Şimdi Ara

Türkiye'de satışa sunulan oyunların Türkçe olması Kanun ile düzenlenemez mi?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
108
Cevap
1
Favori
4.259
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben şahsen bu durumu cidden KIL olan birisiyim. İngilizcem var her oyunu rahatlıkla oynarım anlarım ama bize yapılanı çifte standart olarak görüyorum.

önceden yok satış yok yok bilmem ne yok ondan yapmıyorlar diye söyleniyordu biz de sineye çekiyorduk. ama artık korsan oyun olayı nerdeyse bitti. çoğu oyun internet erişimi olmadan oynanamıyor. hele online multiplayer oyunları imkansız oynanamıyor ama halen yüzde 95 oyunlar sıfır Türkçe geliyor.

bu durumu kanunlar ile çözebime imkanı olmaz mı?

ben bu konuda biraz kafa yordum açıkçası. esasen çok rahat düzenleme yapılabilir. misal

Türkçe dil desteği olan oyunlarda normal vergilendirme yapılsa

bunun yanında Türkçe dil desteği verilmeyen oyunlara yüzde 50 den az olmamak kaydıyla veya daha üstü vergi konsa

atıyorum aynı fiyatla çıkan 2 oyun biri 150-200 tl den satılırken diğeri 300 350 lirayı bulsa.

(tabi direk yasaklama da düşünülebilir ama bu sefer insanlar illa bir yerden edinme derdine düşebilir bir de bana göre yanlış bir yöntem olur.)

yüksek vergi fikri baya mantıklı geliyor. bazılarınız o vakit insanlar (şu an bile baya yapılan bir durum) direk yurtdışından alır diyebilir ama o konuda devletimizin maşallahı var. origin e steam e battle net e erişim yasağı koydu mu işi bitirir. açıkçası devlet istedikten sonra her şeyi yapar.

zaten bu da yapılmazsa biz sittin sene şöyle Türkçe seslendirmeli bir withcer veya tomb raider felan göremeyiz. anca gönüllü kardeşlerimizin yaptığı çeviriler ile yetiniriz (kesinlikle küçümseme olarak algılanmasın en büyük işi onlar yapıyor.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-ACF8F4F94 -- 4 Şubat 2017; 0:40:6 >

• Arkadaşlar oyunları Türkçe yapmanın tek bir yolu var.

O da orijinal oyun almak.

Şantajla, tehditle, zorlamayla bu işi başaramazsınız. Dağıtımcının da, çeviri şirketlerinin de yapabilecekleri çok kısıtlı. Önemli olan tek ama tek şey satış sayıları. İyi satış varsa desteği kaparsınız. Yoksa olmaz. Bu kadar. Yoksa kimse Türkiye'den nefret ettiği için dil desteği vermiyor değil. Adamların umurunda bile değil Türkiye'nin siyasi durumu. Onlar için önemli olan tek şey ne kadar para kazandırdığı, bu kadar. Ki bu konuda kendilerini suçlamıyorum, ticarî açıdan baktığınızda haklı olduklarını göreceksiniz.

Satış sayılarının yüksek olması için de, insanların oyunlara 100-200 tl verebilecek maddi güce sahip olması gerekiyor. Bu da direkt olarak ülkenin genel ekonomik durumuyla ilişkili. Türkiye'de böyle bir ekonomik güç yok.

Oyun pazarı konusunda dünyanın en büyük 16.ülkesiyiz ama maalesef yeterli değil. Yine de yerimiz fena değil, en azından bazı oyunlara dil desteği getirebiliyoruz. Daha da iyiye gitmemiz dileğiyle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dyrasil

Öyle bir şey de oyunları Türkçe getirmez. Olan yine oyunculara olur, aynı oyunu 300 liraya alırsın..

bence yanlış düşünüyorsun. kolayına kimse 300 350 tl vermez. veren çok az olacaktır.

