Şimdi Ara

Türkiye’de ürünler neden daha pahalı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.715
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, şu son zamlardan önce iphone 13 almaya karar vermiştim. Zamlar sonrası vazgeçtim.

Birkaç ülkedeki Euro, dolar fiyatlarına baktığımda buradaki yaklaşık 3000 liralık kayıt ücretini de eklememe rağmen hala Türkiye cihazları iphone 13 için 3000 lira, üst modellerde 6000 lira civarında daha pahalı.

Yani belki de dünyanın en pahalı iphone telefonları Türkiye’de satılıyor.

1 senelik ek garanti demeyin lütfen ciddi fark var arada.

Samsung’un çeşitli modellerine baktım, yurtdışı ne ise kur ile çarpınca yaklaşık Türkiye fiyatına eşit.

Bunun mantıklı bir açıklaması var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Türkiyede mantık falan yoktur😅

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Var. Reco tayo Erdo denilen bir zat

• qlidqyi Q kullanıcısına yanıt

Hocam o var da benim sorum daha özelinde Samsung’da yokken Apple’da neden böyle bir durum olduğu.

• Türkiye çok gelişmiş bir ülke, herkes bizi kıskanıyor, bizde fiyatların pahalaı olmasının sebebi bu, herkesin geliri yüksek,devlet büyüklerimiz değerlendiryor diyorki herkesin geliri çok iyi olduğu için bir telefon 30 milyarda olsa alıyorlar diyor ,dolayısıyla biraz vergi alalım diyor, paramızın euro ve dolardan 20 kat değersiz pul olduguna bakma,o geçici dış güçlerin oyunu

• Türkiye de Telefon alırken bir devlete bir de kendimize alıyoruz devlet diyor ki benim model eskidi sen yenilerden benimkini de yenile diyor

• iPhone 13’ün fiyatı 799 dolar. Dolar kuru şu anda 14,68 TL. Bu durumda iPhone 13’ün vergisiz fiyatı 11.729 TL.

Bu fiyattan yüzde 1 Kültür Bakanlığı payı ve yüzde 10 TRT bandrol ücreti alınıyor. Yani şurasıyla 117 ve 1.173 TL. Bu iki tutarı 11.729 TL’ye ekliyoruz. 13.019 TL yapar. Bu miktar O¨TV matrahımız oluyor. Bu miktar üzerinden yüzde 50 O¨TV alıyoruz. O¨TV miktarı 6.510 TL yapıyor. Az önceki miktara O¨TV miktarını ekleyip yüzde 18 KDV almamız gerekiyor. KDV matrahımız 19.529 TL yapıyor. Bunun yüzde 18’i 3.515 TL yapıyor. KDV matrahına KDV tutarını ekleyince 23.045 TL yapıyor. Apple bu telefonu 18.999 TL’ye satıyor. Yani 4.000 TL daha ucuza.

• Hocam bir tek Apple mı ödüyor bu vergileri?

Diğer markaların haberi yok herhalde ki yurtdışı fiyatlarıyla kuru çarptığınızda TR fiyatına yakın bir değer çıkıyor.

• iPhone 13 Pro Max (256 GB)
    (3 Nisan 2022)

Almanya vergisiz fiyatı: 1.145€ / 18.663 TL*
    *(kur 16,30)

Türkiye vergisiz fiyatı: 17.785 TL

quote:

Kaynak:
    Apple Türkiye Resmi Sitesi
    Apple Almanya Resmi Sitesi

Bunların üzerine başka bir şey yazma gereği duymuyorum, sanırım nedeni anlaşılmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iDoctor -- 3 Nisan 2022; 19:3:51 >
  • Bir Rind kullanıcısına yanıt
    iPhone 13’ten örnek verdiğim için iPhone 13’ün muadili Galaxy S22’den devam edelim. S22 128 GB’nin ABD fiyatı 799 dolar. Sizin yorumunuza göre bu telefonun Türkiye’de 11.729 TL’ye satılması gerekiyor. Daha doğrusu bu fiyata satılıyor. Ama Samsung Türkiye S22’yi şu anda 15.999 TL’ye satıyor. Apple’a göre 3 bin TL daha ucuz elbette. Ama sizin yaptığınız yorumun doğru olmadığını gösteriyor bu örnek. Ayrıca benim verdiğim bilgi benim tarafımdan uydurulmuş bir bilgi değil.

• Samsung Türkiye’nin fiyatları hiçbir zaman referans fiyat olmadı ki.

s22 tüm mağaza ve online platformlarda 14500 maksimum, 12800 minimum fiyatla satılıyor.

Benim yaptığım yorum doğru hocam her türlü.

3000 TL daha ucuz dediğiniz nokta bile 200 usd’den fazla. Ki ortalama 13500 olarak alsak s22’yi bu fark 5500 TL yapıyor.

Son Apple zammı öncesi böyle bir fark yoktu. Zam yapıldığı zaman bir kur atağı da olmadı.

• Çene suyu çorba bir konu.

• Bir Rind kullanıcısına yanıt
    Türkiye’de telefonlardan alınan vergileri ve bu vergilerin oranlarını sizinle paylaştım. Bu bilgilerin tamamı doğrudur. Doğruluğuna inanmıyorsanız hepsinin kanuni dayanaklarını gösterebilirim. Hal böyle olunca Apple, telefonlarını Türkiye’de pahalıya satıyor demek doğru değildir. Apple, Türkiye’de telefon başına iPhone’lardan ABD’de kazandığından daha az kar elde ediyordur. Çünkü Türkiye’de telefonlardan çokça vergi alınıyor ve Apple bu vergilerin tamamını tüketiciye yansıtamıyor.

Diğer markalara gelince de diğer markaları takip etmediğim için fiyatlarını da bilmiyorum. O nedenle Samsung Türkiye’nin kendi sitesinden baktım fiyatlara. Samsung dışındaki markaların fiyatlarını da o nedenle bilmiyorum. Samsung’u da yeni öğrendim. Samsung veya Samsung satıcıları Türkiye’de neden Apple’a göre daha az karlılıkla satış yapıyorlardır bilmiyorum. Sadece tahminde bulunabilirim. Tahminimce Samsung’un S serisine olan talep iPhone’lara göre çok daha azdır. Bu nedenle Apple, Türkiye’deki vergileri tüketiciye yansıtma noktasında daha rahat davranabiliyordur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.