Şimdi Ara

Turkcell, 2018 yılı finansal sonuçlarını açıkladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
1.675
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Turkcell, bugün gerçekleştirdiği etkinlik ile 2018 yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Enflasyondaki artış ve kurdaki dalgalanmalara rağmen firma geçtiğimiz yılın sonunda açıkladığı hedeflerini tutturmayı başardı. Dijital uygulamaların kullanımındaki artış, Turkcell’in gelir artışında büyük rolü oynadı.  

Turkcell Grubu, bir önceki yıla kıyasla 2018 yılında gelirlerini yüzde 20,8 arttırdı ve 21,3 Milyar TL gelir elde etti. FAVÖK’ü yüzde 41,1 artışla 8,8 milyar TL’ye yükselen Turkcell’in FAVÖK marjı yüzde 41,3 oldu. Şirketin net kârı ise 2017 yılının üzerinde, 2 milyar TL olarak gerçekleşti.

Operatör tarafındaki abone artışı yatay seyretse de Turkcell’in temel dijital servislerini kullanan müşteri sayısı 2018 yılsonu itibarıyla 85.8 milyona ulaştı. Bu abonelerin yüzde 20’si farklı operatörlerin abonesi olup bugüne kadar Turkcell’i hiç deneyimlememiş kullanıcılardan oluşuyor. Bu anlamda, dijital servislere yapılan yatırımın önemi ortaya çıkıyor.

Dijital servislerin kullanım miktarları

Turkcell, finansal sonuçların yanında 2018 yılı sonunda dijital servislerin ulaştığı kullanıcı sayısını ve kullanım miktarlarını da açıkladı.

2018 sonunda BiP 34,2 milyon indirme ve 11,5 milyon aktif kullanıcıya ulaştı. Fizy 3,2 milyon aktif kullanıcıya, TV+ 3,4 milyon aktif kullanıcıya ulaştı. Dergilik ise 21,4 milyon aktif kullanıcıya ulaşarak büyük bir başarı elde etti. Yaani uygulaması 7,6 milyon kez indirildi. Paycell ise 2,6 milyon indirme ve 1,3 milyon Paycell Kart abone sayısına ulaştı.

Yukarıdaki görselde abone sayısı ve aktif kullanım istatistikleri göz önüne alınarak Fizy ve Spotify’ın kullanım yoğunluğu gösteriliyor. Spotify’ın daha çok kullanıldığı şehirler yeşil renkte, Fizy’nin daha çok kullanıldığı şehirler ise mor renkte gösteriliyor. Şehirlerin büyük çoğunluğunda Fizy’nin daha çok kullanıldığını görmekteyiz

Turkcell, her ne kadar çekiliş ve GB hediyeleri için bu uygulamaları indirtiyor ve kullanmayı teşvik ediyor olsa da aktif kullanıcı sayıları epey yüksek. Dijital servislerin kullanım sayıları ile birlikte yıl sonu gelirlerini önemli ölçüde arttırmayı başaran Turkcell’in dijital servislere yaptığı yatırımın önemi ortaya çıkıyor.

Güvencell Sigorta

Financell şirketinin bünyesine eklenen Turkcell Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş, önümüzdeki dönemde faaliyetlerini arttıracak. Güvencell Sigorta markasının ilk ürünü olan kadınlara özel sağlık sigortası paketi müşterilerin kullanımına sunuldu. Güvencell Sigorta, cihaz koruma, fatura koruma ve seyahat gibi branşlarda müşterilerimizin kolayca ulaşabileceği sigorta ürünleri sunacak.

Turkcell, başka sigorta şirketleri aracılığıyla Akıllım Güvende Sigortası adı altında akıllı telefonlar için sigorta hizmeti sunuyordu. Firma artık bu hizmeti Güvencell Sigorta ile kendi üzerinden sunuyor. Akıllı telefonlarınızın poliçe şartları çerçevesinde zarar görmesi halinde değişimini ya da onarımını ücretsiz olarak yerine getiriyor.

Fintur’un hisse devrinden elde edilen gelirin bu çeyrekte kasaya girmesi öngörülüyor

2018’in Turkcell’in dijital ayak izinin uluslararası alanda genişlemeye başladığı yıl olduğunu kaydeden Terzioğlu, “2018’de yetkinliklerimizi, faaliyette bulunduğumuz ülke ve iştiraklere de taşıdık. Ukrayna’da lifecell ile 4.5G’yi hayata geçiren ilk operatör olduk. Küreselleşme vizyonu çerçevesinde dijital ayak izini genişletme hedefiyle kurduğumuz Lifecell Ventures şirketimizi Şubat 2018’de Barcelona’da tanıttık. Lifecell Ventures, ilk ihracatını BiP ve lifebox ile Moldcell’e yaptı. 2019 yılı, dijital ihracat hamlemizin her anlamda hızlandığı, dünyada çok daha fazla kişinin ve şirketin Türkiye’de geliştirilen dijital servis ve çözümleri kullandıklarını gördüğümüz bir yıl olacak. 2018 yılının bir diğer önemli gelişmesi de, Fintur iştirakimizde gerçekleşen varlık satışları ve nihayetinde Fintur’da sahip olduğumuz payların Telia Company’ye devrine dair anlaşmanın Aralık ayında imzalanması oldu. Bu satışla verimli bilanço yönetimi ve dijital odaklı büyüme stratejilerimiz dahilinde 350 milyon euro kaynak yaratılacak” diye konuştu. Bu satıştan elde edilen kaynağın bu çeyrekte kasaya girmesini planladıklarını ifade etti.

