Şimdi Ara

Turk Telekom LTE den 3G ye dusunce internet kopma sorunu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
15.144
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: XpressMusic34

@mobil uzman
    Merhaba. Dediğiniz gibi telefonun bant uyumsuzlukları bence buradaki esas etken. Hangi operatörün hangi bantlarda hizmet verdiği BTK nın sitesinde verilmiş bir bilgi. Örneğin bir marka telefon alınıyor ama o telefon operatörün hizmet verdiği bantlarla uyumsuz ve doğal olarak sorun yaşanıyor. Burada suç operatöre atılıyor ancak tüketicinin de bu konuları az çok bilmesi gerekir. Sonra numarasını taşıyor ve diğer operatör o telefonun desteklediği bantta hizmet sunduğu için sinyal geliyor ve operatör suçlanmaya devam ediliyor. Eğer buna düşük ihtimal dersek,bu kez de ayarlar gündeme geliyor. Sizin bahsettiğiniz gibi bence de.

@sis651
    ilk mesaja video eklenmiş, bakabilir misin?
    Sizin dediginizin olmasi icin ornegin telefon 3G icin 800-850-900-1800 bandlarini destekliyorsa 4G den dusse bile sorun olmamasi lazim. Ama birde buna tezat soyle bir olay var. Ornegin benim
    Telefonum 800 bandini 3G destekelemdigini goruyorum keza samsung tepe modellere baktim ayni bandlar mevcut. Ben sadece 3G kullandigimda sorun yok internetim var yani 900 bandindan sinyal alabiliyorum. Cunku bende 800 bandi yok. Ben 900 bandindan 3G kullanabiliyorsam 4G den dustugunde 800 bandindan sinyal mi geliyor ki telefonda o band olmadigi icin kesiliyor internet?

Operatörler normalde zaten 900 den 3G veriyorlar 800 4G icin acildi son frekans ihalesinde. Hatta tt 1800 den kullaniyordu 3G yi ve cekim sikintisi var diye artik ona da 900 bandini 3G de kullandirtmaya Amacim operator karalamak degil neden boyle oldugunu anlamak ve sorunun coUmu var mi ogrenmek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam elbette bizlerde sorununuzun çözülmesini isteriz. Sizi hedef alarak yazmadım o mesajı genel olarak yazmıştım. Forumda bazen kullanıcı hatası olan ancak operatörlerin suçlandığı başlıklar oluyor onlardan bahsedilmiş.
    Konunuzla ilgili ise @sis651 i etiketledim kendisi yukarıdaki arkadaşlarımız gibi bilgi verecektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: XpressMusic34

Hocam elbette bizlerde sorununuzun çözülmesini isteriz. Sizi hedef alarak yazmadım o mesajı genel olarak yazmıştım. Forumda bazen kullanıcı hatası olan ancak operatörlerin suçlandığı başlıklar oluyor onlardan bahsedilmiş.
    Konunuzla ilgili ise @sis651 i etiketledim kendisi yukarıdaki arkadaşlarımız gibi bilgi verecektir.
    Benim video da yaptigim islemi aslinda konuyla ilgilenen herkes denese iyi olur. En azindan bakalim hangi marka cihaz ve operatorde oluyor bu durum az cok gormus oluruz.

