Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

Türkiye'de maalesef tıp fakülteleri de tam bir facia

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
155
Cevap
9
Favori
15.683
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> TYT / AYT >> Genel Sohbet >> Türkiye'de maalesef tıp fakülteleri de tam bir facia
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      9921 Mesaj
      24 Ocak 2018 22:14:06
      bir sürü ingilizce kaynak var, hepsini çeviremeyiz ve çeviride hata olursa işler karışır

ingilizce eğitimle kendimizi dünyaya açmış oluyoruz, milyonlarca kaynakta faydalanabiliyoruz

ben de hazırlık okuyorum, ingilizce öğreniyorum ama çok zor anlayamıyorum, seneye derslerde ne yapacağım bilmiyorum ama türkçe okusam bölümümde çok kaynak yok, bilgisayar mühendisliği okuyacağım, konuştuğum kişiler en önemli şey ingilizce diyor

bilim yapacaksan araştırma yapacaksan kaynak ağını genişletmek için ingilizce lazımmış yani

keşke her şey türkçe olsa :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Yüzbaşı
      481 Mesaj
      24 Ocak 2018 22:41:59
      amerikalı bşr firmada çalışıyordum. calıforniadan yardım etmeleri için türk asıllı türkçe bilen arkadaşlar geldi. 3 hafta kaldılar. gittiklerindebu takımın yarısını nasıl almışlar dedi. takım içinde odtü boğaz içi makina türevinde mühendisler wardı. bende özel bi ünide burslu okuyordum o sıra. özetle okullarda bunları öğretmiyorlar bize dediğimizde o zaman mühendis değilsiniz dediler. mühendislik sınavla yada akademik eğitim alarak olunmaz. mantığınız ve yaşam biçiminiz sizi mühendis yapar dediler. türk müdürler devşirmeydi. teknolojinin kıyısından gelmiş hiç biri mühendis değillerdi. dedim başımızdakiler bize yön veremiyor onlarda okullarda konu yönlendirmedir içeriği siz doldurursunuz sizdede konuyu anlamanız için çoban bekliyorsunuz ama hayatın ve mühendisliğin çobanı olmaz demişlerdi.

2 üni bitirdim. gecen sahıbınden sitesinde birşey bakarken iş ilanı falanvardı bi girdim girmez olaydım. yönetici asistanı illa! ki burasını ben sallamıyorum girip bakın ordaki ilanlarda gördüm.

-genç fiziği düzgün ses tonu yumuşak ve ılımlı bayan aranıyor. bunun gibi yüzlerce ilana denk geldim. utandım. amerikada iş ilanlarında cinsiyetçi bir ibareye denk gelemessiniz.

kariyer veya türevindeki ilanlara baktım. aradıkları kişiler kesinlikle türkiyede yaşamıyor. 3 farklı kişinin işini tek kişiden bekleyim asgari ücretin üstünde ama biraz üstünde maaşla çalışmalarını bekliyorlar. sonra düşündüm ve dedimki ünilerde hiç birşey öğretmediklerini herkes biliyor o yüzden kaliteden yoksun iş yerleri ve çalışanlar. kurumsallık bey bayan demekle olmuyor. yabancılar abi abla bey bayan takılmıyor bu arada konuşma uslubunuza göre değerlendiriyor. bizde samimiyetle laubalilik arasınd fark olmadığıı için full goy goy.
      |
      |

.2011 Ford Focus Titanium X --- 2014 Bmw 116d M --- 2016 Bmw 320i ED 40. YIL ---- 2017 Volkswagen Tiguan Highline.

