Şimdi Ara

Türkiye'de 5G için ilk tarih verildi: Bekleyiş uzun sürecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
183
Cevap
2
Favori
8.705
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
58 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye'de 5G için ilk tarih verildi: Bekleyiş uzun sürecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 5G ihalesi ve 5G’nin ne zaman kullanıma sunulacağı hakkında açıklamalarda bulundu.

5G ne zaman kullanılacak?

Bakan Yardımcısı Sayan, 2022 yılında frekans ihalesini yapmayı, 2023 yılında ilk 5G sinyalini vatandaşın hizmetine sunmayı hedeflediklerini duyurdu.

2020 yılında birçok ülke 5G’yi kullanmaya başladı. Hedeflenen tarihe göre Türkiye bu ülkelerden yaklaşık 3 sene sonra 5G’ye geçecek. Sayan açıklamasında Türkiye’nin 5G’ye geçen ilk ülkelerden biri olmayı hedeflediklerini söylüyor ancak 2023’e kadar çok sayıda ülke 5G’yi kullanıma sunacaktır. Şu anda dünya genelinde 166 operatör tarafından 5G hizmeti veriliyor.

Ayrıca Bkz.Oppo A95 5G tanıtıldı: İşte fiyatı ve özellikleri

Sayan ayrıca 5G yeni radyo, çekirdek şebeke, Şebeke Yönetim Sistemi, Radyolink gibi ürünlerin Ar-Ge süreçleri ve prototipleri hazırlandığını ve bu ürünlerin demolarının 26 Mayıs 2021’d tanıtılacağını duyurdu.

5G kullanılan ülkeler

Türkiye'de 5G için ilk tarih verildi: Bekleyiş uzun sürecek

Dünya genelinde çok sayıda şehirde 5G üzerinden sinyal verilmeye başlandı. Bazı ülkelerde doğrudan vatandaşlar 5G’ye erişebilirken bazı ülkelerde sadece ticari kullanımlara izin veriliyor. Ookla ve nperf tarafından hazırlanan 5G haritalarını ziyaret ederek hangi şehirlerde 5G’nin kullanıldığını görebilirsiniz.

Ookla 5G haritası

nperf 5G haritası

• Hiç acele etmesin 5G, İstanbulun göbeğinde 4,5G çekmiyor, evimin içinden 4,5G ile max 8-12 mbit alıyorum. Bu mudur yani. Önce var olan geliştirilmeli. Kaldı ki operatörlerin verdiği paket miktarlarıda ortada, kur bakayım adam gibi 5G istasyon ağı, sonra bak bakalım millet paketlerini nasıl saniyeler içinde bitiriyor

Ha frekans - dalga boyu meselesi dir anlarım, 5G belki bu konuda lte den daha avantajlıdır belkide, bilmiyorum / araştırmadım. Eğer 5G gelecekse operatörler 2 haneli GB tarifelerini ucuza satmalılar. Hatta 3 haneli GB paketleri çok daha yaygınlaştırmalılar.
  • Tamamen Aselsanın Ulak ile 5G gelecek ise 2023'e okeyim.
    Fakat diğer ülkeler gibi Ericsson, Huawei gibi firmalara şebeke altyapısı kurdurulacaksa yuh derim.
    Az daha bekleyip direkt 5.5G ye geçelim o zaman.

• rte: 5.5G ye hazırızTürkiye'de 5G için ilk tarih verildi: Bekleyiş uzun sürecek 

• Almanya bile huawei’in altyapısını kullanırken biz neyine yerli alt yapıyı bekliyoruz dünya 5G’yi ülkesine yaymışken biz daha yeni yeni ülkenin belli bölgelerine kurmaya başlıyacaz

He bide 2 yıl önce falan ülkenin tamamı fiberle kaplanıcak denmişti noldu?
  • Çinliler 5G ile liman fabrika işletmeye başladı biz halen geçeceğiz.Osmanlının sanayi devrimini kaçıması gibi endüstri 4.0 kaçırmayız inşallah