• Testteki tam amacı anlayamadım ve yöntem de doğru olmayabilir telefona bağlı olarak.
    Sizin yaptığınız işlem telefon modemine komut vererek yazılımsal olarak 4G devresinin kapanmasını ve tekrar şebeke araması yapılıp uygun şebekeye bağlanılmasını sağlıyor. Bir nevi modemi resetliyor gibi. Hani bu noktada fiziksel radyo bağlantısı ve mobil veri kapatılıyor telefon tarafından. Bu durumda veri bağlantısı doğal olarak kesiliyor ki böyle olması gerekli.
    Farklı olarak 4G çeken bir bölgeden sadece 3G çeken bir bölgeye geçişte ise handover denen bir işlem gerçekleşiyor. Burada telefon 4G sinyalinin verimli hizmet veremeyeceğine karar verip 3G şebeke araması yapıyor ve uygun sinyal seviyesinde bir hücreye bağlanmak için talep gönderiyor ve -mobil veri kapatılmadan- telefon 4G şebekeden 3G şebekesine geçiş yapıyor. Hani baz istasyonu ve 3G/4G teknoloji sınıfı değişmiş olsa bile mobil veri ayarı açık kalıyor ve handover işlemi gerçekleşmiş oluyor. Fiziksel radyo bağlantısında kesinti olsa da çok hızlı bir geçiş olduğu için hissedilmiyor. Gerçi şebeke çekiminin kötü olduğu yerlerde bu geçiş başarısız olabiliyor ve bağlantı yine kesilebiliyor.
    Sizin testte test ettiğiniz ilk anlattığım ilk şey ve burada fiziksel olarak bağlantı kesiliyor ve modem yeniden bağlantı kuruyor zaten. İkinci yazdığım durumda ise şebeke handover dediğimiz bir el sıkışma ve istasyon değiştirme olayı yapıyor. Bu durumda kesinti olması operatörün şebeke performansının ya da geçiş işleminin kötülüğüne işaret eder.

Mesele sadece 3G bağlantısı ile İnternet'i kullanabiliyor musunuz ve hız testlerinde ne kadar hız alıyorsunuz? Bölgede kullanılan frekanslara ve yoğunluğa kadar değişebilir değerler bunlar tabi.

Ben dediğiniz uygulamayı indirip deneme yaptım. Telefonum Samsung Galaxy S10e ve operatör Turkcell. Ne oluyor peki? 4G'de radyo çalarken ayarı 3G/2G ayarına alınca bağlantı kesiliyor ve telefon 3G'ye düşüp veri bağlantısı etkinleşiyor tekrar. Bu esnada müzik bir saniye kadar durup tekrar devam ediyor. 3G'de çekim gücü yeterli olduğu için böyle bir durum gayet normal. Tekrar 4G'ye dönerken de aynı bir saniye kadarlık kesinti oluyor. Hatta WiFi ağına geçişlerde de aynı bir saniyeden az bir kesinti oluyor.

Sizde böyle olmuyorsa ya operatörün 3G şebekesinde bir sıkıntı vardır ya da radyo uygulamasının iPhone uygulaması farklı şekilde çalışıyordur. Bir de video çok kısa. Bakalım 4G'den 3G'ye alıp ses kesildiğinde bir süre beklemeden sonra tekrar oynatmaya devam edecek mi? 3G düzgün çalışıyorsa ve mobil veri etkinleşiyorsa çalışması gerek çünkü. Ben telefonu 2G moduna aldığımda bile gecikmeli ve takılmalı da olsa oynatmaya devam ediyor. Tabi dediğim gibi uygulamanın iPhone sürümünde farklı bir durum olabilir bununla ilgili.

Bu testin doğrusu, telefonun 4G çekerken 4G çekmeyen ama 3G çeken bir yere gidilip o esnada doğal bir geçiş olup olmadığının gözlenmesi şeklinde olur. Siz telefon ayarından değişimi yaparak bağlantıyı kesiyorsunuz zaten, telefon tekrar bağlanıyor sonra. Ama diğer türlü tekrar bağlanma ve kesilme işlemleri anlık olup bir handover prosedürüne göre yapılır.

• quote:

