Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Mustafa Dmrl Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 5 Misafir Kullanıcı, 6 Masaüstü Kullanıcı
32.205
Cevap
124
Favori
1.677.640
Tıklama
Tüm Forumlar >> Haberleşme >> İnternet Servis Sağlayıcılar >> Türk Telekom >> Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU]
Giriş
    8007 Mesaj

217.12.202.7 tracert veya ping atabilirsiniz.
    |
    |
    dr20mouse kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Eyvah eyvah cgn illeti işte bu gece saat 2 gibi statik ip alayım da tekrar bakarım.

Keşke vae altyapısında olsaydım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    NitroNos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Sorun CGN'den değil Türknet'in trafiğini taşıyan Telecom Italia ve Cogent ile Telehouse peering'i yok. Muhtemelen trafik Frankfurt'u dolaşıp öyle Sofya'ya geliyor.
    |
    |
    dr20mouse kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Türknet'in kendine hayrı yok hocam pinge baksanıza katlana katlana gidiyor yapayı bir an önce bırakmaları gerek.
    |
    |
    mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Daha önce de söyledim sorun YAPA değil cihazları dandik. Bu cihazlarla direk aboneye kadar fiberde çekseler yine aynı sorun olur. Bugün de Netspeed ile uğraştım birkaç hat daha kiralamışlar kapasiteler gayet iyi durumda ama cihazlar kötü.

100g-93.157.188.1.netspeed.com.tr
    100g-marmara-93.157.XXX.X.netspeed.com.tr
    acibadem-xr-100g-bb-93.157.XXX.X.netspeed.com.tr
    100g-bb-atakoy-gayrettepe-93.157.XXX.XX.netspeed.com.tr
    100g-bb-fatih-erenkoy-93.157.XXX.XX.netspeed.com.tr

Sadece Acıbadem kapasitelerini 300 Gbps'e kadar yükselttiler. Birde cihazlar kaliteli olsa Turkcell gibi hizmet verebilecek durumdalar. Her ihtimale karşı numaraları gizleyeyim sıkıntı olmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustifb -- 31 Aralık 2018; 16:18:43 >
    |
    |

Türknet VAE altyapısındayım.217.12.202.7 tracert sonucu

|
    |
    Bahsedilenler: NitroNos , mustifb , dr20mouse

VAE olsa da TTN'den itibaren trafiği Türknet devralmış ve değerler çok güzel. YAPA Türknet'te de ping değerleri dışında güzergah aynı olacaktır.
    |
    |
    msdos34 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ben arkadaş VAE de olsam diyince fikir olsun diye söyledim.VAE yada YAPA aslında ping konusunda dağlar kadar fark yaratacak bir durum değil.Önemli olan bağlı bulunduğun santrale kadar hizmet aldığın firmanın kiralık yada kendi fiberini çekmiş olması diye düşünüyorum.Yani santraldaki cihazın kalitesi ve trafiği aldıktan sonraki fiberin kapasitesi önemli.Darboğaz yapmaması.VAE yada YAPA aslında altyapı kullanım modelleri.YAPA nın farkı kendi tarifeni yapmak konusunda bağımsız olmanı sağlıyor.VAE de önce TT cihazlarından geçiyoruz.Yanlışım varsa düzeltin.Kiralık olur kapasite yüksektir süper hizmet alırsın.Kendi altyapısı vardır cihazlar kötüdür kapasite yetersizdir kötü hizmet alırsın.YAPA nın bugün Türknet abonesine avantajı fiyat farkı olmadan indirme ve hiçbir İSS de olmayan en azından fiyat konusunda upload hız avantajıdır.
    |
    |

Hangi işletim sistemini kurdunuz hocam? Ona göre tarif edeyim.
    |
    |

Anladım hocam o zaman madem eski mikrotik cihazları kullanıyorlar sonuçlarına katlanırlar ping 60 dan aşağı inmiyordu inşallah ileride ya VAE geçerler yada şu cihazları değiştirirler.
    |
    |

Ubuntu kurduğunuzu söylemişsiniz hocam.

XFCE benim en sevdiğim desktop Ubuntu tarafında. Kurmak isterseniz eğer böyle basit bir script yazmıştım. Uzantısı .sh olan bir dosya oluşturup içerisine kodları yazıp çalıştırabilirsiniz. xfce4 kurulumu yapıp VNC'i ayarlar.

#!/bin/bash 

if [ "$(id -u)" != "0" ]; then
    echo "This script must be run as root" 1>&2
    exit 1
    fi

read -p "Port: " -e -i 1 PORT
    read -p "Rosolution: " -e -i 1280x720 RESOLUTION
    read -p "Password: " -e PASS

apt-get --yes update

apt-get --yes install firefox chromium-browser
    apt-get --yes install xfce4
    apt-get --yes install gnome-core

cd
    apt-get --yes install vnc4server
    echo -e "$PASS\\n$PASS" | vncserver :$PORT

cd /root/.vnc/
    mv xstartup xstartup.bak
    wgethttps://raw.githubusercontent.com/hhsungur/gnome-desktop-autoinstall/master/xstartup --no-check-certificate
    chmod +x xstartup

cd /etc/init.d/
    wgethttps://raw.githubusercontent.com/hhsungur/gnome-desktop-autoinstall/master/vncserver --no-check-certificate
    chmod +x vncserver

mkdir -p /etc/vncserver
    cd /etc/vncserver/
    touch vncservers.conf
    echo 'VNCSERVERS="'$PORT':root"' | tee -a /etc/vncserver/vncservers.conf
    echo 'VNCSERVERARGS['$PORT']="-geometry '$RESOLUTION'"' | tee -a /etc/vncserver/vncservers.conf
    update-rc.d vncserver defaults 99
    reboot
    |
    |

