Şimdi Ara

Türkiye'de satışa sunulan oyunların Türkçe olması Kanun ile düzenlenemez mi? (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
108
Cevap
1
Favori
4.259
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: R-10

@AsRuleS
    Çok merak ettiğim bir konu var gerçekten oyunlarda Türkçe dil olmamasının nedenini satışlara mı bağlıyor oyun şirketleri.

Galakside korsan kullanan tek toplum bizler değiliz.Tamam korsan kullanımı yüksek ama orjinal alan da hiç yok değil.En azından küçümsenecek bir rakam olmadığını düşünüyorum.Örnek Ubisoft bir tane Türkçe oyun çıkarmamış bu zamana kadar ve bu nedene sığınıyorsa orada bir anormallik var demektir.Daha önce bir kaç oyunu Türkçe çıkarsa satmasa anlarım hak veririm.Türkçe desteğini vereceksin ki ben oyunu satın alayım.Önce hizmet vereceksin bizlerde hizmeti satın alalım.
    Sherlock Holmes oyunları çok mu satıyor da Türkçe dil desteği var oyunların da. Bu türü seven insan sayısı fazla değil.Bu tarz bilmeceli oyunlar pek tutulmuyor.

@muscel
    Hiç Türkçe dil destekli oyun çıkartmamış şirketler var.Benim düşüncem onlar Türk oyuncuları gözünde her zaman eleştirilmeye mahkumdur.Fifa 17 konusuna gelirsek evet oyun popüler ama TFF ve Aral'ın yaptığı bir anlaşmadan ötürü Türkçe dil desteğine kavuştu oyun hatırladığım kadarıyla.Yanlışım varsa düzeltin.Battlefield 1 için ise oyunda Türk Devleti olduğu için Türkçe dil destekli geldiğini düşünüyorum.Bu oyunlardan sonra çıkan Titanfall 2 neden Türkçe çıkmadı.İlk oyunu Türkiye de gayet popülerdi bence.

Maddeler halinde cevaplayayım:

1) Mesela bu cevap, bir X firmasına aitti : "Hi Aybars. Many thanks for your mail, but to be honest sales in Turkey are almost non existent. The investment in localisation would be a huge risk, so Im not sure how a deal could be worked out. " Tablo ortada..

2) Ubisoft olayı için Assasin's Creed: Revelations oyununun Türkiye'deki macerasını Google'da araştır. Ne demek istediğimi anlamış olacaksın. Ubisoft gibi firmalar bir kere şans verir. Değerlendiremezsen uzun yıllar geçmesi gerekir.

3) Sherlock Holmes'ün 2 tane resmi çevirisini ücretsiz olarak yaptık. ( The Testament of Sherlock Holmes ve Sherlock Holmes: Crimes and Punishments ) Bunları yaparken firmanın zaten satış endişesi taşımasına gerek yoktu, çünkü ikisi de oyun piyasaya çıktıktan sonra eklenmişti. Firmanın aldığı ilk risk Sherlock Holmes. Devil's Daughter oyunuydu. Ücretli bir çeviri yaptırdılar, firma Focus Home Interactive'den kurtuldu ve kendi kararlarını verebilir hale geldi. Demek ki Türkiye satışları iyi geçti ki ücretli çeviri yaptırdılar. Önceki iki oyunun Türkçe oluşu satışı arttırmış belli ki :)

4) Fifa 17 oyununda Aral'ın tek payı, oyunun dağıtımı ile sınırlıydı. Anlaşma vs yapılmadı. EA Games TFF ile anlaşma yaptı, oyuna Türkçe eklendi. Hatta bunun için oyunun çevirisi EA Games'in Madrid'teki departmanından çıktı. Anlaşılan EA Games, bundan sonra oyunlarını takip eden ve satın alanlar arttıkça diğer oyunlara da Türkçe dil desteği sağlayacak. EA Games bu piyasayı yeni yeni tanımaya başladı.

• AsRuleS kullanıcısına yanıt
    Ben bir örnek verecem

Misal blizzard Türkiye den eşşek yüküyle para kazanıyor

Ayrıca şu an sürümde olan güncel hiç bir oyununu korsan oynamak mümkün değil

Ama bırak oyununu battle net bile Türkçe değil.

