Şimdi Ara

Türkiye de Plastik Sektöründe hammadde kalmadı! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
131
Cevap
0
Favori
9.940
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum geçen yıl
  • Cevaplayan Üyeler 84
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 2
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat 13 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • s_s64 (10 mesaj) babadol (10 mesaj) Mete Can Karahasan (7 mesaj) Musty86 (5 mesaj) paker (4 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (69 mesaj) Mobil (50 mesaj) Mini (11 mesaj) (1 mesaj)
  • @
70 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • Hocam stok sıkıntısıda yavaştan geliyor. Piyasa da hammadde azaldı. Geri dönüşüm olarak da zaten stok iyice azaldı gibi. Hammaddelere yakın zamanda tekrar zam gelecek diyor herkes.
    |
    |
    TNTB kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Ekmek yok ekmek ne lastiği hey

• Coca cola ile le cola aynı fiyat olmaz ;)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    akcanon kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Malesef biz de gıda da kullandığımız plastik ambalajlar ciddi problemli. Ve günlük fiyat veriyorlar normalde biz aylık veya 3 aylık anlaşırdık. Artık günlük fiyat veriliyor. Ciddi zamlara maruz kalacağız :(
  • Strafor üretiyoruz ve hammadeye gelen zam son 1 ayda %100 seviyesini aştı. Ne olacak bilmiyorum. Hammade zamları korkunç düzeyde. Haliyle son ürün fiyatlarına yansıyacak bu farklar. Hammadeye yakın zamanda gelen bu zamlara piyasa ne diyecek onu da kestirmek güç. Çünkü halk elindeki son parayla dahi inanılmaz tüketim halinde. Bu iş bir yerde patlayacak mutlaka.

• quote:

Orijinalden alıntı: ~Anor~

Malesef biz de gıda da kullandığımız plastik ambalajlar ciddi problemli. Ve günlük fiyat veriyorlar normalde biz aylık veya 3 aylık anlaşırdık. Artık günlük fiyat veriliyor. Ciddi zamlara maruz kalacağız :(

Anor abi, sen ilgilendiğin konularda çokça bilgiye sahip ve aklı başında mesajlar yazan birisin. O yüzden sana sormak istedim:

Yıllar önce bir teknoloji geliştirilmişti. Ben okuyalı en az 10 yıl olmuştu. Temelde paketleme için kullanılan plastiğe alternatif geliştirmişlerdi. CaSO4, yani kalsiyum sülfat, amiyane tabiri ile kireç taşı bağlayıcılı bir paketleme teknolojisinden bahsediyorlardı. Güya bu teknoloji yayıldığı zaman alirveris poşetinden kuru gıda paketine her türlü su içermeyen paketlemede kullanılabilecekti. CaSO4 tabanlı olduğu için şu dayanımı süper düşük, ama karşılığında da doğada çok büyük hızla çözünen bir yapısı olacaktı. Dolayısıyla Marul paketleyemezsin ama baklagil paketlersin mesela...

Böyle bir şey duymuş muydun? Duydu isen neden yayılmadı? Dağ taş CaSO4. Hele ki tüm Akdeniz ülkelerinde... Suyu sert, ileri yaşta böbrek hastası bol olan tüm coğrafyalar CaSO4 üzerinde oturuyor resmen.

• Ya kardeşim siz damacana satmıyosunuz ki. Eskiyi alıp yeniyi veriyonuz. Tamam belli süre kullanınca damacana atıl oluyordur geri dönüştürülemiyodur ama bu süre içinde o şişe kaç kez kullanılıyor allah bilir. Şimdi suya %100zam gelir hiç şaşırmam

Yeterki fırsat olsun ülkede. Zaten hazır su sektörünü hiç anlayamadım. 2000 öncesi çeşmeden su içerken şimdi damacanayı sorguluyoz. Teknoloji geliştikçe çeşmedem su içemez olduk. Bu da belediyelerin sorunu aslında ya neyse

• Hocam sizde haklısınız. Evet izmir de geri dönüşüm daha oluşmadı. Bende izmirdeyim ve bizim belediye geri dönüşüm konteynırı koydu çöpün yanına. Çöpleride yeniledi karton toplayıcıları ulaşamasın diye sanırım. Kapaklı derin çöp konteynerı koydu. Ama bu şerefsiz kartoncular ilk çaldıkları krom kapakları oldu. Onu tasarlayanda geri zekalılık ama gelde bunu belediye ye anlat. Krom kapak mı konur çöpe tek çekiçle sökmüşler menteşelerden. Neyse geri dönüşüm konteynerını bende 2 gün kullandım. Şişe karton falan ayırırken 2.gün kilidini kırmışlar (afedersin cük kadar sürgülü kilit koymuşlar) belediye yi arayıp bakın bu işler böyle olmuyor tasarlananla, sahadaki durum farklı. Ülke hırsız kaynıyor donumuzu alacaklar desen kimse takmaz. Ayrıca belediye geri dönüşümden para kazanıyor olması lazım ama bu para kutu ve poşet toplayanlara gidiyor. Geri dönüşüm kültürümüz bu durumda malesef.

|
    |
    Empirewashere kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• E ticaret yapıyoruz. 375 liraya kargo komisyon + 20 lira kârla sattığımız koli bandının alışı 375 olmuş. Her gün fiyat değişiyor. Diğer ürünler de öyle, gerçekten sıkıntı var.

