Şimdi Ara

Türk Telekom VDSL2 Alt Yapı Sorunsalı. Karabağlar Türk Telekom

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
587
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle selamlar herkese. Yeşilköy Mahallesi 6427/3 Sok Torbalı / İzmir'de ikametgah ediyorum.

Bulunduğum yer adı üstünde köy yeri olarak geçiyor. Türk Telekom'un direğinden çekilen kablo direkt evimde bulunan modem ile buluşuyor. arada herhangi bir başka ek kablo splitter vs zımbırtı yok evimiz müstakil. Yukarda gördüğünüz hat değerleri benim hizmet aldığım internete ait SNR Margin vs Değerleri.

Bu gördüğünüz değerler ise aynı Telekom Kutsundan hizmet alan diğer 2 komşuma ait hat değerleri.

Görüleceği üzere bana gelen kötü SNR Margin değerlerinden ötürü Ulaşabileceğim maksimum hız haliyle düşük gözüküyor. Alt Yapı Sorgulama sitelerinden yaptığımız sorgularda alabileceğimiz maksimum hız 16 Mbpss olarak gözüküyor ve Türk Telekom Kapsama haritasında sorgulama yaptığımızda ise alt resimde gördüğünüz komik şey çıkıyor :) (6427/3 Sok.)

Hadi şimdi gelelim aynı sorguyu bir üst sokağımızda yapmaya. (6427/2 Sokak) Ha bu arada bu sokaktaki komşuya bizim Türk Telekom direk kutusundan gitmiyor kablo

Bu adrese hız sorgulaması yaptığımızda çıkan sonuç :

Santrale olan mesefe görüldüğü üzere 37 Metre olarak gözüküyor. Ve alabileceği Maksimum Hız 96 Mbps olarak gözükmekte. Şimdi ben sorgulama yaptığımızda aşağı yukarı 6427/3 Sokta Adres ile sorgulama yaptığımızda santrale mesafe 0 olarak gözüküyor bu hatalı olduğu için hizmet aldığım ev telefonunu yazarak bu sonuca ulaştım. Santrale olan uzaklığım 929 Metre Mesefe....

Şimdi olay burada kopuyor. Santralden bizim eve gelen mesafe daha kısa olmasına rağmen ( 6427/3 Sok) 929 Metre ve bir üst sokakta ( 6427/3 Sok) 37 Metre olarak gözüküyor. Şimdi benim bildiğim kadarıyla (gezdim sokak sokak ) herhangi bir saha dolabı yok yani internet aldığımız hizmet köy muhtarlığının Türk Telekoma Tahsis Ettiği santral dışında herhangi bir Saha dolabı vs yok.

Bu fotoğrafta gördüğünüz kırmızı noktayla işaretlediğim yerlerde VDSL hizmeti Hiper Net alabileceği gözüküyor. Siyah noktalar ise Türk Telekom'un rögar kapağı yani yerin altından geçirdiği kablolar. Burada ben 6427/3 Soktakta oturan biri olarak santrale daha yakın olmama rağmen 929 Metre Mesafe gözükmekte. Bu rögardan gelen kablo yerin altından sokak olarak ilk başlangıç 6427/3 Sok ve daha sonra her sokak başında 6427/2 6422 de bunlardan var. Bu rögardan kablo İlk başta gördüğünüz Telekom Diğerine çıkıyor. Yerin altından üstüne :D Burası (6427/3 Sok)

Burası 6427/2 Sokağa giden alt yapı No:6 96Mbpss Hız Gözüküyor. Santrale Mesafe 37 M

Burası 6422 Sokak santrale mesafe 37 Metre Alabilceği Max Hız 75 Mbps

Buda 6427/2 ile 6427/3 sokak arasındaki mesefe :D

Ben mahalle olarak 100 imza toplamıştım ve bölgemize bakan Türk Telekom Karabağlar Genel Müdürlüğüne bunu iletmiştim. Bundan 2 ay öncesine kadar.