ama şunu da görmek azım. devlet bir şey yapmazsa bu devran böyle sürüp gidecek.
  • almanyada aynı yasa var. işe yarıyor
  • Dostum seni kırmak istemem ama bi o kalmıştı düzelmeyen ülkede daha akk gibi en başta olmaması gereken abidük gubidik şeylerle uğraşıyoruz .
  • Devlete kalsa bu işler oyunları yasaklarlar ya neyin fiyat inmesi.
  • Aynı yasa Rusyada da var ve işe yarıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Himurajutsu -- 4 Şubat 2017; 4:36:18 >
  • satış düşükse türkçe olmaz .

anca fm ve pes oluyor .

oyuna 10 dil eklerken türkçeyi koymamaları kimin suçu acaba. onların mı, bizim mi .
  • Arkadaşlar oyunları Türkçe yapmanın tek bir yolu var.

Şantajla, tehditle, zorlamayla bu işi başaramazsınız. Dağıtımcının da, çeviri şirketlerinin de yapabilecekleri çok kısıtlı. Önemli olan tek ama tek şey satış sayıları. İyi satış varsa desteği kaparsınız. Yoksa olmaz. Bu kadar. Yoksa kimse Türkiye'den nefret ettiği için dil desteği vermiyor değil. Adamların umurunda bile değil Türkiye'nin siyasi durumu. Onlar için önemli olan tek şey ne kadar para kazandırdığı, bu kadar. Ki bu konuda kendilerini suçlamıyorum, ticarî açıdan baktığınızda haklı olduklarını göreceksiniz.

Satış sayılarının yüksek olması için de, insanların oyunlara 100-200 tl verebilecek maddi güce sahip olması gerekiyor. Bu da direkt olarak ülkenin genel ekonomik durumuyla ilişkili. Türkiye'de böyle bir ekonomik güç yok.

Oyun pazarı konusunda dünyanın en büyük 16.ülkesiyiz ama maalesef yeterli değil. Yine de yerimiz fena değil, en azından bazı oyunlara dil desteği getirebiliyoruz. Daha da iyiye gitmemiz dileğiyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Witcherer_ -- 4 Şubat 2017; 17:0:14 >

• Devletin içine girmediği bir tek oyun sektörü kalmıştı, ona da girsin OK. Her şeyi devletten beklememek gerek bence..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rusya da yasa var mı bilmiyorum ama Rusya da bölgesel fiyat politikası uygulanıyor oyunlar ucuz millet satın alabiliyor dolaysıyla satışları bizden çok daha fazla.nüfüs da yüksek bizden tabi.

Türkiye de oyun pazarı büyük ama bunun büyük çoğunluğunu mobil oyun ve online oyunlar kaplıyor bizim istediğimiz tek kişilik oyunların payı çok az.

Türkiye de bu tür oyun oynayan insanların yaşı da çok küçük maddi güçleri yok bir pazar oluşturamıyorlar.Bence biraz daha iyi 3-5 yıl öncesine göre ama yetersiz.Belki 10 yıl sonra bügünün çocukları adam oldukları zaman daha iyi günler görebiliriz.
  • Dediğin olabilir devlet vergi teşvikiyle oyunlara türkçe dil desteği gelmesini sağlayabilir. Ama atladığın çok önemli bir durum var o da şudur ki senin oyunları türkçe olarak oynayabilmen meclistekiler zerre umrunda değil onlar kendi rahatının peşinde. Yani bir şekilde meclistekilerin bir kısmını oyun bağımlısı felan yapamazsan bu konu hayalden öteye gitmez.
  • Cok Mantikli Bir Fikir Ama, Şuan Gündeme gelme Olasiligi İmkansiz denecek Kadar cok, belki bi 10 sene sonra düşünülebilir.
    Ama Büyük Firmalar Bir nebzede Olsa Yavaş yavaş.. Türkçeye egilimlerini artirdilar.. Teknoloji geliştikçe Bazi şeyler Kolaylaşiyor.. Yarinlar ne gösterir bilmiyorum.
    Ama Eger Oyunlarin Türkçe Olmasini istiyorsak Devletin Ülkemizdeki Bütün Torrent,Korsan,Vpn Agini Cökertmesini beklememiz lazimki.
    Yasaklar Delinmek icin var degilmi kacari yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hitokiri Kenshin

Arkadaşlar oyunları Türkçe yapmanın tek bir yolu var.

