Şimdi Ara

TÜRKİYE DE TEMEL BİLİMLER OKUNUR MU

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
1
Favori
4.084
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Derece yapıp fizik seçen var mı acaba forumda? Sadece fizik de değil temel bilimler seçen. Mesela ilk 1000 yapıp matematik seçen veya fizik kimya seçen var mı ? Varsa bu idelistliğini neye borçlu olduğunu çok merak ediyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teslas -- 3 Şubat 2018; 15:32:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• odtü kimya da okuyorum ama derece yapmadım tabi ki
    şahsen hastanede yada fabrikada çalışmak istemiyordum. ya akademik kariyer ya gerçekten hayalimdeki şeyleri lablarda üretecektim.
    tabi kolay olmadı 2 yıl üzerine düşündüm fikirlerim cok defa değişti hala değişiyor mesela odtüye gelmeden önce akademik düşünürken şuan yurt dışı özel sektör yada odtünün adını kullanarak savunma sanayi düşünüyorum.

insanlar öğretmen olursun yeaa felan diyebilirler ama aldırma mesela roketsanda cok fazla fizikçi var ki yükseği yazılımda vs yapabilirsin çok farklı alanlara yönelebilirsin.
  • odtü kimya da okuyorum ama derece yapmadım tabi ki
    şahsen hastanede yada fabrikada çalışmak istemiyordum. ya akademik kariyer ya gerçekten hayalimdeki şeyleri lablarda üretecektim.
    tabi kolay olmadı 2 yıl üzerine düşündüm fikirlerim cok defa değişti hala değişiyor mesela odtüye gelmeden önce akademik düşünürken şuan yurt dışı özel sektör yada odtünün adını kullanarak savunma sanayi düşünüyorum.

insanlar öğretmen olursun yeaa felan diyebilirler ama aldırma mesela roketsanda cok fazla fizikçi var ki yükseği yazılımda vs yapabilirsin çok farklı alanlara yönelebilirsin.
  • Herr Professor kullanıcısına yanıt
    Savunma sanayinde kimyacıların çalıştığını bilmiyordum. Yurtdışı dışında ülkemizde temel bilimler okuyanların işsiz kalacağı algısı hakim çoğu kişide. Bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Muhtemelen yanlış düşündüklerini düşünüyorsunuz ama savunma sanayii mesela nerdeyse tamamen mühendislerin eli altında Tübitak desen zaten bilimden eser yok ülkede bilim adına en üretken yer savunma sanayii ama orda da mühendisler yoğunlukta. Akademisyenlik deseniz ülkemizde ona da değer verilmiyor yurtdışı kalıyor bi tek bana göre. Siz ne düşünüyorsunuz

• Hocam geçen sene benim aklıma da çok girdi ilk 5k girsem koç fizik yazar giderdim 8k olduk ODTÜ'ye mühendisliğe geldim. Bence özel harici gitme temel bilime çok sıkıntılı bir sektör çünkü. Şirketler temel bilimdense mühendis alıyorlar.
  • Haklısın hocam ülkemizde maalesef durum böyle. Yurtdışında sektörde durum ne bilmiyorum ama bilime ve bilim insanına daha çok değer verildiği ve akademisyenliğin de daha iyi koşullarda sürdürüldüğü belli.

Bu arada hangi mühendisliğe girdiniz?