• 24 Ocak 2018 23:16:03
      3 tarafı denizle kaplı ülkemizde şu canavardan 1 tane yok. Bu mu bizim savunma sanayimiz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yüzbaşı
      420 Mesaj
      24 Ocak 2018 23:16:37
      babadan oğula nesil sistemi var birinin bir akrabası doktor ise bakıyorsunuz hemen tıp kazanmış

nasıl oluyor derseniz oluyor işte sırf fetö işi değil bu işler !

o kadar kendilerini belli ediyorlar ki bir muayene gitseniz hemen anlıyorsunuz
      |
      |

• Yüzbaşı
      269 Mesaj
      24 Ocak 2018 23:29:05
      doğru ama deveye sormuşlar deve bu konuda engüzel cevabı vermiş Türkiyenin çok köklü reformlara ihtiyacı var ve her şey eğitimle başlar öğretimle değil.
      |
      |

• Binbaşı
      1515 Mesaj
      24 Ocak 2018 23:54:18
      Ülkede ne düzgündü ki tıp fakülteleri düzgün olsun ?
      |
      |

• Yarbay
      4807 Mesaj
      25 Ocak 2018 00:02:37
      birader ucak gemilerini okyanus asiri operasyon yapan (abd, ingiltere, cin gibi) ulkeler uretiyor yani bizim ihtiyacimiz yok. Zaten f-16 nin menzili gayet yeterli.

Ayrica suan bir tane cok maksatli cikarma gemisi uretiliyor. (Tcg anadolu) Ayni zamanda bu gemiye dikey inis kalkis yapabilen yanlis hatirlamiyorsam 8 tane f-35 daha siparis ettik...

• Yüzbaşı
      559 Mesaj
      25 Ocak 2018 00:27:17
      Çok erken ve talihsiz bir konu açmışsınız. İlerde bu paylaşımdan utanacaksınız.
      |
      |

• 25 Ocak 2018 01:08:46
      İhtiyacımız yok deyip kestirip atamazsın yarının ne getireceği hiç belli olmaz. En azından 1 tane uçak gemisi filoda olmalı o kadar vergiler nereye gidiyor? Yapılan uçak gemisi güzel hiç yoktan iyidir ama kapasitesi 10 uçak diye okumuştum bir yerde eğer öyleyse bence yeterli değil. Attığım fotoğraftaki uçak sayısına bak. Ayrıca kendinde söylüyorsun sipariş veriyoruz benim dikkat çekmek istediğim yer burasıydı.Adamlardan teknoloji ve bilimde 30 yıl geriden geliyoruz. Kaliteli mühendislerimizde yetişiyor ama hepsi yurtdışına çıkıyor neden? Çünkü artık yaşam çok zorlaştı bu ülkede dolar,euro,vergiler uçtu. Alım gücü yerlerde. Orta tabaka iyice eridi. Zengin olan azınlık yoksul olan çoğunluğu sömürüyor bu ülkede.

• Teğmen
      111 Mesaj
      25 Ocak 2018 01:23:52
      Hocam ben derslere girmiyorum slayt notu ezberliyorum slaytta bilmedigim duymadigim şeyleri google falan bakıyorum makale falan.ders kitaplari zaten mantigini ogreniyorsjn okula gitme.

|
      |

• Teğmen
      212 Mesaj
      25 Ocak 2018 01:24:49
      quote:

Orijinalden alıntı: -iceinmyveins-

İhtiyacımız yok deyip kestirip atamazsın yarının ne getireceği hiç belli olmaz. En azından 1 tane uçak gemisi filoda olmalı o kadar vergiler nereye gidiyor? Yapılan uçak gemisi güzel hiç yoktan iyidir ama kapasitesi 10 uçak diye okumuştum bir yerde eğer öyleyse bence yeterli değil. Attığım fotoğraftaki uçak sayısına bak. Ayrıca kendinde söylüyorsun sipariş veriyoruz benim dikkat çekmek istediğim yer burasıydı.Adamlardan teknoloji ve bilimde 30 yıl geriden geliyoruz. Kaliteli mühendislerimizde yetişiyor ama hepsi yurtdışına çıkıyor neden? Çünkü artık yaşam çok zorlaştı bu ülkede dolar,euro,vergiler uçtu. Alım gücü yerlerde. Orta tabaka iyice eridi. Zengin olan azınlık yoksul olan çoğunluğu sömürüyor bu ülkede.

