Şimdi Ara

Türk Youtuberlar kazançlarını kaybedecekler(Güncelleme:Kaybetmeyecekler) (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
326
Cevap
4
Favori
33.075
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
211 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sadece youtube üzerindeki adsense google reklamlarımı engellenecek yoksa web sitelerde reklam veren google adsense lerdemi etikelenecek bu durumdan?

• Yazılanları hayretle okudum. Bir üye, ne yani artık kocişimi su dökerek uyandırdım videosu izleyemeyecek miyiz demiş, ben hiç bu ve buna benzer videolara denk gelmedim ama yakın çevreniz de böyle insanlar varsa, hayatınızı ciddi anlamda sorgulamanızı öneririm. Bu inanılmaz bir kıskançlık. Bir başkası Enis Batur isimli bir youtuber'dan bahsetmiş, valla ilk kez burda görüp tıkladım kimdir diye. Oysa youtube'ta çok aktifiz, niye bu videolar bana denk gelmedi bilemiyorum. Dediğim gibi, çevrenizi ve kendinizi sorgulayın. Youtube ilgi alanlarınıza göre size kocişine su dökerek uyandıran kadınları gösteriyorsa, kendinize ait seçimleri gözden geçirin.

Bakın Chris Selim var mesela, izleyerek ses mühendisi olabilirsiniz. Bunu sıradan, konuyu bilmeyen biri olarak değil, bir ses mühendisi olarak söylüyorum. Şaka yapmıyorum. Bu adamı izleyerek global çapta milyonlar dinlenen şarkıların prodüksiyon/mixing/mastering aşamalarını öğrenebilir ve alaylı ses mühendisi olabilirsiniz, mümkündür. Youtube sonsuz bir derya. Bu yetenekte bir adam bir tık uzağınızda ve haberiniz bile yok.

Ben ayrıyeten grafikerlik bölümünü bitirdim, resim dersleri aldım. Okulda görmediğim kalitede eğitimi youtube'da gördüm. Youtube, doğru yere bakıyorsanız Türk Akademisinden daha başarılıdır, hem grafikerlik hem ses mühendisliği alanında. Bunlara bakmayıp kocişine su dökerek uyandıran insanlara bakıyorsanız ya da karakterinize göre size önerilenler bunlarsa bu tamamen sizin sorununuz. Benim anasayfamın %90'ı grafikerlik ve ses ile ilgili videolarla dolu ve topicte bahsi geçen tuhaf şeylere hiçbir zaman denk gelmedim. Ne yt'de, ne instagram'da ne de tiktok'ta.

Diğer alanları çok bilemiyorum ama eminim, hangi alanda video ararsanız arayın, youtube size o işle ilgili çok bilgili insanları bulacaktır.

Üzülüyorum, buradan para kazanamayıp çevrenizdeki tuhaf insanların izlediği tuhaf şeylere bakarak sonsuz bilgi deryasını kaybetmeyi normal bulanları görüyor ve acıma/tiksinti karışımı hislerle bakıyorum.