İmzaları ilettikten 2 hafta sonra gelen yazı bu oldu. Daha sonrasında Müdür beye Likedin aracılığıyla mesaj attım sağolsun başka bi arkadaşa yönlendirdi o arkadaş beni aradı ve dedi işte biz santralinizin VDSL geçişini sağladık vs vs . Ama sen vdsl alamazsın çünkü santrale olan mesafen uzak diye diretti. VDSL2 Teklonojisi bildiğim kadarıyla 1 KM kadar 50mbpss hizmet verebilir gözüküyor. Ama VDSL portuna geçirmemek için illa diretiyorlar versek bile kaldırmak gibisinden. Ve diyorlar ki evini santrale taşı verelim gibisinden. Köye VDSL Mi olurmuş diye düşünmeyin arkadaşlar bal gibi oluyor. Adam bana kendisi söyledi dedikti Torbalı Kaplanıcık köyünü fiberle döşedik . Neden döşedik şundan dolayı köy 15 yıldır internet hizmeti alamıyordu diye konuştu bana. EE biz sizin 15 Yıllık Müşteriniziz niye mevcut internet kullananlarının alt yapısını düzeltmiyorsunuzda hiç olmayan yere fibere kadar döşüyorsunuz(Üzgünüz bölgeniz alt yapı yatırımı yok ama şöyle olur biz her yeri bitiririz elimizde bütçe kalırsa ha düşünürüz bu sizin orası olur başka bi yer olur yaparız gibisinden konuşuyorlar :D) . Demek ki sizin sadece işiniz daha fazla aboneye ulaşmak para kazanmak için kalite vs değil. Santral mevzusuda internet hizmeti alanların yani bizim bölgemize uzaklığı 1km falan ama köy santralinin orada ki abone sayısı bizim burada kullandığımız abone sayasından daha da düşük. Vel hasıl kelam olay bu arkadaşlar. Kendim yazılım sektöründe çalışmasam down/upload benim için önemli olmasa uğraşmam. Son olarak pazartesi günü Torbalı Telekom Erişim Amirine gidip konuyu konuşacağım yine ilgilenmezlerse her gün cimer den tip7 tip11 vs bu rögardan kutuya kadar fiber çektirmek için her gün yardıracağım.

Güncelleme:

02.01.2021 Cimer Üzerinden Şikayet oluşturuldu.

02.01.2021 Açık Kapı Üzerinden Şikayet oluşturuldu.

03.01.2021 Açık Kapı Üzerinden Şikayete istinaden gelen cevap yine şaşırtmadı:

Sayın XXXX; Açık Kapı Bürosu' na 02.01.2021 tarihinde yapmış olduğunuz 4911818 no' lu başvurunuza TORBALI TÜRK TELEKOM İŞLETME ŞEFLİĞİ' nin cevabı "XXXXX' e konu ile ilgili bilgi verildiği, belirtilen adreste (ev adresinde) 16 mb internet hizmetinin sağlandığı, kesintisiz sağlanılan bu hizmetten daha yüksek hızların talep edildiği, buna göre şirket politikası ve iş yapış şekillerine bakıldığında ilgili hizmetten daha yüksek hızlar verilemediği, kullanıcıya ait aktif kullanılan internetin mevcut olduğu" şeklindedir.

03.01.2021 6427/2 Sok No: 6 Adresinde ikamet ve aktif ADSL kullanan arkadaşım VDSL'e geçiş yaptı telefonda kendisine 97,5 Mbps 'ye kadar paket alabilirsiniz denmiş. Kendisine şuan 35 Mbps bir paket tanımlanmış kablo kalitesi kötü olduğu için 28'i gördük kablo tesisatı değiştiğinde artacak buna eminim. VDSL'e geçiş yapan arkadaşın hat değerleri Hat zayıflaması kötü buna rağmen 28'i gördük. Üstte kendime ait asus modeme ait dsl sinyanlerim hat zayıflaması bakmından daha iyi olmasına rağmen yinede bu hizmeti bana vermiyorlar çünkü sistemde hipernet gözükmüyor. Pazartesi tekrar Torbalı Telekoma gidip Elimdeki bu kanıtı yüzlerine çarpacağım.

04-01-2020 Türk Telekom Torbalı Şubesinde ilgili ekiple konuşmak için nöbetteyim kendileri sahadaymış

04-01-2020 Türk Telekom ekiplerinin saat 2:00-2:30 arası keşif yapacağını hat değerlerini ölçüp farklı abone üzerindende test yapacağı söylendi ekiplerin gelmesini bekliyor olacağım .

04-01-2020 Türk Telekom ekipleri VDSL gelen eve ölçüm yaptım 28 mbit download 6 mbit uploadı görüyor ekiplerin yanına gitmeseymişim eğer başka sokağa tanımlama işlemi yapacaklarmış az kalsın :D

Daha önce bulunduğunuz lokasyona ait bilgiye ulaşılamamıştır diyordu şimdi hiç olmazsa ADSL 'i görüyoruz Hiper için yansıttım anca görür dedi Ekip arkadaşı halen beklemedeyiz.

05-01-2020 Torbalı Telekom da çalışan sokağıma adsl profili tanımlayan Yusuf beyi aradım yanlış tanımlamış olabilir misiniz diye bi dövmediği kalmıştı telefonda ben tanımladım beni arayacağına müşteri hizmetlerini arasaydın 50 kere çözerlerdi dedi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ieX -- 5 Ocak 2021; 21:58:34 >

• aynı durumdayız fiberi geçtim,vdsl2 bile alamıyorum,mesafem 926m. rahat 35-50 mbps alır ama port yok.

