Şimdi Ara

Türk Telekom Gigabit Fiber İnternet Ping İyileştirme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
174
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Burada ki ilk sorum olacak. Öncelikle alt yapımı anlatmak istiyorum.

Türk Telekom Gigabit Internet aboneliğim mevcut.

Daire içerisine kadar gelen fiber kablo Türk Telekom'un verdiği Huawei GPON cihazı ile dönüştürülüp yine Türk Telekom'un verdiği TP Link modeme LAN ile bağlanıyor.

Modem ise yine LAN ile HPE marka gigabit destekli Network Switch'e bağlanıyor.

Switch PoE destekli olduğundan ağı yaratmak için dairede konumlanan 2 x Aruba Instant On Wifi6 destekli Access Point switch'e LAN üzerinden bağlı.

Daire duvarlarında Switch'e direk bağlı olan Ethernet soketleri mevcut.

Buna rağmen tavan arasından kablo çektirip ilgili LAN kablosunu da direkt Switch'ten PS5'e bağladım. Normalde duvarda ki Ethernet soketine de bağlanabilirdi ancak kayıp riskini almak istemedim.

Kablolu 700-800 Mbps kablosuz da 400-500 Mbps indirme hızı alabiliyorum. Ancak oyunlarda (Fifa 22 örn.) ping değeri 40 ms civarı. Daha önce VDSL2 kullandığım evimde de benzer değerler aldığım için fibere geçince bu değer iyileşir diye umuyordum.

Bu ping değerini daha da indirmek için sormak istediğim sorularım aşağıdaki gibi:

1. Mevcut Network Switch "unmanaged" model. QoS vb performans arttırıcı yönetimler dahilinde yok. "Managed" Switch alırsam bu değerler iyileşir mi?
    2. Tüm LAN kabloları CAT6 ve mesafeleri kısa sayılabilecek seviyede. (15m max) CAT7 mi almalıyım?
    3. GPON cihazı değiştirmeli?
    4. TP Link modem köprü modunda mı çalışmalı?
    5. TP Link yerine Asus DSL AX82U alsam?
    6. PS5'e bağlı LAN kablosunu switch üzerinden değil de direkt modeme mi bağlasam?
    7. Bufferbloat?

Karışık oldu ise kusura bakmayın,

Teşekkürler.

• Archer C5v kullanıyorsanız Qos ayarlarından IP bazlı sınırlandırma yaparak ping artışının önüne geçebilirsiniz fakat mevcut ping değerleriniz daha aşağıya düşmez. Linkteki konuda ekran görüntüleri paylaşmıştım, bir göz atın isterseniz.

https://forum.donanimhaber.com/turk-telekom-fiberde-bufferbloat-sorunu-sanirim-cozuldu--153848506

• Archer C5v doğrudur. Biraz daha araştırayım. Teşekkür ediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.