Şimdi Ara

Türk Telekom ve diğer firmalar VDSL2 Plus (35b) veya FTTH Fibere geçsin! (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
509
Cevap
18
Favori
40.344
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
867 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Tamam'da Almanya'da 35b yaygın ve orada verim alınırken neden bizde alınamıyor?
  • Biliyorum hocam, uzun zamandır 35b üzerinden 250 mbit tarifeler sunulyor Almanyada

Verim alamadık dediği bence maaliyet ve performans açısından değerlendirilince

Fiber daha üstün olduğu için her iki sisteme yatırım yapmaktansa

Sadece fibere yatırım yapacaklarını demek istemiştir

• fakasupi F kullanıcısına yanıt
    Ama TürkNet GigaFiber'i kısıtlı alanlarda sunuyor. Her evde, köy evlerinde bile fiber olacak mı ki?
  • Olay tamamen maliyet ve para getiri politikası yönünde seyredecek

Malum ülke şartları

Büyük şehirlerde Santral ve alt yapı az çok oturmuş

Çok fazla nüfus yoğunluğu var

Dolayısıyla para getirisi de çok fazla

Amaç Türkiyenin her yerine hızlı internet sunmak değil ki

Büyük pastadan pay almak istiyor herkes

Sitesinde binasında bütün İSS nin fiber alt yapısı olan yerler var

Kimisi hala adsl ile bağlanıyor internete

Hiç interneti olmayan yerler bile var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fakasupi -- 24 Mart 2021; 13:53:52 >
  • fakasupi F kullanıcısına yanıt
    Ulaştırma ve Altyapı bakanlığı 2023 yılına kadar Türkiye'deki tüm evlere en az 100 Mbps internet bağlatmayı hedeflediklerini söylemişti?
  • TurkNet Genel Müdür Yardımcısı Sinan Kurmuş 35b için yaptığı açıklamayı buradan izleyebilirsiniz

Zaman url si çalışmazsa 30. dakikadan itibaren izleyebilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fakasupi -- 17 Ocak 2021; 19:11:27 >
  • Avrupa pingleri hep 50 üstü, aynı ildeki yere bile 20 pingle bağlanabiliyoruz anca.

• Bugün gelip dolabı kurdular üzerinde hua-kar yazıyor.
    İçimdeki dslam cihazı Huawei markaydı ama modelini göremedim.
    35b profilini destekliyor mudur acaba ?
    Ayrıca 35b profilini kullanmak için ISS'in aktif mi etmesi gerekiyor yoksa modemimin desteklemesi yetiyor mu çalışması için ?

Türk Telekom ve diğer firmalar VDSL2 Plus (35b) veya FTTH Fibere geçsin!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• iCrush kullanıcısına yanıt
    Hua= Huawei.
    Hayır. Desteklese bile kapatılıyor zaten, kullanımda değil.
  • NT2L kullanıcısına yanıt
    Kullananlar varmış diye duydum hocam onlar nasıl yapıyor.
    Ayrıca Huawei dslam cihazına en uygun modem hangisidir ?
    Kabin yeni konduğu zaman, çalışmalar bitmeden 35b'de buluşturmuşlardır. Bizim kabine abonelerin yarısı 2 hafta sonra aktarılmıştı mesela. Tüm kabinlerde kapatıyor ekipler 35b'yi.

Ben modem konusunda bir uyum sorunu olacağını düşünmüyorum, broadcom chipsetli modemler öneriliyordu Huawei cihazlara sanırım.
  • Pek bilgim yok bu 35b'den bilgili birisi beni aydınlatırsa sevinirim.

Şuan hattım VDSL2 17a kullanıyor ve maximum 70 mbps alabiliyorum. Bu 35b olursa kaç mbps olur?

• Erdem hocam, o söyledikleri çok şaşırmacalı bir kavram. O dedikleri 5G altyapısı üzerinden 100 mbps. 2 Yıl sonra kim öle kim kala?

• Teoride 300 ama İSS ler 250 yekadar açıyor tarifeleri (Örnek: Almanya)

Türkiye de %99 ihtimalle bu sistem gelmeyecek

O yüzden çokta bilgiye lüzum yok

35b desteği olan dolaplar çok nadir bu dolapta yoktur.