• 1 metre bile olsa yatırım bekleyeceksiniz, başka yol yok
  • NT2L kullanıcısına yanıt

Malesaf hocam sanırım dediğiniz gibi. Açık kapı ve cimerden yeni şikayet kaydı oluşturdum eğer bir yol kat edersem bilgilendirme sağlayacım konu üzerinde.

• ieX İ kullanıcısına yanıt
    Açık kapı ve Twitter üzerinden TT yöneticilerine yazarak şikayete devam edin. Cimer tırt
  • Ne kadar detaylı hazırlanmış bir konu... Maşallah elinize sağlık.

Yapılabilecek tüm işlemleri yapmışsınız açıkcası. Gerisi ilgili kurumun yatırım politikaları ile ilgili bir durum hocam maalesef ki.

Dilerseniz bu konunuzun linkini belediye başkanına, valiliğe, kaymakamlığa da gönderin. Belki bu işlere meraklı birisi var ise ilgilenecektir. Diğer türlü maalesef "görev alanımız değil" denilerek başvurular kapatılabiliyor. Bazı birimler ise görev alanı olmamasına rağmen yardımcı olmaya çalışıyor. Tamamen şans işi anlaşıldığı üzere.

Müsait bir zamanınızda bir de İzmir Telekom İl Müdürlüğü planlama biriminin kapısını çalın derim hocam ilgili başvurularınızı da gösterirsiniz.

tuketici.btk.gov.tr adresine de belirli zaman aralıkları ile talebinizi iletin lütfen.

Tekrar elinize sağlık, harika ve detaylı bir konu olmuş.

• XpressMusic34 kullanıcısına yanıt

Güzel yorumunuz için teşekkür ederim hocam dediğiniz gibi yapmayı düşünüyorum. Yazılım işleriyle uğraştığımız için internet bizim temel ihtiyaç kaynağımız remote çalışma durumlarında upload gerçekten sıkıntı oluyor 4G de çekmediği için bu soruna bir çözüm bulamıyorum. Son çare İzmir Telekom İl Müdürlüğü planlama birimine gideyim dediğiniz gibi.

Rica ederim hocam. 4G hiç çekmiyor ise şuraya da mail atın hocam.

https://ulakhaberlesme.com.tr/index.php/tr/iletisim

Onunla ilgili benden iki tane ölçüm için numara istemişlerdi ölçüm sonrası türk telekomdan bölgenizde baz istasyonu yapılacaktır gibisinden mesaj geldi. 4G LTE için beklemekten başka çaremiz yok hocam

• https://sikayet.btk.gov.tr/

https://tuketicisikayet.btk.gov.tr/

burayada yazın arkadaşlar 2 sayfayada ayrı ayrı şikayet oluşturun

Hocam selam. Size yolladığım adrese de mail atın lütfen. Yardımcı olacaklardır. Olamasalar bile sizi doğru şekilde yönlendireceklerdir.

hocam mesajınız gelmedi

https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/147277308#147277308

Bu mesajımdan bahsediyorum hocam. Buraya da mail yazın 4g ile ilgili.
  • reis aynı durumu ben istanbulun göbeğinde yıllarca yaşadım istanbulda düşün:D işleribe gelirse fiberi döşerle ryada mevcut saha dolabını yenilerler.yapacağın şey yılmadan btk ya cimere açıkkapıya dilekçe kaydı oluşturmak.birde twitterda ttelekom ceo suna yusuf kıraça bildir.şöylede ekle bizim bulunduğumuz yer köy yeri çocuklarımız kardeşlerimiz ebadan derslerine giremiyor altyapı taleb ediyoruz vesaire.belki öyle en azından vdsl alabilirsin.ben son 5-6 ay btk cimer açıkkapı nereyi bulduysam dilekçe bıraktım.en son yusuf kıraçada twitterdan durumumu anlattım.istanbulun göbeğinde kardeşlerim ebadan derslerine giremiyor falan filan diye.en son kasım ayının başından ttelekom arada bölgenize altyapı çalışması gelecek dedi(halbuki 1 hafta öncede bana bölgenizde mevcut altyapı çalışması yok diyorlardı :D )sonuç olarak 2 hafta önce saha dolabım yenilendi 8 mbps hız aldığım yerde şu an 50 mbps hız alıyorum.bu işler türkiede ne yazıkki çok yavaş ilerliyor.biraz azim çokcada şansın olmalı.umarım en yakın zamanda sorunun çözülür. iyi akşamlar.