• Teslas kullanıcısına yanıt
    İnşaat hocam. Eğer sen de benimle aynı düşüncedeysen akademisyenlik tam istediğin şey değil. Özelde (Bilkent, Koç gibi) okumak biraz sıkıntı olabilir sosyal yaşamın için fakat eğer cidden FİZİKÇİ olmak istiyorum dersen dene şansını hocam.Fakat devamını da düşün kendini çok kasman gerekecek çünkü maalesef ülkemizde pek şansın yok. Ama o kadar kasmak sıkıntı olabilir iradem bir süre sonra zayıflayabilir diyorsan(ki ben kendime pek inanmadım) bir mühendisliğe gir ilk senende kendini dene oradan fiziğe geç ya da çift anadal yap en azından başaramazsan mühendislik senin sigortan olur (Mühendislik ile fizik okumakta çok zor bir iş.).
  • Bir arkadaşım ilk 1000 içinde olmasına rağmen ODTÜ Fizik yazdı. İdealistliğini neye borçlu olduğunu bilmiyorum sadece seviyorum demişti, zaten garip bir elemandı Can, burayı okuyorsan selam olsun.
  • Haklısın hocam ben ee okuyup fizik ile bağlantılı olmaya karar vermiştim ama hâlen direkt fizik okumak bana çok güzel geliyor ama dediğiniz gibi durum maalesef. Çift anadal veya yüksekte fizik okumak da olabilir aslında. Yurtdışında iyi bi okullda yüksek için de bilkent ODTÜ boun falanda ee okumam gerekecek. Bakalım hocam zaman ne gösterecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teslas -- 5 Ocak 2018; 20:51:31 >
  • Skywards kullanıcısına yanıt
    Onunla konuşmamız gerekebilir hocam forumda mı kendisi :)

• okunmaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • tetanos. t kullanıcısına yanıt
    +1
  • Teslas kullanıcısına yanıt
    ODTÜ fizikte zaten 2 tip insan var
    1-Ciddi Fizikçiler
    2-ODTÜ sonuçta oluruz bir yerde bir şey diyenler
    ve cidden çok var iyi sıralama ile gelenler var(80k kapatması bölümün kötü olduğunu göstermiyor). Hele bir hocalar varki fizik ne diyeni aşık eder. Arada seminer veriyorlar herkese.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emirlgz -- 5 Ocak 2018; 21:15:37 >
  • Hocam yükseğe nerelere gidiyorlar ODTÜ de temel bilim okuyanlar bi bilginiz var mı? Bi de nerelerde çalışıyorlar

• quote:

Orijinalden alıntı: Herr Professor

odtü kimya da okuyorum ama derece yapmadım tabi ki

ODTÜ Matematik Öğretmenliği veya ODTÜ Matematik okuyan birinin Üniversite 1 de herhangi bir Temel lisede aylık para alarak çalışması mümkünmüdür sizce ?

• Mete Atatüre,Canan Dağdeviren,Bilge Demirköz,Umut Yıldız benim suan aklima gelen isimler demekki Türkiyedede okunur temel bilimler..

Ayrica Fizik icin Mehmet Burcin Unlu hocamıza ulasabilirsin herturlu soruya cevap veriyor."Bogazici tanitim gunleri fizik 2016" diye youtube da aratirsan yorumlarda herkese cevap verdigini gorebilirsin ordan sorabilirsin sorularini.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Öğğreenci -- 7 Ocak 2018; 17:38:56 >
  • Derece değil belki ama iyi bir sıralama yapsam da fizik okuyacağım. Küçüklüğümden beri kendime ait felsefik görüşlerim ve takıntılarım var. Bu ülkede bilim adamı kolay kolay çıkmaz, bu yüzden ilkleri gerçekleştirmek ve adınızı duyurmak daha kolay olacaktır. Mantıklı düşünen hevesli biri yazmalıdır.

Derece yapamamamın sebebi ders çalışamamam, ezberden ziyade konunun mantığını anlayarak ve sadece konuları gerçek hayatla bağdaştırarak sorgulamak. Einstein'in hayatını anlatan Genius, Cosmos: Bir Uzay Serüveni veya Big Bang Theory gibi dizileri izleyerek has fizikçilerin nasıl insanlar olduklarını ve her insanın o yeterlilikte olmadığını görebilirsiniz. Toplumdan dışlanır veya kendilerini dışlarlar örneğin.

Ayrıca puanlara baktığın zaman ne kadar anormal bir sıralama içinde yerleşildiğini göreceksin. 525'e girenler olduğu gibi öylesine yazan veya üniversite adı için yazanlar da mevcut.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dostlarsağolsun -- 5 Ocak 2018; 22:52:56 >

• İş aslında tamamen sende biten bir olay. Evet türkiye de koşullar gerçekten çok kötü hakettiği değeri almıyor temel bilimler ancak bu senin herhangi bir üniversiteyi kazanıp kendini geliştirip yeni kapılar açamayacağın anlamına gelmiyor. Demek istediğim şey yapmak istediğin arzuladığın şeyi üniversite adı ve iş olanakları ile sınırlandırmanın yanlış olacağıdır.