Hocam gerçek hızı anlamak için şu dosyaları wget komutuyla çekmeyi deneyin:

http://rbx.proof.ovh.net/files/1Gio.dat

http://mirror.nl.leaseweb.net/speedtest/1000mb.bin

https://speed.hetzner.de/1GB.bin

Gerçek hızı ancak bu şekilde anlayabiliriz.
    |
    |

Ubuntu'da sıkıntılarım var hocam 14-16'da devamlı ya sistem çöküyor reset atıyor yada mozilla çöküyor acaba sistem mi yetersiz geliyor 2 gb ram ve çift çekirdekli paket alayım diyorum.

Zaten hocam gnome kurulu xfce4 beğenmedim hocam çok hata ile karşılaştım tarayıcı bile açamıyordum.

ben putty üzerinden ;

sudo apt-get update
    sudo apt-get install xrdp
    sudo apt-get install ubuntu-gnome-desktop
    reboot

bu şekilde kurulum yapıyordum hocam zaten sunucunun içinde farklı ip adresinden vnc ulaşabiliyorum.

Centos daha rahat ediyordum fakat hocam ubuntu windows'a daha yakın olduğundan daha rahat geliyor fakat daha stabil bir şekilde kurulum yapamadım.
    |
    |
    HHsungur kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hocam hızda problem yok ben TR bağlantısına bakıyordum speedtest doğru sonucu vermiyor sanırsam türkiye'den pardus indirdim 600 mbps'leri gördüm upload edecek site bulamadığım için kaldı bizim türk upload sitelerinin hepsi ya avrupa yada amerika üzerinde hocam.
    |
    |

Ubuntu 16 kurdum hocam problemler yaşadım sonra 32 bit olan ubuntu 14 kurdum fena değil ama istediğim stabiliteyi alamıyorum hocam paketi 1 üste taşıyacağım sanırım .
    |
    |

Ping değeri mükemmel ben 14 ms ankara'ya alıyorum o derece yani
    |
    |

Bulunduğum konumdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.Şişli santraline bağlıyım.Gayrettepe santraline yakınım.
    |
    |

Hocam ben de şimdi satın aldım. Desktop ile de çalışan stabil bir sürüm kurduğumda haber veririm.
    İşlemci ve bellek tarafında sorun olmaması gerek aslında. Cortex A73 ve 2GB ram'li makinada Openmediavault, VNC ve OpenVPN çalıştırıyorum tık yok cihazda
    |
    |

Hocam ram 1 gb 1 çekirdek 10 gb alanı var zaten yarısı işletim sistemine gidiyor sorun nerede anlayamadım hocam.
    |
    |

Evet önemli olan son kullanıcı kadar ondan sonraki cihazlarında durumu. Hem YAPA hem VAE'de iki seçenek vardır, YAPA'da bir seçenek santrale kadar kendi fiberini çekmek, cihazla, DSLAM ile tamamen santrale yerleşmek. Ya da santrale sadece cihaz getirip kapasite kiralamak. İki YAPA çeşidinde de özgürsünüz, TT'nın tanımlamarıyla uğraşmazsınız. VAE'de de Al-Sat VAE ve tam erişimli VAE seçenekleri var. Al-Sat VAE çeşidinde yine bütün herşey TT'ye aittir trafiği o taşır. Siz sadece modeme IP verir ve kullanıcı adı ve şifre belirlersiniz. Tam erişimli VAE'de de Türk Telekom trafiği Trafik Teslim Noktasına (TTN) kadar getirir ve siz TTN'den itibaren trafiği kendi ağınız üzerinde taşırsınız. Her VAE çeşidinde iş Türk Telekom'a aittir sizin yetkileriniz sınırlıdır.

YAPA'nın ya da trafiği kendi omurgasına almasının Türknet'e faydası aynı zamanda maliyet. Her ne kadar şimdi Telecom Italia'nın fiyatı artsa da Türknet taahhüt yapmıştır. 950 Euro'ya (5700 küsur olması lazım) 10 Gbps trafik taşıyabiliyorsunuz. Herşey sizin kontrolünüzde önceleklendirme, band genişliği atama gibi birçok avantajınız var. Türk Telekom'da transmisyon usülünde 10 Gbps trafik rahat 10-12 Bin TL'ye denk geliyor. Eğer abonelerin tamamı 19:00 - 02:00 saatleri arasında yüklenirse bu fiyat 20 Bin'leri zorlar. Telecom Italia fiyatı yükseltse de yine TT'den uyguna gelecektir.
    |
    |
haberler
Mobilya Takımları
seo paketleri
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,797
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.