Şimdi Ara

Türkiye'de bilgisayar mühendisleri ne kadar kazanıyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
447
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 7 ay
  • Cevaplayan Üyeler 12
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 4
  • Ortalama Mesaj Aralığı 48 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 5
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Guest-911F0139A (4 mesaj) kızgın boğa (2 mesaj) KamyonlaDriftÇekenAdam (2 mesaj) SilenceRaziel (2 mesaj) Lamperouge (2 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (8 mesaj) Mobil (11 mesaj) Uygulama (1 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Türkiye'de bilgisayar mühendisleri ne kadar kazanıyor?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    1 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Güncel olarak hangi sektörde bilgisayar mühendisi maaşları ne kadar?

Savunma sanayinde çalışan, ODTÜ veya Bilkent gibi bir üniversiteden mezun olan nitelikli bir bilgisayar mühendisi Türkiye de ne kadar kazanıyor?

Lütfen güncel bilgiler verin bazı kişiler 2-3 sene öncesinin maaşlarını yazabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-911F0139A -- 28 Eylül 2020; 15:49:34 >

|
    |
  • Binbaşı
    1743 Mesaj

bildiğim kadarıyla aselsanda yeni başlayan bir mühendis 6-7k civarı kazanıyor. 16 maaş sistemiyle.

Ama duyumum bu. Zaten bildiğim kadarıyla aselsan içinde birbirine maaş söylemek yasakmış.

|
    |
  • Onbaşı
    33 Mesaj

Bizim sınıfa seminer vermeye gelen iş adamları birkaç yıl deneyim kazandıktan sonra 10 15 bine kadar çıkarsınız diyordu başlangıç için 4-5 verirler.

|
    |
  • Teğmen
    129 Mesaj

Yeni mezunlar, genel olarak 4.5K -5K ve altına başlarlar. Bilgi seviyeniz, yaptıklarınız, kendinize güveniniz ve yapabileceklerinize göre değişir.

Yanyana oturduğunuz insan ile aynı maaşı bile almıyorsunuz, kurumlar ne kadar az verirsek o kadar iyi kafasında. (Kime ne tutturabilirse, yan yana iş yaptığınız insanlar ile 500- 1500 TL az/çok olabiliyor.)

Çalıştığınız sektöre göre değişir maaşlar. Banka ve savunma sanayi(9K -4.5K arasında olabilir) yüksek verir. E-ticaret ve diğerleri düşük.(Arada özel proje geliştirenler oluyor, onlar yüksek veriyor. 8K-10K ama çok nadir giriş olur, genel olarak almıyorlar, hususi seçiyorlar ve baya çalışıyorsunuz.)

Şirketinizin politikasına ve içeride yaptıklarınıza göre maaş artışlarınız değişiyor.

Genel olarak mühendisler iş değiştirerek artırır maaşlarını. Aynı yer de kalarak maaş artıran göremedim. (Terfi durumu hariç, müdür vs olursanız, mükemmel artıyor.)

|
    |

• Yüzbaşı
    322 Mesaj

İlk girişte 4000-5000

5 yıl üstü deneyimde 10 bin ve üstü

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Er
    1 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

İlk 4 cevap gerçekten çok üzücü. Benim aldığım duyuma göre Aselsan'da bilgisayar mühendisi maaşı 12-30 bin TL civarında. Eğer yazdığınız maaşlar gerçekse ülkemizin hali gerçekten çok vahim. Savunma sanayinde ülke geleceğini değiştiren bir mühendisin sıradan bir doktordan daha az kazanması bile kabul edilemez.

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.

Aselsan'da kimse 12 ile başlamaz. 7 8 bin ile başlarsın fakat 16 maaş sistemi+primler vardır. Ilerledikçe maaş artar ama ne kadar oluyor bilmiyorum. Bu arada Aselsan'a torpil yoksa girmen zor. ODTÜ'de okumuyorsan tabii.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    Engineerof21.c kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    322 Mesaj

30 bin maaş için

İTÜ ,ODTÜ ,koç mezunu olucan

Ve en az 10 yıl deneyimin olmali

Zaten düz mühendise 30 bin vermezler , yönetici pozisyonunda olursan alırsın ,mesela ARGE direktörü , yazılım direktörü , yazılım müdürü vs..

|
    |
  • Yüzbaşı
    632 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Guest-911F0139A

İlk 4 cevap gerçekten çok üzücü. Benim aldığım duyuma göre Aselsan'da bilgisayar mühendisi maaşı 12-30 bin TL civarında. Eğer yazdığınız maaşlar gerçekse ülkemizin hali gerçekten çok vahim. Savunma sanayinde ülke geleceğini değiştiren bir mühendisin sıradan bir doktordan daha az kazanması bile kabul edilemez.

Hocam YouTuberlık diye bir meslek türedi, sakın bakma gelir durumlarına.  

|
    |
  • Yüzbaşı
    469 Mesaj
    Konudaki maaslara sadece güldüm. Mezun olduğum yıl 4 bin teklif edildi ve 2 yıl kadar da tecrübem mevcuttu gitmedim(istanbul). Kurumsal yerlerde proje yoneticisi rolu haric alabileceginiz maksimum maas 8 bin lira.Simdilerdeyse yurtdisi bir firmaya remote calisiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SilenceRaziel -- 19 Eylül 2020; 22:32:5 >

Ah ulan ah yine maaş konusu yine yeni başlayanlara başlangıç 10k 10 yıl sonra 20k min diyecekler ve yine heveslenecekler yazık ulan bu ülkenin gençliğine hepimiz için.