Ben ses mühendisiyim, telif gelirlerimin %95'i yt üzerinden geliyor, %5'i instagram/tiktok/facebook/spotify/itunes/deezer/amazon/tidal vb. Youtube'taki para akışı hiçbir yerde yok ve bu akış kayıtlı, vergilerin tamamı veriliyor, daha ne vergisi isteniyor ben anlamadım da neyse. Bunun müzik sektörüne nasıl bir darbe vuracağını hayal edemiyorlar. Sadece müzik sektörüne mi? Stock fotoğraf aldığım çizer, artık o fotoğrafı bana satamayacak. Albüm başına anlaştığım grafiker 24 yaşındaki kız arkadaşımız artık bizden iş alamayacak çünkü instagram/facebook tanıtımına ihtiyaç duymayacağız yasaklar gelirse. Mix mühendisi, mastering mühendisi, reklamcı vb tamamının payı azalacak. Bu benim sektörümden en basit örnekler. Ve dahası, kimse yeni sanatçılara yatırım yapmayacak. Bundan sonra her yaz daha fazla garanti isimleri dinlersiniz, Serdar Ortaç gibi. Indie grupları unutun. En sıradan rode k2 mikrofon olmuş 10 bin lira, sıradan uad ses kartları vt-737 vst'yle 12-13 bin liraya denk geliyor daha bunun preampi rme dönüştürücüsü mixi masteringi yalıtımı kayıt mühendisliği çalgıcıları vs var kim onlara bu cihazları sağlayacak? Hadi sağladı, noname bir isime kim risk alacak? Söyleyeyim, fantezi arayan bir milyoner değilse hiç kimse. Bu senaryo gerçekleşirse, yeni yetenekli müzisyenlerle tanışamayacaksınız. Spotify ile olmaz çünkü orası sizin sağladığınız hite göre algoritmik olarak sizi önerir, youtube'taki özgürlüğü vermez.

Yutupta saçma videolar çekürler hepsi kapatülsüünnn diye ağlayanların tüm özgürlüklerinin yok olmasını, ellerinden birer birer alınmasını içtenlikle diliyorum. Size 5 bin liraya rtx 3060ti'ler müstehak!

Olayı vergi sananlar neyin kafasında zaten anlamadım herşey vergili kayıtlı. Şaşırtıcı bir cahillik.

Ayrıyeten youtube, instagram, facebook, twitter'ın yasaklandığı bir ülke senaryosunda yabancı yatırımcı konusunda ben iyimser olamam. Adamların hayallerinin akıllarının mantıklarının alacağı bir şey değil bu durum.

Bekleyip görelim neler olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Anarsist_ -- 15 Aralık 2020; 8:53:28 >

• Ya arkadaş bu inat niye anlamıyorum dandik bi dükkan açıp başınada birini otırtum benim temsilcim ofisim bu demek çok mu zor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi calculus07 -- 15 Aralık 2020; 8:54:43 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: calculus07

Ya arkadaş bu inat niye anlamıyorum dandik bi dükkan açıp başınada birini otırtum benim temsilcim ofisim bu demek çok mu zor

Benim bildiğim kadarıyla diğer ülkelerde açmışlar temsilci ama

Türkiye için şöyle bir sıkıntı varmış. Türkiyenin yargı ve siyasetine güvenmedikleri için.

Örnek veriyorum. Sokak röportajlarında taksimde adamı durdurdular adam sordular ülken nasıl adam saydırdı kendince doğruları söyledi söyleler böyleler böyle yanlış adam hit oldu 4 5 milyon izlendi.

hükümet rahatsız oldu kaldırtmak istedi. bunun gibi 1000 lerce video düşünün.

Bu video dünyanın her yerinde izlenebiliyor. Sen kaldırmak istiyorsun ama amerikan yasalarına avrupa yasalarına göre hakime önüne çıkardıgında bu video İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ olarak görüyorlar. Ama sen öyle görmüyorsun.

Burada ters düşülüyor işte amerıakda trump hakkında 100 lerce dalga geçen video var hepsi duruyor kostüm yapıp smack down da adamı dövüyorlar aynısı.

Bizde örneği olacak o kadar bakın o kaldırıldı ama amerikada kalkmıyor.

Bu yüzden atayıp kendilerine göre tamamen siyasal düşünceleri için videoları kaldırtma taraftarı değiller.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Xakler kullanıcısına yanıt

40 milyon lira, bir kaç milyon dolar. Dalga mı geçiyorsun kardeş? Çerez'in içindeki zerre parçası bile değil Google için. Bunu mu takacak?

• utkuversus U kullanıcısına yanıt

Senin 100 bin liran var diye, çıkarıp rastgele birisine 100 tl verir misin? Türkiyede de 100tl çerez parası.