2019 yılı hedefleri

2019 yılında Turkcell Grubu gelirlerinin yüzde 16-18 oranında artması, konsolide FAVÖK marjının yüzde 37-40 olması, yatırım harcamalarının satışlara oranının ise yüzde 16-18 olarak gerçekleşmesi hedefleniyor.

• Turkcell kendi servisini kullanan kisilere bir şeyler hediye ettiğinden ya da bir türlü indirmeye zorladığından - Enflasyonla mücadele kapsamındaki iki kat data hediyesi bile sadece Bip uzerinden alınabiliyordu - bu kadar yüksek indirme rakamlarına ulaşıyor. Millet indirip, hediyesini alıyor sonra siliyor.

Misal Yaani indirilme sayısı 7.6 milyonmuş. Ama ben günlük aktif kullanılma sayısını merak ediyorum. Gerçekten birisi bir şeyi aratma ihtiyaci duyduğunda google yerine Yaani'ye girip oradan aratan kac kişi vardır? 100, 150 kişi?
  • Turkcell kendi servisini kullanan kisilere bir şeyler hediye ettiğinden ya da bir türlü indirmeye zorladığından - Enflasyonla mücadele kapsamındaki iki kat data hediyesi bile sadece Bip uzerinden alınabiliyordu - bu kadar yüksek indirme rakamlarına ulaşıyor. Millet indirip, hediyesini alıyor sonra siliyor.

Misal Yaani indirilme sayısı 7.6 milyonmuş. Ama ben günlük aktif kullanılma sayısını merak ediyorum. Gerçekten birisi bir şeyi aratma ihtiyaci duyduğunda google yerine Yaani'ye girip oradan aratan kac kişi vardır? 100, 150 kişi?
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • Ona rağmen borsada hisseleri çakılmış...
    zzzzz....

• Adam akıllı tarife fiyatları 70-80 liradan başlarsa tabiiki gelir artar.

3 ay önce 130 veriyordum, şimdi 230....................

Neyse ki adam akıllı hizmet alıyorumda teselli ediyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hangi paket o 130 veriyorduğun ve şimdi 230 verdiğin?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 11,5 milyon aktif BİP kullanıcısına inanmıyorum.

Aktiflik hesabı yine son 30 gün içinde bir kez kullanmış olmak mı acaba? Haftalık, aylık promosyonları hediyeleri almak için giriyorlardır. BİP kullanan kişinin mesajlaştığı 5 farklı kişi yoktur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0EFF95B10

Hangi paket o 130 veriyorduğun ve şimdi 230 verdiğin?
    Eski platinum 20'ye 129 veriyordum, şimdi platinum 40'a 229 veriyorum.

• Jazzalyn kullanıcısına yanıt
    Plat. 20'ye 100₺ veriyorum. 1 yıl daha taahhüt var. 130₺ garip. Ayrıca eski kullandığının 2 katını almışsın. Bunda sağlayıcının suçu ne

Şu Verdiğin Paralar la. Evde ki Beyaz eşyaları Yenilerdin

• Her dönem muhteşem karlılık rakamlar ı açıkladığı halde geçen sene vergi borcu silindi, neden?

• quote:

Orijinalden alıntı: Lene

Şu Verdiğin Paralar la. Evde ki Beyaz eşyaları Yenilerdin
    Sorma yaaaa, fena para ödüyorum şunlara.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0EFF95B10

Plat. 20'ye 100₺ veriyorum. 1 yıl daha taahhüt var. 130₺ garip. Ayrıca eski kullandığının 2 katını almışsın. Bunda sağlayıcının suçu ne
    Kampanyalı falan mı aldın? Bu tarife için böyle bir fiyatı ne gördüm ne duydum.

Aktif birşeyse hemen diğer hattıma alayım?

• GoldPunch kullanıcısına yanıt
    katiliyorum, zaten 2019 ya yaptigi bazi ek ucretlendirmelerden dolayida ciddi oranda musteri kaybetti. Servislerin kullanim sayilari kritik oranda dustu ancak bunu aciklayip sirket hisselerine zarar vermek istemiyorlardir.
  • 21 milyon kişi dergilik uygulamasının aktif kullanıcısıymış, ne enteresan. bugüne kadar türkiyede dergi okumuş kişi sayısı bile bu kadar değildir.

hadi ile ilgili bilgi paylaşmamışlar, o da enteresan.

ezcümle, rakamlarda mambo cambo hissediyorum.

neyse..

2 yıl taahhütlüydü 1 yılı var. Kurumsal olduğu için %15 indirim söz konusu. Ve bu işide Prof. yapıyorlar.

• kıyı şeridini yine Spotify a kaptırmışlar ama en çok Adana'yı Spotify ın kazanmasına şaşırdım :)

• şişirme rakamlar.
    ben sahsen paramı harcarkendünya görüşüme uygun markaları seçiyorum. neticede müşteriis olarak, insanlar o goruşu, felksefeyi destekleyeni destekliyor.
    bu cell benim dünya görüşüme uygun oladığı için iki hattımı da iptal ettirmiştim.

• bu da demek oluyor ki. artık paketlerdeki fiyat indirimini de unutun. paket fiyatlarını daha da yükseltirler şimdi. Hala çok kullanan var türkcelli 200 liradan aşağıda fatura ödeyen yok.
    afferim size ohh. çok güzel oldu.

• Rehberimde 137 kişi var bip'e 6 kişi kayıtlı onlarında aktif kullandığını sanmıyorum :D

• Sahil şeridi Spotify kullanıyor buda mı tesadüf
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.