• Er
    1 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: SilenceRaziel

Konudaki maaslara sadece güldüm. Mezun olduğum yıl 4 bin teklif edildi ve 2 yıl kadar da tecrübem mevcuttu gitmedim(istanbul). Kurumsal yerlerde proje yoneticisi rolu haric alabileceginiz maksimum maas 8 bin lira.Simdilerdeyse yurtdisi bir firmaya remote calisiyorum.

Yeni mezunken nasıl tecrübeliydiniz söylermisiniz? Ayrıca sizin bu teklifi aldığınızdan günümüze kadar enflasyonun ve dolayısıyla maaşların arttığının farkında mısın? Mesleki niteliklerini ve aldığınız teklifin üzerine enflasyonu ekleyerek yazarsanız daha bilgilendirici olur.

• Yüzbaşı
    469 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Guest-911F0139A

Yeni mezunken nasıl tecrübeliydiniz söylermisiniz? Ayrıca sizin bu teklifi aldığınızdan günümüze kadar enflasyonun ve dolayısıyla maaşların arttığının farkında mısın? Mesleki niteliklerini ve aldığınız teklifin üzerine enflasyonu ekleyerek yazarsanız daha bilgilendirici olur.

Alıntıları Göster

Üniversitemin bünyesinde bulundurduğu şirketlerden birine girmiştim. Ek olarak freelancer olarakta çalışıyordum. Yani mezun olduğumda elimde referansım ve geniş bir portfoliom mevcuttu. O iş yerine İzmir'de kalıp 3 bin liraya başka bir şirkette başladım. (İş durumlarına dair fazla detay vermek istemiyorum.)

Enflasyon konusuna gelecek olursak özel sektörde enflasyon kadar zam verildiğini sanıyorsanız zaten yorum yapamam. Yüzde on civarı zam görürseniz şükredersiniz ancak bir çok kişi onu da göremiyor.

Edit: 2018 yılı olduğunu belirtmeyi unutmuşum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SilenceRaziel -- 19 Eylül 2020; 22:42:2 >
    |
    |

• Çavuş
    48 Mesaj

vasat altı-> asgari-3bin

vasat->3.5-4bin

iyi->4bin-8bin

çok iyi->9bin-12bin

genel olarak yeni mezun için aralıklar bu şekilde.

mühendis olsanız bile maaşlı çalışan olduğunuz için yönetici pozisyonu hariç alabileceğiniz maksimum maaş 20 bin civarıdır diye tahmin ediyorum. yönetici olursanız 40 bine kadar gider.

15 bin yeter eşiniz de aynı şirkette 15 alsın 30 bin neyinize yetmiyor? mercedes de alırsınız, bahçeli müstakil ev de.

enes batur gibi havuzlu villa, son model araba, alikopter alabilmek için ticarete atılacaksınız :D

• Çavuş
    55 Mesaj

Hocam yasiyorsunuz :D sevindim intihar konusunu gordukten sonra, odtu bilkent itu bogazici vs okullarda mezun olan isini yapan adamlar alir sanirim o kadar maasi rahat

|
    |
    KamyonlaDriftÇekenAdam kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Er
    1 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: kızgın boğa

vasat altı-> asgari-3bin

vasat->3.5-4bin

iyi->4bin-8bin

çok iyi->9bin-12bin

genel olarak yeni mezun için aralıklar bu şekilde.

mühendis olsanız bile maaşlı çalışan olduğunuz için yönetici pozisyonu hariç alabileceğiniz maksimum maaş 20 bin civarıdır diye tahmin ediyorum. yönetici olursanız 40 bine kadar gider.

15 bin yeter eşiniz de aynı şirkette 15 alsın 30 bin neyinize yetmiyor? mercedes de alırsınız, bahçeli müstakil ev de.

enes batur gibi havuzlu villa, son model araba, alikopter alabilmek için ticarete atılacaksınız :D

Hocam yazdığınız maaşlar diğer yorumlara göre daha gerçekçi gözüküyor.

Fakat konforlu bir yaşam sürmek için (araba , ev , ziynet eşyası vb. hariç) büyük şehirde aylık giderin 10-15 bin TL nin altı olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca günümüzde iyi bir ev, araba sahibi olmak 30 bin TL maaşlı olgun bir çift için bile kredisiz zor olsa gerek.

Rahat demiyelim de kendisi de boş durmaması lazım o zaman alır. Bende moktan bir üni de tıp okuyorum işsiz olur veya maaş asgariye yakın olur

|
    |
    Lamperouge kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Çavuş
    48 Mesaj

neden zor olsun ki?

aylık giderleri 10bin olursa geriye 20 kalır. 1 yılda 240bin eder. 2-3 senede ev parası çıktı bile. bu çift 40 sene evli kalırsa mercedes de alır hatta parayı harcayacak yer bulamaz. çocuklarını özel okullara kaydeder onlara da ev, araba alır. bir de bu çiftin anasından babasından miras kalırsa evlerinde artık tuvalet kağıdı yerine dolardan rulo olur.

|
    |
  • Onbaşı
    28 Mesaj

rakamlar doğruysa helal olsun mühendislik öldü zannediyordum gayet iyi rakamlar.

tm sözel dilciler ölsün asgari ile.

okuyacaksan mf olacaksın da kafa yok işte

|
    |
  • Çavuş
    55 Mesaj

Tip okuyanin issiz kalmasi gibi bi durum suan yok ki :D tus girmesen bile para alirsin iyi denilir seviyede :D

|
    |
    KamyonlaDriftÇekenAdam kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Radyo Dinle
Pubg mobile uc
Instagram takipçi satın al
kripto para haberleri
Google Play Kodu, LOL RP, Oyun Satış Sitesi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
1,375
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.