Ne güzelde boş konuşmuşsun kardeş. Kolay gelsin.

• Her dağıtımcı ve firmanın beklentileri ve pazara bakışı bir olmamakla birlikte orijinal oyun satışı ülkemizde son birkaç yıldır "eskiye oranla" artış gösterdi. Ancak bu demek değildir ki artık çoğu oyun Türkçe gelecektir. Hala bir geçiş sürecindeyiz ve aşılması gereken mesafeler var. Ne var ki eskiye oranla artık çok daha fazla oyun Türkçe dil desteği ile bizlere ulaşıyor. Özellikle Play Station oyunlarında bunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Bunun dışında bizim gibi ülkelerde halledilmesi gereken çok mühim bir takım başka meseleler var. Dolayısıyla bu gibi durumlar için kimsenin mesai harcayacağını sanmıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AsRuleS

Devletin içine girmediği bir tek oyun sektörü kalmıştı, ona da girsin OK. Her şeyi devletten beklememek gerek bence..

Ben anlamadım sizi firmalar özel olarakmı tuttu? Neymişde oyun satışı olursa türkçe gelecekmiş her şeyi devletten beklemeyin vs vs... İnanyıyor musunuz gerçekten böyle şeylere yoksa laf olsun diye mi söylüyorsunuz?

Devlet nasılki her elektronik alette bulunan türkçe kullanım klavuzunu zorunlu hale getirmişse istenildiğinde bunuda rahatlıkla yapar. Yapmayan diye bişi yok yapmak zorundalar, zorlada tehditlede gayet yaptırılır bu iş.

Nasılki 10k kişinin bile izlemediği ucubik filmler bile türkçe oluyor masa bacağının altına koymaktan başka bişiye yaramayacak kitaplar Türkçeye çevriliyorsa oyunlarda gayet Türkçe çıkabilir.

Bunun olmamasının sebebi asla ama asla satış miktarı değildir. Bu uyduruk fikirden vazgeçin.

• quote:

Orijinalden alıntı: r0ket

quote:

Devletin içine girmediği bir tek oyun sektörü kalmıştı, ona da girsin OK. Her şeyi devletten beklememek gerek bence..

Ben anlamadım sizi firmalar özel olarakmı tuttu? Neymişde oyun satışı olursa türkçe gelecekmiş her şeyi devletten beklemeyin vs vs... İnanyıyor musunuz gerçekten böyle şeylere yoksa laf olsun diye mi söylüyorsunuz?

Devlet nasılki her elektronik alette bulunan türkçe kullanım klavuzunu zorunlu hale getirmişse istenildiğinde bunuda rahatlıkla yapar. Yapmayan diye bişi yok yapmak zorundalar, zorlada tehditlede gayet yaptırılır bu iş.

Nasılki 10k kişinin bile izlemediği ucubik filmler bile türkçe oluyor masa bacağının altına koymaktan başka bişiye yaramayacak kitaplar Türkçeye çevriliyorsa oyunlarda gayet Türkçe çıkabilir.

Bunun olmamasının sebebi asla ama asla satış miktarı değildir. Bu uyduruk fikirden vazgeçin.

Oyun firması ile beyaz eşya firmasına aynı uygulamaları uygulatmak pek mümkün olmaz. Buradaki dağıtımcı satacağı oyunlar için oyun firmalarından böyle bir ön şart istese belki bu durum çok daha kolay halledilir. Öte yandan satışlar tabii ki karar vermelerini etkiliyor. Ancak bir firma satışlar çok olsa bile Türkçe dil koyalım demeyebilir ancak bir başka firma tamam burada ciddi bir alıcı kitlesi var diyerek sonraki oyunlarında Türkçe dile yer vermek isteyebilir. Bu işin bir garantisi yok. Ancak atıyorum 10 yıl önce bir tane bile Türkçe oyun yoktu günümüzde ciddi sayıda olmasa bile Türkçe dile yer veren gerek AAA gerekse Indie oyunlar var.