Sadece birilerinin kendini feda etmesi gerekiyor. Kimse de bunu kabul etmeyince yurtdışına gidiyor. Sen kaliteli ürün üretirsen, senin paranla o ürünü senden alırlar. Sen bi şeylerde tekel haline gel ki, insanlar seni tercih etsin. Bu da senin ekonomini geliştiriyor. Dolar hep aynı, dolar Türkiye'de uçuyor. Bunlar olursa, oda normal haline gelmiş olur.
      |
      |

• Çavuş
      53 Mesaj
      25 Ocak 2018 01:31:18
      quote:

Orijinalden alıntı: Prof. Dr.

quote:

Orijinalden alıntı: RisusSardonicus

Tıpçı kardeşim, kliniğe geçmemişsin, yolu yarılamamışsın tıbbı bitirmiş gibi yorum yapıyorsun. Bir abin olarak uyarma ihtiyacı hissettim, eksik bilgiyle hareket etmek bu meslekte kesinlikle yapılması gereken son şeydir. Okulda öğretmişlerdir “primum non nocere” diye. Tamamı hakkında bilgi sahibi olmadığın bir konuda başlık açman da bu durumla çelişmiş.

Sana şunu rahatlıkla söyleyebilirim, ilk üç seneki eğitimini çöpe at. Ne öğreniyorsan kliniğe geçince öğreneceksin. İlk üç seneden yüzeysel (kliniğe hazırlık düzeyinde) nüans alsan yeterli. Stajlarında fazlasıyla öğreneceksin kendin de. Fizyoloji bilsen iyi, evet ama klinik pratikte işine yaramayacağını göreceksin. Tıp ne yazık ki ezber işidir, karşına hasta dikildiğinde mantık yürütmeye zamanın olmayacak; çatır çutur tedavileri yapıştırmak zorundasın. Acile deliryumla hasta gelince “lan seratonin yolağından kaynaklanıyordu sanki bu, otoreseptör aktivitesi arttığı için miydi? Yoksa dopamin yolağı mıydı?” gibi şeylerin sana faydası olmayacak, “Deliryumla gelen hastaya NAL çakılır” kısaltmasından aklına gelecek de Nörodol yapacaksın hastaya, komplikasyon olursa Akineton vereceksin.

Bakma biz de Türkiye’deki tıp eğitimini beğenmiyorduk ama Avrupada tanı alamamış birsürü hastanın bizim kıytırık dediğimiz hastanelerimizde tanı alıp iyileştiğini görünce vazgeçtik. Adamlar yandal konusunda aşmış evet, inanılmaz bir “subspecialty” sistemleri var. Bu sebeple bizim hakim olamadığımız kıyıda köşede kalan alanlarda buluşlar yapıyorlar. Türkiyede bir nefrolog sabahtan akşama acilde hasta bakma kabiliyetine sahipken oralarda nefrolog ÜSYE reçetesi bilmez. Bunların örneklerini çok gördük. Vatan millet Sakarya’cı konuşmuyorum, bu konuda objektif olabiliyorum sadece. Onun dışındaki sağlık sistemini ben de beğenmiyorum.

Şunu da unutma, tababet sahada öğrenilir.

Sevgilerimle.

Tipta herkes klinisyen olacak diye bir kaide yok ki. Ben temel sececegim belki de. Ama ilk 3 yil hicbir sey ogrenilmedigini kendiniz de soylemişsiniz. Bu bir sacmalik. 3 yil boyunca hicbir sey ogrenmemek 3 yillik egitimin ici bos gecmesi demektir. 3 yil az bir sure degildir. Hastaligin patofizyolojisini ogrenen insanla recete ezberleyen insan da hicbir zaman esit olmayacaktir. Siz de biliyorsunuz ki "Hastalik degil hasta vardir." Bazen tedavilerin gidisatini takip etmeniz gerektiginde ezberlenmis receteler hicbir fayda saglamaz.