Orijinalden alıntı: sis651

Testteki tam amacı anlayamadım ve yöntem de doğru olmayabilir telefona bağlı olarak.
    Sizin yaptığınız işlem telefon modemine komut vererek yazılımsal olarak 4G devresinin kapanmasını ve tekrar şebeke araması yapılıp uygun şebekeye bağlanılmasını sağlıyor. Bir nevi modemi resetliyor gibi. Hani bu noktada fiziksel radyo bağlantısı ve mobil veri kapatılıyor telefon tarafından. Bu durumda veri bağlantısı doğal olarak kesiliyor ki böyle olması gerekli.
    Farklı olarak 4G çeken bir bölgeden sadece 3G çeken bir bölgeye geçişte ise handover denen bir işlem gerçekleşiyor. Burada telefon 4G sinyalinin verimli hizmet veremeyeceğine karar verip 3G şebeke araması yapıyor ve uygun sinyal seviyesinde bir hücreye bağlanmak için talep gönderiyor ve -mobil veri kapatılmadan- telefon 4G şebekeden 3G şebekesine geçiş yapıyor. Hani baz istasyonu ve 3G/4G teknoloji sınıfı değişmiş olsa bile mobil veri ayarı açık kalıyor ve handover işlemi gerçekleşmiş oluyor. Fiziksel radyo bağlantısında kesinti olsa da çok hızlı bir geçiş olduğu için hissedilmiyor. Gerçi şebeke çekiminin kötü olduğu yerlerde bu geçiş başarısız olabiliyor ve bağlantı yine kesilebiliyor.
    Sizin testte test ettiğiniz ilk anlattığım ilk şey ve burada fiziksel olarak bağlantı kesiliyor ve modem yeniden bağlantı kuruyor zaten. İkinci yazdığım durumda ise şebeke handover dediğimiz bir el sıkışma ve istasyon değiştirme olayı yapıyor. Bu durumda kesinti olması operatörün şebeke performansının ya da geçiş işleminin kötülüğüne işaret eder.

Mesele sadece 3G bağlantısı ile İnternet'i kullanabiliyor musunuz ve hız testlerinde ne kadar hız alıyorsunuz? Bölgede kullanılan frekanslara ve yoğunluğa kadar değişebilir değerler bunlar tabi.

Ben dediğiniz uygulamayı indirip deneme yaptım. Telefonum Samsung Galaxy S10e ve operatör Turkcell. Ne oluyor peki? 4G'de radyo çalarken ayarı 3G/2G ayarına alınca bağlantı kesiliyor ve telefon 3G'ye düşüp veri bağlantısı etkinleşiyor tekrar. Bu esnada müzik bir saniye kadar durup tekrar devam ediyor. 3G'de çekim gücü yeterli olduğu için böyle bir durum gayet normal. Tekrar 4G'ye dönerken de aynı bir saniye kadarlık kesinti oluyor. Hatta WiFi ağına geçişlerde de aynı bir saniyeden az bir kesinti oluyor.

Sizde böyle olmuyorsa ya operatörün 3G şebekesinde bir sıkıntı vardır ya da radyo uygulamasının iPhone uygulaması farklı şekilde çalışıyordur. Bir de video çok kısa. Bakalım 4G'den 3G'ye alıp ses kesildiğinde bir süre beklemeden sonra tekrar oynatmaya devam edecek mi? 3G düzgün çalışıyorsa ve mobil veri etkinleşiyorsa çalışması gerek çünkü. Ben telefonu 2G moduna aldığımda bile gecikmeli ve takılmalı da olsa oynatmaya devam ediyor. Tabi dediğim gibi uygulamanın iPhone sürümünde farklı bir durum olabilir bununla ilgili.

Bu testin doğrusu, telefonun 4G çekerken 4G çekmeyen ama 3G çeken bir yere gidilip o esnada doğal bir geçiş olup olmadığının gözlenmesi şeklinde olur. Siz telefon ayarından değişimi yaparak bağlantıyı kesiyorsunuz zaten, telefon tekrar bağlanıyor sonra. Ama diğer türlü tekrar bağlanma ve kesilme işlemleri anlık olup bir handover prosedürüne göre yapılır.
    Ben testi yapmamda ki sebep olayin normal sartlarda da aynen bu sekilde oldugu gostermek. Elle kapat acta dediginiz dogru olabilir ama lte sinyanin kesildigi ve 3g sinyalinin geldigi anda olay aynen bu sekilde oluyor. Hatta bazen geri gelmiyor ve ucak modu yapip tekrar acıyorum o zaman lte yi buluyor.