Şimdi bu örneğe bakıldığında satış yüksekmiş azmış savı bildiğin saçmalık oluyor

İşte bu yüzden devletin kanuni düzenleme yapması gerekir diyorum

Bir de şu yönden de bakmak lazım

İbrahim tatlises diyor ya urfa da oxford varda biz mi okumadık

Aynı mantık insanların önüne koyacaksın ki oyun oynamalarını sağlayasın

Ülkede oyun piyasası gelişmiyorsa sebebi de budur

Hiç ingilizce si olmayan adam witcher neden oynasın ya da tomb raider.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar bakın durumu anlatayım. Hiçbir oyun şirketi yaptığı kârın ciddi bir oranını yerelleştirme maliyetine ayırmak istemez.

PS4'e türkçe gelen oyunları o oyunların şirketleri değil, Sony Tr ödüyor.
    Witcher için CDPR değil, Bilkom ödüyor.
    Fifa için EA değil, TFF ödüyor.

Şirketler sadece "başkası öderse" razı oluyor Türkçe koymaya. Diğer dillerde olduğu gibi bizzat çeviri şirketi kiralayıp, bilfiil cebinden para ödeyerek çeviri çıkartan şirket sayısı YOK denecek kadar az.

Bunun sebebi de ülkedeki satışların, hedefledikleri kâra ulaşmaması.

Adamlar hedefledikleri kâra ulaşamıyorken, bir de az buz elde ettikleri kârı yerelleştirmeye ayırmak istemiyorlar.

Ya "keriz bir aracı bulalım, onlar ödesin" diyorlar, ya da umurlarında olmuyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mmm2515

Ben bir örnek verecem

Şimdi bu örneğe bakıldığında satış yüksekmiş azmış savı bildiğin saçmalık oluyor

Blizzard biraz spesifik ve hatalı bir örnek olmuş çünkü Blizzard bu konuda çok tutumlu davranan bir şirket. Örneğin Hollandalılar da çok isyan ediyor (az önce bu konuda blizzard forumunda "niye türkçe destek yok" diye bir başlığın altına "size kadar daha biz varız" diyen bir sürü hollandalı gördüm ve acayip şekilde yakınıyorlardı. satışları türkiyeden 3-4 kat fazlaymış hatta)

• quote:

Orijinalden alıntı: mmm2515

Ben bir örnek verecem

Türkiye'de oyun sektörü gelişmiyorsa en büyük sebebi alım gücünün azlığına rağmen vergilerin yüksek oluşu, Türkçe olmayışı değil ki.. Yoksa okullarda İngilizce öğretiliyor, sen diyemezsin "Urfa'da Oxford var da biz mi okumadık " diye :)) Bu savın çok saçmalık mesela..

Blizzard'a gelince : Evet, Blizzard ofisinin olmadığı yere yatırım yapmak istemiyor olabilir. Belki de ofisi de vergi yükünden dolayı koymak istemiyor. Zaten kimse sadece satış rakamları belirliyor demiyor ki.. Ama çoğu firma için önemli olan şey satış rakamlarıdır. Geriye kalan bazı özel firmalar da yorulmaya, uğraşmaya değmez diyor. Örneğin Banner Saga serisi.. Adamlar resmen öyle diyor. Yoksa bu oyun eminim ki iyi satılmıştır Türk oyunculara, ama firma eklemek istemiyorsa napıcaz, boğazını mı sıkıcaz? :)

• Türkiye'de satışa sunulan oyunların Türkçe olması Kanun ile düzenlenemez mi?
  • Hadi kanun çıksa sizce bunun bir etkisi olur mu ? hele ki böyle bir tekel ve fiyat politikası var iken. İlk önce tekele bir el atılmalı Aral şayet fiyatlara karışmasaydı Steam içinde birçok oyunu $ kuru 2 -2.5 tl hesabından alıyor olacaktık. Arada Steam içinde Prey, Mafia 3 ve türevleri 80-90 tl çıkan ve diğer gün 190 tl güncelleme olayının sorumlusu Aral olduğu biliniyor buna esas dur demek lazım.

