Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir Kullanıcı, 6 Masaüstü Kullanıcı
32.100
Cevap
124
Favori
1.674.781
Tıklama
Tüm Forumlar >> Haberleşme >> İnternet Servis Sağlayıcılar >> Türk Telekom >> Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU]
Giriş
    693 Mesaj

yanlış anlamadım ise eve kadar fiber gelecek. söylenti doğru ise peki müstakil evler ne olacak ?

|
    |
    mustifb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

gider de sağlıklı çalışmaz ki ?
    |
    |
    dr20mouse kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: Guest-BD386127B

gider de sağlıklı çalışmaz ki ?

Yarın kullanıcı adı ve şifreyi alayımda deneyeyim bir hocam bende anlamadım gerçi çalışırsa kurcalatmam uploadı biraz daha iyi olacak gibi. Olmadı statik ip adreside satın alırım. Böyle bir denerim baktım olmuyor superbox alırım artık. Ping ne olacak merak ediyorum şuan. CS yada PUBG BF gibi oyunlara girebilecek miyim sorunsuz

Yav düzgün FTTB/H sistemi kurulmazsa da yine 100 Mbps alınmaz ki. Sorun xDSL teknolojisinden çok yeniliğe kapalı olmaktan kaynaklı. Avrupa 2004-2005 yılından bu yana bu teknolojiyi kuruyor adamın 2008'de kurduğu sistem bugün düzgün ilerliyor ve VDSL ile 200 Mbps, 500 Mbps satıyor. Biz de Turkcell, FTTH'si ile reklam yapıyor ama AKK uygulaması değiştiğinde bile mahvoldu yoğun kullanım olan yerleri düzeltelim nasılsa 50 - 100 Mbps satmayız dediler durum ortada. TT'de Turkcell gibi bir bölgede bir FTTH işine girişti. Simülasyonda 76 abonenin tamamı 24 Mbps kullansa bile sistem tıkanıyor. Tekel ISS'de böyle dandik şebeke kurarsa artık hiç sabit internetle filan uğraşıp rezil olmayalım 5G ile daha iyisinin verilecek.

Düzgün FTTB/H kurulacaksa tamam kuralım ama sadece tek firmanın yatırımıyla bu iş ne zaman biter? Şu anki ADSL şebekesi tamamen ölü biz dibini sıyırıyoruz. Adam 800 metreden 16 Mbps alamıyor. Düzgün bir FTTB/H sistemi doğal olarak daha fazla maliyet tutacak şu andaki 4 milyar yatırım bütçesinin tamamını sabit internete ayırsak yılda ancak birkaç yüz bin binaya fiber erişim verilebilir. Hiç fiber erişimi olmayan adam artık daha uzun bekleyecek. Diğer taraftanda mobil şebekeler giderek daha iyi hale geliyor adamlar sadece 1 ms lokal santral gecikmesiyle 2.5-3 Gbps hız verebiliyor. Biz henüz her haneye FTTB/H'yi getiremeden mobil şebeke, kablo şebeksini geçerse milyarlarca dolar para çöpe gitmiş olacak.
    |
    |
    Mustafa Dmrl kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

ping olacak hat fast pach kullanmıyor. yarın dene bakalım
    |
    |

Umarım öyle bir şey yapmazlar, FTTC bazı yerler için hayat kurtarıcı olabiliyor, örneğin bizim mahallede 1 t23 kabin var 250-300 metreden 90mbit verebiliyor. Müstakil evlere fiber çekmedikleri için büyük ihtimal o olmasa adsl'de sürünüyor olurduk.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Gider isterseniz ADSL gibi VDSL'de 5 km'ye kadar gider de ADSL'den bir farkı olmaz. ADSL'de de aynı hızı alıyordunuz, VDSL'de de aynısını alıyorsunuz.
    |
    |

hocam fast path olmadığını nasıl anladınız? Asus modem olsa yazıyordu ama bunda ben göremedim.
    |
    |
    Afyok01 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Zaten müstakil evlerde FTTB/H teknolojilerinde kara geçilmesi imkansızdır, başka yerdeki maliyetinden karşılanır. Bu yüzden firmalarda müstakil binaları en sona bırakır. Dediğiniz gibi FTTC bu durumda hayat kurtarıcıdır birde yeni teknolojilerle fiber - VDSL farkı olmaz. Yurtdışında bizzat deneyimledim, zaten insanlarda yazıyor. Sizin durumdan örnek vererek o kabindeki VDSL G.Vectoring sistemine çevrilse aynı mesafeden 300 Mbps zorlanır. G.Fast ile 500 Mbps ihtimali bile var.
    |
    |
    sonholigan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

xDSL sistemlerinde 500 metreden ilerisi default olarak Interleaved olarak açılır. İsterseniz Fastpath'e geçebilirsiniz, mesafe uzak olduğu için Fastpath'de sorun yaşama ihtimaliniz var.
    |
    |

