Şimdi Ara

Türk Telekom GPON jitter sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
1
Favori
2.284
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar öncellikle daha dün fiber altyapı geçişim oldu fakat sorunlar bir türlü bitmiyor. Hız testi yaparken kablolu bir şekilde jitter değerim 1 çıkıyor. Bildiğim kadarıyla fiberde 0 olması gerekli.

Onu geçtim yayın açtığımda pingim LOL TR'de 11'den 25-29 arası dolaşmaya başlıyor. 8 Mbps upload hızına sahibim yarısını verdiğimde bile pingim oluyor. Fast testi yaptığımda yüksüz ve yüklü teste devasa gibi bir fark var. Gördüğüm bir çok kişide 2-3 ms fark oluyor. Evime saha ekibi geldi. Sinyal ölçümü yaptılar. -20.36 civarı bir değer çıktı sinyal değerine normal dedi gitti.

Altyapı: FTTH GPON

İSS: Türk Telekom

Router: ASUS RT-AX82U

ONT cihazı: Nokia G-010G-Q

Fast yük testi

Bu speedtest sonuçu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-CC517E97F -- 12 Haziran 2021; 22:57:55 >

• Yusuf Saracen kullanıcısına yanıt

Kime göre takıntılı oluyorum?

Başkaları bu problemi yaşamazken ben yaşayağınca bir problem yok diyip devammı edeyim? Yardımcı olacaksan bari yaz.

• Kardedim ping 1 olsa ney 50 olsa ney cok onemli biseymis gibi her onune gelen konusunu aciyor
    Firma sana kotu bi gecikme saglamiyor ki niye bu kadar takiyorsunuz ucunda ölüm varda biz mi bilmiyoruz 😁
    Yardimci olmak derken gecikmeye burda kim ne yapabilir ki git destege talep ac sana yardimci olmak icin varlar burda kimse destek olamaz teselli verir gecer
    Ayrica hizin 95 mbps bi cok insan evinde 16 mbps kullaniyor senin kadar takmiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yusuf Saracen kullanıcısına yanıt

Ben ping 1 diye şikayetmi ettim?

GPON altyapıda pingin yükselmemesi gerekiyor bende yükseldiğini söylüyorum. Hızım stabil 95-96 geliyor hızımdan şikayetci değilim. Upload yapmaya kalktığım anda pingim olduğunu söylüyorum. Upload hızının yarısı kullandığım zaman bile oluyor 2 mbps kullansam bile.

Pubg oynarken pingim sabit değil kablolu bağlanmama rağmen iki tane modem ve ethernet kablosu değiştirdim. Saha ekibi geldi kendisine göstermeme rağmen sadece sinyal değerine bakıp gitti başka bir şey yapmadı.

• Merhaba hocam, herhangi bir dosyayı upload ederken cmd'ye şu komutu girip test yapıp ekran görüntüsünü atabilir misiniz?

ping -n- 50 81.212.216.12

Jitter'in 1-2ms olması gayet doğal, hiç bir gariplik yok, çünkü tüm network içerisinde gecikmede 0 dalgalanma olması pek mümkün bir durum değil. Erişim türünüzün FTTH olması da bu durumu değiştirmiyor, neticede FTTC de olsa FTTH de olsa ulaştığınız nokta santral. Ancak upload altında gecikmenin çok fazla dalgalanmaması gerekiyor, bu test ile bunu görmüş olacağız.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt

Buyur dostum deneme amaçlı 6 mbps upload yaptım sonuç

Bu Nokia ONT kullananlar çok sorun yaşıyolarmış. Bendede böyle bir sorun olabilirmi?

• Türkiye standartlarına uygun bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NT2L -- 13 Haziran 2021; 19:38:24 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • NT2L kullanıcısına yanıt

Tamamda aynı altyapıda aynı ONT cihazı aynı modem aynı kutudan tanıdığımda test yaptığımızda onda anlık 1 kere oluyor sonra hep stabil sabit gidiyor aynı kutudan alıyoruz interneti sitede 3 tane siyah kutu

• Komşunuz da 100Mbps mi kullanıyor?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Hayır 16/4 hız kullanıyor ve değerleri aşarı stabil benden.

• Kablonuzu çekerken sıkıntılı çekmiş olabilirler belki burkulma vardır yüksek hızlarda ışıkta kırılma oluyordur.

• -Comandante kullanıcısına yanıt

Bu durumda hiç çalışmazdı tahminimce.

• Aynen bencede Nokia ont bi değişik. Nokia Ont kullananlar genelde 95 96 Mbps gezerken Nokia dışı ontlerde 100 Mbps paketten 110 Mbps kadar hız alınabiliyor. Değişik bir olay.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omeromer_56 -- 13 Haziran 2021; 22:56:21 >
  • Tamamdır, şimdi oluyor. Bilhassa bunu sordum çünkü Türk Telekom, FTTH'de bir süredir 100Mbps aboneliklerde sanırım farklı bir hız profili kontrolü uyguluyor. Yani paket hızınızı kontrol ede sistemle alakalı bir durum bu yüksek ihtimalle çünkü dikkat ederseniz hız 95'te çakılı kalıyor. Bu durum da muhtemelen yük altında bir darboğaz oluşturuyor. Bu hız profili kontrol sistemini ya değiştirmeleri ya da eski haline geri getirmeleri gerekiyor. Tabi eklemek isterim, bunlar benim şahsi tespit ve tahminlerim.

• ONT'den kaynaklanmıyor hocam. Sadece Nokia sahalarda değil, Huawei sahalarda da bu durum var. Benim tahminim, Türk Telekom'un hız profili kontrolünü yaparken SSG tarafında yaptığı bir ayardan ötürü 95'te sınırlandığını düşünüyorum. Hatta @NitroNos da bu sınırı BTK'ya yazarak kaldırtmıştı.

• -Comandante kullanıcısına yanıt

Hayır, zannetmiyorum. Zaten sinyal değeri de gayet iyi. Zaten belirli bir değerin altında olursa zannediyorum ONT Los verecektir.

Peki dostum benim ne yapmam gerekiyor? Youtube video bile açıldığı zaman anlık olarak lag sorunu oluyor başka bir cihazdan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-CC517E97F -- 14 Haziran 2021; 0:16:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-CC517E97F

Peki dostum benim ne yapmam gerekiyor? Youtube video bile açıldığı zaman anlık olarak lag sorunu oluyor başka bir cihazdan.

Bu söylediğiniz biraz router performansıyla ilgili.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.