kalitesiz yaşıyor. ne zaman uyanacak insanlar acaba açlıktan eve ekmek götüremeyene kadar uyanamıycak mı?

aynen kardeşim yol yabdılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi salpsalp -- 14 Ağustos 2017; 7:38:15 >

• Bunu boşver. Zaten depremden sonra işgale göz yumduğumuz ege adalarımızdan gelecek olan yunan saldırısı ve amerikanın yüzlerce zırhlı ve ağır silah verdiği pkknın guneydogudaki işgali sonrası nato ülkeye yardım amaçlı asker çıkarmaya karar verdiğinde bunlar çok basit konular olarak kalacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • uyandıysan git abdye ne duruyon.
  • Amerikalinin maasini tl ye cevirmis kiyas yapiyor

• DooD_Rox D kullanıcısına yanıt
    salak mısın birader amerikada iphone 7 600 dolar = 2100 tl umarım algılayabilmişsindir. bizim 40 liraya aldığımız eti de 7-8 dolara alıyor adamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi salpsalp -- 14 Ağustos 2017; 9:45:43 >
  • kadircitak kullanıcısına yanıt
    keşke gidebilsem

• Beni baglamiyor ben hep ayni doktora gidiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: salpsalp

salak mısın birader amerikada iphone 7 600 dolar = 2100 tl umarım algılayabilmişsindir. bizim 40 liraya aldığımız eti de 7-8 dolara alıyor adamlar

Salak olan sensin dengesiz amerikadaki adam dolar alip dolar harciyor sen tl alip tl harciyosun adamin dolar maasini tl ye cevirip burda tl alan adamla kiyaslama mi yapilir denyo sen de bu zeka seviyesi varken fazla yasamazsin. Yaptigin turk doktor maasiyla amerikali ogretmen maasi kiyaslamana bi bak istersen.

• daha onceden nasıl yaşıyordu sanki, afrikda sadece donu olan bir ailedede doğabilirdin? gitmiş dünyanın süper gücünü örnek veriyor git tanrıya isyan et niye orda doğmadım diye bazı yazılarınız çok saçma...onu geçtim atatürk yönetirken halk refahı havyar yalı ve yattı sanki

90 larda öğretmen maaşı 800 tl di ondan haberin varmı yoktur tabi..elektronik ders hocamın yamalı pantolanlarla ders anltatığını bilirim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 14 Ağustos 2017; 14:16:53 >
  • quote:

7 milyar insan arasından abd deki 300 milyon kişi arasından 50 bin dolar gelir üstü viri olmak istiyorsun nasıl olacaksın olacağız ?

Çalışarak üreterek her zaman buna sitem ediyorsun ama 7 milyar içindeki konumun dünyanın geri kalan yarısına göre daha iyidir.

O konumlar da olmayı istiyorsan istiyorsak bol bol çalılıp üretip satmalıyız burada konu açıp akpkötüniyetürkiyedeyimhödö demenin mantığı yok bir sonuç alamazsın alamayız.

• quote:

Orijinalden alıntı: DooD_Rox

quote:

Salak olan sensin dengesiz amerikadaki adam dolar alip dolar harciyor sen tl alip tl harciyosun adamin dolar maasini tl ye cevirip burda tl alan adamla kiyaslama mi yapilir denyo sen de bu zeka seviyesi varken fazla yasamazsin. Yaptigin turk doktor maasiyla amerikali ogretmen maasi kiyaslamana bi bak istersen.

maaşını dolardan tl ye çeviriyorum aldığı ürünleri de. birini çevirip diğerini çevirmesem hata olur neyini anlamadın acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi salpsalp -- 14 Ağustos 2017; 14:34:29 >
  • ama onlar 1 kilo tomates parasına 1 adet alabülüyo
  • Bir de şöyle düşün destek olması açısından. Araba ve akaryakıtı örnek vermiyorum bile. Direkt et üzerinden:

Almanya veya Abd'de asgari ücretli (1500 birim para) bir apartman görevlisi kg'si 6-7 birim paradan evine ayda yaklaşık 250 kilogram dana kıyma götürebiliyor. Aynı miktarda (250 kg) eti evine götürmek isteyen bir Türk ise kg'si 40 birim paradan ayda 10.000 lira kazanmak zorunda.

Yani ecnebinin apartman görevlisi = Türk doktor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 14 Ağustos 2017; 14:46:50 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: DooD_Rox

quote:

maaşını dolardan tl ye çeviriyorum aldığı ürünleri de. birini çevirip diğerini çevirmesem hata olur neyini anlamadın acaba

Arkadasim kiyaslama oyle yapilmaz. Iphone tr de 4000tl olsun amerikada 600 dolar bunlar ortalama fiyatlar 120000/4000=30 iphone eder , amerikali arkadasta 50000/600=83 iphone eder. Yani bizim zavalli turk doktor yillik kazanciyla 30 iphone alabiliyorken amerikali ogretmen yillik kazanciyla 83 tane alabiliyor. Ki anlaman icin verdim bu ornegi. Tek kalem bi urunden orneklendirme yapilmaz,iki ulkenin yasam refahini anlamak icin. Ama sen iphone nun alim gucunu hesapliyacagim dersen. Yukaridaki ornek dogrudur. Zaten amerikayla tr yi neden kiyasliyosun biri dunyanin super gucu 1 sirketeti senin ulkeni toptan satin alir:)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.