Şimdi Ara

'Türkçemiz Yok Olmasın' (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
541
Cevap
3
Favori
46.046
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bnide eqle qanqaaa

şaka bir yana beni de eklersen sevinirim.
  • Oktay Sinanoğlu'nun 'Büyük Uyanış' isimli kitabını da öneririm.Hatta ne yazdıysa okuyun,gerçekten gelmiş geçmiş en iyi bilim adamlarından biridir.

'Türkçemiz Yok Olmasın'
  • quote:

Orjinalden alıntı: ABSOLUT

Oktay Sinanoğlu'nun 'Büyük Uyanış' isimli kitabını da öneririm.Hatta ne yazdıysa okuyun,gerçekten gelmiş geçmiş en iyi bilim adamlarından biridir.

Teşekkürler.
  • Ben kullanıcı adımdan rahatsızım değiştirmek istiyorum bu mümkünmüdür? Yabancı olması savunduğum ile kullandığım arasındaki çelişkiyi ortaya koyar nitelikte, eğer değiştirebilme şansım varsa; anlatırsanız çok sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mareşal_T® -- 12 Ağustos 2007; 21:52:15 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: MasDarkLord

Ben kullanıcı adımdan rahatsızım değiştirmek istiyorum bu mümkünmüdür? Yabancı olması savunduğum ile kullandığım arasındaki çelişkiyi ortaya koyar nitelikte, eğer değiştirebilme şansım varsa; anlatırsanız çok sevinirim.
    http://forum.donanimhaber.com/m_2464638/tm.htm
  • benide yazabilirsiniz

Her geçen gün Türkçe'nin biraz daha yozlaştırıldığını görüyoruz. Dilimizdeki yabancı kökenli sözcüklerin istilası artarak sürüyor. Aşağıda yıllar içinde Türkçe'de nasıl bozulmalar olduğunu gösteren çarpıcı bir metin var!

Yıl: 1965
    "Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yıl: 1975
    "Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim,heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

Yıl: 1985
    "Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonrakendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.."

Yıl: 1995
    "Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni..Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selâm' dedim.."

Yıl: 2006
    "Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar
    yu yavrum?'"

Yıl: 2026
    "Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. 'Hay beybi..'"

• quote:

Orjinalden alıntı: MasDarkLord

Ben kullanıcı adımdan rahatsızım değiştirmek istiyorum bu mümkünmüdür? Yabancı olması savunduğum ile kullandığım arasındaki çelişkiyi ortaya koyar nitelikte, eğer değiştirebilme şansım varsa; anlatırsanız çok sevinirim.

Çok doğru bir karar. Önceki sayfalarda da bir çok arkadaşımız değiştirdi. Tebrik ederim.
  • yaz beni de hocam...
  • Böyle bir topluluk var ozaman bende üye olmalıyım Her fırsatta elimden geldiği kadar hem kendimi hemde etrafımda ki insanları uyarmaya çalışıyorum.

Yapabilceğimiz bir şey varsa lütfen özelden ileti gönderin
  • Bir şey yapmak gerekmiyor. Türkçeyi gönülden sevmek yeterli.
    Yeter ki Atatürk gibi bu dile önem verelim.

Türk dili dillerin en zenginlerindendir, Yeter ki bu dil şuurla işlensin.
    Ülkesinin yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmalıdır.
    Mustafa Kemal ATATÜRK
  • ekledim benide yazın bu psliklere hayır diyelim !!

Birde bilirmisinz söyleyem dedim bu nestle bir çikola çıkarmıştı aşkıma ma mı ne almıştım çok tatlı acayip çikolatalı bir şey di onun pakedinn üstüjnde şöle bir şey vardı sevgi sözcükleri diye ve ordada cnm falan yazıyordu hemen yırttım attım çöpe çkolatayı da attım böyle şeyleri almayın arkadaşlar !
  • quote:

Orjinalden alıntı: MaNgOsEr

ekledim benide yazın bu psliklere hayır diyelim !!

Birde bilirmisinz söyleyem dedim bu nestle bir çikola çıkarmıştı aşkıma ma mı ne almıştım çok tatlı acayip çikolatalı bir şey di onun pakedinn üstüjnde şöle bir şey vardı sevgi sözcükleri diye ve ordada cnm falan yazıyordu hemen yırttım attım çöpe çkolatayı da attım böyle şeyleri almayın arkadaşlar !

Yazarken biraz daha dikkatli yazarsak, bizim için okuması da kolay olur. ;) Tam anlamıyla değil ama senin yazdıklarında şikayet ettiğin şeye benzemiş.
    Bundan sonra daha çok dikkat edeceğinizi düşünüyor, teşekkür ediyorum.

Konuyla ilgili şunu söylemek istiyorum. Benim alacağım ürünlerin içinde mümkün olduğunca yabancı ürünler bulunmamaktadır. Bu yüzden Çikolata gibi Türkiye'de Türk firmaları tarafından üretilen ürünleri tercih ederim.

Yalnız Nestle'nin bu yaptığı şeyi bile maalesef bizim Türk firmaları yapmıyorlar. Türk firmalarından örneğin Ülker ürettiği Biskrem marka bisküvinin kakolu olanını yaptığında ismini Biskrem DARK olarak koydu. Bu yalnızca bir örnek. Tüm Türk firmalarında buna benzer örnekler var.
    Nestle en azından ambalajının üstüne Türkçe bir şeyler yazıyor.

• Ben de varım.
    Ölmek var,dönmek yok.:)
  • Benide ekleyin.
  • Evet ismimi değiştirdim yardımlarınız için hepinize teşekkürler.
  • Oktay Sinanoğlu Hoca'nın tüm kitaplarını okudum. Hakettiği şekilde değerlendirelemeyen değerlerimizden biri olduğunu da biliyorum. Bu konu başlığını açan arkadaşa da teşekkürler buradan. Beni de üye listesine katabilirsiniz; Türk demek, Türkçe demek
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene!
  • ekleyin benide nickmide değiştiricem
  • benide eklermisin dostum milli değerlerimize Türk Gençliği olarak sahip çıkalım
  • 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.