Para paradır bu tarz büyük şirketler kuruşu kuruşuna hesap yapar her parayı doğru değerlendirir. Hiçbir şirket rastgele 40 milyon verecek değil sırf çerez parası diye.

• Benim tuhafıma giden şu; Türkiye sınırları içerisin herhangi bir şekilde para kazanıyorsan vergisini vermek zorundasın. Bunu herkes kabul etmiş durumda ve gıkını çıkaran olmuyor. ( Siz laf salatalığı yapmadan ben verginin çeşidi yada miktarından bahsetmiyorum. Çok, az - haklı yada haksız toplanıyor vergiler. ) Elin yabancı şirketi dünya paralar kazanıyor ülkenizden... Temsilciliği yok, vergi vermiyor ve siz bu şirketleri savunuyorsunuz. Babanızın şirketi galiba. ???

Netflix neden temsilcilik açıyor neden rtürk lisans başvurusu yaptı ? Adamlar Türkiye de 3 milyon üyemiz var diyor, diyen kişi Netflix eş Ceo'su. 3 milyon para veren üye ve teşekkür ediyorlar ofis açma kararı alıp Rtürk lisans başvurusu yapıyorlar. Bu Netflix.

Peki kaç tane içerik üreten az yada çok para kazanan Youtube kanalı var ? Bu kanallara kaç kişi erişim sağlıyor ? Sadece Enes Batur kanalının 14 milyon abonesi var. Ne kadar para kazandığı ortada Enes Batur evet vergisini veriyor. Peki bu kadar para kazandıran Youtube şirketi Enes Batur üzerinden ne kadar para kazanıyor sizce ??? Elin şirketi Türk üretici üzerinden para kazanacak yetmiyormuş gibi izleyicilerin üzerinden şirket değerini arttıracak. Devlet buna karşılık hamle yaptığında siz devleti suçlayacaksınız.

Bravo diyorum gençler... Bravo. Bence biraz sanal alemden uzaklaşıp gerçek hayata tutunsanız iyi edersiniz çünkü aklınız başınızda değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: selimyuksel

Benim tuhafıma giden şu; Türkiye sınırları içerisin herhangi bir şekilde para kazanıyorsan vergisini vermek zorundasın. Bunu herkes kabul etmiş durumda ve gıkını çıkaran olmuyor. ( Siz laf salatalığı yapmadan ben verginin çeşidi yada miktarından bahsetmiyorum. Çok, az - haklı yada haksız toplanıyor vergiler. ) Elin yabancı şirketi dünya paralar kazanıyor ülkenizden... Temsilciliği yok, vergi vermiyor ve siz bu şirketleri savunuyorsunuz. Babanızın şirketi galiba. ???

Netflix neden temsilcilik açıyor neden rtürk lisans başvurusu yaptı ? Adamlar Türkiye de 3 milyon üyemiz var diyor, diyen kişi Netflix eş Ceo'su. 3 milyon para veren üye ve teşekkür ediyorlar ofis açma kararı alıp Rtürk lisans başvurusu yapıyorlar. Bu Netflix.

Peki kaç tane içerik üreten az yada çok para kazanan Youtube kanalı var ? Bu kanallara kaç kişi erişim sağlıyor ? Sadece Enes Batur kanalının 14 milyon abonesi var. Ne kadar para kazandığı ortada Enes Batur evet vergisini veriyor. Peki bu kadar para kazandıran Youtube şirketi Enes Batur üzerinden ne kadar para kazanıyor sizce ??? Elin şirketi Türk üretici üzerinden para kazanacak yetmiyormuş gibi izleyicilerin üzerinden şirket değerini arttıracak. Devlet buna karşılık hamle yaptığında siz devleti suçlayacaksınız.

Bravo diyorum gençler... Bravo. Bence biraz sanal alemden uzaklaşıp gerçek hayata tutunsanız iyi edersiniz çünkü aklınız başınızda değil.