• Kesinlikle doğru diyor arkadaş. Benimde arkadaş plastik sektöründe. Dünyada çinlerin hammadde stoğu yaptıklarını, bu hammaddeleri çok zor verdiklerini dile getiriyor. Piyasadaki stoklarda bitmek üzere. Benim sektör farklı, oda üretim ama plastik değil, bizde prinç malzeme ile yaptığımız ürünlerin kalitesini düşürdük. Zamağa yöneldik.

• Abd de enflasyon niye artacak endişesi var zannediyonuz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Veysigz

Katılıyorum.Bizzat ben plastik fabrikasında çalışıyorum.Depoda ki arkadaşlarım hammadde alımını durdurdular.Çünkü yüzde yüz zam yapmışlar.Haliyle tüketiciye de zamlı yansıyor bu sefer alan olmuyor.Bizim fabrika mal satışını durdurdu.Şuanda depoyu dolduruyorlar büyük ihtimal.(Banyo Aksesuarlari Üretiyoruz).

Eger düzelirse o zaman satışlar başlar diye düşünüyorum.Birde başka yerlerin hammadde değilde kiloyla çapak satın aldığını duydum.Boyle giderse cidden sıkıntı olucak.Bizde üretim hala devam ediyor bakalım neler yapıcaklar.

Aynı sektördeyiz. Biz malzemelerin kalitesini iyice düşürdük, fiyatlara yansıtmamak için

• Plastiğe zam geldiyse ciddi oranda 1-2 ay içinde plastik kullanılan her ürüne zam kapıda demektir. Konuda demişler oyuncaktan tutun damacana suya ordan tutun yemek siparişlerinde kullanılan plastik kaplara vs. Akıl almayacak derecede her sektörde zamlar gelecektir... Halkbank davası da var mayısta bakalım yazın dolar 8 lirayı geçecekmi çok ciddi ülke batıcak bu gidişle...

• Belediyelerin sorunu benim oturduğum sitede haftada ayda bir mutlaka 1-2 gün bakterili ve çamurlu su akıyor. Mecbur su damacanası makinesi alıp dağdelene abone olduk haftada bir sipariş geçiyoruz yapacak bir şey yok ishal olmaktan iyidir. Çok çektik zamannda ishal olanlar acillik olanlar oldu su yüzünden kanalizasyon ile suyun karıştığı oluyor... Durumlar vahim.

|
    |
    Musty86 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Çok şükür sonunda daha sağlıklı bardak kadeh şeklinde yada vazo şeklinde CAM kola süt ayran yoğurt kaseleri piyasaya girecek demektir. Bu çok güzel ve sağlıklı bir haber.

• Şöyle söyleyeyim aylık 2bin ton Türkiyeye hammade sokan bir firma geçen ay sadece 150 ton ürün soktu.Tamamını biz aldık.Oda bizim bir haftalık üretimimiz.

Büyük firmalar ambalaj stokluyor.Hammadeye arkadaşların dediği gibi %80 ila %100 zam geldi.Biz ürüne zam yapamıyoruz.

Üretici için şu anki durum üretim yapmayıp hammaddeyi elde tutup ürün yerine hammadde olarak satmak daha fazla kazandırıyor.

Acayip garip bir durum.

• Merhaba, 2.kalite ürünün fiyatı, orjinal plastiği fiyatını geçti. Daha da artış geliyor.

Çelik grubuna da zam gelmeye devam ediyor

• Hammadde fiyatinin artmasinin ana nedeni fuel oildir. Havayolu sirketleri nezaman normale doner plastik ozaman ucuzlar.
    Peki neden.
    Refineride ana urunlerden birisi fuel oildir. Simdi beyin firtinasi yapalim.
    Ana urunlerden biri fuel oil simdi rafineriyi calistirdin fuel oil cikiyor habire bende petrokimya isletmesiyim. Nereye koyucam bu fueloili?
    Kapat rafineriyi cozum bu eee rafineriyi kapattin zaten plastik hammaddesi rafineride artik urunlerden birisi sayilir zaten cok cokmiyor.az az cikiyor adam fueloil urrtmemek icin rafinerilerin cogunu kapatmis sana plastigide uretemez... Uretende 100 uretiyorken 5 10 urettigi icin nasilsa alicaklar diyip fiyata yaslandikca yaslaniyor dogal olarak talep goren sey bi yerden sonra bulunamiyorsa fiyati artar nasilsa sen almazsan baskasi alacak mantigi var. Dedigim gibi havayolu sirketleri nezaman normale donerler fiyatlar ancak ozamana duser.
    Suan randomun tonu olmus 3200 dolar moblenin olmus 2800 dolar random 1500 moblen 1200 dolar civariydi eylul ayinda

• bunda petrol varillerindeki fiyat artışları da önemli bir paya sahip ne yazık ki..

• Yıllarca plastik geri dönüşüm işi yaptık sektör zaten hep bitik diyebilirdik biz 2-3 yıl tecrübeden ve gerekli sertifikaları aldıktan sonra sadece yurt dışından "ÇÖP" ithal ederek üretim yaptık çünkü fire çok düşük kaliteli mal geliyor ve kaliteli ürün çıkartabiliyorduk gerçekten Euro ile çöp alma olayı doğru :) sonrasında kurlar dalgalanmalar vs vs derken o işin de mantığı kalmadı yerli piyasa zaten çok kötü cahil bir kesimin elinde e zamanla bıraktık tabii hammade sıkıntısı konusu bambaşkadır emin olun.

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.