• Backspace7 kullanıcısına yanıt
    Telefonu sadece 3G moduna aldığınızda İnternet'e girebiliyor musunuz, ne kadar hız alıyorsunuz?
  • quote:

Telefonu sadece 3G moduna aldığınızda İnternet'e girebiliyor musunuz, ne kadar hız alıyorsunuz?
    Evet girebiliyorum simdi olctum ve 8 down 2 up cikti

3G'de mobil veri kapalı iken açtığınızda kaç saniyede bağlanmış ve İnterneti kullanabiliyor oluyor?
  • sis651 kullanıcısına yanıt
    Radyo aciklen hucresel kapattim o an 3g deydi. Radyo durdu ve hücresel actigimda tekrardan radyonun calmaya baslamasi 13 sn surdu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Backspace7 -- 28 Haziran 2019; 17:46:2 >
    Videoda yaptığınız gibi yaptığınızda da 13 saniye sonra oynamaya başlaması gerek radyonun. O şekilde biraz daha da uzun bekleyerek deneyebilir misiniz?
  • quote:

Videoda yaptığınız gibi yaptığınızda da 13 saniye sonra oynamaya başlaması gerek radyonun. O şekilde biraz daha da uzun bekleyerek deneyebilir misiniz?
    Videoda ki gibi yaptigimda 21 sn de geldi

Şebekedeki sorun o ilk bağlantının ve veri akışının çok geç sağlanması. Bende dediğim gibi bir saniye sürüyor ya da sürmüyor kesintiler. Ama orada şebeke sinyal durumu, şebeke yoğunluğu ya da santral tarafı sorunlar yüzünden geç oluyor bu.
  • sis651 kullanıcısına yanıt
    Bilgilendirmeler icin tesekkurler. Bakalim yarin turkcellde denerim onda ne kadar gecikme olacak.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • benzer bir sorunu yaşadığımı yukarıda belirtmiştim. bence sorun türk telekomun, telefon üzerinde kullandığı operatör ayarlarından kaynaklanıyor. turkcell iş yerimde türk telekom ile benzer çekim kapasitesine sahip. oturduğum masada 3g - lte arası değişiyor sinyal. türk telekomdayken de böyleydi. turkcell' de hiç kesinti hissetmiyorum. türk telekomda ise 2 dakikayı bulan kesintiler yaşıyordum. hattım faturasızdı, bu nedenle VoLTE kullanamıyordum türk telekomda. her a<ramada telefon 3g' ye dönüyor kapatııktan sonra tekrar lte' ye geçiyordu. bu geçişlerde bir süre internet bağlantısı sağlayamıyordum. sırf bu nedenlerle tekrar turkcell' e döndüm.

aynı konumda arkadaşım huawei ile türk telekom kullanıyor. onun telefonunda kesinlikle böyle bir kesinti yaşanmıyor. speedtest'te de daha yüksek hızlar alıyor.

ekleme: ben de iphone xs max kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarslan724 -- 1 Temmuz 2019; 14:1:15 >
  • garip bi olay daha once hic karsılasmadım muhtelemelen telefondan 10 senedir ios kullanıyorum hıc olmadı

• Bende benzer sorunu yaşıyorum turk telekom faturalıda.
    Cihazı da ısındırıyor o geçiş süresi içinde.

Ben de iPhone xs max kullanıyorum, Türk telekom hattım var hem kendisi sinyal azalınca otomatik olarak LTE den 3G ye geçince hem manuel olarak 3G ye geçirince internet tamamen kopuyor. Başka bir Türk telekom hattını takarak denedim telefona 3G çekti. Bende gittim hattımı yenilettim fakat sorun düzelmedi. Türk telekom ve apple müşteri servisleriyle de telefon görüşmesiyle çözüm bulamadık. Nasıl düzelir bilmiyorum artık.
    Sorunu çözüme ulaştırdıysanız paylaşabilir misiniz?

• ITU16 I kullanıcısına yanıt
    Ona bi cozum bulamadim bende. Turkcell de bile elle 3G ye dusurdugunuzde ayni sorun yasaniyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Backspace7 -- 13 Eylül 2019; 22:31:31 >
  • Bi ben yaşamıyorum herhalde

Manuel yani elle şebeke modu değiştirdiğiniz için oluyor sonuçta farklı bir banda geçiyor ve bağlantı sağlanana kadar kesinti oluşuyor online radyo gibi programlar da en ufak kesinti de bile tökezliyor. Peki LTE nin çekmedeği bir yerde kendi başına 3G ye düşünce kopma oluyor mu ?
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.