Ben 3 senelik hayatimda okuldan cok az sey ogrendim. Bunu elestiriyorum. Klinikte tecrube edinerek, usta cirak iliskisiyle elbette iyi bir hekim olunabilir. Ama iyi bir bilim insani olunmaz.

hocam inşallah 3 yıl sonra acilde her hastaya sadece birkaç dakika ayırabileceğin zamanlar geldiğinde patolojinin boş demeyelim de :D o kadar da şey olmadığını anlarsın diye umuyorum. Sen yinede derslerini çalış tabiki en iyisini yap tabiki ama çok ta şeyyapma burası Dünya ve Dünya o kadar da güzel değil bence, iyi kötü şeyleri barındırabiliyor. Sen işini hakkınla yap derslerini çalış ne bileyim bunu görüp ilerde belki çok iyi bir hoca da olursun belki ama malesef bu tarz şeyler heryerde var hatta en iyi tıp fakültelerinde bile var. Bende birinci sınıftayken notların tamamını okur bir şeyi kaçırmamak için elimden geleni yapardım ama sana bunu bir hikayeyle anlatayım.

1. sınıfta çok kalın bir not vardı biyokimya dersinden bende o notu belki 3-4 defa okumuşum ama boş :D gerçekten o kadar karmaşıktı ki ve sınav ertesi gündü ve bende bir şeyler yapmalıydım. en sonda birkaç kez daha okuyum dedim. sonra ne oldu dersin kütüphanedeyim tabiki bir arkadaşım yanıma geldi ve dedi ki ^^ bu ne lan sen bu nota mı çalışıyon dedi. bende evet dedim ne olmuş ki dedi ki hepsini okuma sonra notun içerisinden genel olarak konuyla alakasız bir slaytı gösterip burdan soruyor hoca dedi. ben ŞOK :D nasıl olur dedim hani iş ciddiydi falan derken sindirildim bende :D meğerse o hoca 7-8 yıldır hep o slaytı soruyormuş :D

şimdi dersen o notu okumayanla benim aramda anlamlı bir fark varmı hekimlik açısından :D MALESEF YOK :D asıl öğrenimi ilgili kliniklerde yapıyoruz hocam. atıyorum 4. sınıf gnel cerrahide whipple ameliyatını öğreniyoruz hocam 4. sınıfta mecbur yani bizim fakültede bilmezsen sınavda kalabiliyorsun :D şimdi sana sorum cildiyeci olacak arkadaş whipple ameliyatına ne yapacak :D yani demem o ki işin özü sahadadır. gerçekten hocamın dediği gibi yolak molak biraz hikaye sen yapacan nörodolunu :D iyi forumlar

SEN YİNEDE ÇOK TA ŞEYYAPMA :d geçer, bizden de geçti :D

bu arada ne yaparsan yap uzatmamaya çalış :D bir arkadaş staj sınavında(çok bilgiliydi tabi senin kadar olmasın) hocaya laf etti dedi bu ne bize birşey öğretmiyorsunuz falan bir şeyde bilmiyorsunuz :D o arkadaş okulu uzattı ve çok pişman :D sakın öyle yapma :D çünkü değmiyor :D ya yarın 6 da uyanmam lazım ben ne yazdım o kadar :D AAAAAAAAAAAAA :D
      |
      |

======================ehehe NOVUS ORDO SECLORUM ehehe ===============

• Teğmen
      109 Mesaj
      25 Ocak 2018 02:54:26
      .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkatak -- 30 Ocak 2018; 20:1:49 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      426 Mesaj
      25 Ocak 2018 03:39:44
      Keşke sadece tıp fakülteleriyle sınırlı kalsa, mühendisliklerde de durum aynı ne yazık ki. Her şey iş başında öğreniliyor, bölüm/alan farketmeksizin bu böyle galiba.

