Şimdi Ara

Türkiye'de neden kimse Türkçe bilmiyor?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
264
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar neden durum böyle, çok yazık değil mi? Üniversite okuyan insanlar bile bilmiyor.

Noktasından, virgülünden, basit hatalardan filan bahsetmiyorum. Elbette internete sağa sola yazarken dilekçe yazar gibi yazı yazılmasını beklemiyorum ama hani mesela yabancı olup Türkçe öğrenmeye çalışan birisi sözlükleri forumları okusa çok büyük karmaşa yaşar.

İnsanımızın özellikle en büyük huyu bağlaç olan -de'yi ayıramamak. Bir de bunu yanlış anlayıp bulunma hal ekleri de dahil gördüğü bütün "de"leri ayrı yazanlar var onlar bambaşka facia. Abi bilmiyosan bari dümdüz yaz geç ne kasıyorsun :D

Bu aralar yeni moda da sert ünsüzle biten kelimelere gelen bağlaçları "sertleştirip" kelimeyle birleştirmek yani bağlaç kullanması gerekirken bulunma hal eki ile yazmak. Şu ana kadar bunu doğru kullanan çok az insan gördüm. Örneklerini buldukça ss atarım ama mesela şu an kafadan uydurduğum bir yanlış yazım örneği:

"O yemekte bu yemekte tuzsuz olmuş, ikisini de beğenmedim."

Gerçekten yazık. Ülkemizde ana dilininizi bilmeden çok rahat şekilde lisans diploması alabilirsiniz.

Bir de şey saçmalığı var "Foruma, önemsiz yerlere vs. yazarken dikkat etmem, yoksa çok iyi biliyorum."

Tamam dikkat etmezsin de sırf foruma yazıyorum diye bilerek "Dur şunu da yanlış yazayım bilerek." diyen var mı gerçekten? Eğer biliyorsan her yerde doğrusunu kullanırsın.

Tekrar söyleyeyim noktalama işaretleri konumuz dışı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-CD88C7FAD -- 15 Ocak 2021; 20:8:49 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• de ayrı yazsan yeterdi arkadaş nedir bu türkçe takıntınız

• Türkçe hiç eğitim görmedim. Okuma, yazma kendi kendime öğrendim   CİDDİYİM

• quote:

Orijinalden alıntı: Quantum Limit

Türkçe hiç eğitim görmedim. Okuma, yazma kendi kendime öğrendim   CİDDİYİM

Doğrudur hocam

• Çocukluk yaşlarda da birazcık aileden öğrenmiştim tabi

• Not: vs. yerine vb. kullanıyorum   

• bir sürü sebebi var. üniversite okuyup mezun olunca da öğrenmiş olmuyorsun benim 1 lisans 1 ön lisans diplomam var. ana dilim üzerine beni sınava soksalar 70 falan alırım bu çok üzücü bir durum. Devlet politikası olarak çok ciddi adımlar atılması lazım ama nerdeee ne baştakiler nede onun yerine talip olanların bu konulardan haberi yok kimsenin umurunda değil.

• [Bu mesaj üye isteğiyle silinmiştir.]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HandK -- 16 Mart 2021; 23:52:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HandK

[Bu mesaj üye isteğiyle silinmiştir.]

Hocam haklısınız biraz karışık yazmış olabilirim nasıl tarif edeyim bilemedim ama ilk mesajdaki örneğe bakıp daha net anlayabilirsiniz durumu.

Hatta yeni ornek de yazayım (Burada da "örnekte" deseydim hatalı kullanim olacakti. Tabii bunlar cumlenin anlamina, anlatilmak istenene bağlı olarak değişiyor. Matematik gibi değil her zaman iki kere iki dört etmiyor.)

Mesela sert ünsüzle biten bir kelimeye bağlaç gelmesi gerekiyorsa insanimizin çoğu o bağlaçı bulunma hal eki yapıp öyle yazıyor. Diyelim ki bir mobilya mağazasına gittik yatak ve koltuk beğendik

Halkimizin çoğunun yazdığı/yazacağı: "Yatakta, koltukta çok güzeldi çok beğendim."

Olmasi gereken: "Yatak da koltuk da çok güzeldi çok beğendim."

İşin acı olan kısmı da bunu gençlerin ve eğitimli kesimin yapması.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-CD88C7FAD -- 15 Ocak 2021; 19:48:35 >
  • Yazım kuralcı tayfaya işkence amaçlı tamamen yanlış yazıyorum her kelime yi.
  • Dur şunuda yalnış yazayım bilerek
  • quote:

Orijinalden alıntı: Quantum Limit

Çocukluk yaşlarda da birazcık aileden öğrenmiştim tabi
    Tabii

• adam haklı ve gerçekten aslında önemli ve ciddi bir konu bu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SudaEriyenAspirin -- 15 Ocak 2021; 21:21:51 >
  • Ben dikkat etmeye çalışıyorum. Fakat tam olarak dil bilgisi kurallarına hakim değilim. Tek bildiğim, de çıkarıldığında anlam değişiyorsa birleşik yazılması lazım, eğer de çıkarıldığında anlamda bir değişme olmuyorsa ayrı yazılması lazım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.