• 2023 yılına kadar da kablonet tüm şehirlere fiber çekecekmiş! Hatta 2016 yılında da Malatya bel. ile görüşüyorlarmış ancak 5 yıl geçti ve kablonun k'si Malatya'da yok.

Sol Malatya'da altyapısı var ancak hizmet vermiyor. Düşün artık yetkililer söylediklerinin ne kadar arkasında?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yuzyirmi -- 26 Mart 2021; 16:45:52 >
  • Ya Erdem kardeş nedir senin bu Türk Telekom'dan çektiğin. İlk sen bir kendini VDSL'e at, ondan sonra konu aç, bir hocamdan duydum bunu Türk Telekom Santral Görevlileri eve internet geliyorsa geliyordur hızı beni alakadar etmez demiş. Yani senin evinde internet var dua et.

Pirince gidecem diye, evindeki bulgurdan olma.

Senin bildiğin kavramların hepsini TT çalışanlarının %40'ı bilmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-9A0BECBC3 -- 27 Mart 2021; 11:24:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erdem the mixer

Tamam'da Almanya'da 35b yaygın ve orada verim alınırken neden bizde alınamıyor?

Yatırım meselesi, sen 35b'yi unut. Çoğu dolap desteklemiyor, desteklese de Türk Telekom dünyanın en zengin şirketi olsa bile yatırım yapmaz. Abonelere internet gidiyor ya, yeter diyorlar.

• Abonelere internetin gitmesi önemli değil, internetin abonelere yüksek hızlarla gidip gitmediği önemli.

Abonelere yavaş hızın verilmesi durumuna kimsenin şükretmemesi lazım. Eğer Türk Telekom'un elinde Fiber veya VDSL için hertürlü maddi yatırımı yapabilme imkanı var ise, o zaman şükredip varolanla yetinmek salakça bir seçimdir. Yani mesela neden daha iyisini yapabilecek imkanın varken, kendini kısıtlamak isteyesin ki?

Örnek:

Mesela maddi imkanın kısıtlıysa yani fakir isen ve az yemek yiyebiliyorsan, şükretmekle yetinmelisin. Ancak eğer zenginsen, ancak cimri biri isen mesela, ancak fakir gibi kendini kısıtlıyorsan, bu şükredilebilecek birşey değildir. Ancak eğer firmanın gerçekten heryere yatırım yapacak yeterli maddi imkanı yok ise ve sırf bu yüzden yapamıyorsa, o zaman şükretmek belki doğru bir tercih olabilir.

Ancak sorun şu ki ben Türk Telekom'un şu an ülkemizin heryerine fiber için yatırım yapabilecek maddi imkana sahip olduğunu düşünüyorum. Dolayısı ile elimizdeki varolan yavaş internet hızlarıyla yetinmeyi bırakıp, hepimizin toplanıp firmadan Fiber için talepte bulunmamız, en doğru hareket olacaktır.

Keza yapacağımız talebin çok sayıda insanların ve özellikle Türk Telekom abonelerinin yapmasında çok büyük bir fayda olmakla beraber, ülkemizde FTTH altyapısını yaygınlaştırması, Upload hız sınırlamasının ADSL/VDSL ve Fiber altyapıda tamamen kaldırılması, fahiş fiyatlardan vazgeçilip yüksek hızların bireysel abonelere sunulması, ADSL olan yerlere AnnexM, VDSL olan yerlere profil 35b verilmesi, yurtdışı çıkışları için daha fazla yatırım yapılıp, Avrupa ve diğer ülkelerdeki sunuculara çok daha düşük gecikme ile bağlanabilmek gibi konular hakkında da hepimizin toplanıp talepte bulunması gerekiyor.

Olayın özeti; Ortada imkan varsa, daha iyisini iste. Ortada imkan yoksa, varolana şükret.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erdem the mixer -- 27 Mart 2021; 19:31:33 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: yuzyirmi

2023 yılına kadar da kablonet tüm şehirlere fiber çekecekmiş! Hatta 2016 yılında da Malatya bel. ile görüşüyorlarmış ancak 5 yıl geçti ve kablonun k'si Malatya'da yok.

Sol Malatya'da altyapısı var ancak hizmet vermiyor. Düşün artık yetkililer söylediklerinin ne kadar arkasında?

SOL her ilde altyapısı var,ama bu altyapı baz istasyonları için kullanılıyor.

• 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.