|
      |

• Yüzbaşı
      693 Mesaj
      25 Ocak 2018 04:07:33
      Yunus Çengel'in Termodinamik kitabını kullanıyorduk 3 ve 4. sınıfta.Kitabın ilk zamanlar Türkçe tercüme edilmiş halini okudum ve hiç kafama yatmadı, anlamadım anlayamadım ne anlatmaya çalıştığını sonra Bursa'da sahaflarda gezinirken aynı kitabın orijinal ingilizce basımını buldum tesadüfen ve aldım okudum TERMODiNAMiK konusunda kafamda hiçbir demeyeyimde çoğu sorun çözüldü.Termodinamik 1'i BB, 2'yi BA ile geçtim Sayın Prof. Dr. Ramazan Köse'nin verdiği dersten ;) Sene 99 ...Aynı şekilde ısı transferi kitabını da bulmuştum, Isı transferi 1 - BA, 2-AA ile geçmiştim... Bence ezberlemeyin.Ezber bir yere kadar sizi okuldaki sınavdan geçirir ama hayattaki sınavdan geçirmez.Ben hep aklına yazacağına kağıda yaz, kağıdı buruşturup atarsın ama beynin buruştu mu birşey yazamazsın mantığındayım...Bizim üniversite zamanlarımızda internet böyle yaygın değildi, bir şekilde bazı konuları disketlerde falan tutmak zorundaydık.Öyle canımız istediğinde istediğimiz bilgiye istediğimiz anda ulaşamıyorduk maalesef..Ama şimdi bakıyorum her türlü bilgi herkesin erişimi altında ama erişmek isteyen yok .. En son Yunus Çengel'in Termodinamik kitabını indirdim, kitapta artık problem çözümlerinin nasıl bilgisayar da proglamlama yoluyla çözüleleceğine dair örnek yazılımlar yayımlamış...

Mühendis sorun değil çözüm üretir ...
      |
      |

|Engelli adayı / Disabled candidate | Az laf, çok iş / Less conversation, more action | Basitçe anlatamıyorsan, yeteri kadar bilmiyorsun demektir / You can't explain it simply unless you know it well enough| Sorun yoksa, sorun var demektir / There's a problem if there's no problem|

• Çavuş
      77 Mesaj
      25 Ocak 2018 08:39:08
      Tıp tabirlerini anlamadığım için anlatımınızın özünü anlayamadım. Ancak genel olarak ne demek istediğinizi anladığım için söylediklerinizi doğru buluyorum.
      |
      |

mataramasuko
    • Yarbay
      7637 Mesaj
      25 Ocak 2018 08:49:12
      Eğer laboratuvar ortamında araştırma yapacak biri olmak istiyorsan,akademisyen olarak araştırma yapmak istiyorsan bu dediklerini öğrenmek zorundasın. Ama hayatın boyunca sağlık hizmeti vereceksen hızlı karar verip hızlı müdahelede bulunmak zorundasın. Yani ezberleyip deneyim kazanacaksın. Ülkemizde yabana atılmayacak doktorlar var.
      |
      |

Fikrin kadar varsın!
    • 25 Ocak 2018 09:11:47
      quote:

Orijinalden alıntı: Prof. Dr.

quote:

Orijinalden alıntı: RisusSardonicus

Tıpçı kardeşim, kliniğe geçmemişsin, yolu yarılamamışsın tıbbı bitirmiş gibi yorum yapıyorsun. Bir abin olarak uyarma ihtiyacı hissettim, eksik bilgiyle hareket etmek bu meslekte kesinlikle yapılması gereken son şeydir. Okulda öğretmişlerdir “primum non nocere” diye. Tamamı hakkında bilgi sahibi olmadığın bir konuda başlık açman da bu durumla çelişmiş.

Sana şunu rahatlıkla söyleyebilirim, ilk üç seneki eğitimini çöpe at. Ne öğreniyorsan kliniğe geçince öğreneceksin. İlk üç seneden yüzeysel (kliniğe hazırlık düzeyinde) nüans alsan yeterli. Stajlarında fazlasıyla öğreneceksin kendin de. Fizyoloji bilsen iyi, evet ama klinik pratikte işine yaramayacağını göreceksin. Tıp ne yazık ki ezber işidir, karşına hasta dikildiğinde mantık yürütmeye zamanın olmayacak; çatır çutur tedavileri yapıştırmak zorundasın. Acile deliryumla hasta gelince “lan seratonin yolağından kaynaklanıyordu sanki bu, otoreseptör aktivitesi arttığı için miydi? Yoksa dopamin yolağı mıydı?” gibi şeylerin sana faydası olmayacak, “Deliryumla gelen hastaya NAL çakılır” kısaltmasından aklına gelecek de Nörodol yapacaksın hastaya, komplikasyon olursa Akineton vereceksin.