Ayrıca Rusya çok farklı bir ülke kopya ve hack işinde öncü, sırf bunların gazının alınması için devlet yasa çıkartıyor ama oyun firmaları da buna uydu, sonuçta uymasa ülkede çıkan bir oyunun kopya sürümleri tüm net alemine sürecek oluşumları zaten bulunmakta. Ayrıca fiyat inmesi bir yana tüm oyunlar rusça dili ile çıkıyor buda önemli bir nokta. Aynısını hadi devletimiz el atsa sonucun çokta iyimser olacağından pek emin değilim ama ilk başta tekel olan firma ile sorunu çözse (vergi, yüksek kur vs.) en azından 200 tl konsol ve pc oyun fiyat limitinde bir düşmeyi gözlemleriz. Şimdilik ülkenin bulunduğu bu kötü durumda, tr oyun dünyasını pekte umursayacağını sanmıyorum anca daha fazla vergi getirmeyi akıllarına getirirler. Bizim bu isteğimiz herhalde şuan için aşırı lükse kaçan, hayal ürünü bir istekten öteye gidemez. Ama ileride bu konunun kesinlikle ele alınması lazım tabi ki bu hükümet ile değil bunlardan olumlu bir sonuç bekliyor iseniz kolay gelsin.

Lütfen yakın zamanda yaşanılanları unutmayın; yurt dışı gümrük limitinde bile iyileşme yapacağız deyip içine eden bir oluşum var karşınızda. Bende her oyun türkçe çıksın isterim ama realist olup yavaş adımlar ile ilerlemeliyiz. Bir anda tr çıkmıyormuşun şak ona yasak, buna yasak getirsek kusura bakmayın ama mal gibi ortada kalırız. Bu sony tv satışına benzemez yada tr kitapçık ile satılan tüm ürünlere; karşımızda sanal bir ürün var, en kötü kutulu satışa yasak getiririz o zamanda Aral batar ahaha bak bu iyi olur da haa he he neyse......

• quote:

Orijinalden alıntı: # Ace #

Devlete kalsa bu işler oyunları yasaklarlar ya neyin fiyat inmesi.

Para getiren şeyi neden yasaklasın koyar %70 vergiyi yolunu bulur

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hitokiri Kenshin

Arkadaşlar oyunları Türkçe yapmanın tek bir yolu var.

O da orijinal oyun almak.

Şantajla, tehditle, zorlamayla bu işi başaramazsınız. Dağıtımcının da, çeviri şirketlerinin de yapabilecekleri çok kısıtlı. Önemli olan tek ama tek şey satış sayıları. İyi satış varsa desteği kaparsınız. Yoksa olmaz. Bu kadar. Yoksa kimse Türkiye'den nefret ettiği için dil desteği vermiyor değil. Adamların umurunda bile değil Türkiye'nin siyasi durumu. Onlar için önemli olan tek şey ne kadar para kazandırdığı, bu kadar. Ki bu konuda kendilerini suçlamıyorum, ticarî açıdan baktığınızda haklı olduklarını göreceksiniz.

Satış sayılarının yüksek olması için de, insanların oyunlara 100-200 tl verebilecek maddi güce sahip olması gerekiyor. Bu da direkt olarak ülkenin genel ekonomik durumuyla ilişkili. Türkiye'de böyle bir ekonomik güç yok.

Oyun pazarı konusunda dünyanın en büyük 16.ülkesiyiz ama maalesef yeterli değil. Yine de yerimiz fena değil, en azından bazı oyunlara dil desteği getirebiliyoruz. Daha da iyiye gitmemiz dileğiyle.

Zamaninda ps3'te sony oyunlarina iyi guzel turkce ekliyordu, yakin zamanda sony turkiye duyuru yapmisti ps4 oyunlarina turkce eklenmeyecek diye.turkiyede xbox tutulmuyor konsol pazarinin %80'i sony'de iken boyle yapmasinin nedeni senin aciklamanla uyusmuyor.artik eskisi gibi degil.steam olsun g2a olsun origin kampanyalari olsun artik orjinal alan bir suru kisi var turkiyede.onceden para vermemek icin bende korsan kullanirdim hatta zamaninda xfire ile cod2 cod4 toplamda 5000 kusur saat oynamistim.tabi daha sonra bf3 aldim multi oynadim mw3 aldim.zamanla cogu kisi orjinal oyun alip oynuyor korsanin patch ya da yamayla ugrastirmasi beli bir zaman sonra biktiriyor.

• Yabancı ülkelerde Video oyunları bir çok devlet tarafından destekleniyor ve oynayın diyorlar.
    Ülkemizde oyunlara destek verebilecek bir siyasi birisini hiç görmedim.

