Şimdi Ara

Türk Telekom ve diğer firmalar VDSL2 Plus (35b) veya FTTH Fibere geçsin! (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
509
Cevap
18
Favori
40.341
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
867 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • benim bakır kablo hiç kullanılmadı hasar almadı hadi

VDSL Training Status:   Showtime
    Mode: VDSL2 Annex B
    VDSL Profile: Profile 17a
    Traffic Type: PTM Mode
    Link Uptime: 0 day: 0 hour: 56 minutes
    ============================================================================
    VDSL Port Details Upstream Downstream
    Line Rate: 8.212 Mbps 100.152 Mbps
    Actual Net Data Rate: 8.189 Mbps 99.999 Mbps
    Trellis Coding: ON ON
    SNR Margin: 29.0 dB 9.4 dB
    Actual Delay: 0 ms 0 ms
    Transmit Power: 8.9 dBm 14.5 dBm
    Receive Power: 5.7 dBm 0.9 dBm
    Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols
    Total Attenuation: 3.2 dB 12.5 dB
    Attainable Net Data Rate: 40.299 Mbps 106.019 Mbps
    VDSL Band Status U0 U1 U2 U3 D1 D2 D3
    Line Attenuation(dB): 4.6 22.2 35.7 N/A 11.9 26.4 40.0
    Signal Attenuation(dB): N/A 21.9 38.2 N/A 11.6 26.1 40.0
    SNR Margin(dB): N/A 28.9 0.0 N/A 9.9 9.3 9.3
    Transmit Power(dBm): N/A 6.1 5.7 N/A 12.5 7.6 6.8
    ====================================================================

• smart0201 kullanıcısına yanıt
    SNR Margin değerin fena değil. 100 Mbps yerine limiti kaldırıp 106 Mbps Download ve birde üstüne Upload'ı limitsiz verseler sorun yaşayacağını düşünmüyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Konuda her kafadan bir ses var ama size çok vahim bir durum anlatayım.

Adsl kullanıcısıyım ve hizmet aldığım yer evime 2 km den uzakta. 12 Mbps yi geçen hızı aldığım zaman seviniyorum. Geçenlerde kendi araştırmam ile evime 800 m uzakta bir yer keşfettim ve bu yerden hizmet alsam 35 mbps vdsl kullanacağımı öğrendim. Sırf başarabilmek adına fazla parayıda göze alarak hat çekilmesi için başvuru yaptım. Başvurumda özellikle o dolaptan hizmet almak istediğimi 2 km uzaktaki santrali istemediğimi belirttim. Başvurumdan 4 gün sonrasına randevu verildi. 1 ayı geçti kuruluma gelen yok. Adamlar hazırdaki bir işi bile yapamazken bahsettiğiniz durum tamamen imkansız. Keşke olsada hepimiz netflixten 4k yayını izlerken youtube a videoyu 5 dakika olmadan yükleyip oyunlarımızı yarım saat olmadan indirip oynasak. Ama zor çok zor. Tek düşündükleri cepleri.

Bugünlerde uydunet gibi firmalara taktım onları araştırıyorum ama onlarında hızlarına göre fiyatları çok uçuk. Bu gibi firmaların yatırımı çok daha basit bence bu konuya eğilmek lazım. Kazı yapmaktanda uydu anteni dikmek çok daha kolay.

• rmzn96 R kullanıcısına yanıt
    Zamanında Adil Kullanım Kotasınında kalkmasının çok zor veya imkansız olduğu söyleniyordu. İnsanlar kotanın kaldırılması için birlik oldular ve uğraştılar. Uzun süren çabaların sonucunda kotalar kalktı. Benzer şekilde bizde şuan fiyatların ucuzlaması, Download ve Upload hız limitlerinin ADSL, VDSL ve Fiber hatlarda tamamen kaldırılması için uğraşıyoruz. Kotaları geride bıraktık, şimdi sıra Download ve Upload hız limitlemelerini kaldırmaya ve fahiş fiyatlardan vazgeçirmeye geldi.

Buralarda eskiden zamanında kota kalkar mı sorusuna; "Yapamazsınız. Hayır. Olmaz imkansız." diyorlardı. Ama imkansız dedikleri şeyi başardık. Bunuda başarabiliriz. Birlik olalım, sesimizi çıkaralım. Bal gibi de olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erdem the mixer -- 25 Nisan 2020; 0:23:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erdem the mixer

Zamanında Adil Kullanım Kotasınında kalkmasının çok zor veya imkansız olduğu söyleniyordu. İnsanlar kotanın kaldırılması için birlik oldular ve uğraştılar. Uzun süren çabaların sonucunda kotalar kalktı. Benzer şekilde bizde şuan fiyatların ucuzlaması, Download ve Upload hız limitlerinin ADSL, VDSL ve Fiber hatlarda tamamen kaldırılması için uğraşıyoruz. Kotaları geride bıraktık, şimdi sıra Download ve Upload hız limitlemelerini kaldırmaya ve fahiş fiyatlardan vazgeçirmeye geldi.