Bakma biz de Türkiye’deki tıp eğitimini beğenmiyorduk ama Avrupada tanı alamamış birsürü hastanın bizim kıytırık dediğimiz hastanelerimizde tanı alıp iyileştiğini görünce vazgeçtik. Adamlar yandal konusunda aşmış evet, inanılmaz bir “subspecialty” sistemleri var. Bu sebeple bizim hakim olamadığımız kıyıda köşede kalan alanlarda buluşlar yapıyorlar. Türkiyede bir nefrolog sabahtan akşama acilde hasta bakma kabiliyetine sahipken oralarda nefrolog ÜSYE reçetesi bilmez. Bunların örneklerini çok gördük. Vatan millet Sakarya’cı konuşmuyorum, bu konuda objektif olabiliyorum sadece. Onun dışındaki sağlık sistemini ben de beğenmiyorum.

Şunu da unutma, tababet sahada öğrenilir.

Sevgilerimle.

Tipta herkes klinisyen olacak diye bir kaide yok ki. Ben temel sececegim belki de. Ama ilk 3 yil hicbir sey ogrenilmedigini kendiniz de soylemişsiniz. Bu bir sacmalik. 3 yil boyunca hicbir sey ogrenmemek 3 yillik egitimin ici bos gecmesi demektir. 3 yil az bir sure degildir. Hastaligin patofizyolojisini ogrenen insanla recete ezberleyen insan da hicbir zaman esit olmayacaktir. Siz de biliyorsunuz ki "Hastalik degil hasta vardir." Bazen tedavilerin gidisatini takip etmeniz gerektiginde ezberlenmis receteler hicbir fayda saglamaz.

Ben 3 senelik hayatimda okuldan cok az sey ogrendim. Bunu elestiriyorum. Klinikte tecrube edinerek, usta cirak iliskisiyle elbette iyi bir hekim olunabilir. Ama iyi bir bilim insani olunmaz.

Ortadoğuda yaşadığınızı unutuyorsunuz galiba. Huzurlu , güvenli bir şekilde ders işlenebilen fakülteler bile bu coğrafyada gayet iyi bir imkan iken ( Bakınız: Irak, Suriye, Lübnan, Filistin ) ne yazık ki bulunduğumuz durumu kabullenip değerini bilmeliyiz demek zorundayım.

Burada 1 doktora onlarca hasta düşüyor. İnsanların sahip oldukları değiştirilebilecek ve değiştirelemeyecek yanlış yaşam tarzları ( onlarca şey yazılabilir ) , maddi sorunlar , nüfus durumu gibi durumlar göze alındığında sadece bizde değil hangi ülkede olursa olsun böylesine bir hızlı dönen ve rayından çıkmaması beklenen kısır bir döngüde muhakkak ki Tıp'ta akademik kısmını ciddi düzeyde kaybedip dolmuşçuluk gibi kısa sürede bindi - indi gibi operasyon - görev tamamlandı vizyonuna bürünecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgisayar Bağımlısı -- 25 Ocak 2018; 10:5:7 >
      |
      |

• Teğmen
      232 Mesaj
      25 Ocak 2018 10:47:04
      Ne oldu prof her sey icin cok biliyor gibi yazardin ne oldu zor mu geldi yapamayinca sivama nerede okudugunu bilmiyorum ama Ben 10 numara egitim aliyorum gidipte 10k dan tıp yazarsan hacettepe ankara capa gibi egitim almayi bekliyorsan hayal

• Yüzbaşı
      862 Mesaj
      25 Ocak 2018 11:48:07
      Ben ingilizce biliyorum ama infinitive, subject, object verb falan bu sacmaliklari bilmiyorum konusuyorum sadece. Dili ogretirken su bilinci vermediler bize o dil ezberlenicek birsey degil bir iletisim araci insanlar konusuyorlar bunu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Hayâl ile tesellîdir gönül meyl-i visâl etmez
      gönülden taşra bire yâr olduğın âşık hayâl etmez.
    HızlıCevap

Reklamlar
SEO
chat.gen.tr
Yeni Abonelik d-smart
SEO
modasor
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,828
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.