Geçenlerde bir yerde okudum devlet türkiyedeki oyun pazarından 2 Milyon alacağı söyleniyordu

Sobee Ttnet tarafından alındı da ne oldu ? Supercan ile 2 oyun geliştirip sonrasında stüdyoya kilit vurdular.
  • Aslında buna gerek yok. Oyunu alıp sonra geri vercen. :)
    Steamde

Ek olarak
    Bundan sonra Türkçe olmayan oyunları almamaya karar verdim istediği kadar güzel olsun. GTA V i mesele orjinal aldım ama bir sonraki seri ingilizce olursa ve o kadar uğraşmamıza rağmen bir ilerleme yoksa bu artık bize ilgi göstermedikleri anlamına gelir.
    Konu orijinal alıp almama konusu değil o zaman. 15 dil destekleyip 1 tane desteklememek çok saçma geliyor bana açıkçası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asosyal mühendis -- 7 Şubat 2017; 0:20:3 >
  • Yıllardır başlıktaki öneriyi sunuyorum zaten.. Yok satışmış yok şuymuş yok buymuş geçeceksiniz o işleri..

Sen bir ülkeye resmi olarak ürün sunuyorsan o ürün 1 bile satsa sen arkasında duracaksın. Devlet çıkarsın bir kanun seve seve Türkçe gelecektir oyunlar. Biz pazardan çıkıyoruz gidiyoruz diye bir şey olamaz da.

O kadar kendimizi küçük görmeyelim. Dev aynasında da görelim demiyorum da; devlet zamanında nasıl Türkiye'de satılan ürünlerin kullanma klavuzları Türkçe olacak diye kanun çıkardıysa aynı kanun gayet güzel gelebilir.
  • Serbest piyasa ve gümrük anlaşmaları gereği mümkün değil.

Zaten oyunları Aral vb. ithalatçılar getiriyor,Resmi olarak EA,Ubisoft vb. Muhatap değil.

• Hızlıdan bi KHK ya bakar bu iş
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bgrn7

Serbest piyasa ve gümrük anlaşmaları gereği mümkün değil.

Zaten oyunları Aral vb. ithalatçılar getiriyor,Resmi olarak EA,Ubisoft vb. Muhatap değil.

uydurmayalım istersen
  • Konuyu açan arkadaşın yakınmasını anlamakla birlikte, çözüm önerisine katılmıyorum. Sadece vergiler ile ayakta duran bir ülkeye diyorsun ki oyunlara vergi getirsin, oyunlar da Türkçe olsun. Bunu bu hükümetin kafasına sokabilsen muazzam bir vergi uygular ve vergi vermeyenleri (paypal misali) kışkışlar. Sen de Şu an sahip olduğun steam oyunlarına bile sahip olamaz duruma gelirsin. Unutma, yaşadığın ülke çözüm ülkesi değil; yasaklar ülkesi. Sana tek diyeceğim şey şu, kaşınma! :)

<steam yeni bir kur farkına gitmesin, ben başka bir şey istemiyorum. İsteyemez hale sokanlar utansın.
  • Rurounius kullanıcısına yanıt
    doların yükselişine maalesef steam de kayıtsız kalamayacaktır. Tahminimce 1,5 lira olan kuru 2,5 lira gibi bir fiyata çekecekler. (ab birliği komisyonu dava açtı, fiyat eşitsizliği çok farklı bir boyuta ulaştığı için) Tabii sadece bir tahmin. Umarım da gerçekleşmez. Ama sonuçta ortada ayan beyan da bir gerçek var. Hayırlısı..
  • O dava şu namco'nun capcop'un da içinde bulunduğu dava mı? Eğer onların açtığı dava ise sonucun bizim adımıza olumsuz olacağını düşünmüyorum çünkü keylerin bölgesel bazda etkili olduğunu düşünürsek fiyatların eşit tutulması en büyük eşitsizlik olacaktır. Adamın geliri benimkinin en az 2,3 katı olacak; ama oyuna aynı parayı verecez. Bundan büyük eşitsizlik mi var... Vallahi şu açgözlü japon şirketleri beni iyice sinirlendirmeye başladı.
  • r0ket kullanıcısına yanıt
    Uydurma falan yok,Ülkemizin bir çok Serbest Ticaret Anlaşması (STA) var.Ayrıca Dünya Ticaret Örgütü'nün anlaşmaları var.Her şeyden önce EFTA ile ticari ilişkisi var.

• Bgrn7 kullanıcısına yanıt
    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/06/20140613-4.htm

4.maddde e bendi ve 2.bölüm madde 5 e bakarsan kanun ile gayette böyle bir zorunluluk getirebilir. bilip bilmeden sallamayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi r0ket -- 12 Şubat 2017; 10:48:19 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.