Şimdi Ara

Türkiye'de motosiklet satışlarındaki düşüş sürüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
946
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılı ilk çeyreğine ilişkin pazar verilerini paylaştı. Buna göre, Türkiye’de motosiklet satışlarındaki düşüş devam ediyor.

TUİK verilerine göre 2020 yılı mart ayında trafiğe kaydı yapılan motosiklet sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,7 oranında azaldı. 2020 yılı mart ayında 12.032 adet tescil yapıldı. 2019 yılı mart ayında 13.943 adet tescil yapılmıştı. Ocak-Mart dönemine ilişki verilere baktığımızda ise, bu dönemde trafiğe katılan motosiklet sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 oranında azaldığını görüyoruz.

Ayrıca Bkz.Toyota dünya çapında 15 milyon hibrit araç sattı

MOTED (Motosiklet Endüstrisi Derneği) verilerine göre, 2020 yılının ilk çeyreğinde cc bazında motosiklet tescil adetlerine göre 101-125 cc aralığı yüzde 24 oran ile (3.497 adet) en yüksek payı aldı. İkinci sırayı 2.947 adet ve yüzde 21 pay ile 0-50 cc aralığı alırken, üçüncü sırayı ise 2.448 adet ve yüzde 17 pay ile 126 – 250 cc aralığı aldı. Verilere göre 2020 yılı ilk üç ayında tescil edilen motosikletlerin yüzde 61’ini yerli modeller oluşturdu.

Geçtiğimiz günlerde motosikletlere yüzde 10 ek gümrük vergisi getirilmişti. Yeni vergi ile küçük cc motosiklet vergileri yüzde 56’yı, 250 cc üzeri motosiklet fiyatlarındaki vergiler ise yüzde 100’ü aşmıştı. Artışın mayıs ayındaki fiyatlara yansıyacağını düşündüğümüzde, satışlardaki düşüşün artarak devam etmesini bekleyebiliriz.

• -Motosiklet hırsızlığı çok yaygın evinizde bile kafanız motorunuzda oluyor ki götürmeleri 5 dakika sürmüyor.
    -Motosiklet hırsızları yakalanmıyor yakalansa da neredeyse ceza almıyorlar(araba hırsızlığı gibi cam vs kırmadıkları için o klasmanda değerlendirilmiyorlar)
    -Sigortalar çok yüksek bir iki sene önce motor fiyatının 4 de 1 ine zorunlu teafik sigortası yapıyordu acentalar şimdiki durum ne bilmiyorum
    -Kasko aşırı yüksek yaptıramıyorsunuz.
    -Tehlikeli özellikle Türkiye de. İnsanlar hala motorculara alışamadı. En ufak kazada sakat kalma ihtimaliniz var.
    -Yollar dar , çukur dolu özellikel taksiciler dolmuşçular sizi yok sayıyor.
    -Keko motorcu vlogerlar yüzünden antipati var.
    -Artık ucuz değil. Yolda olmak , özgürlük filan hikaye insanlar motora ekonomik olduğu için biniyordu kur, sigorta yedek parça derken bir de vergi getirirseniz kimse binemez. Motor kardeşim bu a noktasından b noktasına götüren ucuz bir alet olmalı ki son corona muhabbeti ile toplu taşıma kullanmak istemeyen insanlar motora yönelecekti açığı görüp hemen vergiyi yapıştırdılar. Hayatımı riske atacağım alete o kadar vergi vermem. Benden vergi filan yok size toplu taşıma da corona kaparım yine vermem ölme riskim de daha az. O piyasa daha da küçülecek bekleyin.
  • makarna dışında satışı yükselen bir şey var mı ki :D

• Bu vergilerle yine iyi satılmış

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • subat ayında racıng 600 luk motorumu sattım aynısını sımdı alsam daha pahalıya alıcam yazık ekonomı dıye bırsey yok ulkede dahada pahalı olucak kur olmus 7 lıra ustune bırde vergı vergı vergı derken odemeye hal mı kalıyor

• -Motosiklet hırsızlığı çok yaygın evinizde bile kafanız motorunuzda oluyor ki götürmeleri 5 dakika sürmüyor.
    -Motosiklet hırsızları yakalanmıyor yakalansa da neredeyse ceza almıyorlar(araba hırsızlığı gibi cam vs kırmadıkları için o klasmanda değerlendirilmiyorlar)
    -Sigortalar çok yüksek bir iki sene önce motor fiyatının 4 de 1 ine zorunlu teafik sigortası yapıyordu acentalar şimdiki durum ne bilmiyorum
    -Kasko aşırı yüksek yaptıramıyorsunuz.
    -Tehlikeli özellikle Türkiye de. İnsanlar hala motorculara alışamadı. En ufak kazada sakat kalma ihtimaliniz var.
    -Yollar dar , çukur dolu özellikel taksiciler dolmuşçular sizi yok sayıyor.
    -Keko motorcu vlogerlar yüzünden antipati var.
    -Artık ucuz değil. Yolda olmak , özgürlük filan hikaye insanlar motora ekonomik olduğu için biniyordu kur, sigorta yedek parça derken bir de vergi getirirseniz kimse binemez. Motor kardeşim bu a noktasından b noktasına götüren ucuz bir alet olmalı ki son corona muhabbeti ile toplu taşıma kullanmak istemeyen insanlar motora yönelecekti açığı görüp hemen vergiyi yapıştırdılar. Hayatımı riske atacağım alete o kadar vergi vermem. Benden vergi filan yok size toplu taşıma da corona kaparım yine vermem ölme riskim de daha az. O piyasa daha da küçülecek bekleyin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yerli milli elektrikli motor gelsin.

