Şimdi Ara

Türkiye'de araba kullanmak eziyet mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.421
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Zırt pırt kesilen cezalar, Araba surmeyi bilmeyen kisiler, yakıt fiyatlari gelir düzeyine göre fazla olması, arabanın fiyatından daha yüksek vergilendirmeler gelmesi... vb liste uzayıp gider. Bir bakıma iyi bir sey cunku Türkiye lüks araba cenneti olur tofaşçılar felan mercedes'e binmeye başlar. Vergilendirmeler gelişmemiş ülkelere has bir özellik ancak insanın araç sahibi olmasından soğutuyorlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Evet günün konusu hayırlı olsun .

• Yılda yaklaşık 100k yol yapıyorum.Artık bunalmaya başladım.Ödediğimiz cezalarmı dersin.Heryerde durdurulup arabayı aramalarımı(Bence iyi birşey),sanki merketten ehliyet alanlarmı,mazot desen zaten dert vergisi kaskosu derken resmen artık ödemelere çalışıyoruz.

• Evet

Bazen trafikte ilerlerken diğer araçları şempanzelerin kullandığını düşünmeye başlıyorum.

Benzin, vergi v.s olaylarına hiç girmeyim zaten.
  • Vergilerden ve zamlardan dolayı ikibin tidiay alamıyoruz 1.3 te zevksiz ve çapulcu bir izlenim veriyor bu yüzden.

Tabi ikibin tidiay alinca çukurlu leş yollarda ne keyfi alırız onu da bilemiyorum.

• Nerede ve ne icin kullandiginizdir bence keyif katsayisini belirleyen.

Haftanin 7 gunu arac kullanan benim icin sehir icinde ozellikle buyuk sehirlerde arac kullanmak/yasamak evet bir eziyet, bu sehirlerde (ankara/istanbul....) hafta sonu daga bayira, cayir cimene gitmek bile eziyet. bu yuzden dogma buyume bir ankarali olarak ankarada yasamiyorum, yasamak istemiyorum.

Gel gelelim bunun disinda araba kullanmaya, bu noktada da yine ilk cumleyi tekrar edecegim, ne icin arac kullaniyorum? mesala uzun yol yapiyorum ama ne icin yapiyorum? tatil icin mi gidiyorum, yoksa bir is icin mi? iste keyif katsayisini bu belirliyor

yoksa yolda ceza yemiyorum (2 tane hatali park cezasi haric en son 2004 te falan radar cezasi yedim)

diger suruculerin hatalarini tolere edecek kadar tecrube sahibiyim,

o yol verdi bu soyle yapti digeri uctu beriki kactiya kolay kolay sinirlenmeyecek ve kafaya takmayacak sakinligede sahibim

o halde keyif aldigim bir amac icin arac kullanmak benim acimdan halen bir keyif

• Ben araba kullanmak büyük mutluluk duyuyorum. Ciddiyim.

• Bunu cevaplamak için başka ülkede de kullanmış olmam gerekir

• mazot ve sigorta fiyatlarından sonra araç kullanmaktan nefret eder hale geldim, bu nefretim tüm hükümet yanlılarına kin kusmama sebep oluyor.
  • Kar yağdı yolları açtılar, yine yağdı yine açtılar, her tarafta çukurlar var. Üzerine asfalt dolduracaklar, olacak yamalı bohça. Arabanın yürüyen aksam isyan ediyor artık.

• Ne sempanzesi resmen öküz dolu bu Trafik. Polis de kota işi oldu mu ceza kesiyor. 20 dakka yol geldim az önce 5 kere küfür ettim.

• Sadece hafta sonları arabaya biniyorum,hafta sonu geçsin de arabayı kullanmayayım diye dört gözle bekliyorum...
  • Türkiyede yaşamak eziyet oldu ,birilerinin yüzünden

• quote:

Orijinalden alıntı: robotica

Kar yağdı yolları açtılar, yine yağdı yine açtılar, her tarafta çukurlar var. Üzerine asfalt dolduracaklar, olacak yamalı bohça. Arabanın yürüyen aksam isyan ediyor artık.