Buralarda eskiden zamanında kota kalkar mı sorusuna; "Yapamazsınız. Hayır. Olmaz imkansız." diyorlardı. Ama imkansız dedikleri şeyi başardık. Bunuda başarabiliriz. Birlik olalım, sesimizi çıkaralım. Bal gibi de olur.
    Diyorum ya keşke olsa işte. ADSL gibi bir saçmalıktan kurtulsam VDSL gelse bana hyeter. Fiber bile istemiyorum. Ama şu an ki kafa yapısı ile zor. Çoğu insan hiç bir şey bilmeyen türk telekom yetkililerinin lafına kanıp 4 mbps den yukarı internet kullanamayacağını sanıyor.

• rmzn96 R kullanıcısına yanıt
    İşte bilgisi olmayan tanıdıklarınıza bu konuyu okutun. Ve insanlara Upload nedir vs öğretin ki bilgi sahibi olsunlar ve bilinçlensinler.

• bu değerler upload 8 MBps olmadan önce t11 ile aramda 350 metre ancak dolap tek 100 MBps alan benim

Mode:   VDSL2 Annex B
    VDSL Profile: Profile 17a
    Traffic Type: PTM Mode
    Link Uptime: 0 day: 1 hour: 15 minutes
    VDSL Port Details Upstream Downstream
    Line Rate: 4.096 Mbps 100.152 Mbps
    Actual Net Data Rate: 4.081 Mbps 99.999 Mbps
    Trellis Coding: ON ON
    SNR Margin: 36.0 dB 14.4 dB
    Actual Delay: 0 ms 0 ms
    Transmit Power: 8.9 dBm 14.5 dBm
    Receive Power: 5.7 dBm 0.9 dBm
    Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols
    Total Attenuation: 3.2 dB 13.5 dB
    Attainable Net Data Rate: 45.315 Mbps 120.916 Mbps

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smart0201 -- 25 Nisan 2020; 0:27:42 >

Biliyor musunuz? Türk Telekom Upload hızını 4 Mbps'ten 8 Mbps'e arttırdığında ping bile düşmüş yani gecikme azalmış, internet daha verimli hale gelmiş. Bu da demek oluyor ki eğer Upload limiti tamamen kalkarsa, internet rahatlayacak. Kapasitenin yetmediği bölgelerde ise elbette kapasite arttırmak zorundalar.

• adsl vdsl ölü yatırım şimdi fiber devri turk telekom da eğitim aldım merak etmeyin sizden iyi biliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smart0201 -- 25 Nisan 2020; 0:34:57 >
    ADSL/VDSL Devrinin bittiğini bende biliyorum. Ancak Türkiye'nin her yerinde fiberin yaygınlaşması zaman alacaktır. Şuan elimizde bakır altyapı var. Bağlı olduğumuz DSLAM cihazlarına VDSL2 Plus kart takıp, güncellemeleri gerekiyor. Fiber gelene kadar, mevcut altyapımızdan en iyi şekilde faydalanalım. Hele şu aralar Corona virüs sebebiyle sokağa çıkmak tehlikeli ve 4 gün sokağa çıkma yasağı var ve evde oturmaya mahkum durumdayız. Hele şu aralar internet kapasitesinde yenilikler yapılması gerekmektedir. Kullanım oranı ciddi oranda artmakta ve artmaya devam etmekte. Ülkemizde milyonlarca internet abonesi var.

Türk Telekom, 2,4 Milyar TL kâr etmiş durumda. Gayet paraları var altyapı döşemek için. Ne duruyorlar? Bir DSLAM'ın fiyatı 50.000 TL. Benim evin 200 metre ilerisinde eski saha dolabı var. Onu söküp, oraya VDSL2 Plus destekli saha dolabı yaptırmak onlara en fazla 200.000 TL masraf olur. Ama onların kazancı milyon değil, milyar. Milyar'ın yanında 200.000 TL ne ki?

Türk Telekom'un şuan 48 milyon internet abonesi var. Türk Telekom heryere saha dolabı koysa, zaten saha dolabının içinde genelde 2 DSLAM cihazı oluyor. Saha dolabının ve fiber optik kablo çekme maliyetini ortalama 200.000 TL varsayalım. Türk Telekom'un sabit ve mobil kullanıcıları ele alındığında, toplam 48 milyon abonesi var. Bu cidden büyük bir rakam. Şimdi 48.000.000 x 200.000 = 9.600.000.000.000 TL ediyor. Ancak gözünüz korkmasın. Çünkü 200.000 TL sadece bir örnekti ayrıca 48 milyon kullanıcı, hem sabit hemde mobil kullanıcıların toplamı oluyor. Ülkemizde sabit hattan daha çok, mobil internet abonesi daha fazla. Türk Telekom'un net elde ettiği kâr 2.4 milyar TL olduğuna göre, hala yatırım yapabilecek haldedir. Türk Telekom'un hem mobil hemde sabit hat için yapması gereken yatırım 9.6 Trilyon TL olsa bile, bu değer tahmini bir değer olup, %100 gerçek bir değer değildir. Zaten mobil internet için değil, daha çok sabit internetin ülkemizde yaygınlaşmasını istiyoruz. Bu durumda tahminlerimize göre Türk Telekom 2.4 Milyar TL yatırım yaparak, ülkemizdeki altyapının %30 ila %40'ını tamamlayabilir diye düşünüyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erdem the mixer -- 25 Nisan 2020; 0:58:45 >