Siz bir ürün üreticisi ve dağıtımcısı olsanız herhangi bir bölgede satış yapmadan o bölgeye yönelik ekstra masraflara girmek ister misiniz? Ekledikleri her dil adamlar için +1 masraf bunu da unutmayınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evilhuman -- 4 Şubat 2017; 17:58:22 >

• quote:

Orijinalden alıntı: r0ket

quote:

gücün varsa önce oyuncuları oyun almaya yönlendir, geçen günlerde GIST fuarı başladı. Haber sitelerindeki yorumlar " toplanmış yine boş beleş adamlar, ülkenin gençliği nereye gidiyor" tarzındaydı. Böyle bir önyargıya karşı hangi vergiyi koyarsan koy, oyun sevmeyen bir topluma, oyun satın almayı çocukça ve enayice gören bir topluma firmalar kolay kolay dil desteği vermez. Yoksa biz kiralık oyuncular değiliz, sektörün ihtiyacı olan ve senin talebin olan Türkçe dil desteği sağlamak için her gün kapı kapı firma arayan insanlarız. Önce neyi savunduğunu düşün, sonra taşı istediğine atarsın. Biz düşmanın değiliz yoksa :)

• evilhuman kullanıcısına yanıt
    Kardeş öyle bi kafa yok. Çıkarın şunu aklınızdan rica ediyorum. Beyaz eşya olarak bakma konuya. Cep telefonları htc gibi, apple ürünleri laptopları gibi, yazılımlar kaspersky gibi... Örnekler daha çoğaltılır. Bu ürünlerin tr de satış gamı nedir ki türkçe desteği var? İgn bile türkçe içerikli site açtı. Yani lütfen şu bakış açısını değiştirin.

Diğer arkadaş içinde şunu söyleyeyim bu ülkede çomar kitlesine bakarak oyuncu düzeyini tartışmayalım adamlar kara cahil taş devri seviyesinde yaşıyorlar. Oyun satın alma bilincide zamanla oluşuyor zaten insanlarda çat diye olacak bişi değil ama bunu türkçe dilin ön şartı olarak koşmak saçma.

• r0ket kullanıcısına yanıt
    Niye herkese, her mesaja karşı çıkmak zorundasın? Yani neden karşındakinden bir şeyler öğrenmek istemiyorsun, bu tavrının sebebi ne?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sergeant Duffin

Niye herkese, her mesaja karşı çıkmak zorundasın? Yani neden karşındakinden bir şeyler öğrenmek istemiyorsun, bu tavrının sebebi ne?

Kardeşim bahsettiğiniz şeyler geçersiz argümanlar, bahaneler çünkü. Konuyu açan arkadaşın söylediği gayet mantıklı ve olması gerekenken sizin söyledikleriniz anlamsız şeyler.

Diyorzunuzki para kazanmayacaksa yatırım yapmaz. Ya böyle saçma bi düşünce olabilirmi? Bende tam tersini düşünmekte haksız değilim o zaman. Türkçe değilse almam. Buraya kadar anlaştıkmı?

İnsanlar para kazanma umudu ile yatırım yapar para kazanacağı kesin olunca değil. Öyle olsaydı yüzlerce milyon dolarlık filmlerin her birinin milyar dolar gişe yapması gerekiyordu ama yarısı batıyor. Buna risk diyoruz. Ticaret bunun üzerine kurulur. Kaldıki bi oyuna dil eklemek hiç bir aaa oyun firmasınıda batırmaz.

Bana bişiler anlatmaya çalışana kadar düşünseniz savunduğunuz şeylerin ne kadar anlamsız olduğunu sizde göreceksiniz.

Şöyle bi benzetme yapıyım.

Siz star citizen kafasındasınız para gelirse oyun yaparım diyen ama zaten para gelirse diye şart koşmadan işi bu olduğu için oyun üreten tonla firma var. Üretirsek kazanırız diyen.

Önce yatırım yapılır sonra para kazanılır. Bunu lütfen kafanıza sokun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi r0ket -- 4 Şubat 2017; 19:54:56 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.