Aynen

Bugün İstanbula geldim sabah, kadıköyden Orhangazi köprüsüne giderken yollar delik deşikti.ama Orhangazi köprüsü ve devamındaki otoban süper olmuş, 3saat 45dk da (kadıköy ve ist çıkışına kadar trafik, Orhangazi totalde yakıt alımı, Edremit yolu girişinde ikinci bir yakıt alımı, Bursa girişi güvenlik kontrolü yüzünden yoğun trafik gibi sebeplere rağmen) Edremit e giriş yaptık. :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 3 5 sene sonra yatirimlarim bitince çeşme den ev alicam yada urla mis gibi sakin hayat denize sıfır kapali otopark aylik sabit gelir. 200 ekran tv deniz huzur güneş kum. Büyük şehrin kahrini cekemiyorum artık. Izmir de bile bunaldik yani simdi heryerde tramway calismalari vs

• Önce bu serüvene dünyanın en saçma vergilendirme sisteminin olduğu ülkede araba almakla başlarsın.
    Vergisini ödersin.
    Kaskosunu ödersin.
    Sigortasını ödersin.
    Bakımını ödersin.
    Yakıtını ödersin.
    Lastiğine ödersin.
    Otoparkına ödersin.
    Yıkama kurutmasına ödersin.
    Köprüsüne,geçitine ödersin.
    Cezasını ödersin.
    Sürekli ödersin yani..

Bu işin maddi boyutu daha da fazla bir şey söylemeye gerek yok araç sahibi olanlar anlar.Manevi boyutu zaten çok başka.Kalabalık bir şehirde yaşıyorsan trafiği bitmez.Trafik magandaları da bitmez.Park sorunu bitmez.Hele ki insanların eğitimsiz ve kültürsüz olduğu böyle muz cumhuriyetinde araba sürmek işkenceden başka bir şey değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bloodletting. -- 24 Ocak 2017; 0:27:9 >
  • Demin Seat Atecanın fiyat listesine bakıyordum adamlar resmen utanç tablosu olsun diye birileri utansın diye arabanın normal kendi satış fiyatını , ötv li fiyatını ve kdv li fiyatını zart parası zurt parasını tek tek açık açık yazmışlar 61bin tl lik araba oluyor sana ekstra haram vergilerle 110bin tl. hak iman kitap cart curt ötenler resmen kuru kuru ayakta öpüyor milleti ve hala millet araba kuyruğunda.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Büyük şehirlerde trafik berbat, küçük şehirlerde yollar berbat.

Avrupada yollar kaymak gibi acayip imreniyor insan arada video yada film falan izleyince.
  • Açıkçası çok acelesi olan bir insan değilim.

Bir işim olduğunda da normal bir insanın bir işe yetişirken çıktığı vakitten yarım saat 1 saat önce çıkarım.

Kullandığım araç otomatik vites. Düz vitesin hammalığını da çekmek zorunda değilim.

Pazar günü asla İstanbul trafiğine girmem.

Artık makas atanlara, durduk yere selektör atanlara, kırmızı ışıkta geçenlere de sinirlenmemeye başladım.

Aracı sürerken nasıl embesillerle aynı trafiği paylaştığımı bildiğim için her yol çıkışında, her kalkışta etrafı iyice kontrol edip emin olmadan çıkmam. Başım da ağrımaz.

Dolayısıyla maddi kısmını düşünmezsek, benim için çok keyifli araç sürmek.

İşin içine maddi kısım girince elbette biraz can sıkmaya başlıyor. Sigortasını kaskosunu da geçtim, benim canımın sıkılmasına sebep olan şey an itibariyle litresi 5 lira 40 kuruş olan benzin. Fakat bu hususta da kendimi sinirden yiyip bitirmemi gerektirecek bir durum yok, ne kadar sinirlensek de değişen bir şey yok.

Hayatın bu tür ufak mutsuzluklarla başımı ağrıtmasına izin vermiyorum.

• Esasında güzel bir eylem ancak arkadaşlarında bahsettiği gibi p.ku püsürü bitmiyor.
    malum düzensiz yasalar vergi kanunlarından dolayı. sürekli paramız gaspediliyor.
    gasp edilen paralar ne oluyor ? hizmet mi görüyoruz. yapılan köprüler sırf milleti yolmak için. hem vergini ver hemde köprüden geçeme. geçerken gidecek parayı düşünmemesi lazım halkın.

ben şehir içi kullanıyorum gemlikte. toplanan vergilerle bana hizmet edildiğini görmüyorum. şehir içi korka korka geziyorum acaba burda çukur varmı, şurda çukur varmı diye. adam yarmış asfaltı 30cm genişliğinde içinede su dolmuş. normal hızda giderken bam ön takım gitti. logar çukurlarından bahsetmiyorum bile.
    bu noktada tam bi eziyet.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.