• Bu şey değilmi ya ? Daha çok beklersiniz kelimesinin kibarlaştırılmış hali

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Normaldir 4.5 G halen çekmiyor doğru düzgün onu bir ayarlasalar Turkcell falan

• dugers kullanıcısına yanıt
    Kendi 5g cihazlarımızı yapmak gibi bir zorunluluğumuz var, yurt dışına gidecek para markaya değil de parça üreticisine gider. cihaz geliştirme de yerli üreticilerin şirket zekası tecrübesi artar.
    Çipset üretimi mevcut şartlarda zorken en azından altyapı yerlileşmiş olur. zamana çok takılmamak lazım. neticede 4G altyapısını ne derece zorladığımıza bakmak lazım, ülkedeki sağlayıcıların verebildiği hızlar daha önemli, 5G ile daha çok ekipman değişimine gidip yine kendi maliyetlerini bize çıkardıktan sonra hızlıca 5G'ye geçmenin ekonomik bir anlamı yok.
    modem'ler 5gbit çalışsa da kullanıcılara ihtiyaç halinde maks.200mbit sürekli hız verecekse 5G'ye hızlıca geçişin bir anlamı yok. önce 4G'de altyapıyı tam kullandırsınlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmet_clk -- 28 Nisan 2021; 15:11:48 >
  • 4.5G çalışmıyor 5G şöyle kenarda beklesin

• 2023’te her gün bir etkinlik var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hana-MicHi__ -- 28 Nisan 2021; 15:13:47 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1. "4G ihalesini 4.5G diye isimlendirip 5G için bir daha ihale yapılmaya ihtiyaç duyulmayacak "denilmişti.
    2. "5G'yi ilk kullanan ülkelerden olacağız." denilmişti.

Ben bu şekilde hatırlıyorum.

• Bu da mı seçim şeyi
  • Hiç acele etmesin 5G, İstanbulun göbeğinde 4,5G çekmiyor, evimin içinden 4,5G ile max 8-12 mbit alıyorum. Bu mudur yani. Önce var olan geliştirilmeli. Kaldı ki operatörlerin verdiği paket miktarlarıda ortada, kur bakayım adam gibi 5G istasyon ağı, sonra bak bakalım millet paketlerini nasıl saniyeler içinde bitiriyor

Ha frekans - dalga boyu meselesi dir anlarım, 5G belki bu konuda lte den daha avantajlıdır belkide, bilmiyorum / araştırmadım. Eğer 5G gelecekse operatörler 2 haneli GB tarifelerini ucuza satmalılar. Hatta 3 haneli GB paketleri çok daha yaygınlaştırmalılar.

• Gram umrumda değil 8-10 gb paket olduktan sonra isterse 10g getirsinler bir işe yaramaz son kullanıcı için

• 5g olmayan yerler pandemi ile cebelleşiye Türkiye'de 5G için ilk tarih verildi: Bekleyiş uzun sürecek 

• 12 Pro Max akar. Türkiye'de 5G için ilk tarih verildi: Bekleyiş uzun sürecek 

@~Lion King~

• Parasını bizden alıp 5G kuracaklar ama sabit 300-500mbit alamayacağız, tıpkı 4G'de 150mbit sabit alamamamız gibi, Eeee 5G'de aynı rezaleti yaşayacaksak niye 5G'ye geçiyoruz ki.

5G ihalesinde kullanıcılara verilecek hızlarla alakalı bir düzenleme yapılması lazım. sırf altyapı kurup 5G diye 3g hızını vermelerine imkan verilmemeli.

• raxetul kullanıcısına yanıt
    Hangi dediği doğru oldu ki şimdiye kadar, kandırmışlardır yine verilen sözleri söylerken

• 3GB internet paketi olan tarife kullanıyoruz. 7g gelse benane

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.