Orijinalden alıntı: sonholigan

Umarım öyle bir şey yapmazlar, FTTC bazı yerler için hayat kurtarıcı olabiliyor, örneğin bizim mahallede 1 t23 kabin var 250-300 metreden 90mbit verebiliyor. Müstakil evlere fiber çekmedikleri için büyük ihtimal o olmasa adsl'de sürünüyor olurduk.
    Evet öyle olursa bana vermezler hatta müdürlükle fazla atıştığım için gıcıklığına en sona bırakırlar.
    |
    |

benim hat değerleri fast path de sabit değiştirmiyorlar. hat değerlerinde ms sıfır olması lazım
    |
    |

Orijinalden alıntı: mustifb

xDSL sistemlerinde 500 metreden ilerisi default olarak Interleaved olarak açılır. İsterseniz Fastpath'e geçebilirsiniz, mesafe uzak olduğu için Fastpath'de sorun yaşama ihtimaliniz var.
    Hocam TTNET'deyken hat değerlerim buydu şimdi bu hat Fast path mı oluyor Interleaved mi?

Orijinalden alıntı: Guest-BD386127B

benim hat değerleri fast path de sabit değiştirmiyorlar. hat değerlerinde ms sıfır olması lazım
    Şimdi anladım hocam 2 sene önceki hat değerlerimin interleavedmiş demek ondan hızlıydı hattım

ulan telekom bende hızım düştü derken meğer hattımın path mode'unu değiştirmişler iyi mi boşu boşuna 2 sene önce kızıp atarlanmışım o kadar MH'ye bir şey de demiyorlar ki

Eğer siz bir talep bırakmadıysanız interleaveddir. 500 metre üzerindeki xDSL portları otomatik Interleaved'dir. Eğer istenirse Fastpath'e çevrilir.
    |
    |

Bizim ilçede 720 metre 500 metreye VDSL vermiyorlar VDSL Port da var. ekiplerin dediğine göre VDSL verilse bile 3 ay sonra VDSL sinyal kesiliyormuş.
    |
    |

hat zayıflaması artmış biraz fazla 26 db den 33 olmuş 26 db olsa biraz fark eder.
    |
    |

Eğer siz bir talep bırakmadıysanız interleaveddir. 500 metre üzerindeki xDSL portları otomatik Interleaved'dir. Eğer istenirse Fastpath'e çevrilir.
    Hocam bir üstteki mesajımdaki değerler interleaved olduğu zamana aitmiş. Tam tamına 25 ay önce beni TTNET interleaved'den çıkarıp fast path'a geçirmiş o zamanlar hızımdan memnundum bir anda hızım düşmüştü. Daha yeni anladım sebebini ben birşey demediğim halde path modunu değiştirmişler

O zaman MH'yle hızım düştü diye arıza kaydı bıraktığımda bana ev içi hat veya modemden olabilir demişlerdi masraf yapıp modem ve hattı yenilemiştim. Hızım yükselmemişti MH'ye atarlanıp suratlarına kapatmıştım telefonu. Allah affetsin ne diyim ben bilmiyordum işin komik tarafı MH'de bir şey demedi o da bilmiyordu herhalde.

2 ay uğraşmıştım o zaman vay be boşuna uğraşmışım sonra santrali basmıştım en son

Şu bilgisiz MH adamı delirtir vallahi. Hattımı o zaman Fast path yapanın....

Kafadan atıyorlar bakır kablo daha çabuk eskir ve hız düşer ama sinyal kesilmez. Boşuna VDSL port harcamak istemedikleri için uzak mesafeye VDSL vermiyorlar. Yoksa isterseniz 5 km mesafeden 1 Mbps'i bile VDSL olarak kullanabilirsiniz.
    |
    |
    Afyok01 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Kafadan atıyorlar bakır kablo daha çabuk eskir ve hız düşer ama sinyal kesilmez. Boşuna VDSL port harcamak istemedikleri için uzak mesafeye VDSL vermiyorlar. Yoksa isterseniz 5 km mesafeden 1 Mbps'i bile VDSL olarak kullanabilirsiniz.
    Bence de sallamışlar. Eğer öyle bir şey olacaksa asıl ADSL'de olur kabloda 11,03 Volt gerilim oluyor. VDSL'de 10,6 Volt gerilim var arkadaşımın evinde de düşüktü VDSL gerilimi.
    |
    |
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
haberler
son dakika
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,500
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.