• VDSL olup olmadığını nasıl anlayacağız?
  • mertvontrier kullanıcısına yanıt
    Modem paneline girip, xDSL verilerinden anlayabilirsiniz.

• fiber o kadar maliyetli bir iş değil
    Biliyorum bu arada yaptığım tahmini hesaplama hakkındaki görüşleriniz neler?

• tip 7 dolap en son 37 bin tl idi hepsi dahil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smart0201 -- 25 Nisan 2020; 1:14:37 >
    O zaman daha gerçekçi bir hesaplama yaparsak; Sonuç 1.8 Trilyon TL cıvarı çıkıyor. Ancak bu hesaplamayı, Türk Telekom'un mobil ve sabit hat abonelerinin toplamını ele alarak yaptım. %100 Gerçek hesaplama denilemez.

• zaten yeni yapılan fiberler vdsl farkı yok yakın zamanda ne demek istediğim anlarsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smart0201 -- 25 Nisan 2020; 1:17:12 >
    Türk Telekom'un güncel verilerine göre şuan toplam 11 milyon sabit internet abonesi var.

Hemen hesaplamayı yapıyoruz:

11.000.000 x 37.000 = 407.000.000.000 TL (407 Milyar TL).

Türk Telekom'un en son ki verilerine göre olan kâr'ı 2,4 milyar TL.

Şuan ülkemizde interneti çok yoğun kullanıyoruz. Upload ve internet konusunda çok bilgili olan internet aboneleri %10 veya %20 cıvarı çünkü ülkemizde çoğu kişi daha Upload nedir bilmiyor ve limitlerden haberleri yok. Türk Telekom 2.4 Milyar TL'yi benim için ve benim gibi interneti canavar gibi kullananlar için ve benim gibi hızlı internet isteyenler için öncelikli olarak yatırım yapabilecek kadar paraları var kısaca.

11 Milyon'un toplam sabit hat kullananların sadece %10'unun benim gibi hızlı internet istediğini iddia eden bazı arkadaşlar var. Peki şimdi hesaplayalım;

11.000.000 Milyon'un %10'u 1.100.000 Milyon'dur.

1.100.000 x 37.000 = 40.700.000.000 TL (40 Milyar 700 Milyon TL).

Türk Telekom'un elde ettiği kâr 2.4 Milyar TL. Ancak bu sadece elde ettiği kâr. Türk Telekom'un bizler için bir süre zarara girmesi gerekiyor ki bize hizmet sağlayabilsin. Kısa süre zarara uğrayabilir ancak yaptıkları yatırım sayesinde, zararlarını zaten karşılamak için yeterince abone sayısına sahipler. 11 Milyon sabit hat abonesine sahipler. Toplam abone sayısı ise 47 milyon.

Ayrıca düzeltiyorum; Türk Telekom en son 23,7 Milyar TL kâr elde etmiş. Yani neredeyse %10'luk aboneye fiber döşemeye yakın paraları mevcuttur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erdem the mixer -- 25 Nisan 2020; 1:28:19 >

• VDSL PROFIL 35 A VEYA B olayi biraz zor. ayni kablodan 35a ve 17a saglikli olmuyor sinyal gurultusu artiyor verimli degil. ornek vereyim senin apartmanin 20 daireli 20 kiside internet kullaniyor ve 20 cift telefon kablosu geliyor vdsl adsl karisik. yaninda 20 daireli bina var orada 5 kisi internet kullaniyor kablo metren vs herseyin ayni senin bulundugun yer 50Mbit hiz aliyorken yanindaki bina 80Mbit alabilir.sinyal gurultusu denen birsey var yani. bakirinda siniri var adamlar ugrasmazki fibere yogunlasiyorlar artik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onur[CrZy] -- 25 Nisan 2020; 1:26:9 >
  • onur[CrZy] kullanıcısına yanıt
    Almanya'da VDSL2 Plus çok yaygın. Fiber yerine nedense VDSL2 Plus'ı yaygınlaştırdılar mesela... Neden bilemiyorum ama VDSL2 Plus'tan gayet memnun alman vatandaşları... Ama elbette ülkemizde EPON 10 Gbps Simetrik fiberin yaygınlaşmasını istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erdem the mixer -- 25 Nisan 2020; 2:45:19 >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.