Çok iyi bir üniversite de çok iyi öğretmenler ile birlikte eğitim görürsün ama merakın ve ilgin olmadığından bir b*k olamazsın.

Adı olmayan bir üniversite de elindeki imkanlar ile yetinmeyip günümüzün koşullarını belirleyen o diğer mükemmel insanlar gibi neden sorusunu kullanıp problemlerin üstüne gidersin ve o çok iyi üniversitelerdeki öğrencileri cebine bozuk para yaparsın.

Demek istediğim şey (bütün bölümler ile alakalı) yapmak istediğiniz arzuladığınız bölümü seçerken üniversite adı ve iş olanakları ile sınırlandırmayın hatta böyle bir kriter bile koymayın. Şu soruyu sorun kendinize ben bu bölümü seçtiğimde beni bu bölümdeki diğer insanlardan ayırabilecek bir şey yapabilecek miyim ya da çabalayacak miyim

İşte bu sorunun cevabını verebilmekten ve verdiğinizi cevabın arkasında durmaktan eminseniz gidin istediğiniz bölümü istediğiniz üniversite de okuyun. Adı olsun olmasın riski olsun olmasın. Siz sevdikten sonra elbet o kapı size açılacaktır..

Son olarak şu son 3 yılımda gerek bu forum gerek çevremde ki her insanın mantığı okuyayım da yeter. Üniversite kazanayım askerlik uzasın yeter. Yada abi işte parası var iş garantisi var. Yapmayın arkadaşlar. Sevmediğiniz veya anlamadığınız bir bölümde neden okuyasınız ki ? Parası var diye mi ? Mutlu olamadıktan kendine ve çevrene yararın olmadıktan veya işine saygılı olmadıktan sonra neye yarayacak o para ?
    İnsanın hayatının garantisinin olmadığı şu saçma dünyada hiç bir şeyin garantisi yoktur. Aksini iddia eden ağır aptaldır benim gözümde. Doktorluğun garantiliği var yok mühendisliğin garantiliği var. Evet açık var sen kesin gireceksin ama senin hayatının bir garantisi yok. İstemediğin bir şeyi yaptığında geri dönüp ya bizim garanti var dı şu mesleği değiştirsek olmaz mı diyemeyeceksin.

Bu ülkede insanlar seçimlerini iş kaygısı ve yaşam standartlarını karşılama ile sınırlandırmayı bıraktığı zaman güzel bir ülke olacağız. İşte o zaman gelişmiş bir ülke olacağız.

Edit : Kimya veya Fizik yazacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-535601307 -- 5 Ocak 2018; 23:7:43 >

• Hocam yanlış biliyor olabilirim de Aziz Sancar Çapa Tıp mezunu değil miydi ?
  • Haklısınız hocam ama tercih kağıdını istek ve hayallerine göre dolduran kaç kişi vardır ki ? Tercih kağıdını hayallerinin karşısında kapitalist düzenin yanında olan birçok farklı etken dolduruyor aslında. Tercih zamanı gelip çattığında istediğiniz kadar sevdiğiniz merak ettiğiniz disiplini okumaya karar verin ben eminim ki eğer garantisi olan bi meslek (!) seçmezseniz belki de size halkını helal etmeyenler olacaktır (bunu yaşayanlarla bizzat birlikte bulundum ve şahit oldum ) Demem o ki bahsettiğiniz şeyler gerçekten İDEALİSTLİK gerektiriyor bence. Bu yüzden soruyorum derece yapıp temek bilimler okuyanlara nasıl başardınız idealistliği? Aslında soru şu : Nasıl karşı durdunuz kapitalist sisteme..

• Mutlaka bakarım teşekkür ederim tavsiye için.

Aziz Sancar tıp okumuştur.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.