• Ali ekinc1 A kullanıcısına yanıt

Hocam her gün yazmayı düşünüyorum ama bahtsız ya devlet hakkımızda dava falan başlatır diye korkuyorum. Bi saatten sonrada verdikleri cevap otomatikleşmeye başlıyor ne kadar yazsak ta kopyala yapıştır yapıyorlar tabiri caizse. Bir de şu var oluşturduğumuz şikayetleri Türk Telekom gördüğü için artık pek takmamaya başlayacak gibi düşünüyorum cimerede yazsak açık kapıyada yazsak şikayet Türk Telekoma iletiliyor Türk Telekomda o bölgeye mahalleye bakan elemana yönlendiriyor onun cevabını iletiyorlar arada bi iletişimsizlik var aslında. Mesela elaman bana diyor senin hattın vdsl kaldırmaz benden kötü hat değerlerine sahip başka eve verebiliyorlar bugün gerçekten vdsl olduğunu gördüm dediğim gibi pazartesi ekiple görüşüp aldığım cevabı burada paylaşacağım.

• quote:

Orijinalden alıntı: ieX

Hocam her gün yazmayı düşünüyorum ama bahtsız ya devlet hakkımızda dava falan başlatır diye korkuyorum. Bi saatten sonrada verdikleri cevap otomatikleşmeye başlıyor ne kadar yazsak ta kopyala yapıştır yapıyorlar tabiri caizse. Bir de şu var oluşturduğumuz şikayetleri Türk Telekom gördüğü için artık pek takmamaya başlayacak gibi düşünüyorum cimerede yazsak açık kapıyada yazsak şikayet Türk Telekoma iletiliyor Türk Telekomda o bölgeye mahalleye bakan elemana yönlendiriyor onun cevabını iletiyorlar arada bi iletişimsizlik var aslında. Mesela elaman bana diyor senin hattın vdsl kaldırmaz benden kötü hat değerlerine sahip başka eve verebiliyorlar bugün gerçekten vdsl olduğunu gördüm dediğim gibi pazartesi ekiple görüşüp aldığım cevabı burada paylaşacağım.

dediğim gibi bu işler birazda şans işi bende aylardır uğraştım didindim.şansınıza oturduğunuz bölgeye önceden planlanmış proje olması lazım yada mahalle muhtarına toplu dilekçeleri verin muhtar uğraşırsa daha yararlı olabilir.muhtarmı deyip geçme bizim alt mahallede oturan akrabalarım muhtar aracılığıyla dilekçeleri iletti daha erken geri dönüş aldılar onların bulunduğu bölgeyede altyapı geldi.

Bakmayın hocam siz o elemanlara, benim kuruluma gelen elemanda ısrarla hattın 8'i bile zor kaldırır diyerek 8'e sabitlemişti. MH'den kendim sonra hız sabitlemesini kaldırttım. 8 kaldırmaz diyen hatta şuan 10 Mbps rahatça alıyorum. Kopma falan da olmuyor.

• xDSL Numaranızı eğer özelden benim ile paylaşırsanız. Altyapınızın ve modeminize gelecek max değeri tahmin edebilirim. Birde modem arayüzündeki değerlerde olmak şartıyla :)

• @ieX Coğu sorgumda bağzı numaraların kilitlendiğini gördüm. Bu genelde türk telekom tarafından yapılır. Sorgulamalar toplu olarak diğer Servis sağlayıcısı sorgulama ekranlarına toplu APİ ile yapılmıştır. Belirtilen adreste VDSL Olduğu yönündedir. İyi forumlar :)

6427/3 İçin Sorgu;

Bina No 1: 17Mbps

Bina No 1/A: ( Kilitli ) 0-M

Bina No 10: 16Mbps

Bina No 11: ( Kilitli ) 0-M

Bina No 14: ( Kilili ) 0-M

Bina No 16: ( Kilitli ) 0-M

Bina No 4: ( Kilitli ) 0-M

Bina No 5: 16-46 Mbps <-- Santral hatası

Bina No 7: ( Kilitli ) 0-M

Bina No 8: 21Mbps - 0-M

Bina No 9: 20Mbps - 0-M

------------------------------------------------------

6427/2 İçin Sorgu;

Bina No 1: ( Kilitli )

Bina No 3: 57Mbps ( Kilitli )

Bina No 5: 57Mbps ( Kilitli )

Bina No 6/1: 96Mbps Özel Tahsis Hat ( Devre aynı )

Bina No 6/2: 96Mbps Özel Tahsis Hat ( Devre aynı )

Bina No 8: 57Mbps ( Kilitli )

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.