Youtube'un, youtuber'un, ayrıca youtube'a reklam verenin vergi vermediğini düşünecek ve bunu ateşli şekilde savunacak kadar ne yaşadınız? Aşı ile bize çip takacaklarına da inanıyor musunuz? Ya da dünyanın düz olduğuna? Çok benzer fikirler bunlar.

Akıl almaz bir özgüvenle yazmışsınız fakat içeriğinde doğru olan hiçbir şey yok, düpedüz manipulasyon.

Hayretler içinde izliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ott0man

Bu mesaj silindi.

Troll arkadaşım, sizin maaşlar yattıysa kendine bir menemen yap. Zihnin açılsın. Aç karnına anlamıyor olabilirsin.

Sonra Adres: Levent, Eski Buyukdere Cad. No: 209, 9th Floor 4, 34394 İstanbul bu adrese git, bak bakalım orada ne var.

Bir de bu kadar milliyetçiysen, Türkçe yazmayı öğren.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Anarsist_ -- 15 Aralık 2020; 9:37:57 >

• Anarşist arkadaşım youtuberlardan bahsetmiyorum. Hem kahvaltını yapmamışsın hemde ilk mesajı okumamışsın. Maaşın yattıysa bi menemen ye ve ilk mesaji oku hadi gülüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ott0man -- 15 Aralık 2020; 9:40:49 >
  • quote:

Anarşist arkadaşım youtuberlardan bahsetmiyorum. Hem kahvaltını yapmamışsın hemde ilk mesajı okumamışsın. Maaşın yattıysa bi menemen ye ve ilk mesaji oku hadi gülüm.

Kim vergi vermiyor? Ben bu platformlarla çalışıyorum ve bu platformların tamamından Türkiye vergi alıyor. Vergi alınmayan tek bir tane platform yok. Dağıtımcıyım, 170'i aşkın platforma dağıtım yapıyorum. Bana doğrudan şirket ismi vereceksin, diyeceksin ki şu şirket türkiye'ye vergi vermiyor. Arkadaş, öyle laf atıp kaçmak yok. Bak çalıştığım dağıtım yaptığım vergi veren firmalar bunlar.

Spotify

Apple Music

iTunes

Instagram & Facebook

TikTok & Resso

Google Play & YouTube Music

Amazon

Soundtrack by Twitch

Pandora

Deezer

Tidal

Napster

iHeartRadio

ClaroMúsica

Saavn

Anghami

KKBox

NetEase

Tencent

Triller

TouchTunes

MediaNet

Kim kaldı?

• quote:

Orijinalden alıntı: _Anarsist_

Kim vergi vermiyor? Ben bu platformlarla çalışıyorum ve bu platformların tamamından Türkiye vergi alıyor. Vergi alınmayan tek bir tane platform yok. Dağıtımcıyım, 170'i aşkın platforma dağıtım yapıyorum. Bana doğrudan şirket ismi vereceksin, diyeceksin ki şu şirket türkiye'ye vergi vermiyor. Arkadaş, öyle laf atıp kaçmak yok. Bak çalıştığım dağıtım yaptığım vergi veren firmalar bunlar.

Spotify

Apple Music

iTunes

Instagram & Facebook

TikTok & Resso

Google Play & YouTube Music

Amazon

Soundtrack by Twitch

Pandora

Deezer

Tidal

Napster

iHeartRadio

ClaroMúsica

Saavn

Anghami

KKBox

NetEase

Tencent

Triller

TouchTunes

MediaNet

Kim kaldı?