• Artık motor oyunlarında hevesinizi alırsınız :)

• makarnadan bir şey satılmıyor ki ülkede
  • 250 CC'lik Yamaha Mt25 40 Bin Liraya dayanmış vaziyette.
    2018 Dodge Charger Abd'de 50 Bin dolar.

Birim bazında bakınca durumun ne kadar içler acısı olduğunu çok net şekilde görüyoruz. Birileri V8'li araba alırken, biz onun yanında su motoru denilebilecek kadarını neredeyse aynı paraya alıyoruz.

• Herkesin özel aracı olacak diye bir kanun yok.

Vergilerin biraz daha artması gerekiyor.Önüne gelen araç aldı trafik-park sorunları yaratıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berk768 -- 4 Mayıs 2020; 15:49:25 >
  • 125cc kawasaki motor 46 bin lira olmuş. gaza bassan gitmeyen, frene bassan durmayan motora istenen paraya bak. sonra satışlar düşmüşmüş. satışların durması lazım artık.

• zaten çoğu gümrük vergisi. millet otomobil üretmeye çalışacağına, motosiklet üretse ekonomiye katkısı daha çok olacak. çin maı, hint malı motosikletler ile piyasa zaten allak bullak

• Ula ne açmışın sende, gel bizim buraya benim araçla 2 tur attırayım sanki jet motoru.

Her gün kullanmasam millete uçak diye yutturacaksın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berk768 -- 4 Mayıs 2020; 16:56:52 >
  • Vergiden, Sigortadan şikayet edenler 50 cc motor alın...

- Ben yılda 2.000 km yol yaparım, - motorla 10 km mesafe anca giderim, - hız sevmem 50-60 km hız benim için yeterli - uzun yol kullanmam, - tek kişi binerim zaten, - E5 yada otobanla işim olmaz.

yukarıdakilerden 2 seçenek size uyuyorsa bence iki kere düşünün, yazımı dikkate alın,

MTV yok, Sigorta yaptırmıyorsun Yok , B sınıfı ehliyetle kullanabilirsin A sınıfı ehliyet almana gerek yok...

Motoru aldıktan sonra devlet yakanı bırakıyor :) Alana kadar ne kadar koyarsa orda kalıyor :)

He 50 cc motorlar ucuz mu ?
    çok beklersin, bugün baktım, Çin malları 7.000 TL seviyelerinde, Japon, Fransız, Kore vs. 13.000 den başlıyor 25.000 TL ye kadar satılanlar var... Fiyatları gördüm de valla yuhhhhh...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volkan_efe -- 4 Mayıs 2020; 17:41:26 >

• 5yıl önce 3.250 tl ye sattığım ybr bugün en az 8 bin tl ye satılıyor . E ben nasıl motor alam gözümde tütüyor ama alamıyorum dandik dundik kanuni yada mondial e de binmek canımı riske atmak istemiyorum ..

• İzlenme kasmak için trafikte zorla kavga arayan apaçi Youtube motovloggerlarını da etkiliyorsa beter olsunlar.

Saygılı bir şekilde sakin sakin işine evine giden motosikletliler için kötü oldu tabii bu fiyat artışları.
  • Valla vergisini bilemeyecem de zaten bir kere ülkede güvenlik ve adalet 2002'den sonra hızla düştü. Etrafımda 1 kişi bile yok motor sahibi olupta çaldırmamış olan. Ve hırsızları bulanamıyor da. Bulunsa da ceza yemiyorlar gibi bir şey. Şimdi bir de bunca hırsızın, tecavüzcünün, gaspçının salıverilmesi üzerine aklı olan motor almaz. Çünkü en fazla 1-2 sene içinde o motor çalınır, tüm para çöp olur gider. Ancak kapalı otoparkınız ya da güvenlikli siteniz olacak ki güvenlikli site bile kurtarmayabilir. Yine etrafımda son 5-6 ayda bildiğim lüks en az 4 güvenlikli sitede hırsızlık oldu evler soyuldu. Yani hiç bir yerde doğru düzgün güvenlik yok. Çünkü adalet yok. Geçen bir çete yakalanmıştı. Alt tarafı 4 kişinin toplam 127 sabıkası var. Ronaldo gibi sabıka rekoruna gidiyorlar aralarında. Valla dalga geçiyorlar, polislerle, hakimlerle, hukukla, en çok ta akp'liler ile.

• 2010 civarı 48 aylığımla alabildiğim bir motoru 2020 de 62 aylığımla alabiliyorum. Alabiliyorum derken yanlış anlaşılmasın mesela yani...

• Kaç yıldır takipteyim, tam almaya niyetleniyorum ama bir şey oluyor illa ki! İlk düşündüğüm zamanlar 250'lik yamaha 13.500? civarıydı, şimdi 40.000?'e merdiven dayamış maşallah :))

• Yerli model derken?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.