Şimdi Ara

Türkiye'de mi okumak, Yunanistan'da mı okumak??

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
659
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi günler herkese. Lisenin sonlarına doğru yaklaşıyorum (son 1 yıl) ve artık yavaş yavaş ileride ne yapacağıma karar vermem gerekiyor. Konuya gelecek olursak; ben Yunanistanda yaşıyorum fakat zamanı geldiğinde Türkiyede de üniversite sınavlarına katılmak gibi bir hakkım var. Yani hem Yunanistan'da hem Türkiye'de okuyabilirim. Problem de işte tam burada. Türkiye mi Yunanistan mı sorusu devamlı kafamda dolaşıp duruyor. Eğer Türkiyede okuyacaksam İzmir'i düşünüyorum. Bu arada istediğim bölüm mühendislik (ya elektik-elektronik ya makine ya da bilgisayar). Aslında mühendislik dalında en iyi okulların İstanbul ve Ankara'da olduklarını biliyorum ama gerek şehirlerin kalabalığından (özellikle İstanbul) gerekse son yaşanan olaylardan bu ikisine biraz soğuğum. Sizce ne yapmalıyım? Fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim.

Edit: Bildiğim kadarıyla Türkiye'deki mühendislik bölümlerinde eğitim süresi 4 yıl fakat Yunanistan'da 5. Bunun nedeni mezunlara verilen diplomaların Master seviyesinde olmaları. Yani 4 yıl lisans+1 yıl yüksek lisans gibi düşünebilirsiniz. Bence bu da önemli bir husus.

Not: Konuyu hangi bölüme açsam bilemedim. Yanlış yerdeyse affola.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERT* -- 23 Şubat 2016; 19:24:20 >

• Gurbetciler farkli bi simava giriyo ve ygs den falan asiri kolay oluyo diyemler vardi ama tam bi bilgim yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Raid Leader

Gurbetciler farkli bi simava giriyo ve ygs den falan asiri kolay oluyo diyemler vardi ama tam bi bilgim yok

Detayları bilmiyorum fakat kolay olduğunu duymuştum. Öte yandan Yunanistan da bizlere kolaylık sağlıyor.

Mesela Yunanlar istedikleri bölüme girmek için puan sınırını geçmeleri gerekirken bizim öyle bir derdimiz yok. En yüksek puanı tutturan kişi seçtiği bölüme giriyor. Tek sıkıntı öğrenci sayısının kısıtlı olması. Bir arkadaşımın dediğine göre her 100 (Yunan) öğrenci başına bizlerden sadece 1'i bölüme girebiliyormuş.

Aslında öncelerde sadece buradaki sınavlara katılmayı düşünüyordum fakat annem "Git, orada da katıl, ne olur ne olmaz" dedi. Hem Türkiye'de hem de Yunanistan'da iyi bölümler tutturacağıma inanıyorum, o yüzden bunu iyice düşünüp sınav zamanına kadar karar vermem gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERT* -- 23 Şubat 2016; 19:23:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: MERT*

quote:

Orijinalden alıntı: Raid Leader

Gurbetciler farkli bi simava giriyo ve ygs den falan asiri kolay oluyo diyemler vardi ama tam bi bilgim yok

Detayları bilmiyorum fakat kolay olduğunu duymuştum. Öte yandan Yunanistan da bizlere kolaylık sağlıyor.

Mesela Yunanlar istedikleri bölüme girmek için puan sınırını geçmeleri gerekirken bizim öyle bir derdimiz yok. En yüksek puanı tutturan kişi seçtiği bölüme giriyor. Tek sıkıntı öğrenci sayısının kısıtlı olması. Bir arkadaşımın dediğine göre her 100 (Yunan) öğrenci başına bizlerden sadece 1'i bölüme girebiliyormuş.

Aslında öncelerde sadece buradaki sınavlara katılmayı düşünüyordum fakat annem "Git, orada da katıl, ne olur ne olmaz" dedi. Hem Türkiye'de hem de Yunanistan'da iyi bölümler tutturacağıma inanıyorum, o yüzden bunu iyice düşünüp sınav zamanına kadar karar vermem gerekiyor.

Tum sanslaru degerlendir panpa bosverme sakin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• http://www.leidenranking.com/ranking/2015

istediğin okul ve bölümlere burdan bak. hangisi daha iyiyse ona git
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.