Alıntıları Göster
    Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Müdürü
    Prof. Dr. Levent Eraslan

Twitter, Facebook, Instagram gibi Türkiye'de milyonlarla kullanıcısı bulunan sosyal medya platformlarının belirli ücretler karşılığında reklam içeriklerini yayınladığına değinen Eraslan, "Ancak ülkemizde bu platformların herhangi bir temsilciliği bulunmadığından dolayı reklam içeriklerinden elde edilen vergiler yurt dışına aktarılmaktadır. Sosyal medya şirketlerinin temsilci açmamalarının sebeplerinden ilki reklam vergisi ödemekten kaçınmaktır. Sosyal medya şirketleri hukuki anlamda sorumluluk almamak ve hukuki yaptırımlardan uzak kalmak istiyor." ifadelerini kullandı.

• Daha okuduğunu anlamayıp ''o youtube buraya gelip vergisini verecek o kadar '' diye triplere girmiş insanlar var, cidden yazık.

• quote:

Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Müdürü
    Prof. Dr. Levent Eraslan

Twitter, Facebook, Instagram gibi Türkiye'de milyonlarla kullanıcısı bulunan sosyal medya platformlarının belirli ücretler karşılığında reklam içeriklerini yayınladığına değinen Eraslan, "Ancak ülkemizde bu platformların herhangi bir temsilciliği bulunmadığından dolayı reklam içeriklerinden elde edilen vergiler yurt dışına aktarılmaktadır. Sosyal medya şirketlerinin temsilci açmamalarının sebeplerinden ilki reklam vergisi ödemekten kaçınmaktır. Sosyal medya şirketleri hukuki anlamda sorumluluk almamak ve hukuki yaptırımlardan uzak kalmak istiyor." ifadelerini kullandı.

Alıntıları Göster

Yanlış bilgi. Ben dağıtımcıyım ve bu şirketlerle çalışıyorum, tüm vergi konularına hakimiz. Medya meseleyi manipulasyon ile dış güçler üzerimizden para kazanıyor ama vergi vermiyor yalanına getiriyor, bu apaçık yalan ve yalan olduğunu herkes kanıtlayabilir. Maalesef sözleşmelerim gereği buraya veri, rakam atamıyorum. Sözleşmeler rakamları açıklamamızı yasaklıyor, birinin çıkarıp takır takır size gösterememe nedeni budur.

Hukuki yaptırımlarda ne isterlerse anında yasaklanıyor, kaldırılıyor. Bunu bilmeyen kaldı mı?

Türkiye'nin bu şirketlerden istediği şartlar im-kan-sız. Bunu norveç'te istese imkansız, hollanda'da istese imkansız, yunanistan'da istese imkansız, ermenistan'da istese imkansız. Daha nasıl anlatayım? Basitçe, istenenlerin uygulanması im-kan-sız. Amaç zaten onları kapatmak, açık açık söyleyin bu facebook'u twitter'ı istemiyoruz diye, zaten ne isteseniz oluyor hiç meseleyi başka yere çekmekle enerji kaybetmeyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Zeen

Benim bildiğim kadarıyla diğer ülkelerde açmışlar temsilci ama

Türkiye için şöyle bir sıkıntı varmış. Türkiyenin yargı ve siyasetine güvenmedikleri için.

Örnek veriyorum. Sokak röportajlarında taksimde adamı durdurdular adam sordular ülken nasıl adam saydırdı kendince doğruları söyledi söyleler böyleler böyle yanlış adam hit oldu 4 5 milyon izlendi.

hükümet rahatsız oldu kaldırtmak istedi. bunun gibi 1000 lerce video düşünün.

Bu video dünyanın her yerinde izlenebiliyor. Sen kaldırmak istiyorsun ama amerikan yasalarına avrupa yasalarına göre hakime önüne çıkardıgında bu video İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ olarak görüyorlar. Ama sen öyle görmüyorsun.

Burada ters düşülüyor işte amerıakda trump hakkında 100 lerce dalga geçen video var hepsi duruyor kostüm yapıp smack down da adamı dövüyorlar aynısı.

Bizde örneği olacak o kadar bakın o kaldırıldı ama amerikada kalkmıyor.

Bu yüzden atayıp kendilerine göre tamamen siyasal düşünceleri için videoları kaldırtma taraftarı değiller.

Alıntıları Göster

İşin bu boyutunu bilmiyordum tşkler

• Sosyal medya şirketlerinin çokta şeyindeydi.Kapanırsa kazançlı olan tek kişi belli.Kaybeden halk olacak.Klasik akepe taktiği "yasaghlamıyoz gardaşım ama bagh napıyorlar".

• Kabul edelim ki son zamanlarda leş bir ortam oldu youtube. Ama işini hakkıyla yapanlar var, onlar adına üzüldüm.
    Eskiden bilgi kanalları ön plandaydı insanlar bilgilenirdi,şuan trendlere bakıyorum çöppp çöppp.. millet para kazanacağım diye kılıktan kılığa giriyor..

Bazıları ifade özgürlüğünden bahsetmiş.. şaka mısın kardeşim? Adam videosunda Atatürk e hakaret ediyor, aynı şekilde yorumlarda yüzlerce atatürk e küfür var ve bu ifade özgürlüğü oluyor öyle mi? Bazıları videosunda Kuran yırtıyor hakaretler ediyor, aynı şekilde yorumlarda binlerce hakaret ve destek geliyor ve bu ifade özgürlüğü oluyor öyle mi? Ben şimdi bu forumda birinin anasına küfür etsem ifade özgürlüğü oluyor o zaman, neden ban yiyorum? Siz youtube da hükümet eleştirecem diye hakaret eden insanları savunuyorsunuz.. Bizde ülkenin durumundan rahatsızız ama bu iş böyle olmaz..

Siz kafayı yemişsimiz kardeşim. Youtube ortamı leş bir ortam oldu kabullenin, sırf hükümet karşıtısınız diye bazı şeylere göz yummayın.

Umarım sonuna kadar gidilir ve youtube gerekeni yapar ve temsilci açar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Atını Öpen Kovboy -- 15 Aralık 2020; 10:12:12 >

• GrandMasterTurks kullanıcısına yanıt

evet,Türk şirketleri google a reklam veremeyecek. karşımıza yine reklamlar çıkacak ama yabancı ülkelerden verirmiş reklamlar çıkacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Atını Öpen Kovboy

Kabul edelim ki son zamanlarda leş bir ortam oldu youtube. Ama işini hakkıyla yapanlar var, onlar adına üzüldüm.
    Eskiden bilgi kanalları ön plandaydı insanlar bilgilenirdi,şuan trendlere bakıyorum çöppp çöppp.. millet para kazanacağım diye kılıktan kılığa giriyor..

Bazıları ifade özgürlüğünden bahsetmiş.. şaka mısın kardeşim? Adam videosunda Atatürk e hakaret ediyor, aynı şekilde yorumlarda yüzlerce atatürk e küfür var ve bu ifade özgürlüğü oluyor öyle mi? Bazıları videosunda Kuran yırtıyor hakaretler ediyor, aynı şekilde yorumlarda binlerce hakaret ve destek geliyor ve bu ifade özgürlüğü oluyor öyle mi? Ben şimdi bu forumda birinin anasına küfür etsem ifade özgürlüğü oluyor o zaman, neden ban yiyorum? Siz youtube da hükümet eleştirecem diye hakaret eden insanları savunuyorsunuz.. Bizde ülkenin durumundan rahatsızız ama bu iş böyle olmaz..

Siz kafayı yemişsimiz kardeşim. Youtube ortamı leş bir ortam oldu kabullenin, sırf hükümet karşıtısınız diye bazı şeylere göz yummayın.

Umarım sonuna kadar gidilir ve youtube gerekeni yapar ve temsilci açar..
    umarım sonuna kadar gidilir ve temsilcilik açılmaz benım bekletım bu :) bedelinide ödemesi gereken kişi öder

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.